Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Herni sestava - AMD Ryzen 9 3900X + RT 5700 (xt?) ~ 40-50k

Dobry den.

Chtel bych si poridit sestavu pro Linux, na hry a praci. Prednostne dobre chlazeny (radeji vic nez min), tichy, s tim, ze ho budu chtit provozovat tak rekneme 10+ let bez upgradovani, dokud naprosto moralne nezastara, pak pujde pryc jako celek.

Co jsem si prosel sve pozadavky (a zdejsi poradnu), tak mi vychazi neco takovehoto:

CPU: AMD Ryzen 9 3900X - protoze vykon a 12/24 threadu (coz vyuziju v praci)
GPU: AMD RT 5700/5700XT - protoze oolite overene chodi na NVidia GTX 1070, ale Radeon ma v Linuxu vyrazne lepsi podporu - a toto by melo byt vykonove nad tou NVidii - ale nevim kterou, rad bych tichou s dobrym chlazenim
RAM: 32GB+ (mam 16 a uz to misty ne zcela vyhovuje - s vykonnejsim procesorem se vyuzije vic vlaken pri prekladech, tedy i vetsi pamet.)
SSD: ~ 1TB (zatim mam klasicky mam disk 0.5TB a je furt plny)
HDD: 6-8TB (na veci, ktere chci mit pri ruce, ale nehori - 4TB mi prijde do budoucna malo )

chladic asi https://www.czc.cz/scythe-scnj-5000-ninja-5/232527/produkt protoze je tichy a mel by uchladit kde co
Skrin jednoduchou, s nepruhlednymi bocnicemi - nechci zadnou diskoteku, takze soucastky bez LED maji drobne plus. (napriklad https://www.czc.cz/silentiumpc-signum-sg1-cerna/256042/produkt se mi vzhledove libi, ale netusim, zda se to tam vleze, spis je pro inspiraci ohledne stylu )

Klavesnici, mys, joystick, monitor 27" 2560x1440@60 uz mam a vyhovuji, mozna prijde jeste jeden monitor casem.

Na zakladovce bych ocenil 6+ klasickych USB portu, ale staci i 2.0, USB C zatim v zadne nepouzivam a neocekavam. Dale aspon 1G ethernet kartu a nejakou neurazejici zvukovku (pro sluchatka a takoveto bednicky https://www.czc.cz/genius-sp-hf1250b-2-0-40w/119663/produkt ), PS/2 zdirka by se mi libila taky (ale neni podminkou)

Bude potreba nejaky zdroj, zase dal bych prednost spolehlivejsimu tissimu, s dostatecnou rezervou vykonu a dobrou ucinnosti. Pretaktovavat nebudu, ale predimenzovane bych to chtel, aby to dele vydrzelo.

Cena mi vychazi tak na 40-50k, ale rozpocet neni omezenim (nechce se mi utracet zbytecne, ale pokud by to melo znamenat rozumny prinos, tak nemam problem.

---

Jeste jedna otazka - vyplati se to koupit ted, kdyz je Black Friday a jine slevove akce, nebo se vyplati to koupit rekneme behem ledna, az opadne vanocni nakupni horecka? Letos se k tomu vyuziti moc nedostanu, takze to nehori, ale rekneme od unora uz bych to rad mel v provozu.

Dekuju predem za vsechny rady

Jakou ma ten Dark Rock vyhodu? Co vidim tady: https://www.czc.cz/be-quiet-dark-rock-4/234414/produkt tak
stoji vic, (o smesnych 10 Kc)
je o polovinu hlucnejsi ( Úroveň hluku (dB): 21,4 vs 14,5)
a chladi o polovinu min ( Max. TDP (Thermal Design Power) [W]: 200 vs 300)

Jakou ma vyhodu dat HDD do NAS, kdyz se to pak bude prenaset prez sit (kterou to tim padem bude zatezovat), NAS kvuli tomu bude muset bezet a budu ji muset kupovat navic ( tedy +7k k cene), oproti tomu, kdyz bude primo v tom pocitaci pripojeny primo k desce?

A mluvit o zatížení gigabitové sítě v domácích podmínkách je směšné.

Tak jen k tomu zatizeni 1 Gb site - ted mi tu dva dny jela na 0.4Gb+ v kuse - to uz jako smesne zatizeni neberu, kdyz mi to v podstate nahodne vyprodukoval ten jeden pocitac sam o sobe (proti druhemu s RAIDem) - a to tu mam tech pocitacu povicero, a nejen ja. Takze kdyz se to priste sejde s par podobnyma ulohama naraz, tak uz to fakt bude rozdil, jestli to budu tahat po siti, nebo z lokalu. Dovedu si snadno predstavit 1.5Gb+ na par dni, aniz by to bylo neco zas tak moc divokeho - a ve spicce i mnohem vic.

Pravda je, ze asi nemam zcela obvykle "domaci podminky" :))

Mam, uz delsi dobu a naprosta spokojenost :)

Ale proste mit misto NAS skutecny velky disk (s obdobnou funkci) primo v pocitaci se ukazuje jako celkem znacna vyhoda (a nejen cenova) :)

A ten megachladic a banda vetraku je proste fajn :) Tichy, kdyz nic zvlastniho nedelam, tak musim kouknout na kontrolky, jestli vubec jede, slyset neni, a kdyz tomu dam zahul, tak se to sice rozhuci, jak kdyz startuje vrtulnik, ale teploty porad nizke, i kdyz to bezi nekolik hodin na 100% na vsech jadrech - a ten vykon to posouva o par radu jinam - co bezelo 2.5 dne je za 20 minut hotove :)

RAM je tak akorat, bezne to zhltne kolem 20 GB, zbyte cachuje, ale uz si to obcas odlozilo i par drobnosti (stovky MB) do swapu (na M2.NVMe SSD) - a je pravda, ze tam zrovna nejake nepouzivane veci v pameti byly.

Jedine, kde jsem si na limit jeste nesahnul je grafarna, ale zatim nebyl cas. Takze zatim sem tam sesroti levou zadni nejakou DOSovku v 640x480 a pulku casu nebezi ani blby desktop a jedu prez ssh vzdalene v textovem rezimu, ale ona jeji doba prijde taky. Az ty dulezitejsi veci odklidim z cesty :)

Tak zase neskodi, kdyz se clovek neco noveho dozvi - mit doma dve televize, zenu a dve deti, kazdy s tabletem, na kterem neco furt sleduje a predplaceny kanal, tak to urcite ma smysl minimalne zvazit, pokud uz ne poridit. Pokud to takhle nema, tak to asi pro me neni vyhoda, ale nikde driv jsem tohle explicitne nevyloucil.

To, ze mi muj setup vyhovuje muze byt tim, ze je proste pro me nejlepsi, nebo taky tim, ze nic lepsiho neznam - v tom druhem pripade je dobre si ten obzor rozsirit (i kdyby jen proto, abych vedel, ze za ta leta, co to aktivne nesleduju, nic zajimavejsiho neprislo a tedy je muj setup stale optimalni). Ja se docela rad dozvim o cizich zkusenostech, obcas se najdou veci, co "prece uz kazdy davno vi", jen me unikly a protoze se mi hodi, tak je s radosti vyuziju taky (jako napr. nedavno tu vertikalni mys, a ten koncept tu je uz zatracene dlouho, jen jsem ho neznal).

Taky to nemyslím nijak špatně, jen jsem nepochopil, proč jsou všichni z NAS tak na větvi a co mi poskytne navíc, když nesleduji filmy ...

Jinak by se mi taky líbil nějaký soukromý cloud, ale musel by běžet v práci, kde mám energie paušálně, být dostupný zvenčí, ale přitom bezpečný, být těžko ukradnutelny, t.j. fungovat v trezoru nebo mít možnost přivázat k topení, a sloužit i jako kancelářský PC. Pokud by mi umožnil i nějaké vlastní služby, třeba VPN a emailový server, byl bych na vrcholu blaha.

Ale ano, pochopil, ale pokud má nějaký obrazový výstup (monitor), USB vstup (klávesnice a myš) a může na tom běžet ve virtuálu Windows, tak nevidím důvod, proč mít v kanceláři i PC i NAS, pokud potřebuji jenom prohlížeč s přístupem na Internet, email, Pohodu a NAS by to všechno zvládl?

nevidím důvod, proč mít v kanceláři i PC i NAS

Souhlas, staci ti PC. Obvykle ma minimalne 6 SATA konektoru, za par korun se da poridit dalsi SATA radic do PCIe, jednoduse NAS vubec nepotrebujes. Nekdo ma NAS, protoze vyssi komfort, ale potreba to nutne neni.

Ano, pokud to potřebuješ, pořídíš si kromě PC i NAS.
Když se vrátím k té analogii s autem - pokud budeš dojíždět do práce a současně si chtít udělat o dovolené cestovatelský výlet po Evropě a nebudeš chtít bydlet po hotelech, pořídíš si na dojíždění do práce normální auto a na cestovatelské výlety obytné auto.

Spíš jde o to, že většinou jezdím po městě, ale občas potřebu jet trochu náročnější terén, ale držet 2 auta se mi nevyplatí, takže si koupí SUV, a podle toho, jak náročný terén to je, tak je to SUV na pomezí offroadu nebo na pomezí klasického osobáku. Nějaký malý server by něco takového nezvládl?

Technicka: Jeden HDD 5400ot. (napriklad ja pouzivam WD Blue 3TB WD30EZRZ) neni pri beznem provozu v domacnosti vubec slyset, mozna v naprostem tichu v noci. Vic HDD bych urcite do PC nedaval, potom je lepsi to resit radeji pres ten NAS umisteny jinde nebo externi disky s USB3.0.

Co se tyka mozneho 8TB disku, tak urcite bych nesel do SMR a do disku plneneho heliem, takze nejspis nejaky WD Red 5400.

https://www.czc.cz/wd-red-efax-3-5-8tb/237597/produkt

Tenhle není SMR a snad není ani plnenej heliem?

Ja se toho helia bojim, ze se za 10 let zjisti, ze to nevydrzi. Třeba ja mam stary data zalohovany dvakrát na CD (DVD) a na starych PATA a SATA discich, mimo jiné i ještě jeden Maxtor Diamond, jestli jsou CD v poradku netusim, ale disky (soubory) mají md5 soucty a jednou rocne je přes externi disk pripojim do PC a projedu kontrolou MD5, abych protocil plotny a vedel, ze je vse ok. Nakonec mozna to je jedinna kopie, když druha je na buhvijestlijestefunkcnim CD. Chci tim rict, ze pokud premyslim o teda spis 6TB disku nez o 8TB, tak bych nerad se ucastnil nejakeho "experimentu".

WD Red samozřejmě není SMR krám. Není ani plněný heliem. 8TB je podle mě ideální velikost protože je na trhu dlouho - ty 12-14tb disky jsou relativně nové a dost drahé. 5400 otáček je ideální, není hlučný.

WD Gold bych do tiché sestavy nebral, hlasitý seeek, rychlejší otáčky - jsou to disky na maximální výkon. Musel sem sehnat silencer bo ho mám. Starší řada měla helium od kapacity 8TB (mám) novější od 12TB.

WD Red Pro má taky otáčky 7200.

vyplati se to koupit ted, kdyz je Black Friday a jine slevove akce, nebo se vyplati to koupit rekneme behem ledna, az opadne vanocni nakupni horecka?

Prognózovat vyvoj cen v PC komponentach je na podobne urovni jako když si hodíš korunou a to i pro největšího odborníka. Kdysi se v PC pravidelne slevovalo v unoru, ale uz několik let to neplati. Nejlepsi je kupovat tehdy az budes mit potrebu to využívat, protože mezitím muzou prijit nove generace komponent a mit teda za stejne peníze něco lepšího.

No, kdyz prisly ty Ryzeny, tak po nich byl hlad a zaroven se objevilo spousta chyb na deskach, tak se to patchovalo o sto sest. Pak predpokladam, ze se to nejak usadilo a prisli ti konzervativnejsi pro stabilni sestavy a do toho predvanocni horecka, takze predpokladam, ze po vanocich by to mohlo zlevnit a pritom byt stabilni (s tim, ze se stihnou vyprodat ty nestabilni verze). Navic je na obzoru 3950 jako novy tahak (ktery me uz netahne).

Pouzivat to budu chtit vic tak pocatkem unora, do ty doby bude blbinec s vanocema a novym rokem a podobne.

Takze v podstate jde o dve otazky:
- uz je to nejakou dobu stabilni ?
- vsadit spis na nahodne ((obcas pseudo)slevy ted, nebo pockat po novem roce na kocovinu?

Těžko říct co je lepší. Když byl trh s pc silný byl jasný trend zdražování před vánoci+menší dostupnout nejvíc prodávach kusů a už bys byl na začátku vzestupné křivky. V lednu pak ceny trochu klesly ale zase záleželo co mezitím udělal kurz. Teď už jsem 6let mimo obor a přijdou mi ty výkyvy minimální.

Vem si to tak, že to není investice, je to cenový výdaj. Jestli dáš v únoru za to samé o 1500 víc nebo míň Ti nikdo neřekne.
Obecně AMD se daří, Intel nic nového neuvede tak ceny dle mě budou +- stejné.

Jestli chceš radu vem to hned, než zas nějaká těžební hysterie (nebo porucha v továrně na ram..) zvedne cenu karet (nebo něco srazí kurz).

Ze je to vydaj je mi jasne, proto jsem se ptal s predstihem (na rozdil od investice, kde to zacne vydelavat, tohle bude nejspis vzdy jen ztracet hodnotu - jako vsechny herni veci).

Jestli uz jsou desky/BIOSy stabilni a nejsou velke vykyvy okolo vanoc, tak nema cenu cekat na priznivejsi cenu, takze proc do toho nejit teda rovnou?

Myslim, ze uvodni rozhovor (co chci, proc a jak ) uz probehl dostatecny, nikdo se na nic nepta, takze asi nastal cas znova polozit tu otazku, uz konkretne:

CO PRESNE KOUPIT?

Zadani viz vyse - CPU a chladic jsou jasne (i kdyz to nemusi byt z CZC), zbytek jsou obrysy, ktere potrebuji zkonkretizovat (napr. kterou konkretni GK - lisi se jak cenou tak chlazenim, to ale neumim posoudit, to same zakladovky - nechci to nijak extremne OC, ale poladit pameti na rozumny stabilni vykon jo, idealne nejakou integrovanou zvukovku, 1G sitovku a 6+ USB v zakladu - a zase kterou, aby vydrzela dlouho). HDD jen na ulozeni veci zalohovanych jinde (takze velky, tichy a klidne pomaly). SSD 1T se ctenim/zapisem v radu tisicu MB/s (cteni je dulezitejsi), pameti nizke, aby se vesly pod ten chladic (je to monstrum, ale tiche a vykonne), ideal asi 3.200 MHz a casovani rozumne (tedy nejhur 16, radsi min)
Rozpocet neni kriticky, pocitam s provozem 10+ let (nez pujde do srotu fyzicky, moralni zastarani neberu v uvahu - nehrozi), takze radsi at to za to stoji, nez delat nevhodny kompromis kvuli par stovkam.

Pobezi na tom Linux (Gentoo), takze pribalene hry, game pasy a podobbne veci nejsou bonus, ale jen smeti, ktere nepouziju. (koupit nejake X, ktere je sice o 500 drazsi, nez ekvivalentni Y, ale jsou k tomu hry za 5.000,- znamena zbytecne vyhodit 500, nikoli vtipne usetrit 4.500)

Cilem je vykonny, tichy a dobre chlazeny pocitac, ktery nebude stat moc a nebude blikat (nebo to aspon nebude videt).

Dekuju predem za konkretni sestavy :)

Srovnani zakladnich desek pro RyZen 3000:

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1d9_E3h8bLp-TXr-0zTJFqqVxdCR9daIVNyMatydkpFA/edit#gid=611478281

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1wmsTYK9Z3-jUX5LGRoFnsZYZiW1pfiDZnKCjaXyzd1o/edit#gid=2112472504

(Vim, ze nemas rad, když ti někdo tvou praci, kterou sis da,l kritizuje, tak at se na ty tabulky, podle kterých se fanoušci AMD ridi, podiva tazatel sam.)

Přesně tak, ta MPG je jedna z nejlepších desek s X570 - jednoduchá a na poměry X570 levná, ale nic jí neschází a hlavně má dobrou podporu výrobce.

edit: navíc OC u Zen2 je praktický nesmysl, který nepřináší nic zásadně pozitivního, spíše jen problémy za které pár procent výkonu nahoru nestojí. To spíše stojí za úvahu (budoucí) podpora "65W" režimu (ona je už v BIOSu, ale zřejmě půjde nastavovat i dynamicky přes Ryzen Master)

Diky, jeste si to budu muset projit, abych tomu opravdu rozumel (a doladil par detailu, tako ty RAM, ktere tam maji i ve verzi, ktera ma stejne parametry, ale je levnejsi, skladem, ma mensi vysku a navic je bez LEDek :) )

Po delsim premysleni tam asi prece jen dam ten scythe ninja (vic chladi a je tissi) a mozna jeste zkusim najit bednu, ktera by byla zepredu vic otevrena (ja vim, ze tahle tam ma vetraky, ale pred nima pevne viko a nasava bocnima skvirama - me by se vic libila bez toho vika, kde by nasavala rovnou zepredu a idealne, kdyby ty USB a cely ceclni panel byly vpredu svisle, spis nez nahore vodorovne.

Premyslel jsem i o te desce, ale vypada, ze je fakt asi nejlepsi, jen chce lepsi chlazeni, takze zase spis case vic otevrenou a vic vzduchu dovnitr - klidne 3 vetraky dopredu, i kdyz budou pomalejsi, tak se toho vzduchu tam vystrida vic :) A USB ma presne tak akorat, jen premyslim, ze bych vyuzil to druhe PCIe a dal tam jeste kartu s USB konektorama, oni se neztrati :)

Moje zkušenost:
Jeden přední nasávací okolo 1000 ot/min, jeden zadní + horní odsávací je osazení u 90% sestav dostačující, musí se počítat i s točáky na chladiči procesoru které výměnu zrychlují.
(další ventilátory jen zvyšují "cucání"prachu, pokud více jak 1000ot/min tak i hluk a to aniž by došlo k podstatnému snížení teplot)

Jeden tocak na 1000ot nebo dva tocaky na 500ot. Neni to jedno? Osobne mirne preferuju dva na 500ot na nafuk i na vyfuk, ale je to v podstate jedno.

gilhad

pred nima pevne viko a nasava bocnima skvirama

Reseni na prd. Bocnima skvirama nasajes prdlacku, navic nasavas malym otvorem, takze tam muze vznikat nerovnost tlaku a drobne to piskat. Dost pravdepodobne tam nebude filtr anebo nebude poradne fungovat. Nejlepsi je nasavat zepredu pres filtry.