Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Excel - funkce EOMONTH() nefunguje správně?

Ahoj,

mám v excelu sloupec H, kde jsou data (myšleno "datumy") a data menší než poslední den v aktuálním měsíci mají být podmíněným formátováním zvýrazňována, bohužel to nefunguje podle očekávání. Zřejmě píšu podmínku špatně.

Tahle podmínka podbarvuje úplně všechna data:
=H2<=EOMONTH(H2;0)

A tahle podbarvuje úplně všechna kromě posledních dnů jakéhokoli měsíce i jakéhokoli roku
=H2<EOMONTH(H2;0)

Jak by měla vypadat podmínka, která má dělat to, co potřebuju?

Díky.

Řešení:

Chyba nastáva nesúladom adresy bunky do ktorej zadávaš podmienku a poľa, pre ktoré má podmienka platiť.
Vymaž pôvodný podmienený formát, podmienku zadaj do bunky F2 a pole pre platnosť podmienky začni tiež bunkou F2
(Nestačí len prepísať pole platnosti podmienky, pretože tým dôjde k "posunu podmienky" t.j. v bunke F2 na vyhodnocovanie podľa hodnôt v bunke F3 a presne podľa takejto "chybnej" podmienky funguje doterajšie podfarbenie v stĺpci F. Ostatné stĺpce som neskúmal, pôjde o ten istý dôvod.
Podmienku si zapisoval do druhého riadka, ale pole pôsobnosti si dal pre celý stĺpec, teda od prvého riadka. Preto vo vyhodnocovaní nastáva posun o tento jeden riadok)
Intervaly Ti radiť nebudem, podľa Tvojich pokusov vidím, že si pochopil, že pôjde len o správne nastavenie > prípadne >= a < prípadne <=.
Miatlo Ťa len to, že farbenie sa správalo inak, ale dôvod nebol v znamienkach, ale zhode bunky zadania podmienky a poľa platnosti podmienky

Prepáč, ale trocha sa sústreď pri popise toho, čo potrebuješ.
To posledné, čo tvrdíš, že sa správa podľa toho, čo potrebuješ (tvoj printscreen) vraj robí chybu len v tom, že podfarbuje aj prvý dátum 31.12.2019?

1 ale potom pre podmienku, ktorú si napísal, platí, že majú byť podfarbené len dni od aktuálneho dňa vyššie. Kde o tom ale píšeš? Nikde. Takže - má to tak byť? Nemá to tak byť?
2 dávaš H2<=EOMONTH... a chceš aby neoznačovalo posledný deň? Tak čo tam robí to "="
3 zrejme vzorec nemáš nastavený pre celú oblasť dát, lebo keby si mal, tak Ti označí aj druhý dátum 31.12.2019 (kvôli tomu "=") Takže to "=" treba vynechať
4 čo ak nastane deň 30.12.2019? Pokiaľ tu nedáš >= TODAY() nepodfarbí sa nič, lebo chceš označiť len dátum väčší ako dnes, ale aby neoznačil posledný deň mesiaca (po vynechaní "=" z <=EOMONTH)

Takže naozaj toto chceš?
Lebo ak sa mám priznať, vôbec nechápem, čo tým chceš dosiahnuť.

Prikladám Ti čiastočne napravenú tabuľku, ktorá zahŕňa TODAY t.j. keď bude 30.12.2019, ten dátum podfarbený bude, ale 31.12. podfarbený nebude. Keď bude 31.12.2019, podfarbené nebude nič.
Ale že či to je to, čo chceš vedia len divé srnky...

@Wikan, je to jen čistě datum bez času.

@robert13

To posledné, čo tvrdíš, že sa správa podľa toho, čo potrebuješ (tvoj printscreen) vraj robí chybu len v tom, že podfarbuje aj prvý dátum 31.12.2019?

Ano, dělá skoro to, co potřebuju, jen by měl podbarvovat všechny dny v intervalu <DNES, POSLEDNÍ_DEN_V_AKTUÁLNÍM_MĚSÍCI>, ale to se neděje.

1. Tu "zarážku" v podobě TODAY() jsem nezmiňoval, pravda. Ve svém dokumentu data menší než TODAY() podbarvuju červeně a zbytek dnů do konce aktuálního měsíce zeleně.
2. Viz interval výše - aby se označoval i poslední den (resp. všechny poslední dny)
3., 4. Viz upravený excel. Dost mě zaráží taky to, že ve sloupci F a H je ten samý vzorec, ale neoznačují se stejná data. Nějaké vysvětlení to má?

Díky.

Chyba nastáva nesúladom adresy bunky do ktorej zadávaš podmienku a poľa, pre ktoré má podmienka platiť.
Vymaž pôvodný podmienený formát, podmienku zadaj do bunky F2 a pole pre platnosť podmienky začni tiež bunkou F2
(Nestačí len prepísať pole platnosti podmienky, pretože tým dôjde k "posunu podmienky" t.j. v bunke F2 na vyhodnocovanie podľa hodnôt v bunke F3 a presne podľa takejto "chybnej" podmienky funguje doterajšie podfarbenie v stĺpci F. Ostatné stĺpce som neskúmal, pôjde o ten istý dôvod.
Podmienku si zapisoval do druhého riadka, ale pole pôsobnosti si dal pre celý stĺpec, teda od prvého riadka. Preto vo vyhodnocovaní nastáva posun o tento jeden riadok)
Intervaly Ti radiť nebudem, podľa Tvojich pokusov vidím, že si pochopil, že pôjde len o správne nastavenie > prípadne >= a < prípadne <=.
Miatlo Ťa len to, že farbenie sa správalo inak, ale dôvod nebol v znamienkach, ale zhode bunky zadania podmienky a poľa platnosti podmienky