Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jak instalovat VeraCrypt do Linux Ubuntu? A přenesení nastavení Firefox a Thunderbird?

Používá někdo VeraCrypt v Linux Ubuntu? Jak se to dá nainstalovat? Našel jsem stránky veracrypt.fr,tam jsem si stáhl GUI veracrypt 1.24 pro Ubuntu 19.04 A CONSOLE to samé, ale nevím, co dál?

A také jak převést nastavení Firefox a Thunderbird z W10 do Ubuntu? Ve W10 používám ve Firefoxu schválně ještě verzi 56.0 a více doplňku (NoScript, AdBlock plus, uBlock, Ghostery atd.) a rád bych celé nastavení včetně oblíbených stránek a těch doplňků měl i ve Firefoxu v Ubuntu. Jak na to?

Jo a ještě OpenVPN jak nainstalovat a kde stáhnout?

Údajně jsou tam chyby a když se tam vlastně nic neděje, nikdo nic nedělá, nehlídá, neopravuje...

https://www.root.cz/clanky/truecrypt-prezil-svuj-konec-je-bezpecny-a-navazuje-na-nej-veracrypt/

TrueCrypt mi naskočil po zadání hesla ihned, ve VeraCrypt to celkem dlouho trvá. Dlouho dobu jsem si říkal, jestli skutečně TrueCrypt skončil kvůli nátlaku ,,někoho", tak jestli ten ,,někdo" schválně nevytvořil něco nástupnického, na co každý přejde a on získá vlastně data od všech těchto souborů, ke kterým dříve přístup neměl... A proto to třeba tak dlouho trvá ve VeraCrypt.

Ale nechtěl bych rozvinout debatu úplně jiným směrem a nedočkat se tak odpovědi na původní otázku. Linux Ubuntu mám zprovozněný, ale abych ho mohl plnohodnotně používat, potřebuji na něm mít v provozu několik málo programů.

1. Funkční VeraCrypt nebo TrueCrypt
2. Funkční openVPN
3. A přenesená nastavení včetně obsahu Firefox a Thunderbird.

To mi bohatě stačí

Ale pokud má někdo návod, jak dostat do Ubuntu TrueCrypt, klidně můžu používat i ten.

Snažil jsem se něco najít na webu, ale moc se mi nedaří. Když tam je něco napsané, tak tomu nerozumím....
,,VeraCrypt je možné instalovat z binárky stáhnutelné z webu, nebo z neoficiálního PPA zdroje."

Nevím, co je binárka ani PPA...

Našel jsem video na youtube, ale je to německy a nerozumím tomu
https://www.youtube.com/watch?v=kVVUmsbNfp0

Zadne kryptovaci programy nepouzivam, takze s tim nepomuzu.
-----
Nicmene ty dva dotazy bokem:
-----
binarka - neco podobneho jako v prostredi Windows bezny instalacni EXE soubor
----
PPA zdroj - do centra softwaru pridas odkaz na tento zdroj a nasledne pujde program vyhledat v centru softwaru a nainstalovat na jedno kliknuti, kdyz tvurce PPA zdroje tam umisti aktualizaci programu, tak se ti v centru softwaru automaticky zobrazi, ze je k dispozici aktualizace a ty to jen potvrdis a samo se to updatne. PPA zdroj je teda jednoznacne vyhodou, ale musis duverovat tvurci toho PPA zdroje a on ho musi udrzovat, jinak to postrada smysl.

Tak mám VeraCrypt naistalovaný. Přiznám se, že ani přesně nevím, jak jsem to udělal. Něco jsem stále zkoušel a když jsem to vzdal, zjistil jsem zcela náhodou, že už ho mám naistalovaný. Sice zatím není v češtině a nevím přesně, jak to udělat, aby to česky bylo, ale zatím spokojenost.

Tak Open VPNuž mám také hotové.

Poslední věc je přenesení nastavení a mailů z Thunderbird z Windows 10 do Ubuntu a přenesení nastavení a záložek Firefoxu.

Veracrypt provádí kvůli bezpečnosti mnohem víc výpočtů s heslem při připojení volume -proto to tak trvá - jde o to znesnadnění bruteforce útoku. Truecrypt 7.1 je z roku 2012, od té doby se výkon CPU / GPU dost zvýšil tak proto.
U VC jsou za tu dobu nějaká vylepšení. Klíčová otázka je, jestli se VC dá věřit že nemá zadná vrátka. Pokud TC musel skončit proč VC vesele pokračuje.

V tom terminálu mi to nejde spustit zatím. Pořád to hlásí, že adresář nebo soubor neexistuje.

Tak si vytvoř na ploše složku, dej tam ten stahlej soubor, otevři tu složku přes pravý klik "v terminalu" a spusť instalaci bez cesty k souboru, nebo ten soubor stáhni přímo do té složky přes wget :

wget https://launchpad.net/veracrypt/trunk/1.24-update4/+download/veracrypt-1.24-Update4-Ubuntu-18.04-amd64.deb

(PGP singnature)
Místo psaní celého názvu zmáčkni TAB at se ti název automaticky dopíše, nebo za název dej jen znak *, kde místo (v případě ze tam těch instalacek neni víc ) :

./veracrypt-1.24-setup-gui-x64

Stačí uvést jen :

./veracrypt*

nebo

./vera + TAB

Ale jak výše bylo zmíněno,mohl jsi jít přes depozitáře PPA :

sudo add-apt-repository ppa:unit193/encryption
sudo apt update
sudo apt install veracrypt

Jestli ji máš nainstalovanou, jakou ti píše verzi ?

veracrypt --version

ok, zkusím, VeraCrypt verze 1.24-Update4

Tak ta čeština nejde, hlasí to, že to je nejnovější verze. A já mám v Ubuntu 60.9.0. Což není nejnovější, protože profil jsem tahalz W10, kde byla verze 68. Nikde nevidím ani aktualizovat,že si to dělá samo pouze tu aktualizaci.

Co ti píše :

dpkg -l | grep thunderbird

Pracovní plochu máš v jakém jazyce, určitě v češtině ? Zkoušel jsi alespoň :

env LANG=cs_CS  thunderbird

Nebo skopiruj thunderbird.desktop do své domovské slozky :

cp /usr/share/applications/thunderbird.desktop ~/.local/share/applications/

A zkousel jsi jazyk nastavit pres rozhrani GUI ? V thunderbird.desktop by to melo byt nejak, zmen :
Otvrit ho muzes z terminalu :

sudo nano /usr/share/applications/thunderbird.desktop

Najdi polozku :

Exec=thunderbird %u

A prepis ji na :

Exec=env LANG=cs_CS thunderbird %u

ALT+X pro ulozeni.

zkusim, ale zatím teda nevím,kde je ten filtr, jestli v Linuxu nebo v Thunderbirdu

V grafickém rozhrani Thunderbird
[89238-tad-png]
Na tom obrázku co jsi postnul, aby jsi našel "Exec=thunderbird %u" ktery máš popřípadě upřesnit na "Exec=env LANG=cs_CS thunderbird %u" , musíš sjet trochu níž.
(po změně restartuj Thunderbird, nebo Ubuntu aby se některé parametry aplikovali, rozhraní by se mělo aplikovat bez potřeby restartu aplikace, ale jeden nikdy neví)

ALT+X a následovně Y + Enter jako YES pro potvrzení a Enter pro uložení.
Mně to funguje, a změna je uložena. Počítám s tim, ze jsi to spuštěl jako sudo :
[89240-ulozene-png]
(Nebo službu Thunderbird nejdrive vypni / kill. Jestli ji nemáš v automatickém spuštění po startu, tak jen vypni zapni PC a udělej to znova bez toho, aniž by byl Thunderbrid spuštěný v pozadí )

Tak jak to máš (musíš v textu provést nejakou změnu), zmačkni ALT + X co tam ted máš, když dáš jen ALT+X ?
Měl by jsi tam mit potvrzení, že jestli chceš změny ulozit "zmáčkneš jen klávesu Y" (to Y nikam nepíšeš , jen tou klavesou potvrzuješ, tak jak nikam nepíšeš ENTER)
Pak jen potvrdit zapsání do souboru "/usr/share/applications/thunderbird.desktop" klavesou ENTER.
(v Podstatě jen po změně v textu zmáčkneš "ALT + X" , pak zmáčkneš "Y" a pak "ENTER" klidně i poslepu).

PS: Jestli máš v nabídce A jako ANO, tak místo Y jako YES zmačkni A. (nemám Ubuntu v Češtině , tak jsi nejsem jisty, jestli používá Y jako YES, nebo A jako ANO. Postup zustava stejny).

No když stiknu ALT X , dole mi vyskočí nápsi Režim s nápovědou povoleno a pod tím právě ty možnosti PŘÍKAZY, jak jsou dole na fotce,
Tam je právě ukončit atd. Ale neumím stisknout na klávesnicitu šipku nahoru spolu s X, což by mělobýt ukončit.

Nad tím jsem přemýšlel, ale nějak mi to nešlo do hlavy. Zkusím to, jestli to půjde.
No jo, šlo to, to jsem překvapený. Díky. Stačilo trknout. Ještě by mě zajímal doplněk Super start. Stačilo kliknout na + Firefoxu a otevřela se nová stránka, kde byl náhled uložených oblíbených položek. To jsme hodně používali a teď jsem to jako doplněk už nenašel v nové verzi? Není něco podobného pod jiným názvem třeba?

Ještě kdyby byl návod na přenos toho Thunderbirdu. Ve Windows jsem to dělal velmi často bez problémů. Teď jsem zjistil v Ubuntu, že s celým profilem jsme přenesl emaily, ale asi ne hesla. Mám asi 8 email.adres a při každém spuštění Thunderbirdu to chce pro každou adresu heslo zvlášť. A i když ho zadám a zaškrtnu vložit do správce hesel, tak při dalším spuštění to chce heslo opět znovu a znovu. Lámu si hlavu, co s tím? Proč i hesla se nepřenesla?

Tak Thunderbird mi nejde. Sice mám všechny emaily přenesené, ale ne hesla.Přenést to nejde a zadat také ne.Když zadám heslo a odkliknu, uložit ho do správce hesel. pustí mě to dál,ale heslo tam není. Emaily nechodí a při dalším zapnutí to chce heslo stejně znovu. Nevím proč? Ve Windows 10 jsem to měl také divně, neustále jsem měl na ploše skrytou složku Hlavní složka a ta patřila Thunderbirdu. Nevím, proč byla na ploše (skryté soubory jsem měl povolené), ale tady v Linuxu nic na ploše od něj nemám a emaily nefungují (hesla). Neví někdo, co s tím? Profil jsme přenesl celý, ale hesla tam nejsou. Tady v Linuxu mám verzi 60.9 a ve Windows 10 verzi 68, jestli to nebude tím? Ale žádnou možnost aktualizace jsem nenašel, abych měl i v Linuxu verzi 68.

ZÁMKY na účtech.

https://ctrlv.cz/9ZAg

Zkusil jsem odeslat poštu, vložil heslo a ani ho to nepřijmulo. A ukazuje mi to zámky u jednotlivých účtů. Tam bude asi zakopaný ten pes. Neví někdo,co to znamená?
Díval jsem se na hesla, ve Windows je v Thunderbirdu mám v zabezpečení. Ale do Linuxu se mi to nezkopírovalo a je to úplně prázdné i bez účtů v té tabulce zabezpečení.Ani hlavní heslo tam nejde ručně nastavit, nic. Hesla to prostě odmítá...

Tak už se mi podařilo vložit heslo do emailů a přijmout emaily,ale bohužel to je vždy pouze jednorázově. NEFUNGUJE SPRÁVCE HESEL. Pokaždé bych musel ručně zadávat všechny hesla na všechny účty a to se nedá. Neví někdo, kde se nachází ten správce hesel a jestli s ním dá něco udělat? Nějak přenastavit nebo něco?

Nikdo neví, co s tím Thunderbirdem v Linuxu? Ještě mě napadlo, jestli by tento přednastavený Thunderbird nešlo nějak odinstalovat a nainstalovat odjinud do novější verzi 58, ze které se z Windows snažím ta hesla přenést?
Klidně bych si tam zadal znovu hesla ručně, ale nemám je kam v tom nastavení zabezpečení viz.obrázek
https://ctrlv.cz/d2SI

A když heslo zadám ručně při spuštění programu, tak se heslo přijme,ale neuloží. Jak jsem psal, nefunguje ten správce hesel.