Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Jak bezplatně a legálně přejít z Windows 7 na 10 u desktopu Dell?

Hezký den,
prosím vás o radu. Musím přejít bezplatně a legálně na Windows 10. Jedná se o desktop Dell PC staré cca 8 let, OS Windows 7 Professional. Prý už není možnost bezplatného přechodu z Windows 7 na 10. Opravdu musím zakoupit licenci Windows 10? Jak jinak to lze případně řešit a hlavně legálně? Současné Windows 7 jsou tak jak je nainstaloval výrobce. Pouze došlo k rozdělení disku na systémový disk C a datový disk D. Přechod na nový OS je vynucený, nikoli mnou. Jsou na mne tlaky z bezpečnostních důvodů a nezbývá mi nic jiného než poskytnout požadovanou součinnost. Nové PC kvůli tomu nikdo nezaplatí.
Předem děkuji za rady.

Nejjednodušší je udělat upgrade pomocí nástroje Windows 10 Media Creation Tool. Zachovají se vám všechny programy a složky a získáte digitální licenci W10. Pak už si můžete udělat čistou instalaci nebo cokoliv nebo to tak nechat.

Nechápu co tím "transferoval" myslíš, Microsoft nic netransferoval.
Upgrarade z Windiws 7 možný je a při upgradu z Windows 7 se vytvoří digitální licence na Windows 10. To ti nerozporuju.
Používání Windows 10 na základě licence Windows 7 je podle mě ale nelegální, pokud k vytvoření digitální licence došlo až v době, kdy upgrade možný nebyl a platí to jak pro proces upgrade tak pro používání Windows 10 na základě třeba klíče Windows 7 nebo zápisu v BIOSu.

Používání Windows 10 na základě licence Windows 7 je podle mě nelegální, pokud k vytvoření digitální licence došlo až v době, kdy upgrade možný nebyl

Ale on ten upgrade mozny je!

Ja rozumim tomu co pises, dole jsi to i podlozil pribehy lidi, kteri si zavolali na pobocku MS a bylo jim tam sdeleno, ze je to nelegalni. Nicmene o legalite nerozhoduje MS, ale soud. Fakticky MS upgrade stale dovoluje, protoze to proste funguje. MS to mohl uz davno zariznout.

Muj nazor na to tedy je ten, ze nevime, zda je to legalni nebo ne. Nikdo se skrz to zatim nesoudil a teda je to v nejakem meziprostoru, nekdo veri, ze tim, ze to funguje, je to v pohode a je to legalni. Ceska pobocka MS si mysli, ze neni.

Urcite jsou tve poznamky tady dobre, protoze tvrzeni, ze je to jednoznacne legalni je dost odvazne. Ovsem i tvrzeni, ze je to nelegalni vychazi jen z nejakeho jednoho nazoru.

Osobne bych to delal tak, ze pokud to mam na doma, tak bych to neresil a proste si to nainstaloval. Koncovy spotrebitel nema prilis povinnosti zjistovat, jak to tedy je. U firemniho uzivatele bych se radeji ridil tim, co rika ceska pobocka MS a neinstaloval bych to. Koupit si novou licenci za plnou cenu jiste vyjde na mene nez si zjistovat nejaky odborny pravni nazor.

Já nepíšu, že ten upgrade technicky možný není, ten upgrade možný je. Osobně nemám nic proti tomu, když někdo napíše, že to technicky možné stále je a nabídne to třeba nějakému domácímu uživateli.
Já píšu, že je to nelegální! Osobně jsem proti tomu, když se tvrdí něco, co není pravda, a tvrdit o tom, že je to legální, je podle mě špatně. A o toto mi jde. Tazatel přece psal: Jak bezplatně a legálně. Podle mě je to jednoznačně nelegální. A to na základě autorského zákona, MSLT a toho, co tvrdí majitel autorských práv k Windows, tedy Microsoft. Nenašel jsem ani jeden relevantní argument pro to, že to je legální.
To, že něco funguje neznamená, že je to legální. Například je to legální v případě, že máš Windows 7, koupíš licenci na Windows 10, upgraduješ na Windows 10, tím pádem se vygeneruje digitální licence a Windows 10 můžeš používat legálně bez toho, aniž bys tam třeba vkládal klíč z Windows 10.
Já nedoložil příběhy lidí, já doložil to, že servery cnews, aktualne a zive nezávisle na sobě vznesli dotaz na oficiální vyjádření Microsoftu, tedy vlastníka autorských práv, jestli to je legální. Pokud Microsoft tvrdí, že to je nelegální, tak i v případě, že to technicky možné je, je to nelegální. Ta technická možnost tam je prostě jako možnost pro ty, co mají třeba Windows 10 koupený nebo třeba prostě proto, že to tak Microsoft chce, to ale nemění nic na faktu, že to je v případě tohoto vlákna nelegální.

Však si ponechaj W7, ak ti vyhovuje viac, ako desina.
Na W7 záplaty je finta, BypassESU-v7-AIO.7z, žiadna škodná, nehrozí podprahové odosielanie dát apod. Preto sa to volá bajpas s bežným pokračovaním WU po ukončenej podpore sedmy po januári 2020.

Ideálne by bolo vytvoriť na pevnom disku ešte jeden voľný oddiel, cca 50GiB, a nainštalovať na predmetný oddiel čistú W10 z bútovacej flešky. Budeš mať Dualboot po reštartoch PC: w7+w10, oba x64 bit. systémy po reštarte sa zobrazia na primárnom oddiele C:\ ak spravíš inštaláciu na vytvorený oddiel z ISO W10 z flešky.
Poradie s časovým limitom spustenia, od 4 po 30 sec., sa dá meniť v msconfig.exe.

Psal legálně! Legálně získat zdarma digitální licenci na Windows 10 pomocí upgradu z Windows 7 a Windows 8.1 nelze! Pokud jsi takovou licenci získal v době, kdy to už oficiálně nešlo, je taková digitální licence nelegální, což jde myslím lehce ověřit tak, že se podíváš na datum vzniku digitální licence ve Store.

Netrep, je to legalne, prejdes aj overenim pravosti a je to mozne z dovodu, co som uviedol vyssie.
Dovod preco to MS umoznuje je jasny.
Tlaci ludi do Win10, on Win10 nebol ziaden trhak a dlho prehraval prave s Win7. A preto MS prisiel s bezplatnym prechodom a ked zistil, ze stale vysoke percento uzivatelov zostalo na Win7 ponechal tuto moznost stale zivu.
Skus si zavolat na linku MS a spytaj sa ich na to, ci je to legalne.

Nechápu co myslíš tím "overenim pravosti", nic takového na Windows 10 myslím není. Na Windows 10 je akorát aktivace, možnost "ověření pravosti" bylo kdysi ve starších Windows. Aktivace ani ověření pravosti ale není jednoznačné potvrzení legálnosti Windows, což je uvedeno i v MSLT.
Netřepu.
Je to nelegální.
Já nikam nemusím volat, mně stačí, co je napsané tu (mám ti citovat nebo si to tam najdeš sám?):
https://www.microsoft.com/cs-cz/software-download/windows10
a třeba i tu:
https://support.microsoft.com/cs-cz/help/12435/windows-10-upgrade-faq
případně cnews.cz si myslel, že to je legální, po vznesení dotazu na Microsoft si to už nemyslí:
https://www.cnews.cz/windows-7-upgrade-zdarma-na-windows-10/
případně aktualne.cz si myslel, že to je legální, po vznesení dotazu na Microsoft si to už nemyslí:
https://zpravy.aktualne.cz/finance/nakupovani/microsoft-konci-s-podporou-windows-7-stane-se-z-nich-bezpecn/r~bdf79f2636a311eaa24cac1f6b220ee8/
případně zive.cz si myslel, že to je legální, po vznesení dotazu na Microsoft si to už nemyslí:
https://www.zive.cz/clanky/tip-upgrade-na-windows-10-ze-starych-sedmicek-stale-funguje-a-je-zdarma/sc-3-a-202507/default.aspx
To ti nestačí?
Asi ne.
Ty bys měl zavolat na Microsoft, protože se tu snažíš šířit informaci, která podle všeho není pravdivá.

Děkuji všem, kteří použili zdravý selský rozum. Děkuji za vaše vyjádření a rady. :beer:
Někdo dotaz označil za vyřešený. Kdo? To si dovoluji rozporovat, protože pokud vlákno má do budoucna někomu pomoci, tak zde nenalezne jednoznačnou odpověď a radu.

Pravděpodobně bude jedinou jistotou vznést písemný dotaz zaslaný e-mailem do fy Microsoft a případně se doptat, jaký názor a radu k tomu mají u Dellu ve smyslu potřebné podpory.
Na jakou e-mailovou adresu lze zaslat e-mail do M$? Volat tam nebudu, protože jedině písemná odpověď od nich bude projevem vůle, který bude právně zavazovat.
Mimochodem tu nepadla zmínka o tom, že když se použije nějaká oficiální M$ utilita pro upgrade, tak zda se v prvních krocích musí odsouhlasit právní ujednání, které je v rozporu s mým záměrem upgrade z Windows 7 Professional na Windows 10 Professional . Pokud tam nic takového písemně uvedeno není, nic by nemělo bránit provedení upgrade na Windows 10, a to prakticky a snad ani právně.

1) Nástroj Update Assistant = Pomocník s aktualizací Windows 10
odkazuje na https://support.microsoft.com/cs-cz/help/12373/windows-update-faq
V prvních krocích nevyžaduje odsouhlasení podmínek a právního sdělení?
Když budu mít právně kladnou písemnou odpověď od M$, tak tento nástroj případně použiju.

2) Nástroj MediaCreationTool2004.exe = Instalace Windows 10
Po spuštění zobrazuje chybové hlášení (bez kódu chyby): Nastaly potíže se spuštěním instalace. Zavřete nástroj, restartujte počítač a pak nástroj zkuste spustit znova. Po třetím restartu který nepomohl, musím se smát...

Snad by se dalo logicky odhadnout, že právně průchozí bude první cesta přes aktualizační proces pomocí Update Assistant.
Bod dva nechci risovat. Instalovat Windows 10 nemůžu, protože mám OEM licenci na Windows 7 Professional, nikoli na 10.

Jedná se o desktop Dell PC staré cca 8 let

takže ten krám stejně potřebuje ssd disk, aspoň 256gb, uvidíš podle svých potřeb.
na něj naklonuj jen bootloader+systémový c: a původní disk s w7 zatím odlož do skříně.

teď můžeš směle vyzkoušet metodu 1)
tento upgrade slouží jen pro aktivaci w10 na tom hw a uložení na server ms, nemá cenu tu instalaci používat, většina těch starých upgradů časem kvůli nekompatibilitě klekla.
dalším krokem je proto formát disku s čistou instalací, zaktivuje se už přes net sama.

můžeš taky na čistý ssd rovnou zkusit metodu 2) s klíčem z w7. buď to stále pude nebo ne.
s ukončením podpory w7 těch instalací zůstalo ještě dost, takže ms aktivaci stále toleroval, co mu zbývalo jiného.

upgrade na w10 je dodnes legální, např. pro invalidy. touha po w10 jistě invalidismem je, čili právně ok.
(toho samohana, co tu neustále vřeští jak to není legální, doporučuju utřít do rohožky, jako se to dělá s trusem na botě)

Jistotu máš už teď, je to nelegální.
Stanovisko máš na webu Microsoftu, odkazy jsem tu uvedl. Dále jsem uvedl tři odkazy na servery, kde tyto servery vznesly dotaz na oficiální stanovisko Microsoftu. Tobě by nemohli napsat nic jiného.
Názor Dellu máš na webu Dellu:
https://www.dell.com/support/article/cs-cz/sln297955/pr%C5%AFvodce-upgradem-na-syst%C3%A9m-windows-10
ten je taky stejný.
Co se týče upgradovací utilitky. V autorském zákoně se píše, že dílo smíš užít v případě, že ti bude autorem uděleno oprávnění k užití díla. Stanovisko autora kdy smíš užít upgradovací utilitku je známé. To samé platí pro užití Windows 10. Na užití Windows 10 potřebuješ buď:
a) licenci na Windows 10
nebo
b) licenci na Windows 7 a licenci na upgrade na Windows 10
Jelikož Microsoft už neuděluje oprávnění k užití Windows 10 na základě upgradu z Windows 7, tak už nemůžeš použít upgrade na Windows 10 z Windows 7, pokud na hardwaru nebyl proveden upgrade v době, kdy toto oprávnění Microsoft uděloval zdarma.
Takže podle mě ti ve využití upgradovací utilitky brání hned dvě věci:
a) nemáš od Microsoftu udělení oprávnění k užití utilitky - na základě autorského zákona je tedy upgrade nelegální
b) nemáš od Microsoftu udělení oprávnění k užití Windows 10 - na základě autorského zákona je tedy upgrade nelegální

Jestli myslíš odkaz v pomocníku při aktualizaci tak v něm já mám odkaz tento:
https://support.microsoft.com/cs-cz/help/12435/windows-10-upgrade-faq
tedy ten, co jsem tu už odkazoval.

Čteš vůbec a snažíš se pochopit to, co ti píšu? Asi ne. Tak jo, snaha byla.

Ja ti to vysvetlim sedliackym rozumom.
MS vytiahol po prepadaku s Win8, Win10 (9 vynechal) a ten sa prekvapivo nepredaval tak ako si predstavoval napriek mohutnej kampani a strasenim, ze Win7 strati coskoro podporu.
A preto prisiel v roku 2015/2016 s bezplatnym upgradom na Win10, kde uplne nezmyselne stanovil koniec äkcie jul 2016.
Preco nezmyselne? MS presunul vsetky licencie s WIn7 pod Win10 a nema ako si skontrolovat kedy doslo k prechodu z Win7 na Win10. Neviem, ktora marketingova hlavatka vymyslela ten nezmyselny deadline, ale jeho pravdepodobnou ulohou bolo zvysit podiel na trhu vyvolanim paniky, co im opat nevyslo tak ako si to predstavovali, pretoze...
MS si nevie skonrolovat kedy si uskutocnil prechod na Win10, a preto nevie overit legalnost tvojho prechodu, aj ked na stranke tvrdia opak...zostavaju na svojom tvrdeni, ze upgrade bol mozno do roku 2016. Ako som povedal na helpdesku uz taki striktni nie su, skus si zavolat a mas minimalne 50% sancu, ze ti to bude odobrene. Mne sa to uz stalo viackrat, pravdupovediac odmietnuty som este nebol a jedine dokazy su nejake clanky s nejakymi hlavatkami od MS a ich web. Prax je vsak ina.
Dovody su jasne. MS ide o to odpilit Win7 definitivne, pretoze ten ma este stale obrovsky podiel na trhu, co sa im vlastne dari az v poslednej dobe (staci si pozriet cisla), kedy marketingovo zacali strasit ludi, ze Win7 "konci" a nebude sa dat dalej puzivat.
Pod vplyvom medii doslo v poslednych mesiacoch k hromadnemu prechadzaniu z Win7 na Win10 vo firemnom aj v sukromnom segmente a MS sa tesi...ma zakaznikov tam, kde ich chcel mat.
Ano aj to je dovod, preco je stale mozne prejst legalne a s overenim pravosti na Win10, MS o tom vie, MS si to zela a nepriamo to podporuje technickym udrziavanim tejto moznostoi pri zivote.
Nebolo by nic jednoduchsie ako zamedzit po roku 2016 moznosti upgradu na Win10 na urovni licencie MS, ale ako som povedal na zaciatku MS nevie, ktore licencie boli a kore neboli upgradnute a navyse to ani vediet nechce a jedine, co ho v skutocnosti zaujima je podiel Win10 na trhu.

Na zaver otazka za 100 bodov.
Keby upgrade z Win7 na Win10 nebol z pohladu MS legalny preco by MS udrziaval technicky stale tuto moznost pri zivote?
Bonusova otazka...ak si na prvu odpovedal, ze je to pre zakaznika, co si chce zakupit novu licenciu Win10 a upgradnut staru Win7 preco je potom mozne aktivovat aj staru licenciu a prejde overenim pravosti o serverov MS? Keby MS naozaj povazoval tuto moznost za nelegalnu nevypol by ju nahodou?

Poznamka: MS donedavna pchal do svojich aktualizacii pre Win7 neustale oznamenie o skonceni podpory Win7 a nutnosti prejst na Win10 s priamym odkazom na aktualizacny sw a nikde sa uzivatelom nezmienoval o nutnosti novej licencie.

Poznamka c.2..Dell ma na svojich oficialnych stranach uvedene moznosti upgradu Win7 na Win10, napriklad na Alienware kanale je video z roku 2019, kde je oficialne uvedeny postup pre upgrade na Win10 a silne pochybujem, ze pre desktopoch by to bolo ine.

MS presunul vsetky licencie s WIn7 pod Win10

Microsoft nic nepřesouval.

...nema ako si skontrolovat kedy doslo k prechodu z Win7 na Win10...
...MS si nevie skonrolovat kedy si uskutocnil prechod na Win10, a preto nevie overit legalnost tvojho prechodu, aj ked na stranke tvrdia opak...
...MS nevie, ktore licencie boli a kore neboli upgradnute a navyse to ani vediet nechce...

Microsoft loguje spoustu informací. Loguje i čas, kdy došlo na určitém hardwaru k vytvoření digitální licence. Dokonce si tuto informaci nenechává pro sebe, ale ta informace je uvedená ve Store, přesněji řečeno:
spustit Microsoft Store - kliknout na tři tečky ... pod křížkem x - kliknout na Moje knihovna - kliknout na Všechny vlastněné.
Používám lokální účet. Již několikrát jsem prováděl i čistou instalaci. A přitom tam mám uvedeny edice Windows 10 a přesné datum zakoupení což v případě upgradu znamená vytvoření digitální licence na daném hardwaru. Na Windows 10 Pro jsem upgradoval a digitální licence byla vytvořena ve dni, který je tam uvedený, jednalo se o den v roce 2015.
Takže nejenže to datum zná Microsoft, zná ho i kdokoliv, kdo má přístup k danému Windows.

Ano aj to je dovod, preco je stale mozne prejst legalne a s overenim pravosti na Win10

Legálně přejít nelze, co není jasné na tom, co jsem tu doposud ve vlákně napsal? A co máš furt s tím overenim pravosti? Takže ještě jednou, repete:
Nechápu co myslíš tím "overenim pravosti", nic takového na Windows 10 myslím není. Na Windows 10 je akorát aktivace, možnost "ověření pravosti" bylo kdysi ve starších Windows. Aktivace ani ověření pravosti ale není jednoznačné potvrzení legálnosti Windows, což je uvedeno i v MSLT.

...Nebolo by nic jednoduchsie ako zamedzit po roku 2016 moznosti upgradu na Win10 na urovni licencie MS...
Na zaver otazka za 100 bodov.
Keby upgrade z Win7 na Win10 nebol z pohladu MS legalny preco by MS udrziaval technicky stale tuto moznost pri zivote?

Bylo. Hromada méně chápajícíh lidí by konečně měla jasno.
Logicky tak nějak oficiálně ji udržuje při životě například proto, protože vygenerování digitální licence hned po upgradu je jednodušší pro ty, kteří si koupí licenci Windows 10 a nemusí pak třeba ani zadávat klíč, stačí prostě vlastnit licenci.
A můj tip je, že ji udržuje také pro ty, kteří si tu licenci nekoupí, prostě ze solidarity, altruismu nebo co já vím z jakého důvodu? To ale nic nemění na faktu, že takový postup je nelegální.

Bonusova otazka... preco je potom mozne aktivovat aj staru licenciu a prejde overenim pravosti o serverov MS? Keby MS naozaj povazoval tuto moznost za nelegalnu nevypol by ju nahodou?

Jestli myslíš zadání klíče, tak důvod je třeba ten, že digitální licence je jen online, kdežto klíč se dá aktivovat i offline a tu možnost aktivace klíčem z Windows 7 tam nechali povolenou pro ty, kteří využili upgrade zdarma, ale třeba reinstalují pc někde, kde není internet a jdou tam instalovat Windows 10. A nechat povolenou offline aktivaci klíčem a online ne, to už je pak jedno, takže je nechaná možnost i aktivace klíčem online.