Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Časování RAM

Zdravím,

setkal se někdo s praxí různých ram (časování) v PC? Stabilní / nestabilní? Lze vůbec praxi / doporučuje se nebo ne?

Konkrétně: 2x DDR3 4GB 1600mhz 9-9-9-24 + 2x DDR3 4GB 1600mhz 10-10-10-30

Předem díky za odpověď.

Ram 1600MHz cl9 sou rychlejší (nižsí časování je rychlejší), ram 1600MHz cl10 sou pomalejší.
-
pomalejší ramky dáš jako první 1600MHz cl10, za ně dáš 1600MHz cl9 (poníží se na cl10)
pomalejší ramky 1600 cl10, můžou běhat rychleji časování cl9 - ale to už je overclock, možná bude potřeba zvýšit napětí ram
Spároval sem tyhle ramky, na dvou základních deskách
https://ctrlv.cz/PWMm

Na AM3+ Gigabyte 970 sem viděl v biosu jenom modrou ramku 1600 cl11, tu červenou sem v biosu neviděl, ale jela podle modrý 1600 cl11
Jenom s červenou ramkou mi deska nenajela, neviděla jí v biosu, nebyla podpora.
-
Tyhle ramky sem dal do desky Asrock FM2+ CPU APU, s modrou ramkou mi deska nenajela 1600 cl11 (nebyla podpora), na červenou deska jela XMP 1600 cl9
Červená ramka byla první, modrá byla druhá , zvýšil sem napětí na ram 1,7V a obě ramky 1600MHz cl9 (modrá byla overclock)
---------------------------------
Neznám intel, ale nechci kecat, u Intelu může napětí ram odprásknout pamětový řadič v CPU, proto mají ramky u Intelu snížený napětí 1,5V
Ale opravdu to nevim, měl by sis to zjistit.

Já sem to napsal blbě, pořád sem si pamatoval DDR3, bylo to: na AMD 1,6V-1,65V ram, na Intelu pozor na zvýšení napětí ram nad 1,5V (ale nevim která patice - mohly to být první s DDR3)
Ted sem to hledal chvilku na netu a nic sem nenašel a už to nechci hledat.
Na AMD bylo, že pod 1,6V mohly být ramky nestabilní, ale pamětový řadiče AMD snesly velký napětí, mohlo se zvýšit napětí na max co zvládly ramky, dřív odprásknu ramky než pamětový řadič v CPU.
-----------------------------------
Napadla mě další možnost, kdyby ramky nechal na 1333MHz, tak je asi jedno jak ramky se skládá.