Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Zlobi internet - obcas zpomaleni / nefunkcni nektere weby

Ahoj,

mela bych nejake otazky k potizim s internetem - samozrejme je v planu kontaktovat i providera (UPC), tohle je spis takovy prvni krok, jednak ze zvedavosti, jak je to vubec mozne, protoze bych rekla, ze tady se spis dockam nejakeho vysvetleni/rady, a jednak u nekterych veci si nejsem jista, jestli je to problem UPC nebo meho pocitace.

Takze:
Je to pres UPC, modem (docela velka bila krabice, typ nevim, ale je to od UPC) je v pokoji o patro vys (u kamaradky), signal mam plny.

1. obcas dost vyrazne spadne rychlost internetu. Standardne to beha kolem 40-80 Mbit/s download a 20 Mbit/s upload. Cas od casu to ale spadne na hodnoty kolem 0,5-2 Mbit/s pro oboje. Nekolik minut to takhle blbne, pak se to zase vrati na puvodni hodnotu. Nejhorsi je to ve chvili, kdy se treba chci koukat na nejaky film nebo neco pres net (ivysilani, netflix atd.), protoze to zere hodne dat a jakekoli vypadky jsou tak dost znat. To se delo/deje jak na mem pocitaci, tak i u kamaradky. No a na muj vkus se to stava az prilis casto. Kdyby to bylo jednou za mesic, tak nereknu, ale ono to je skoro kazdy den, nekdy i vickrat za den.

2. obcas (taky podstatne casteji nez by se mi libilo) prestanou fungovat nektere stranky. Napr. Facebook, Google, Seznam funguji. Drtiva vetsina ostatnich ale nefunguje. Kdyz jsem zkousela ping, tak funkcni stranky vracely IP adresu ve formatu IPv6, ty nefunkcni "Ping request could not find host xyz" - kdyz jsem tytez stranky pak zkousela ve chvili, kdy to fungovalo, tak tam je IPv4. Chrome vyhazuje hlasku "IP adresa serveru xyz nebyla nalezena" a pod tim error "DNS_PROBE_FINISHED_NXDOMAIN". Cili nejspis problemy s DNS, jenze... zkousela jsem zmenit DNS na ty od google, ale nemelo to vubec zadny efekt, porad to nefungovalo. Flushdns jsem jednou taky zkousela, taky to tenkrat nic neudelalo. Tohle trva tak nejak ruzne dlouho, od nekolika minut az treba po pul hodiny, pak to zase zacne samo od sebe fungovat. Existuje nejake vysvetleni, proc se to takhle chova?

3. kdyz to takhle blbne, tak nekdy samozrejme zkousim i odpojit a znovu pripojit wifinu (restart modemu neni vzdycky mozny, nemam k nemu vzdy pristup). No a obcas to udela to, ze to odpojim, dam opetovne pripojeni a objevi se ikona pocitace a kabelu s cervenym krizkem (jako tady, hned ta prvni), tak dam "odstranit potize", neco to tam chvili chrousta, pak nekdy napise uplne nesmyslna reseni, nekdy aspon resetuje wifi adapter, nekdy tvrdi, ze nenasel problem. Kazdopadne pote se v seznamu dostupnych wifi siti vubec neobjevuje ta wifi, na kterou se pripojuju - nekdy trva treba i 2-3 minuty, nez vubec naskoci. Pak uz se k ni vetsinou pocitac pripoji bez reci a obvykle uz internet funguje.

No, takze... nez pujdeme prudit UPC, at nam to spravi, je neco, co bychom mohly zkusit svepomoci, pripadne nejake vysvetleni, proc se to muze dit? Podotykam, ze z nas dvou jsem ja ten vetsi expert, a to jsem porad jen takovy rekneme pouceny laik - vim, co je DNS, IP adresa a tak, ale ze bych se nekde chtela vrtat v nastaveni modemu atd., po tom uplne netouzim :-D Nebo je proste jasny, ze je to chyba nekde v dratech/modemu od UPC, takze neni co resit a mame jit za nimi?

Pokud nejake info chybi, reknete, doplnim.

Diky.

Řešení:

Ahoj,

jen pro info, kdyby nekoho zajimalo, jak se to nakonec vyresilo:

Modem na puvodnim miste + externi 5GHz wifina = nepomohlo
Modem na novem miste + notebookova 2,4GHz wifina = nepomohlo
Modem na novem miste + externi wifina = heureka

Kdyz byl modem jeste na puvodnim miste, tak ani ta externi wifina (mam tuhle, tak snad to neni uplne blbej kauf :-)) se na 5 GHz nechytala, resp. mela slaby signal s vypadky a nestabilitou. Takze jsem jeste poridila 12,5m koaxialni kabel, aby se dal modem prestehovat do jineho rohu mistnosti. Ted je stale o patro vyse, ale nyni je alespon presne nad stolem s ntb, uz to neni uhlopricne. Nicmene presun modemu taky pozadovany efekt nemel, protoze zapnuty a vysilajici TV streamer stale zpusoboval ruseni v 2,4 GHz pasmu, takze jsem do notasu zase strcila ten wifi cudl a po chvilce laborovani s umistenim notebooku a natocenim anteny nyni vsechno funguje v pohode. Takze za me uz konecne spokojenost a muzu zase sjizdet netflix, hbo go a podobne :-D

Diky vsem za rady, i kdyz jsem si to nakonec vicemene vyresila po svem, tak minimalne mi ty informace od vas pomohly.

Ahoj,

tak jsem si s tim chvili hrala a vypada to, ze mi ten prijem rusi jedno konkretni zarizeni (TV Streamer) vysilajici taky na 2,4 GHz (vyhradne). To je takova kouzelna krabicka, co je pres 3,5mm jack pripojena do notebooku a bezdratove vysila zvuk z notasu primo do mych bionickych usi. Internet to zadnej nepotrebuje, jen to bohuzel vysila ve stejnem pasmu jako wifina.

Tady v tabulce je videt, jak je to stridave pomale/rychle, kdyz je TV Streamer zapnuty/vypnuty :-/ Udelala jsem to schvalne vickrat, abych se ujistila, ze to neni jen nahoda.

[IqqL.png]

Cili pravdepodobne by bylo nejrozumnejsim resenim pouzivat wifi na 5 GHz.
Akorat to vypada, ze to sitova karta na mem notebooku neumi, ze umi jen 2,4 GHz :-/ Je to Intel(R) Wireless-N 7260 (jo, mam starej notas).

Tak a co ted?

Nepouzivat TV Streamer neni reseni. Logicky.
Pripojit se k netu kabelem taky neni reseni, jak jsem psala, modem je o patro vys a trvale natazeni kabelu by bylo dost obtizne.

Pomuze zmenit kanal wifi? Ten TV Streamer uz jsem pouzivala s notasem i driv a taky tam byla wifi, ale tam k zadnym problemum nedochazelo, takze mozna byla na jinem kanale a nerusilo se to. Cili mozna by to fakt stalo za pokus? Ted je wifina na kanale 6, ale netusim na jakem vysila TV Streamer - inSSIDer, ktery mi tu odkazoval brtnik, ho nevidi (asi proto, ze to neni wifi). Kdyztak tady je screen z nej, kdyby to nekomu k necemu bylo. Pokud mam zkusit zmenu kanalu, najdu to normalne nekde v nastaveni toho modemu, kdyz se pripojim pres webove rozhrani?
Nebo si mam poridit nejakou externi wifi kartu do usb, ktera 5 GHz umi? Pokud ano, nejaky tip?
Nebo nekdo jeste nejaky jiny napad?

Tak jsem se k tomu vyzkouseni dostala az ted :-[

Nastaveno na 20 MHz to uz bylo, kanal 6, zkusila jsem 1 a 11, beze zmeny.
Pak jsem zkusila jeste nastavit 20/40 MHz, kanal 6, stale beze zmeny. Dalsi kanaly uz se mi pak nechtelo zkouset, protoze vysledek bude nejspis stejnej :-/

Jsou nejake jine moznosti zmeny nastaveni wifi nebo nejake jine reseni (krome kabelu)?

Nebo uz si mam proste poridit externi wifi adapter, kterej umi 5 GHz? Treba neco takoveho? Pripadne nejaky jiny tip?

Ten strop by nebylo zrovna lehké vrtat a snad nemáte parkety, nebo pod ní nevedete vodní nebo elektrické vedení nebo vyhřívání podlahy :-)
Jestli jde o byty nad sebou, tak jde natahnout a schovat pod lištu i dobře (pomocí stíněného kabelu) přes okenní rámy, tak pod každým oknem budete disponovat zásuvkou (tzv na omítku) s duálním LAN portem, zásuvkou UTP nebo lépe stíněným STP s RJ45 (CAT 6)za přibližnou cenu 145Kč
Takle budete disponovat dvěma porty LAN jeden k přímému zapojení PC, NTB přes RJ45 a druhý máte volný který můžete použít pro nějaký Wifi ruter, nebo zařízení dle Vaší situace bez potřeby dokupovaní switche.

V případě že ten uživatel co je v blízkosti toho ruteru má problém se zobrazením nebo dobou obrazení (odezvy) webových stránek, zkusil bych vynutit použití IPv4 a nastavil jiného poskytovatele DNS, třeba od Cloudfare 1.1.1.1 / 1.0.0.1 což by mohlo vyřešit celý Vaš druhý odstavec dotazu č2.
PS: Jestli je ten modem zapojen do zásuvky s jinými zařízeními, tak by ho doporučil zapojit do samostatné elektrické zasuvky. Tak se vyvarujte možnému rušení. Stav napájecího DC bloku může být také stopa. U některých ruterů to vede až k výpadkům a celkové stability připojení.

No je tu plovoucka, jestli je v tom rohu nejaky vedeni cehokoli, nemam absolutni tuseni. Ale jinak ano, vrtat diru skrz podlahu/strop je taky na houby. Presne proto to nechcem delat.
Skrz okenni ramy nevim, jsou tu nejaky plastovy okna, neni to nase, jsme tu v pronajmu, takze to si nelajsnem.. to leda tak do zdi vedle okna, co ma pul metru tloustku. Takze asi taky e-e.

Asi se koukam budu muset smirit s tim, ze tohle proste nepude. Nebo aspon vyzkouset ten 5 GHz adapter, jestli to treba nahodou nepomuze.

Ale diky za snahu a navrhy.

Huh, to je dobry, to jsem ani nevedela, ze existuje. Diky. Cili to by bylo o jeden problem min, ted uz jen zvazit, jestli je realne a zadouci tahnout kabely (furt to nebude sranda, bylo by to nejmin 10-15 metru kabelu... a kam s nim?).

Kazdopadne asi prvne fakt zkusim tu 5GHz wifinu do usb (cesta nejmensiho odporu), jestli to bude lepsi, pokud ne, tak do 14 dnu vratim a budem premyslet, jak by sly vyresit kabely.

Router je v pokoji o patro vys ...

Pozri si vyzarovaci diagram prutovej anteny:
https://it.cestuji.info/bild/diagram.jpg

Ked je antena kolmo, tak hore/dole nevyzaruje takmer nic.
Ked je moznost otocit antenu vodorovne, tak si moc polepsis.

Otazka je, ci je potrebne pokrytie Wifi aj "v pokoji o patro vys", otocenim anteny to mozno znegujes, ale ani nemusis.
Wifi je "ducharina" a mozno odraz od stropu "v pokoji o patro vys" bude dostatocny (urcite to za pokus stoji).

Inak "lední brtník @merlouska, 29.10.2019 20:01" je najlepsie riesenie.
.

Bolo tu viac navrhov kup, vyskusaj , vrat ...
Vsetko su bubaky.

Je tu jedno zadara :"otocene anteny" (trva to 0.8 sekund) meral som na mojom AP-cku aj z nadychom.
Naozaj to mam odskusane, niekedy je to O.K. ale urcite to zadaraa niekedy az prekvapive.
(v pripade neuspechu, netreba nic vracat predajcovi)

Vyzkoušej - tady máš vyzařovací charakteristiku prutové antény.
Každopádně bych se snažil, aby průchod signálu stropem byl pokud možno kolmý (tj. počítač i router by měly být přímo pod sebou). Jednou jsem se u známých pokoušel připojit notebook k routeru na stejném patře šikmo přes zeď (cihlová příčka 10 cm, vzdálenost asi 6 m - viz schéma):

router
-------------------zeď-----------------------------
                                          notebook

Nešlo to vůbec, signál tak maximálně na 1 čárku, někdy ani to ne. Musel se posunout router (do protějšího rohu místnosti - tj. blíže k notebooku a dál ode zdi) a už se zadařilo, i když signál vlastně procházel dvěma zdmi (ale více kolmo).

Tady je to z jednoho horniho rohu "kostky" do protejsiho dolniho rohu, neco takovehleho (s tim, ze v pulce kostky je jeste ten strop):

[cube_diagonal_1.jpg]

Stehovani nevim, no, ono moc neni kam - nahore je router na skrini u te kabelove zasuvky, dole je zase ntb na stole u okna.

No uvidime, zkusime promyslet nejakou nejvhodnejsi variantu. Diky za info a zkusenost.

Na vzdialenosť 7m šikmo cez strop ti nikto a to dokonca ani výrobca, ktorý to vyrába nepovie či to bude práve u teba fungovať a to zvlášť na 5 GHz. Máš možnosť objednať, odskúšať a prípadne si to ponechať, alebo vrátiť v zákonnej lehote. Teraz už len vedieť čo by bolo vhodné objednať však?

Ahoj,

jen pro info, kdyby nekoho zajimalo, jak se to nakonec vyresilo:

Modem na puvodnim miste + externi 5GHz wifina = nepomohlo
Modem na novem miste + notebookova 2,4GHz wifina = nepomohlo
Modem na novem miste + externi wifina = heureka

Kdyz byl modem jeste na puvodnim miste, tak ani ta externi wifina (mam tuhle, tak snad to neni uplne blbej kauf :-)) se na 5 GHz nechytala, resp. mela slaby signal s vypadky a nestabilitou. Takze jsem jeste poridila 12,5m koaxialni kabel, aby se dal modem prestehovat do jineho rohu mistnosti. Ted je stale o patro vyse, ale nyni je alespon presne nad stolem s ntb, uz to neni uhlopricne. Nicmene presun modemu taky pozadovany efekt nemel, protoze zapnuty a vysilajici TV streamer stale zpusoboval ruseni v 2,4 GHz pasmu, takze jsem do notasu zase strcila ten wifi cudl a po chvilce laborovani s umistenim notebooku a natocenim anteny nyni vsechno funguje v pohode. Takze za me uz konecne spokojenost a muzu zase sjizdet netflix, hbo go a podobne :-D

Diky vsem za rady, i kdyz jsem si to nakonec vicemene vyresila po svem, tak minimalne mi ty informace od vas pomohly.

12m koaxiálu má nějaký útlum, při 5ghz to snad nevede už vůbec.
jestli to chápu, tak někde je modem, pak je 12m koaxu který zničí celý zisk někde umístěné antény. v jiném patře je ten externí usb tplink ve správně umístěném notebuku. kvůli koaxu předpokládám 2.4ghz (n) pásmo.
přitom na nějakém neznámém kanálu má vysílat nějaký tv streamer a na jiném neznámém kanálu probíhá toto utlumené spojení krz koaxiál a strop. oba se možná ruší.

zapojení toho streameru do sítě je mi záhadou. tyto věci obvykle umí i lan připojení, bohužel je morem dnešní doby připojovat všechny stojící krámy (tv, tiskárny) na wifi.
možná se streamer připojuje ke stejné wifi na stejném kanálu (i když je pak slovo modem zavádějící, je to tajný router). i ve stejné síti se wifikrámy umí rušit, přestože by vysílání měl dirigovat právě router.

naopak pro příjem bych si spíš představoval nějaký client přes lan, nebo hůř přes usb, připojený k pc (usb prodlužovák bude mít velkou ztrátu napájení).
notebuk na drátě vypadá divně, ale je tu více možností štelovat jeho polohu bez ovlivnění antény toho clienta.

jsem z toho zmaten, ale dokud to funguje, co už s tím.

Ve zdi je zasuvka na modem - od te zasuvky vede tech 12,5 metru koaxialu k modemu, ktery je postaven na stole v opacnem rohu mistnosti nez je ta zasuvka. O patro niz pod modemem je stul s mym notebookem a v nem strceny ten wifi adapter. A ten prijima wifi signal 5 GHz (fakt).

TV streamer vysila na 2,4 GHz, nema s wifinou absolutne nic spolecneho, jen (bohuzel) vyuziva stejne vysilaci pasmo 2,4 GHz. Pokud te zajima, co je to za kram - tady je data sheet - pokud ti to tedy k necemu bude. Podrobnejsi technicke specifikace ohledne toho vysilani jsem nenasla.

Ad modem/router - UPC tomu rika modem (dokonce premiovy), tak tomu taky rikam modem. https://www.upc.cz/internet/doplnky/zarizeni/premiovy-wifi-modem/

(nektery z tech informaci jsem uz psala vejs, ale chapu, ze si nemuzes pamatovat, co se tu resilo pred mesicem-dvema)

koaxial k modemu - to bude kabelovkový internet, už je mi to jasnější. po tom kabelu chodí řádově 100mhz, to se dá.
máš dál upc odkaz, má modemovou část i routerový konec, s integrovanou wifi (ne anténa přes prodlužovací kabel, jak jsem se obával)

streamer vysílá různé modulace podle volby, je možné že to dokáže zarušit příjem wifi utlumený stropem.
a že v tom případě je lepších 5ghz z duálního routeru. a protože 5gz se tlumí víc než 2.4, chce to optimalizovat vzájemnou polohu.

tak na tom uspořádání nejspíš nemá cenu nic měnit.

a místo usb mít nějaký 5ghz client? s více lan výstupy? je to univerzálnější, ale takové překombinované. z hlavy mě nic nenapadá.
zkusím:
dejme tomu by šlo na skříň dát hnusný noname repeater - v tomto provedení i s napájecí prodlužovačkou.
za nábytkem by mohl plandat lan přívod až k nějakému stolu k pc nebo něčemu síťovému. zbytek wifikrámů by využíval právě smutně proslulý režim repeater (inssider ukazuje režim 54mb, repeater to zhoršuje na polovinu, s krátkými anténami = horším signálem to může být míň). a možná si fandím, v režimu repeater nemusí lan výstup vůbec fungovat, jen wifi.
navíc ten režim repeater bývá dlouhodobě nespolehlivý, je to spíš teoretická možnost, ale domů bych to radši nechtěl.

vzhledem k podmínkám teď máš asi tu lepší možnost, co s tím šlo udělat.

jen inssider ti napovídá, že na stejném kanálu 36 ti tam leze i stejně silná další síť "upc wi-free". není vidět mac adresa, je to od upc se sdílením upc wifi s omezenou rychlostí, otázka je od jakého routeru.
"tvému" přes strop routeru doporučuje kvůli nerušení přeladit na kanál 40, ale pokud je to jeho veřejná síť, nemělo by to cenu. jestli deaktivovat, je otázka.

Niv zlom, ale toto tu preda omielam ludom pri kazdom vlakne o wifi.
Nemozete pouzivat rozne wifi kramy, ked chcete nieco debugovat a vyriesit nejaky problem.
Prave tam sa ukaze preco je dolezite mat nieco profi ako je napriklad MT alebo UBNT, lebo keby si mala takuto wifinu od zaciatku a das mi k nej pristup poviem ti do 30min, co je za problem.
Samozrejme nespochybnujem, ze zazraky pri wifi sa deju presunutim modemu ako v tvojom pripade, tiez sa mi to uz vela krat stalo.
Btw neviem ako v CR, ale na SK mam pomerne zle skusenosti so supportom UPC, pretoze som uz u 2 zakaznikov riesil podobny problem...vypadky netu, prudke spomalenie a pod.
Clovek musel uplatnit az agresivny pristup, pretoze take zatlkanie a klamanie som uz davno nezazil. A nie je to jeden krat, ono sa to opakovalo uz viackrat. Bohuzial bezneho zakaznika podpora vzdy odbije, ze u nich je vsetko ok a musel som nastupit az ja ako ich podpora a trosku tych ludi v UPC vyskolit.

Sorry, ale vlastne vubec nechapu, co jsi svym prispevkem vlastne chtel rict.

Jak jako pouzivat ruzne wifi kramy? Proste tu byl modem od UPC, ja jsem zjistila, ze mi ten TV streamer rusi wifi, tak jsem patrala, jak to vyresit a nakonec jsem to vyresila tak, jak jsem to vyresila - jak by mi v tom pomohlo nejake MT nebo UBNT? Kor kdyz vubec netusim, co to je.
Presun wifi byl pravdepodobne dulezity hlavne proto, ze ten externi wifi adapter mi ted chyta 5 GHz, coz notebook neumi (bo je starej dedula), a jak mi tu nekdo vyse psal, 5GHz signal ma problemy dostat se sikmo skrz zdi, takze ted uz neni sikmo, ale rovne.

Pokud mas nejaky lepsi napad, jak by se to dalo resit, tak sem s tim (uz jen ciste ze zvedavosti), ale prosim srozumitelne. (a taky bez pripojeni notebooku k modemu kabelem - uz jsem vys vysvetlovala, ze to je problem)