
windows 10 licence za 100/200/kč, aukro/ebay, legal?
Zdravím,
dokáže někdo najít legalitu v licencnich klicich win10 na ebay v ramci stovek korun?
že fungují nepochybuji, ale co ta legalita, dá se v tom nájít nějaký druh přeprodané licence(oem, atd..)
Díky
Změna kategorie, původně: Software. Windows jsou operační systém. (karel)
Licenční ujednání nestojí nad Evropským právem a body, které jsou s ním v rozporu, jsou neplatné. Takže si může MS nebo kdokoliv jiný tvrdit, co chce. Jednoznačný rozsudek Soudního dvora EU. V něm se píše, že "tvůrce počítačových programů nemůže bránit dalšímu prodeji „druhotných“ licencí umožnujících používání jeho programů stáhnutých z internetu.”
https://curia.europa.eu/jcms/upload/docs/application/pdf/2012-07/cp120094cs.pdf
Otázkou je, zda některé prodávané "licence", třeba Office Pro za dolar, nejsou ale jen výsledkem práce nějakého generátoru.
Ovšem těžko po mě může kdokoli chtít, abych to já jako laický uživatel zkoumal... Ovšem ono je nejsnadnější přenést odpovědnost za legalitu licence na toho nejposlednějšího v řetězci, kterým licence putuje, tedy na toho, kdo má zrovna nejméně možností a prostředků jak to zjistit, krom toho, že nakoupí u důvěryhodného obchodníka. Tedy u toho, jehož důvěryhodnosti může jen slepě důvěřovat, ale opět si ji nemá jak ověřit.
Obecně platí, že neznalost zákona neomlouvá.
Ale tohle přece se znalostí zákona nijak nesouvisí. Můžu milionkrát vědět, že krást se nemá a řídit se tím i na WC, ale jako úplně obyčejný laik nemám žádnou šanci zjistit, zda klíč k SW, který kupuji nebyl vydán výrobcem, ale vygenerován pokoutně. Nebo ty snad dokážeš takové klíče rozlišit pokud projdou úspěšně aktivačním procesem? Ano, pokud se prokáže, že jsem koupil SW, který byl prodávajícím nějak zfalšován může mi takový SW být zabaven. Ale už nemohu být nijak dál trestán (třeba zabavením počítače) např. za porušení autorského zákona či jiných zákonů, které se na takové konání vztahují. V takovém okamžiku nejsem ten, kdo zákon porušuje, ale poškozený s právem náhradu škody vymáhat na prodávajícím.
I obyčejný laik by měl vědět, že pokud něco kupuje, kupuje to v dobré víře s tím, že se jedná o legální koupi. Pokud je tržní cena něčeho dejme tomu 4000 Kč a on to kupuje za 100 Kč, v dobré víře tak nečiní. To, že na dobrou víru má vliv i cena, se dočteš třeba tu:
https://www.prf.cuni.cz/sites/default/files/old_files/1404050696.pdf
"Takovými okolnostmi mohou být zejména právní titul nabytí, povaha věci nebo její cena či samotné chování převodce."
A to jsme jen u ceny...
Netuším co takovému člověku hrozí, předpokládám, že zaplacení dvojnásobku ceny licence majiteli produktu, tedy stejně jako v případě toho, kdo si nelegální licenci pořídí zadarmo, jenže ten aspoň nepodporuje podvodníky.
Pokud se pořád budeme bavit o Windows 10 tak výrobce nabízí licenci i zdarma při přechodu z win 7,8. Licenci navíc dával i při uvedení win10 k prodávány starším win. Stejně tak dnes výrobce nabízí za 8tisic přenosnou licenci ve svém obchodě. Tak jaká je tržní cena? Podle mě je 125 Kč adekvátní a rozhodně si nemyslím, že by se nemělo jednat o nelegalni koupi.
Btw-jak Microsoft skončí s win 7 nasadí podle mě mohutně zobrazování reklamy na win 10 pc.
Microsoft při přechodu z Windows 7 nebo Windows 8.1 nenabízel zdarma plnohodnotnou samostatnou licenci na Windows 10, ale pouze zdarma umožňoval upgrade na Windows 10 na základě plnohodnotné licence Windows 7 nebo Windows 8.1. A pokud uživatel používal nebo používá takový Windows 10 na základě upgrade, používá ho na základě plnohodnotné licence Windows 7 nebo Windows 8.1 a na základě licence k upgradu zdarma. Nemůžeš tedy psát to, že Microsoft nabízel v tomto případě plnohodnotnou licenci na Windows 10, která jde samostatně prodávat.
Jen takový detail k upgradu zdarma, ten upgrade zdarma byl oficiálně do roku 2016:
https://support.microsoft.com/cs-cz/help/12435/windows-10-upgrade-faq
To, že něco je technicky možné i teď, ještě neznamená, že je to legální.
A pro toto: "Licenci navíc dával i při uvedení win10 k prodávány starším win." předpokládám platí to samé, nevšimnul jsem si, že by někdy Microsoft nebo prodejce dával k něčemu dvě plnohodnotné licence ( = dával plnohodnotnou licenci na starší Win a možnost upgrade zdarma na Win 10).
Porad ale plati, ze licence za 4.000Kc je jen pro koncoveho uzivatele, velkym firmam do OEM PC to MS prodava o rad levneji. Takze pokud bude clovek kupovat onu nevyuzitou licenci z jineho PC, coz dle soudniho rozhodnuiti v EU muze, tak se clovek muze pravem domnivat, ze cena okolo 300-400Kc je adekvatni.
Osobne to vidim tak, ze pokud to dostanu jako koncovy uzivatel s fakturou, tak riskuju jedine, a to, ze kdyz MS zjisti, ze se jedna o nelegalni kradenou nebo generovanou licenci, ze ji proste vypne a nebudu mit nic. Ovsem zkusenosti lidi zatim rikaji, ze se neco takoveho stalo malokomu, tudiz bych se toho nebal.
Zelená příšerka:
klasický samostatný Windows 10 oem (předpokládám OEM:NONSLP):
Home 2999 Kč
Pro 3999 Kč
Lenovo Gaming L340-15IRH (bez OS) 18989 Kč
Lenovo Gaming L340-15IRH (Win 10 Home, předpokládám OEM:DM vytvořený OEM výrobcem Lenovo) 21989 Kč
Rozdíl 3000 Kč.
Stačí?
A ještě pár detailů:
Navíc licence OEM:DM se generuje pro konkrétní pc/notebook a podle mě je licenčně vázaná na tento jedinečný zápis (úplně pro každý pc/notebook) v efi a podle mě je použití klíče na jiném zařízení nelegální, i když technicky aktivaci provést na základě DM klíče jde.
DM můžou být vázané na typ zařízení, předpokládám, že na některé slabší zařízení může MS totožnou licenci prodávat levněji.
Nemusel proběhnout první prodej DM licence se zařízením, ty licence se do oběhu mohly dostat přímo od OEM prodejce.
A klidně by šlo ještě pokračovat.
Co se týče druhého odstavce, osobně to vidím tak jak jsem psal: "Netuším co takovému člověku hrozí, předpokládám, že zaplacení dvojnásobku ceny licence majiteli produktu, tedy stejně jako v případě toho, kdo si nelegální licenci pořídí zadarmo, jenže ten aspoň nepodporuje podvodníky." Psal jsem "hrozí", a že se to stane je hodně nepravděpodobné. Co jsem si všimnul, tak se něco podobného například řešilo v případech, kdy se vyšetřoval nějaký šílený warezák ve smyslu uploader a to, že se řešil i nelegální software na jeho pc byl jen vedlejší výsledek toho, že se ten člověk vyšetřoval jako uploader a policie měla jeho pc. A pak záleželo na domluvě jak se s majiteli software domluví...
Snazilo se nas tu spousta, dal to nema smysl.
"Windows na vasem PC jsou kradene."
Nikoliv, tady mam fakturu, ze jsem je kupoval.
"Nezda se vam ta cena podivne nizka?"
Ne, to je druhotna licence, nekdo to koupil s PC, ale nevyuzil ji na nem, tak ji levne prodal.
"Bohuzel, napalili vas, nejedna se o druhotnou licenci, ale je to falesne vygenerovany klic."
O to přece nejde, jde jen o to, co mu za to hrozí, podle mě nic, když jednal v dobré víře.
Já mám PC s aktivovaným Win10, nikdy jsem žádný OS nekoupil, nejsem tak bohatý, abych platil za SW, stačí když platím za HW, přešel jsem na Win10 z cracknutého Win7, musel jsem kvůli tomu tehdy naflashovat do MB i nějaký cracknutý BIOS, na warezových fórech byly tehdy dobré návody, jak na to. No a co, MS to nerozpoznal a v nastavení PC mi to hlásí, že systém je aktivován, BIOS už jsem updatoval na novější od výrobce MB. Nikdo už nemá po čase zpětně možnost prokázat, že mám Win10 nelegální. Naopak existuje jistě spousta uživatelů PC, co mají koupen Win10 OEM, odejde jim disk, koupí nový a MS jim odmítne novou instalaci Wim10 aktivovat kvůli změně HW a na infolince MS mu poradí, aby koupil Win10 znovu. I proti tomu se dá ale bojovat, např. přes soubor GenuineTicket.xml.
Typická obhajoba zlodějů. Nikdo tě nenutí Windows používat. Tak si nainstaluj Linux, když jsi socka.
Možná jsem socka, ale možná jen nejsem hlupák.
A zloděj? Nemůžu přeci za to, jakým způsobem MS aktivuje nainstalovaný OS. Jen jsem využil příležitosti a nechal jsem si jednu licenci Microsoftem darovat. V ČR to není ani protiprávní.
Ty jsi nelegálně použil SLIC, ty jsi nelegálně použil certifikát výrobce, ty jsi nelegálně použil klíč výrobce... a podle tebe to není nelegální
Legální, nelegální? To je široký pojem. Je to protizákonné? Znamená porušení licenčních podmínek zároveň porušení zákona?
Je to nelegální, je to protiprávní, je to protizákonné.
Porušení licenčních podmínek ne vždy znamená porušení zákona, protože zákon je nadřazený licenčním podmínkám. Jelikož v tomto případě je porušen zákon, tak nechápu proč řešíš licenční podmínky.
Který paragraf kterého zákona jsem porušil a čím? Neznám takový paragraf, který by se zabýval SLIC, certifikátem výrobce, klíčem výrobce.
Porušil jsi autorský zákon.
Paragrafy § 12, (1), (4) a) (§ 13)
Info § 65, (1)
Nebyl jsi oprávněný uživatel rozmnoženiny počítačového programu, protože jsi od MS nedostal oprávnění k užití díla.
To už mi nikdo neprokáže, pokud se sám nepřiznám, dnes mám jen v nastavení systému napsáno, že "Systém Windows je aktivován pomocí digitální licence". Nic protiprávního nejde zpětně dohledat a já nemusím nic dokládat a nic nikomu prokazovat.
Tak teď už to chápeš asi dobře
Já to chápal vždy dobře, právě proto za SW zásadně neplatím, stačí když platím za HW.
Ještě ráno jsi psal: "to není ani protiprávní"
Však to není protiprávní, nelze to prokázat, u nás nese důkazní břemeno žalobce a to já nejsem. Já mám v PC napsáno: "Systém Windows je aktivován pomocí digitální licence", a nemusím prokazovat nic.
Kdyz sousedovi ukradnes, zprznis, sezeres a zakopes psa, tak je to taky protipravni, bez ohledu na to, jestli te pri tom chytnou, sezenou dost dukazu a odsoudi te, nebo ne. Navic zprznit a sezrat sousedovi psa je celkem jasne i neeticke.