Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Monitor 24"

Dobrý den,mám k Vám prosbu ohledně pomoci,nejdříve se chci ujistit zda to co chci má smysl s tím co chci(Sapphire Radeon RX 5500 XT Pulse 8 Gb)mám 6 let TN BenQ 24" 1920/1080 a pokukuji po novém,co vím určitě 24" FHD freesync,dále nechci prohnutý,sedím naproti a jen já,cena cca 3000/4000.No a než napíšu nějaký výběr tak otázka -využiji 144hz monitor při tomto rozlišení?Má to smysl?Dělají i 75Hz ok tam je cena 3000kč 144Hz 4000kč.Tím bych začal-můj výběr se točí kolem TN(popravdě jsem se spálil na IPS samsung kde kraje a spodek svítily,tma a tmavé pozadí testovací takže jsem to vrátil-vždyť tam byly vidět i světla od stojanu /šroubky?))takže tu mám hlavně TN které to prý nedělají,vím již o IPS a TN je spousta těch co jen IPS ale pravda je že se stále dělají a berou se jako tOP i TN panely!Moc neřeším pozorovací úhly to co se nahnu vidím i na tom starým,barvy v tom věku(ta IPS mne zaskočila až moc jasnýma barvama,jde jen o zvyk)zase tolik nepotřebuji.
Hlavní dotaz využiji 144Hz na tom monitoru??nebude to spíše na škodu v něčem(blikání atd)
Freesync asi je použitelný co jsem se dočetl (záleží pak na spodní hodnotě refresh rate že?)
Četl jsem zde pár příspěvků ale nic o tom zda je lepší mít 144Hz na 24" proto sem se rozhodl to sem postnout
jinak můj výběr je 144Hz TN produkt
144Hz TN 24-lg-24gl600f-d5613386.htm
75Hz TN produkt
75Hz IPSprodukt
Tak toto je moje představa,pokud budu vědět že 144Hz bude "lepší " klidně do toho půjdu a Lenovo vypadá s těmi parametry velice dobře(alza ho má za 5000kč a já na czc mám ještě kuponek na 300kč takže cena cca 4200kč za to Lenovo)
děkuji za připomínky snad se něco dozvím,popravdě co čtu u IPSpanelů recenzí a že jsem toho načetl,mají ty backlight bleeding skoro všude(i mne překvapil sice není vidět normálně ale to neznamená že tam není a musím dodta že u toho Samsunga zmizel jak jsem pohnul zadním plastem takže to vypadá že panel ok ale ta bezrámečková uchycení to pak pokud je plast špatně vylisován tlačí na panely a pak to svítí)

Řešení:

https://pc.poradna.net/articles/2923842-60hz-vs-144hz-v-slepom-teste
Za mna...zrak mam horsi, na oboch ociach Keratokonus, jedno oko uz po ozarovani, ale po 20 rocnych skusenostiach s panelmi mozem povedat nasledovne.
Hoci mam oci chore mozno prave preto som citlivy na blikanie, ci ine vady obrazu. Nejde vsak len o moje skusenosti, mam spatnu vazbu od stoviek zakaznikov za tie roky.
Vseobecne:
TN moniory by som neodpisoval, zdaleka nie su take zle ako v minulosti. Odpisuju ich postupne skor vyrobcovia na ukor IPS. Pozorovacie uhly u TN uz zdaleka nie su take tragicke ako kedysi. Bavim sa o desktopovych TN.
Porovnaval som za posledne roky desiatky TN a IPS monitorov a rozdiel som tam nevidel.
Zahnutie u 24 zmysel nema, a uhlopriecka je na to mala.
U 27 imho tiez nie, ale ak mas miesto na stole urcite chod do 27. Ja mam na stole pred sebou 27 a ako sekundarny monitor 24 a po roku a nieco sa mi zda ta 24, ked nieco na nej robim strasne mala.
Otazka je rozlisenie, ja osobne mam pri 27 len FHD, zo zaciatku sa mi to zdalo velke, ale ako som povedal porovnavam kazdy den s vedlajsou 24 a je to pre mna spravne rozlisenie. Vyssie by som nechcel, bolo by to pre mna moc male.
Zahnutie ma zmysel podla mna od 32, tam co mozem potvrdit, ze neist do FHD https://pc.poradna.net/articles/2969695-je-fhd-rozlisenie-vhodne-pri-32-palcoch, pretoze to rozlisenie pri beznej vzdialenosti je naozaj uz pre slepcov. Naopak QHD pri tejto uhlopriecke uz je prijemne a keby mam viac miesta na stole asi mam dnes vedla seba 32 QHD a 27 FHD.

Vela ludi tvrdi, ze VA je iny ako IPS a ten je iny ako TN....hm ako sa to vezme. V slepom teste to nepoznaju, ak das monitor vedla seba rozdiel uz vidiet, ale uz sa mi stalo, ze som mal vedla seba IPS a TN a rozdiel som nevidel. Ono je totizto rozdiel aj medzi TN a TN, staci ak si inak nastavis jas, ci kontrast.
Skus sam https://pc.poradna.net/articles/2922189-tn-vs-ips-v-slepom-teste

Co si představuješ ze získáš výměnou 24 fhd za 24fhd? Ten monitor nějak nevyhovuje/ odchází?
Pochopil bych i výměnu 24fhd za nejaky špičkový
24fhd pro poloprofi hráče s rozpočtem 6k a vic.

Ja měnil monitor 24fhd za 27fhd protoze za 10let mam horsi zrak. Vzal sem zahnuty 144hz. Jinak bych ho nechal doslouzit.

Zkontroluj si ty vybrané monitory podle odkazu co mas nahoře. Kdyz sem monitor vybiral v unoru bylo vše co jsem prohlizel do 5k šunt.

Monitor jde na jiné místo:-)kde nebude tak moc využíván ale občas ano.Jinak jak píšeš za 27 a prohnutí,no na 27 zase by to chtělo víc než 1980/1020 a prohnutí na 24 je spíš k ničemu (abych seděl v centru)a prohnutí asi i na 27" asi ok ale spíš to prý chce větší furt beru že musíš k vůli efektu sedět v tom středu a určitý vzdálenosti)
Tak a k tomu jak jsi vybíral monitory no je to teď ještě horší asi:-)Ne vážně sice vybírám levný ale i tak od něj něco chci-proto mne zaujala ta 144Hz pokud to má význam na tý 24" a FHD!to se tu právě snažím zjistit!Pokud to nemá cenu vezmu 60/75 Hz ale beru že mi hry mohou jet lépe a zbytek to asi nevyužije?nebo ano?A pokud to není tajný co jsi si vybral?

Jsem speciální případ :-) v práci mám 27 fhd a vyhovovalo, doma jsem měl staré 22 (myslel sem že 24 ale byl to jen 22) fhd. Je mi přes 40let tak jsem zvolil 27" fhd, ve 30ti by mi natuty stačilo 24" (okolo 20ti jsem měl 17" a jak sem byl spokojený).

Jasně přemýšlel jsem i nad QHD/4K 32" a víc... ale to mi zase přijde příliš velké že bych hýbal hlavou jak na tenisu, pro menší úhlopříčky to považuju za blbost. Taky mám grafiku na FHD.

Sehnal jsem AOC C27G1 27 rozbalené za 5290. Tehdy byla běžná cena okolo 6ti.

https://pc.poradna.net/questions/2988909-vyber-monitoru-27-fhd-obcasne-hrani-cca-6000

https://pc.poradna.net/articles/2923842-60hz-vs-144hz-v-slepom-teste
Za mna...zrak mam horsi, na oboch ociach Keratokonus, jedno oko uz po ozarovani, ale po 20 rocnych skusenostiach s panelmi mozem povedat nasledovne.
Hoci mam oci chore mozno prave preto som citlivy na blikanie, ci ine vady obrazu. Nejde vsak len o moje skusenosti, mam spatnu vazbu od stoviek zakaznikov za tie roky.
Vseobecne:
TN moniory by som neodpisoval, zdaleka nie su take zle ako v minulosti. Odpisuju ich postupne skor vyrobcovia na ukor IPS. Pozorovacie uhly u TN uz zdaleka nie su take tragicke ako kedysi. Bavim sa o desktopovych TN.
Porovnaval som za posledne roky desiatky TN a IPS monitorov a rozdiel som tam nevidel.
Zahnutie u 24 zmysel nema, a uhlopriecka je na to mala.
U 27 imho tiez nie, ale ak mas miesto na stole urcite chod do 27. Ja mam na stole pred sebou 27 a ako sekundarny monitor 24 a po roku a nieco sa mi zda ta 24, ked nieco na nej robim strasne mala.
Otazka je rozlisenie, ja osobne mam pri 27 len FHD, zo zaciatku sa mi to zdalo velke, ale ako som povedal porovnavam kazdy den s vedlajsou 24 a je to pre mna spravne rozlisenie. Vyssie by som nechcel, bolo by to pre mna moc male.
Zahnutie ma zmysel podla mna od 32, tam co mozem potvrdit, ze neist do FHD https://pc.poradna.net/articles/2969695-je-fhd-rozlisenie-vhodne-pri-32-palcoch, pretoze to rozlisenie pri beznej vzdialenosti je naozaj uz pre slepcov. Naopak QHD pri tejto uhlopriecke uz je prijemne a keby mam viac miesta na stole asi mam dnes vedla seba 32 QHD a 27 FHD.

Vela ludi tvrdi, ze VA je iny ako IPS a ten je iny ako TN....hm ako sa to vezme. V slepom teste to nepoznaju, ak das monitor vedla seba rozdiel uz vidiet, ale uz sa mi stalo, ze som mal vedla seba IPS a TN a rozdiel som nevidel. Ono je totizto rozdiel aj medzi TN a TN, staci ak si inak nastavis jas, ci kontrast.
Skus sam https://pc.poradna.net/articles/2922189-tn-vs-ips-v-slepom-teste

Flegu přesně takovou "pomoc" jsem potřeboval(já zatím mám presbyopii:-)nu dobrá vetchozrakost-nebojte příjde ke všem:-))a asi tam bude toho víc žena mi to tvrdí:-)!Beru to tak co jsem "cítil" že TN bude pro mne lepší jsem na pc hlavně v noci tak sice fajn mít černou černou ale nasvícenou:-) raději tmavou a celou tmavou:-) a teď s těmi Hz kouknu na ten odkaz a uvidím na co příjdu!nebo pro klid duše vezmu 75Hz a jak se říká vlk se nažere a koza ....-:)
no a ještě k té hloubce 8 bits nebo stačí 6+FRC??to je třeba znatelné??
a tobě samozřejmně díky:-)ps stále to tu budu sledovat na víkedn chci objednat

No a tady se zeptám,nějak mne google neposlouchal a furt mi dával odkazy na 10/8+frc budu brát že je to stejná (podobná)situace,jak moc se to liší?Vím že i v dražších je hodně to 6+frc!Je mi jasný že je to ojeb do jaké míry.Už i zde se to někde řešilo a prý rozdíl není vidět!Můj starej je mimochodem 6+frc což jsem si všiml až teď:-))Jdu zase hledat ale pokud víte někdo budu rád když napíšete!

Já rozumím já zde řeším hlavně přínos toho všeho-IPS vs TN.Já zase IPS nechci kvůli bleedingu!To samé 165Hz já to nevyužiju s tím co mám (a není to zase takový šumítko na FHD je to mám dojem to stačí Sapphire Radeon RX 5500 XT Pulse 8Gb)takže pokud hraju hry tak beru že kolem 60Fps pokud jedoou tak jsem sakra spokojený.zde se chci dozvědět o opravdové přínosu 155Hz či IPS vím o rozdílech a třeba náhled Flega mne utvrdil že to má smysl.prostě u IPS je ten bleedeng skoro všude(lidi tohle neřeší protože mají prostě IPS a 155hz:-))Zajímá mne přínos funkce freesync(což jsem se utvrdil že ten ho má!)Takže monitor jakej jsi sem postnul je na mne příliš:-)jinak zde test IPS vs TN a jak je vidět Fleg to psal a říkal dobře:-)no koukni na 6 minuta a do 7 minuty je to vidět u toho IPS a není to zrovna levný monitor:-)watch

Ale freesync a g sync jsou technologie pro monitory s vyssima obnovovacima frekvencema zobrazeni aby pozitek z hrani byl plynuly když grafika udělá 80 snímků a monitor je nastavený na 120.

Na 60hz monitorech to ASI nenajdes, počítá se s tím, že grafika udělá těch 60 stabilně. Nebo udělá 70 a synchronizuje to s monitorem-pocka na monitor a vysledek je 60. (zjednoduseno, grafika samo dela snimek po snimku})
A kdyz grafika tech 60 neda vypnes to ve hře nebo ve hre nastavis min.

Ja nepsal ze to pod 60hz nepojede. Jen ze to asi na 60hz monitoru nenajdes.

To freesync a gsync se myslim objevilo az s monitory s vic jak 60fps. Ty 60hz jsou navrhove nekolik let stare a probihaji jen kosmeticke zmeny a zmensovani inakladu. Dnes asi nikdo nebude delat navrh 60hz monitoru s free/g sync navic si myslim za certifikaci na g sync plati.

Kolik fps mas na tom wot kdyz vypnes vsync?
Budu muset 60/144 ve hrach vyzkoušet :-)

140fps-no zatím jsem objednal produkt je to "jen" 75 ale plně vyhovuje má 24" freesync 75Hz(víc mi moje jiný ve full nejedou-a raději jedu cca 60 a kvalitněji než 140 a s ubranýma efektama!)pak má opravdu 8 bit ,jas má 300 má klasický rámeček a cena je nakonec 2700 se slevama!takže teď jen doufat že bude minimálně stejnej jako můj:-)(dodám mohu klidně i za 20t ale mám jiné priority a na druhou stranu i za těch ušmudlanejch 3t chci kvalitu tak doufám že Dell mi to nabídne)když ne vrátím.