Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Acronis True Image, boot verze DVD, více možností

Používám ATI 2019 (mám koupenou licenci, ale nemám to nainstalované, pouze používám bootovací verzi na DVD. Při bootování (F11) si mohu vybrat mezi (mimo jiné, jako SSD a všechny HDD, W10 boot manager) 2x onu DVD mechaniku. Jednou jako UEFI DVD, jednou jako DVD_cosi (číslo modelu mechaniky).

Vybírám UEFI verzi (motherboard MSI Z370 SLI Plus, https://www.czc.cz/msi-z370-sli-plus-intel-z370/223638/produkt)

Činím tak dobře nebo mám vybírat druhou možnost (bez "UEFI" ve volbě)? Při záloze zálohuji (defaultně zaškrtnuty) 4 oddíly na C (SSD), mapu disků přikládám.

[91008-disky-png]

Díky za poučení :-)

ve tvém případě asi UEFI

Nutne ne, proste musi sam vedet, jak bootuje jestli uefi-gpt nebo klasiku s mbr diskem.

Osobne jsem donedavna jel ciste MBR ma discich, protoze to prinasi volnost prenosu disku, zatimco uefi-gpt je pevne svazano s deskou, coz je dle meho zcela na prd a pouzil jsem to az ted u M.2 disku, ktery vim, ze jinam prenaset nebudu.

---

L-Core: Proc si ATI nenainstalujes a nezalohujes ten systemovy disk z ziveho OS. Funguje to v pohode.

Má na disku EFI oddíl ...

PS: kam bych ten disk přenášel :-) kdybych potřeboval přečíst data, tak to s tím nesouvisí. A UEFI boot by z "cizího" disku nejspíš taky fungoval, max. by se vypnul Secure Boot.
PPS: systém je určitě lepší zálohovat z boot média.

Nevim, mam verzi 2018 a nainstalovalo mi to jeden sledovac systemu, ktery hodnotim spis kladne. Hlida to spousteci soubory, aby mi nic nemohlo zasifrovat disk, kdybych si nahodou vlastni neopatrnosti neco do PC pustil. Nicmene je mozne tuto hlidaci utilitu od Acronisu vypnout, neni zadny duvod proc nepouzivat tu nainstalovanou verzi.

Samozrejme spolehlivost bootovaci verze bude vzdy z principu vyssi, ale u nainstalovane verze je zase mnohem jednodussi zalohovat prirustkove zalohy, tudiz zalohuji casteji. L-Core je ale v jine situaci nez ja, pouziva PC i k praci, takze byt na jeho miste, tak pouzivam tydne prirustkove zalohy nainstalovane verze a jednou za ctvrt roku jeste samostatnou kopii systemoveho disku pomoci boot verze.

Přírůstkové zálohy řeším u dat (denní záloha) skrze jednoduchý EaseUs Todo Backup. U systému čas od času (1-2x ročně) udělám kompletní mirror C. Plus před (a ihned po) velkou aktualizací W10 (mám 1903, teď někdy plánuji přechod na 2004). Přírůstkové zálohy OS s ohledem na práci řešit nepotřebuji, "pracovní softy" mám svoje, něco málo koupené nebo free a tam není problém kdykoliv po obnově aktualizovat. Horší by to bylo s ohledem na ty stovky a stovky her - ale změny na C kvůli nim neřeším a zálohovat nemíním.

ATI mám pořízeno více verzí, ATI 10, 2014, 2019. Nějakou tu dřívější jsem nainstalovanou měl, ale stejně nepoužíval. Bootovací verze zálohování mi prostě přijde spolehlivější.

Verze 2021 taky instaluje řadu služeb a možností, které využije málokdo. Každý si najde a využije co potřebuje. Na rozdíl od nedodělku 2020 už je to hodně dobrý Acronis. Mírně nabotnal, takže se už ISO nevejde vypálit na CD - má 704 MB. Mám dojem, že oblíbený Rufus na rozdíl od YUMI umí jen režim UEFI. Proto nemohli uživatelé z flash disku volit při spouštění češtinu (vycházeli z en originálu iso). Tvorba zálohy ze spuštěného programu je na domácím PC lahůdka zabírající několik málo minut i s kompresí nastavenou na max.