Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Server s raid 10 - navýšení kapacity, výměna disků

Ahoj, máme tu server Dell, na kterém běží virtuální server v hyper-v a potřebujeme navýšit kapacitu raid pole. Nikdy jsem to nedělal, ale mám teorii jak to udělat a potřeboval bych potvrdit správnost, případně doplnit pokud něco chybí v mém plánu.

Nyní máme takovouto konfiguraci disků:53Pz

A teď potřebujeme navýšit kapacitu raid 10 na kterém je virutál - tedy toto: zAvr

Koukal jsem do jednoho nástroje od dellu a vypadá to že řadič disků (H710 mini) neumí zvýšit kapacitu automatiky když postupně vyměním všechny disky za větší (možná je to jen starším firmwarem).

Takže plán mám takový:
1) vypnu virtuál, udělám na externí disk jeho zálohu (jednoduše zkopíruji soubory vhdx a další co tam jsou).

2) Vypnu hostující server a vytahám disky.

3) Vložím nové disky, zapnu server a někde (ještě nevím kde, musím zjisti - asi v biosu) nastavím pole raid 10 na tyto nové disky.

4) Nakopíruji ze zálohy soubory virtualu a spustím virtuál

5) Pokud něco selže, teoreticky jen vrátím původní sestavu disků a mělo by vše běžet.

Je to takto ok, nebo jsem na něco zapomněl?

Díky moc za pomoc...

1. jakmile odebereš disky a dáš nové, tak se POUZE spoléháš na informace o RAIDu uložené na starých discích, protože konfigurace v řadiči bude jiná.
2. pokud jsou všechny vdisky realizovány na jednom řadiči, před odebíráním disků a pole bych doporučil odebrat vdisk z konfigurace
3. záloha datového oddílu je jednoduchá a doporučuji ji dělat vždy zcela mimo stávající disky. Pokud si netroufáš (nebo s raid řadiči nepracuješ často), je vhodné provést zálohy i OS a ostatních disků/oddílů

Jinak úplně nejčistší postup je tento:
1. shutdown virtuálů + záloha
2. v BIOSu řadiče zrušit příslušný vdisk
3. vyměnit disky
4. vytvořit nový vdisk
5. boot do OS, partitioning, formát
6. restore dat
7. start virtuálů.

v podstatě ano. Osobně VŽDY (pokud není nasazeno nějaké systematické/automatické zálohování) v takových případech dělám zálohy celého stroje. Stalo se mi to sice jen jednou (na prastarém UltraWide adaptecu), ale může se stát, že řadič (nebo omylem i admin) vyprodukuje nějakou chybu a smahne jiný vdisk...

Kdo je připraven, nebývá překvapen. :-)