Jsou zobrazeny jen nové odpovědi. Zobrazit všechny
Předmět Autor Datum
Komprimovat disk umí i samotné Windows. Ale spouta dat už zkomprimovat nejde - filmy, hudba atd. Ted…
Wikan 08.09.2019 18:03
Wikan
zapoměl jsem napsat,že potřebuji zvětšit externí disk...Nehodlám zněj přehrávat filmy či jinak praco…
majklis 08.09.2019 18:08
majklis
jen uložit data.. tak je zkomprimuj. nepíšeš jaký formát dat, kolik chybí místa na disku...
lední brtník 08.09.2019 18:33
lední brtník
filmy,fotky, iso soubory,txt,pdf
majklis 08.09.2019 18:40
majklis
za dob dosu nebyla rozšířená komprimovaná multimediální data, tehdejší procesory neměly výkon k jeji…
lední brtník 08.09.2019 20:35
lední brtník
mám tu 250gb disk a potřebuji na něj uložit víc.Momentálně nemám na další.Jen jsem se ptal,zda-li je…
majklis 08.09.2019 20:43
majklis
A kolik ti chybí? Je to systémový disk?
Lukas1982 08.09.2019 20:49
Lukas1982
caa 50gb,je to externí disk..Přes Acronis director ho mužu udělat,jak chci...a zvětšit celkovou kapa…
majklis 08.09.2019 20:53
majklis
Riešiš blbosti! KÚP si ďalší a hotovo! nový
yYy 10.09.2019 17:58
yYy
zvyseni-kapacity-disku-zaruceny-vysledek
Cat 08.09.2019 19:30
Cat
na tohle jsem taky narazil a myslim,že to je hovadina...
majklis 08.09.2019 19:39
majklis
:-D
Wikan 08.09.2019 19:39
Wikan
Bohužel už neexistuje ten sáhodlouhý živácký originál, to bylo na hodiny zábavy :-D:-D:-D poslední
L-Core 10.09.2019 18:07
L-Core
Kdysi se u pevných disků prý dala zvětšit kapacita opatrným povolením šroubků.Jestli to jde u extern…
Karel04 08.09.2019 22:00
Karel04
Kdysi se dala zvětšit kapacita diskety u HD (high density, double sided) to bylo 1.8 namísto 1.4 MB…
ml1 09.09.2019 18:53
ml1
Dokonce nektere 360kB sly naformatovat jako 1.2MB (a cast sektoru byla vadnych, takze efektivne tak… nový
gilhad 09.09.2019 23:37
gilhad
Bingo :) Kapacitu disku pricetnym zpusobem proste nezvetsis, muzes zmensit objem dat zkomprimovanim… nový
gilhad 09.09.2019 23:55
gilhad
Windows to umí v NTFS, textové soubory (txt, xml, rtf, gpx, ale třeba i doc (ne docx) a některé dalš…
ml1 09.09.2019 18:46
ml1
No, kdysi jsem tyhle online komprimace zkoušel, včetně různých jiných výrobců. Většinou to bylo stej… nový
Rce 09.09.2019 19:04
Rce

za dob dosu nebyla rozšířená komprimovaná multimediální data, tehdejší procesory neměly výkon k jejich zpracování.
dnes jsou pro změnu disky tak levné (a dalo by se říct nadbytečně velké), že nemá smysl zavádět pofiderní ovladač pro kompresi a riskovat ztrátu tolika dat. jako pamětník bys to mohl chápat.
wikan už ti napsal, že většina tebou požadovaných (komprimovaných) formátů dat dále zkomprimovat nepůjde = tudy cesta nevede.
o současném disku a požadavcích na nové místo ses neobtěžoval vyjádřit vůbec.
tak co vlastně chceš?

Kdysi se u pevných disků prý dala zvětšit kapacita opatrným povolením šroubků.Jestli to jde u externího netuším a raději to nezkoušej. :-)
A 50 GB z 250 GB fakt nějakou kompresí fotek filmů nezískáš.Pokud jsou na tom disku zálohy,vykašli se na filmy,ty se nezálohují,ale stáhnou se v případě potřeby znova.Jestli tam chceš ale originální data z HDD přesouvat a ne kopírovat a navíc na tom externím komprimovat,tak dost riskuješ,že nebudeš brzy mít data žádná.Ovšem po zkolabování a následném zformátování toho disku bude zase plno volného místa.:-)

Kdysi se dala zvětšit kapacita diskety u HD (high density, double sided) to bylo 1.8 namísto 1.4 MB byl na to nějaký program. Fungovalo to zcela spolehlivě i na většině noname disket. Problém přišel až s XP které takové diskety nepřečetly (stejně tak jako windows NT a nepřečtou je také současné USB mechaniky) jinak s tím nebýval problém. Ale opravdu dneska snad disky tolik nestojí, a do počítače se jich dá vtěsnat víc, navíc data mají hodnotu několikanásobnou.

Dokonce nektere 360kB sly naformatovat jako 1.2MB (a cast sektoru byla vadnych, takze efektivne tak 1MB) a nejakou dobu to ta data udrzelo. (A myslim si, ze tam byla dira v te obalce, ktera to 360/1.2 rozlisovala, takze se musela dodelat. Kdyz se pak zalepila, zas se to dalo celkem spolehlive formatovat na tech 360.)

Taky slo takhle z jednostrannych delat oboustranne, s tim, ze na druhe strane vetsinou bylo opet par vadnych sektoru. Takze IMHO to v tovarne proste valili jako 1.2 vsechno a co proslo testovanim, tak tak i prodali, co ne, tak slo do prislusne nizsi tridy. (Jo, mel jsem takhle krabicku NONAME disket, kde kdyz se slouply ty nalepky, tak tam bylo vytistene primo na plastu logo AT&T)

Teda, delal jsem to jen celkem kratkou dobu, kdy to bylo relevantni (diskety byly male a jeste nebyly), kdyz zacly byt bezne dostupne, tak jsem prestal riskovat data a vse (co jeste slo) prekopiroval na ne.

Bingo :)

Kapacitu disku pricetnym zpusobem proste nezvetsis, muzes zmensit objem dat zkomprimovanim (tohle delaly ty DOSove programy - a pak lhaly o velikosti disku, aby se to dalo pouzivat.)

Komprimovani na pozadi znamena, ze uzivatel nic nevidi, jen se mu tam vejde vic textu a kdyz se neco vysype, tak ma totalne smulu. Komprimovani souboru dela to, ze je uzivatel musi komprimovat (a prejmenovat) rucne, pred pouzitim zase rozbalit a kdyz se neco vysype, tak prijde jen o jeden soubor. (a navic se mu nekomprimuji adresare, takze usetri o fous min).

Nekdy se veci daji "pretaktovat", ale jednak musi clovek sakra dobre vedet, co a proc dela, jednak to vyrobce "podtaktoval" proto, ze mu to na vic uz nechodilo spolehlive, jinak by to rovnou prodal jako vetsi zaz vic penez, takze skoro jiste narazis na nejake chyby ci limity - pretaktovane procesory normalne neuchladis, kdyz je chladis extra, tak ti stejne hrozi nestabilita, ci rovnou zniceni, kdyz to prezenes, nebo se veci blbe sejdou. Otevrena dalsi jadra/shadery a tak podobne se obcas daji udelat HW premostenim cehosi kdesi uvnitr, ale vetsinou bud rovnou obsahuji chyby, nebo maji horsi parametry a/nebo stabilitu. Jako na machrovani fajn, jako konicek fajn, ale na realne nasazeni, kde ti jde o dulezite veci to fakt smysl nema.

Spectrum takhle melo osazeno dvojnasobek RAM chipu, nez dostupne pameti, protoze se vyrobce dostal k velkemu objemu vadnych chipu za pakatel, u kazdeho overil, co v nem funguje (vetsinou to bylo jen nekolik chyb a to jeste v jedne pulce rozsahu, tak pouzil dva, kazdy jen z te funkcni pulky, obcas byly chyby v obou castech a takovy chip pak proste musel vyhodit a odepsat) - vzhledem k dostupnosti a cene a mnozstvi se mu to vyplatilo, ale mel na to fakt znalosti a vybaveni. Ty to nemas a nejedes to v tisicovych seriich, tak neblbni, nasetri na normalni disk a pridej si ho tam.

Jinak dopadnes jako ti, co fakt tyhle rady zkusili realizovat.

Windows to umí v NTFS, textové soubory (txt, xml, rtf, gpx, ale třeba i doc (ne docx) a některé další třeba bmp) dosahují komprese i 3:1. Ale tím, že spousta formátů je komprimovaných (video a fotky téměř výhradně, dokumenty office také) navíc právě takové soubory zabírají nejvíc místa tak to neni tak růžové a na disk se vtěsná tak možná o 10% navíc. (Nepočítám nějaké extrémy, když jsem zkoušel, co si nechá systém líbit, vytcořil jsem soubor velikosti několika stovek terabajtů, který obsahoval samé nuly a zabíral minimum místa, když jsem pak po nějakém roce sčítal soubory, tak na mě vykouknul zapomenutý, právě tou velkou velikostí.)
Dblspace a drvspace byly takové podivné nástroje, ty už neměly ani XP. Pokud si vzpomínám, tak se tam ta komprese dala nastavit, výchozí bylo 2:1. Ne že by to líp komprimovalo, ale líp pak odpovídal odhad místa, když se to nastavilo podle toho, jak to vychází.

No, kdysi jsem tyhle online komprimace zkoušel, včetně různých jiných výrobců. Většinou to bylo stejně naprd, komprimovalo to jen na oko, volné místo ubývalo příliš rychle. Nádavkem to ničilo některé soubory se zdrojovými programy. Jediné spolehlivé je to komprimovat růčo Zipem (nebo *.tar.gz). Ani komprimace složek v NTFS nepřineslo nic viditelně.

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru