Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Windows 7 - hlásí konec podpory

Dobrý den, poradíte mi prosím někdo co dělat, když mám na starém počítači Windows 7 a nyní mi to hlásí konec? Musím koupit nové? Nebo stačí nějak přejít na nové? Děkuji za odpověď Markéta

Změna předmětu, původně: Windows 7 (host)

Hlasi to konec podpory, ne konec Windows.

Konec podpory znamena, ze prestanou vychazet opravy toho systemu Windows 7.

Ano, pokud pozadujes podporovane Windows s opravama musis si koupit nove Windows 10.

Muzes narazit na problem, ze je tvuj pocitac prilis stary a pro nove Windows 10 na nej neexistuji ovladace, potom bys musela koupit cely novy pocitac.

Zkus zjistit, jak stary pocitac mas a v jake konfiguraci a muzeme tu zjistit, jestli ti tam Windows 10 pujdou.

Dulezita vec na zaver, podpora konci 14.1.2020 a Windows 7 nebudou nadale opravovany. To ale neznamena, ze 15.1.2020 prestanou fungovat, jen ze se muze objevit chyba, kterou uz Microsoft neopravi. Takova nebezpecna chyba se objevit muze, ale taky se objevit nemusi vubec nebo treba za nekolik mesicu. Urcite teda neni duvod k nejake panice, ze musis koupit nove Windows. V klidu si zjisti, jestli tvuj PC nove Windows 10 vubec zvladne, velmi pravdepodobne budou bezne programy na starych Windows 7 fungovat jeste nekolik let, mezitim se rozhodnes co dal, jestli koupis jen nove Windows 10 a pocitac preinstalujes nebo poridis rovnou cely novy PC.

Třeba, že je těch "Linuxů" tolik, že jeden nevím, který z nich si má vybrat, jelikož každý má něco super, ale i něco podstatného, co mu naopak chybí, viz.: https://pc.poradna.net/questions/1587165-existuje-nejaky-live-linux-v-cestine a podobné vlákna tipu https://pc.poradna.net/questions/2825251-distribucia-na-desktop-vhodna-pre-bfu. Zkoušel jsem nějakou variantu na netbook, ale to, co se mi líbilo a bylo i poměrně svižné, tak nebylo delší dobu podporováno a nebyly na něj potřebné programy, a to co bylo moderní a aktuální, tak by skoro stejný moloch, jak Windows. Nakonec se jako nejrozumnější ukázalo rozšířit paměť a původní Windows XP se tím výrazně zrychlil.

Dále jsem zjistil, že některé programy, třeba mnou za drahé peníze koupená a používaná Pohoda, prostě na Linuxu nejede, ať dělám, co dělám, nemluvě o různých HW orientovaných programů na podporu různé elektroniky, takže bych musel Windows tak jako tak používat v dualbootu, ale v takovém případě jej mohu používat rovnou jako primární systém.

Svěřím se se svojí zkušeností. Byl jsem odkojen už ve vyšším věku na XP a následující systémy z Redmondu mi nikdy nepřirostly k srdci, ikdyž na nich taky umím. Podotýkám, nejsem vyznavačem her!!! Poté, co XP přestaly být podporovány jsem se rozhodl k radikální změně - i s ohledem na to, že mám starší, ale stále funkční HW. A nehodlal jsem se ho vzdát. Výsledek takový, že jsem přešel na Linux, jen mi trvalo, než jsem si nějaký osvojil. Procesor mám stále Centrino 2, RAM pak 8GB. Nakonec jsem zvolil Xubuntu 64bit - ten má při testování v live CZ v základu aspon z části a po instalaci na HDD jsem do CZ dal zbytek. Sám jedu s Win ve virtulkách - od XP, kde dělám nejvíce, po Win 10. A kámošce jsem totožné zařízení zprovoznil v dualbootu - a jsme oba spokojení, kdy si dovolím podotknout, že už bych NIKDY neměnil a ta kámoška mě prosila, že do Win 10 jít nechce za žádných okolností. Ona má starou laserovku a pro ni nejsou drivery, jen pro XP - a tiskne podle potřeby. Já třeba ve virtuálkách souběžně ripuju film, tisknu na totožné laserovce, nebo cokoliv jiného - a at si XP pracují, souběžně si čtu na netu, vyřizuji maily ... . Tolik moje zkušenost - a to jen proto, že mě z her v pc bolívá hlava - a tak nehraji. 8-)
Mimochodem Xubuntu má LTS verzi - s dlouhodobou podporou. Ale to jen na okraj.

Argumentuješ nezmyslami.... "tejto distribúcii Linuxu chýba live verze v češtine" je nedostatok? Prosím? Windows ani nemá live verzi vôbec, tak čo tu porovnávaš za pičovinu? Live Windows neexistuje, Live Linux áno tak ako tieto keci sú fakt mimo.
Distribúcia vhodná pre bfu vlákno, to je toľko subjektívnych kecov, to není argument, a ani sa tam nerozoberá to čo ty kecáš.

Zkoušel jsem nějakou variantu na netbook, ale to, co se mi líbilo a bylo i poměrně svižné, tak nebylo delší dobu podporováno a nebyly na něj potřebné programy, a to co bylo moderní a aktuální, tak by skoro stejný moloch, jak Windows.

Skutočne? A čo si skúšal? Pretože ja mám skúsenosti s rôznymi debian based, a nepoznám distribúciu pomalšiu než Windows, brenchmarky súhlasia so mňou, moloh? 6-8GB vs 20-30GB na disku, to kecáš zas nezmysel.
WindowsXP? Ten nemá podporu a už veľa programov ani hier na tom nejde vôbec alebo ak tak stará verzia, ktorá má ale problémy, lebo tak npríklad u prehliadaču, XP umožňuje verziu na ktorej nefunguje už polovica webstránok korektne, pretože tá polovica používa nové veci ako CSS Grid, a tak sa layout totálne rozpadne v XPčku. Alebo League of Legends, nenainštaluješ na XP, na Linux v pohode. Tak čo točíš?

Dále jsem zjistil, že některé programy, třeba mnou za drahé peníze koupená a používaná Pohoda, prostě na Linuxu nejede, ať dělám, co dělám, nemluvě o různých HW orientovaných programů na podporu různé elektroniky, takže bych musel Windows tak jako tak používat v dualbootu, ale v takovém případě jej mohu používat rovnou jako primární systém.

Jasné, povedz čo ti nešlo. Ať ti môžem vytrieť zrak... inak je to aj naopak, na Linuxu je mnoho softvéru ktorý na Windows 10 nejde. Môžem začať PulseEffects, a skončiť pri Docker a Kubernetes, ktorý ak už ide tak len v pro verzii Win10 obsahujúca Hyper-V. Inak si vo WIndowse neškrtneš. V Linuxe áno. Áno nejde absolútne všetko v Linuxe čo vo Windowse ale je toho minimum a pre 99% používateľov všetko potrebné funguje aj v Linuxe, a zas máš iný softvér, ktorý vo Win nemáš.

Ja som hodne náročný používateľ, a nechýba mi v Ubuntu vôbec nič. Vo Windowse by mi chýbalo mnoho vecí. Nehovoriac o funkciách samotného systému, ako virtuálne prac. plohy (áno má niečo také aj Windows, ale absolutne sú s tým pozadu, a nefunguje to tak dobre) alebo mnoho ďalších vecí, ako aj bindovanie kláves priamo v systéme absolútne ľubovolne ako chceš. Vo Win potrebuješ k tomu externé programy a aj tie fungujú omedzene. Alebo aj functionality, ktoré Windowsák ani nepočul.

Tak nekecaj nezmysli. Nehovorím že všetko v Linuxe funguje čo vo Windowse, ale nemôžeš povedať že vo Windowse ide všetko, ani tam nejde mnoho vecí čo ide v Linuxe, a ceľkovo Linux je na tom lepšie, a rozhodne není ani pomalí, ani moloh, a ten argument s jazykom v prípave live verzie si odpusť keď live Windows ani neexistuje. (áno existujú neoficálne cesty, ktoré sú problematické, ale to je tak všetko, a aj tam nefunguje ľubovolný jazyk)

Asi jde dost o požadavky. Mě třeba přesvědčil poměrně rychle. Nepočítám-li první pokusy ve dřevních dobách, kdy se bootovalo z diskety, aby se dal spustit instalátor z CDčka (ovšem bootovací CD měl linux daleko dřív než windows a podobně to bylo s fleškama, v době, kdy se to windows teprve učil, linuxu to dávno suveréně fungovalo), tehdy jsem se horko těžko dostal do puntíkaté grafické obrazovky s černým X a to bylo všechno (nějaký pravěký red hat). Ale o bezmála 20 let později to už byla jiná píseň, systém už v základu měl v sobě kancelářský balík, pracoval svižně, pracoval i s periferiemi, pro které windows potřeboval teprve instalovat ovladače (síťovka, řadič SATA, zvukovka...) a mohl bych pokračovat. Přitom rozdíl oproti windowsu nebyl větší než mezi XP a Vista (teď myslím z pohledu uživatele grafického rozhraní), takže zvládnout to chtělo trochu zvyku, ale nic nemožného. To byly hrátky, při kterých jsem vyzkoušel řadu distribucí s různými prostředími.
Když v práci pak došlo na nový počítač, tak se mi nechtělo do desítek a že programy, které potřebuju, pro linux existují, jsem věděl, tak jsem do toho šel. Jistě že se najde spousta věcí, které fungují jinak, někdy hůř, někdy líp, ale tak to prostě ve světě počítačů chodí.

„Každý se dokáže učit z vlastních zkušeností a chyb, ale jen moudrý člověk se dokáže poučit z chyb druhých.“

Nemusím hodiny a dny něco zkoušet, když na Internetu je hromada příspěvku, že se to prakticky nikomu pořádně nepovedlo. Nebo umíš zprovoznit Pohodu na Linuxu? :-p

Ty jsi už normálně nemocný. Lžeš aktivně na 3 fórech a ještě ti není ani blbý ty hádky věčně začínat. Vzhledem k tomu, kolik ti je, najdi si radši přítelkyni a dělej s ní děti, dokud ti dolní "prst" neupadne. Tyhle tvoje žabomyší války tady vážně nikoho nezajímají. Tresty na Živě a na českém League of Legends fóru ti nestačily, tak si jdeš pro ban i tady? Nebo tě tvoje postpubertální choutky prostě nenechávají chladným a musíš se všude cpát a vyžadovat pozornost, jak malé dítě? Klidni hormon už.

A radši se i zdrž odpovědi, číst si ji stejně nebudu, protože ostatní osočuješ, že neumějí argumentovat ale i sousedova čivava má víc argumentů než ty. Sebereflexe hadr.

Viac argumentov ale nepravdivých...

inak kde som kedy psal na žive (okrem komentu k par spravam ešte pred niekoľkými rokmi, ale na foru zive som nikdy nikdy nic nenapisal, a ban taky nedostal) a kedy som tam dostal ban? Ja o tom neviem... na CZ LoL foru som neaktivny ako aj v hre už vyše roka. Myslel som že tu spomenieš forum.root.cz to bych možno s tebou suhlasil,... toto su zas vymyslené keci

E: @jege kuk do druheho vlakna

Ja bych to nechal tak jak to je, lepsi resit hlaseni nez zadrbanej windows 10 od spionskych vnucených programu, takovejch dotazu tu je dost, mam amd duron se 4gb RAM a seka se mi poznamkovy blok ve windows 10...
Mimochodem ja sem sam sobe zrusil podporu v desítkách násilným vypnutím Windows Updatu ihned po reinstalaci a počítač mi ještě nezhořel, ani nepípa nebliká nic takže asi óká :-)

Pokud tím neřídíte atomovou elektrárnu nebo burzu cenných papírů, tak to nechte plavat. Teda pokud vás neirituje to že už nedostanete žádné aktualizace nebo to, že po několika letech k tomu neseženete rozumně hardware. (Osobně bych ani pro jeden z uvedených případů windows nepoužil.)
Spíš je to taková snaha vytlouct z lidí další peníze.
Přejít na novější systém je možné, ale je to dost velký zásah, navíc nevíte, jestli pro změnu váš starý počítač (sedmičky se prodávaly naposledy před 7 lety a to už bylo znát, že jsou ve výběhu protože byly už nějakou dobu osmičky) zvládne nový systém. Ani to, jak dlouho ještě bude pracovat. A i kdyby to počítač zvládnul, máte spoustu periferií (tiskárna, skener...), které potřebují ovladače a pokud jsou také tak reliktní jako ten počítač, pak je dost možné, že ovladače pro desítky už pro nebudou a ty staré zase nebudou v desítkách fungovat.
Prostě bych to ignoroval, počítač bych nechal dožít tak jak je.
P.S. Windows10 už je taky dost historický operační systém, pokud už bych kupoval nový, počkal bych si na další verzi, třeba se šťastným číslem 13 (nebo na jaké číslo přeskočí tentokrát).

Laik asi potřebuje slyšet hlavně toto:
ten údajný "konec" pro uživatele vůbec nic neznamená, pc s windows 7 bude i nadále bez problémů fungovat.
V žádném případě nemusíte nic kupovat ani nic měnit, výrobce windows se vás jen z čistě komerčních důvodů snaží oblbnout a vyrazit z vás nějaké další peníze.

Vše co skončí, jsou updaty - aktualizace systému. Ty ale k ničemu zásadnímu nepotřebujete, mnoho lidí je má stejně už dávno vypnuté a jsou spokojení, vše jim funguje. Windows 7 budou i bez updatů fungovat dobře.
Čistě teoreticky může za několik let nastat situace, kdy se ukáže nutné, windows 7 vyměnit za něco jiného, dnes ale určitě ještě není důvod.