Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno agregácia jak to funguje zhruba

Ahoj,ak sa nemýlim agregácia je vlastne zdielanie kapacity medzi viacero užívatelov.Net mi ide bez problémov.Písal som svojmu internet.poskytovateľovy,že jak sú na tom teraz s agregáciou,kedže je aj hodne školákov a ludí doma.No že vraj oni s tým nič nemajú,že si to riadi samotný vysielač,ako rozumiem mysleli to v dobrom.No a mňa zaujíma že ako to vlastne riadi ten vysielač.Ak je na to racionálne vysvetlenie.Viem že asi to moc nepochopím,ale aj tak.Mám bezdrotový net LTE.Ďakujem,pekný deň

loading...

No myslím si že hej.Dávno pradávno,ked som začínal s netom.Rýchlosť najskor 10 Mb,potom som si dal navýšiť na 20 neskôr 35 Mb.No ale príklad tých 35 som no skoro nikdy nedosiahol.Tak mi to nešlo do hlavy že prečo.Napísal som svojmu internet.poskytovateľovy.Vysvetlenie,rýchlosť nie je garantovaná a može klesať v čase špičiek.Vid:Maximálna dosiahnuteľná rýchlosti nie je garantovaná. Pri službe prístupu do internetu ide o best effort službu pri ktorej je akceptovaný a prirodzený pokles rýchlosti. Garantovaná je funkčnosť služby nie rýchlosť.Bežne dostupná rýchlosť je rýchlosť pripojenia v rozsahu 60 až 100% maximálnej prenosovej rýchlosti v závislosti od HW užívateľa, lokálnej siete užívateľa, typu a povahe dátovej komunikácie a pod.. Za stanovenie tejto rýchlosti sa považuje priemerná rýchlosť získaná ako rýchlosť nameraná v minimálne 12-tich prípadoch na vhodnom, rýchlom a dostatočne spoľahlivom dátovom zdroji počas dňa v rozostupoch min. 1 hod..Minimálna rýchlosť je dolná hranica bežne dostupnej rýchlosti, teda 60% maximálnej prenosovej rýchlosti.To uvádza moj IP,na svojej stránke.V zmluve som nič o agregácii nenašiel,no ono sa asi myslí tou agregáciou aj toto čo som tu napísal.

No mal som na mysli,že ten vysielač,že jak to vlastne ja neviem vypína,zapína,reguluje.Čo viem od svojho ip a tak vedel som to aj sám.V našej obci čo mám net od svojho ip má 3 vysielače,len bezdrotový internet.Ja mám rýchlosť pripojenia download do 35 Mb/s......upload do 3 Mb/s.A svoju rýchlosť zdielam so zákazníkmi ktorý sú pripojený na rovnaký vysielač ako ja.No príklad sory ako to napíšem nezrozumitelne.Takže príklad ja zdielam svoju rýchlosť 35 Mb/s s 50 užívatelmi,a príklad 40 ludí začne v čase od 18:00 do 19:30 sťahovať nejaké filmy,niekto začne hrať online hry,pozeranie videa.Viem že to je velmi malá pravdepodobnosť,ale može sa stať.Takže mne tá rýchlosť príklad može klesnúť aj na 5 Mb/s a aj nižšie.Takže si myslím že je to nejak vyregulované,že aby ten net aj v čase špičky nevypadol.Ja som doma na nete cez wifi,takže tam rýchlosť može klesnúť až na 3 Mb,čo sa mi už stalo,rušenie od okolitých wifi a iné.To predtým čo som napísal respektíve čo má moj ip na svojej stránke sa myslí ked sa na net pripojím káblom

Píšou ti tam, že by ti rychlost neměla klesnout pod 60 % maxima, takže to s 50 uživateli určitě nesdílíš. Tu rychlost ti provider dokáže zaručit ale jenom v rámci své sítě. Nezaručí teda rychlost připojení na druhý konec světa, stejně tak nemůže zaručit rychlost v rámci tvé domácí sítě.

Fuu,tak tomu nejak nerozumiem,a ja som myslel že nás je aspoň 10,tak sa potom nejedná o agregáciu a ja svoju rýchlosť s nikým nezdielam?K mojmu netu.Na streche mám anténu LTE,stade mi ide kábel do wifi routra a potom klasika bezdrotový net po byte.No a tých 60 % sa myslí asi od mojej antény k vysielaču,si myslím

Aha takže rozumiem tomu tak ze keď sa pripojím alebo idem na stránku aktuality. sk rýchlosť by nemala klesnúť pod 60% pri pripojení na net káblom. No ale príklad ak sa pripojím alebo idem na nejakú Česku stránku, tam už mi ta rýchlosť môže klesnúť aj pod 60% to je vlastne ta agregacia. Alebo sa mýlim, už som z toho do pletený. Už ani neviem ci s niekym zdieľam alebo nezdielam svoju rychlost

Ďakujem,no a ktej agregácii,ako ste predtým napísali že svoju rýchlosť nezdielam ani s 2 vomi.Viď:Pokud tvrdí, že ta rychlost neklesne pod 60 %, tak na to logicky nejste ani dva.Lebo oni mi tvrdia že svoju rýchlosť zdielam s uživatelmi ktorý sú pripojený na rovnaký vysielač ako ja.Proste stále nerozumiem tomu že moj poskytovateľ uvádza že by mi nemala rýchlosť klesnúť pod 60 %.No ale logicky,príklad ak ja zdielam svoju rýchlosť s 20 timy užívatelmi a 15 budú sťahovať,pozerat filmy,online hry tak mi to klesne dosť,a tá rýchlosť klesne aj pod 60 %.takže tomu nejak nerozumiem

Predstav si, ze treba vsichni z vasi skoly jsou u toho sameho providera a maji zaplaceny ten samy tarif.

Kdyz se s kamosem dohodnes, ze ti nasdili ze sveho pocitace uzasne video, tak pokud on nebude delat nic jineho a ty taky ne, tak ti poskytovatel garantuje, ze ty budes mit prumernou rychlost minimalne 60% tarifu na poskytovatelovo misto, tvuj kamos taky a teda to video se mezi vama bude prenaset aspon touto rychlosti.

Pokud ovsem kamos ve skole dalsi den rozhlasi, ze ma jeste uzasnejsi video a az prijde domu, tak ho nasdili - a az prijdete vsichni naraz domu, tak krome tebe ho zacne stahovat jeste 19 dalsich kamosu, tak i kdyz ty budes mit 60% tarifu na providera, a kamos taky, tak ti to video poleze 20x pomaleji, protoze kamosovo pripojeni na providera bude posilat to video na 20 ruznych mist a tudiz k tobe pujde jen 1/20 toho, co zvladne kamos posilat. (Na druhou stranu ty muzes stahovat od jinud cokoliv do te tvoji kapacity, aniz by ti to zpomalilo to kamosovo super video)

A pokud navic kamos bude delat jeste neco jineho se siti (treba uploadovat cosi na youtube), tak mu to poleze pomalu (protoze zaroven sdili to video vam ostatnim 20), ale tobe video poleze jeste pomaleji, protoze se se bude o tu kamosovo linku delit nejen s ostatnimi 19 kamosi, ale i s tim jeho vlastnim provozem (na youtube).

No a takove novinky.sk si naraz prohlizi kolik stovek, tisic, ci milionu uzivatelu? A kolik jsou teda schopne ( a ochotne ) posilat zrovna tobe? Jo, maji na svojeho providera asi nasmlouvanou mnohem vykonnejsi linku, ale jinak jsou na tom podobne jak ten kamos - museji tu linku nejak rozdelit mezi mnoho zajemcu.

No a pak taky zalezi na tom, jak siroka je linka mezi tvojim providerem a providerem novinek.sk - a co vsechno dalsiho po ni leze (nezapomen, ze tvuj kamos furt jeste uplouduje na youtube a od tvyho providera dal to nejspis leze po stejne lince, jako ty novinky k tobe - a milion jinych veci k jeho ostatnim zakaznikum). A u novinek.cz muze byt tech skoku mezi providery jeste mnohem vic, protoze draty proste primo nevedou.

Silne to zjednodusim, ale nemelo by to vadit:

Kdykoli neco stahujes nabo posilas po siti, tak bez ohledu na velikost se to prenasi po malych blocich dat (a vetsinou se nejak kontroluje, ze kazdy blok dorazil neporuseny, jinak se pozada o nove poslani) a "neco" (sitova karta+ovladace+OS..) v tvojem pocitaci se postara o to, ze se to nakonec na tvojem konci tvari jako jeden celistvy prenos, ktery nejakou dobu trval.

Predstav si dalnici s pripojkama pro tovarny, sidliste, nakupni strediska, .... kazda pripojka ma u vyjezdu na dalnici semafor a velke parkoviste (buffer v pocitaci), kde se auta muzou celkem neomezene hromadit.

Do tovarny na boty jezdi lidi autama ze sidliste, ranni smena cita 100 lidi a prijede mezi 6:45 a 7:00 = kapacita te pripojky je (pro download) aspon 100 lidi/15 minut = 400 lidi/hod - ale mozna i mnohem vic, protoze ty lidi nevyjedou naraz a vetsinou ani naraz nedorazi (a po dalnici jezdi i jina auta) - ale z hlediska tovarny (souboru, filmu ...) jednotliva auta nejsou zajimava, dulezite je, aby smena dorazila cela a vcas.

Odpoledne smena skonci a vsichni naraz se nahrnou do tech aut a chteji jet domu, v tu samou minutu. Cili bys potreboval upload 100 lidi/1 min= 6.000 lidi/hod - to by ses ale nedoplatil a ta dalnice by musela byt silene velka.

Ridit rychlost pripojeni je celkem jednoduche, stejne ji muzes jen brzdit, takze na dalnici (drat, wifi) ty auta z tovarny poustis tak jak se vyskytnou, dokud se ti nezda, ze jich je moc, potom zasahne semafor a ten pusti treba jen 4 auta kazdou minutu = omezeni prenosove rychlosti na 240 aut/hod z te pripojky = nez delnici odjedou a parkoviste se vyprazdni, tak to trva 25 minut (delnici sice brblaji na parkovisti, ale upload je proste takovy, tak posledni musi cekat az na ne prijde rada).

Kdyz reditel jede do prace na desatou a v poledne odjizdi, tak nikde neceka a nebrbla (a ma nizkou latenci, ci ping).

----

Jak siroka musi byt ta dalnice? Pokud by na ni byla jen tahle jedna tovarna, tak 400/240 jednim a druhym smerem. Pokud by tam bylo pripojek 100, tak 40.000/24.000 - ovsem poskytovatel (majitel dalnice) vi, ze ve smlouve ma tech 60%, takze muze klidne postavit dalnici jen 24.000/14.400 a furt to bude zvladat, kdyz spravne posteluje semafory ve spicce (a muze porad poskytovat "dedikovane linky").

Navic vi, ze ruzne tovarny (a obchody a...) otviraji v ruznou dobu, takze se tam ta auta stejne vetsinou nevyskytnou naraz, tak postavi dalnici jen 4.000/3.000 a poskytuje linky "agregovane". Jo, ma pokrytych vlastne jen 10% toho, co nasliboval, ale normalne to nevadi, protoze i tak je ta dalnice vetsinu dne prazdna a i kdyz se nahoudou z te stovky tovaren jich 10 sejde na stejnou dobu, tak to zvlada plnou rychlosti a kdyz se jich sejde 20, tak je porad na 50% rychlosti, cili jakoze OK. A proste neveri, ze mu jich tam pojede 30 naraz naplno cely den, proto ma ve smlouve ten prumer z 12 mereni po minimalne hodine.

No a dalnice 4.000/3.000 je vyrazne levnejsni nez dalnice 40.000/24.000 - to da rozum :)

----

Agregace vlastne spoleha na to, ze malokdo pouziva to pripojeni naplno furt a malokdy se sejde tech pozadavku prilis moc naraz.

Kdys si ctes tyhle stranky, tak ti prijde behem par sekund nejaky balik dat s HTML a obrazkama a kdovi cim dalsim a ty to pak ctes nekolik minut, protoze ctes (z pohledu pocitace a tech prenosu) pomalu - no a mezitim klidne po te same lince muzou litat uplne jine stranky pro tvojeho souseda a obema to pripada, ze jedete naplno, i kdyz dohromady toho natahate jen 1% nasmlouvane kapacity kazdeho z vas. (z pohledu poskytovalele vyuzijete jen 1% toho, co si platite a tolik pro vas potrebuje mit bezne vyhrazeno a tedy by mu stacila agregace 1/100 s kapacitou vasi linky)

Kdyz si zacnes stahovat film, nebo video z youtubu, tak ti to chvili jede tvoji plnou rychlosti, ale zase je sance, ze soused, co ma smeny jinak, bude ta svoje videa a youtuby stahovat jindy a dalsi soused, co ma nocni jeste to taha v uplne jiny cas. Takze sice treba jedete vsichni velkou rychlosti, ale dohromady za den toho stejne nenatahate moc. A s trochou stesti se to rozpusti v tom, ze hafo dalsich uzivatelu zrovna nic moc netaha a jenom ctou nejake stranky a pisou nejake odpovedi (coz je z pohledu pocitace cinnost pomala geologicky).

----

Dalsi vec je, ze ten vysilac vidi hlavicky tech packetu, takze vi, kteremu uzivateli jsou urceny, takze je muze radit za ruzne "semafory" jeste nez mu vubec na tu dalnici vjedou (a stosuje si je v bufferech/parkovistich na tom svojem serveru). A nekde hluboko v tech protokolech, co strkaji data do tech balicku/aut a posilaji je po siti a overuji si, ze dorazily je taky zabudovano neco jako "ted nestiham, poslete pozdeji" a posilajici (treba youtube), ktery v tu samou chvili posila filmy milionum jinych uzivatelu, proste ten tvuj trosku pozdrzi a misto toho posle data dalsimu na rade.

Jo, ty velke servery maji taky svoje buffery a praktikuji agregaci a podobne legrace, aby se dostalo na vsechny uzivatele tak nejak rozumne naraz - takze i kdyz TY mas rychlou linku, tak pri stahovani ti to nemusi jet plnou rychlosti, protoze ten server, ze ktereho stahujes nema az tak neomezenou linku a ma i jine uzivatele a proto ti to neposila zdaleka tak rychle, jak by mohl, kdyby mel jen tebe. A i kdyby mel jen tebe, tak ti to stejne nejspis omezi na nejakou "rozumnou" rychlost, pokud na nem nemas nejaky premiovy neomezeny ucet - ostatne kolikrat sis volil mezi "stahnout rychle (placeny ucet)" a "stahnout pomalu (fakt si u nas nechcete zaplatit ucet?)", zeano.

(A jasne, ze z technickeho hlediska naprosto nepripustne zjednodusuju, ale jde jen o kratkou odpoved, nikoli nekolikalete studium)

Ďakujem za odpoved.Sory že budem kopírovať vaše odpovede:A jasne, ze z technickeho hlediska naprosto nepripustne zjednodusuju, ale jde jen o kratkou odpoved, nikoli nekolikalete studium.....Som si aj myslel že je o tom viac štúdii,proste výpočty rovnice atd.ale s tým si hlavu nejdem zavracať,aj tak by mi to bolo na 2 veci,mna to zaujíma len zhruba a to ste mi vyvetlily.Kdykoli neco stahujes nabo posilas po siti, tak bez ohledu na velikost se to prenasi po malych blocich dat (a vetsinou se nejak kontroluje, ze kazdy blok dorazil neporuseny, jinak se pozada o nove poslani) a "neco" (sitova karta+ovladace+OS..).... Rozumiem že ak niečo sťahujem, posielam,tak mne to v noťase ukazuje plnú rýchlosť ak nie je náhodou špička,ale vlastne kým sa to dostane ku mne tárýchlosť tak sa to nejak rozkúskuje,kým to dorazí ku mne cez vysielač a iné.Dakujem za odpved aj p.Wikanovi

Ano, pochopil jsi to priblizne spravne.

Stejne jako nekolika gigabytovy soubor je na disku ulozeny po jednotkivych sektorech (nejcasteji 512 bytu, nebo 4 kilobyty) a jenom diky OS (a magii) se to tvari jako jeden velky soubor, i kdyz ty sektory jsou po disku rozhazene kdovi jak, tak kdyz neco prenasis po siti, tak je to rozdelene do malych kousku a jenom diky OS a magii to vypada, ze se to prenasi od zacatku do konce v jednom dlouhem kuse.

A rychlost se sice pocita, kolik tech kousku a jak velkych projde za urcity cas, ale dost casto to je zhruba umerne tomu, jak velky soubor si za nejakou dobu stahnes, cili jak dloho cekas na video, nebo jak rychle se ti plazi plazidlo pri kopirovani. (Zase te zajima jen jak rychle se plni parkoviste pred fabrikou (100 lidi za 15 minut), a ne, jestli nekdo jel 90 km/h po okreskach a jiny 120 km/k po dalnici a ctyri dalsi spolecne busem po dalnici jenom 100 km/h.)

Uplne stejne, jaku kdyz do ty tovarny napochoduje ranni smena, co pred nejakym casem odjela tamhle ze sidliste, tak to z dost velke dalky vypada, jako by cela ta smena tak nejak prijela jako celek, i kdyz ve skutecnosti po dalnici jel kazdy svym autem.
A stejne jako reditele podniku nezajima, jak to udelali, ale jen to aby tam byli a sili mu ty boty na prodej, tak tebe vlastne taky moc nezajima, jak to ten OS a sitovka a tak udelaly, hlavne ze tu mas video z youtubu a kladasove nakopou zaporakum zadek s patricnymi efekty :)

(To o zjednodusovani nebylo az tak na tebe, jako na jiste jedince, kteri jsou ochotni se zacit vrtat v nesmyslnych detailech - ja samozrejme taky vim, ze treba napriklad UDP si neoveruje doruceni, ale to zrovna tady fakt roli nehraje)

Ak sa možem ešte opýtať kapacita prípojky a rýchlosť download čo mám napr. ja do 35 Mb/s to je jedno a to isté alebo je v tom rozdiel?Vid: Slovenské peeringové centrum SIX je neutrálny bod, kde si telekomunikační operátori, poskytovatelia internetových služieb, poskytovatelia obsahu, vysielatelia ako i ďalšie subjekty vymieňajú sieťovú prevádzku.Stade som sa dozvedel že moj operátor je tam pripojený kapacita linky 10 Gbps.No a stade sa to už nejak rozvádza.

Ok ďakujem.Tak napr.čo mám ja svojho internet.poskytovatela.Ponúka služby LTE net: rýchlosti do 20 Mb/s,upload do 2 Mb/s......ďalej download do 35 Mb/s,upoload do 3 Mb/s a Download do 50 Mb/s,Upload do 5 Mb/s.Dalej ponúka Airmax net:Download do 10 Mb/s,Upload do 2 Mb/s.......Download do 15 Mb/s,Upload do 2 Mb/s..........Download do 20 Mb/s,Upload do 2 Mb/s.U nás ma 3 vysielače,tak asi trepne somarinu kapacita tých 3 vysielačov je 100 Mb/s,ale každý jeden má kapacitu 100 Mb/s.Samozrejme že sú aj iný poskytovatelia v našej obci.

Napríklad ja mám rýchlosť 35 Mb/s som pripojený na vysielač č.1 s kapacitou 100 Mb/s.Kamarát Feri z tej istej dediny ako ja kilometer odomna je napríklad pripojený na vysielač č.2 s kapacitou 100 Mb/s.No a kamoš Ondro z tej istej dediny asi kilometer a pol odomna ja napríklad pripojený na vysielač č.3 s kapacitou 100 Mb/s.Takto nejak to je alebo,je tá kapacita vysielačov omnoho vyššia?Bavíme sa len o našej obci.Alebo som to nepochopil vzťah medi kapacitou a prenosovou rýchlosťou napr. do 35 Mb/s.Rozumiem tomu asi tak že moj internetový poskytovatel ponúka vid ako som vyššie napísal uvedené rýchlosti.No a príklad konkrétne do našej obce kde má 3 vysielače pustí kapacitu 300 Mb/s prepáčte za výrazi do tých 3 vysielačov.To som asi napísal hlúposť že.Nie tak dávno som sa dozvedel že plánujú do budúcna navíšiť spoje do našej obce(neviem o čo ide).Pekný deň

LTE funguje dobre len so zariadeniami, ktoré sú inštalované na streche a ich anténa má riamy výhľad na vysielač. Akékoľvek iné zariadenie LTE inštalované doma na stole za oknom môže strácať pakety a tým znižovať rýchlosť.

To:Wikan:Dobrý deň,neviem ale asi som zle položil otázku.Viď.Ak sa možem ešte opýtať kapacita prípojky a rýchlosť download čo mám napr. ja do 35 Mb/s to je jedno a to isté alebo je v tom rozdiel?Mal som na mysli či kapacita linky a rýchlosť download je to iszé.Ak som sa to dobre spýtal,považujte túto otázku za bezpredmetnú.Ďakujem

Poskytovatel ma nejakou pripojku a podle toho, jak je postavena, tak ma nejakou kapacitu, cili kolik je toho po ni mozno maximalne posilat (jak siroka je dalnice). Mnohonasobne vetsi, nez tvych 35.
To vede do nejakeho mista ve vasi vesnici, kde se to vetvi na jednotlive uzivatele. Tyhle pripojky k uzivatelum maji kazda mensi kapacitu, nez ta hlavni, ale porad vic, nez tvych 35. (A dohromady asi vic, nez ta, co vede do vesnice.)
Ty mas nejakou smlouvu s poskytovatelem a na jejim zaklade on omezuje, kolik maximalne muzes pouzit (to je tech 35). Kdyz si tu smlouvu zmenis, tak on nejspis jen nekde neco prenastavi a razem budes mit omezeni jine (treba 50, nebo 25, podle dohody).
Pokud dost lidi v okoli zacne zurive stahovat, tak se ty pripojky zaplni a tvoje maximalni pouzitelna rychlost klesne (poskytovatel ti rika, ze by nemela klesnou na min nez 60%, aspon ne dlouhodobe) - coz je aktualni limit, kolik toho muzes stahnout.
Pokud ovsem budes stahovat z rychleho serveru, tak ti to pojede maximalne tou posledni rychlosti. Pokud z nejakeho lineho (nebo zahlceneho) serveru, tak ti ta data muze posilat klidne mnohem pomaleji.
No a rychlost konkretniho downloadu je, jak rychle ta data k tobe skutecne docestujou. (Cili kdyz stahujes velky soubor, treba film, tak jak rychle ti na disku roste)

Ďakujem,ale nejakým veciam nerozumiem napr.vid.Do tovarny na boty jezdi lidi autama ze sidliste, ranni smena cita 100 lidi a prijede mezi 6:45 a 7:00 = kapacita te pripojky je (pro download) aspon 100 lidi/15 minut = 400 lidi/hod - ale mozna i mnohem vic, protoze ty lidi nevyjedou naraz a vetsinou ani naraz nedorazi (a po dalnici jezdi i jina auta) - ale z hlediska tovarny (souboru, filmu ...) jednotliva auta nejsou zajimava, dulezite je, aby smena dorazila cela a vcas.Tovarna na boty sú filmy,súbory,čo je sídlište(to je napr.úživatel intenetu?napr.ja).No a semafor tomu rozumiem že to je vysielač/e napr. u nás v obci

Spis to ber, ze sidliste je zdroj lidi (filmu, souboru), tovarna je to, kam to smeruje (tvuj pocitac - pevny disk je parkoviste kam to postahujes, a nastup ranni smeny je kdyz to pouzijes, prehravas film, musi tam byt vsechno vcas, aby to nedrhlo) Semafor je omezeni rychlosti dane tvoji smlouvou s poskytovatelem - ten vysilac v obci te proste nenecha stahnout vic jak 35 Mb/s dokud si nekoupis lepsi tarif. Proste te nenecha vyuzit plnou sirku dalnice, pokud nezaplatis fakt strasne moc, ale omezi to, tak, aby tvuj download/upload neprekrocil hodnoty ze smlouvy, i kdyz by to fyzicky treba bylo mozne. Na druhou stranu to neznamena, ze te plne rychlosti dosahnes, pokud to stahujes z pomaleho serveru. Pak te nebrzdi ten semafor, ale to jak rychle ten server ta data tvym smerem posila. (jak rychle odjizdi auta ze sidliste)

Chces si pustit film, co ma 100 minut, musis ho postahovat, abys ho mel cely na disku (parkovisti), nez ho zacnes prehravat (smena nastoupi do tovarny). Bud ho stahujes z nejakeho uloz.to / yuotube sidliste a to ti posila postupne ty kousky jeden po druhem, dokud nedorazi posledni, nebo to stahujes z nejakeho bittorentu a sjizdeji se ti jednotlive kousky z celeho okoli. Ale tebe v podstate zajima, jak rychle se ti to hromadi na disku, coz je omezeno tim, jak siroka je cesta k tobe, jake je na ni omezeni (semafor) a jak rychle to dokaze protistrana (server/sidliste) posilat.

Ďakujem za odpoveď.Čiže suma sumárum,ako ste aj napísali v predchádzajúcom príspevku.Moj intenetový poskytovatel mám nejakú prípojku(wifi,kábel,optiku) a má nejakú kapacitu,čo som zistil 10 Giga v sixe v Čecháh je to tuším nix.No a po tejto kapacite posiela nejaké rýchlosti pre wifi kábel optiku.Stále som si myslel že rýchlosť napr.35 Mb/s a kapacita linky je jedno a to isté.Proste že to funguje tak že napr.môj inter.poskytovateľ je pripojený do sixu kapacitou 10 Giga,som myslel že to je jeho nejaká hlavná rýchlosť.....ktorú rozvetví medzi svojích užívateľov napr.pre optiku,kábel,wifi.No a potom som zistil od Wikan a od vás že kapacita je množstvo dat ktoré tou prípojkou možu pretiecť za časovú jednotku,čiže kolko toho može po nej posielať....kapacita=šírka dialnice,dialnica=kábel,wifi,optika.Ono neviem či správne uvažujem,že vlastne tých 10 giga to by nemohol byť nejaký download rýchlosť.Príklad ak mám moj IP cez príklad 50 000 účastníkov,a by to prerozdelil tých 10 giga,tak to by bolo asi málo.Pekný večer

Kapacita je maximalni mozna rychlost. Kdyz reknes rychlost jen tak, tak se tim mini aktualni rychlost. Ta nemuze byt vetsi nez kapacita, ale muze byt mensi, kdyz tam zrovna nic nejde.
Kapacita dalnice je treba 3 pruhy, 2s rozestupy aut, teda 3* (60*60/2) = 5.400 aut za hodinu. Pokud je noc a projede tam jedno auto za 15 minut, tak je aktualni rychlost 4 auta/hod - nepatrny zlomek kapacity, dalnice neni zrovna moc vyuzita ...

Ty mas naslibovano 35Mb/s, tvoje linka klidne muze byt schopna dodat 100Mb/s, ale je tam to omezeni, takze tvoje rychlost stahovani nikdy nebude vic, nez tech 35Mb/s, cili 35% kapacity linky. Ale pokud zrovna nestahujes naplno, tak ti tam tece treba jen 5Mb/s, nebo 1Mb/s coz je aktualni rychlost stahovani.

Ty mas slibeno 35Mb/s download, 3Mb/s upload. Tvuj kamos taky. Ty zrovna stahujes film od nej a nic jineho. On ti ho nemuze posilat rychleji, nez 3Mb/s. Ty bys ho dokazal prijimat 35Mb/s, ale on tak rychle netece, takze stahujes rychlosti jen 3Mb/s - stejne rychle jako on posila. Cili vyuzivas tobe dostupnou kapacitu jen na asi 9%.

Ešte by som sa chcel pri optickom a káblovom internete tam je tiež uplatnovaná agregácia?Príklad dedina internetový poskytovatel - optika download do 500 Mb/s.Ulica 100 domov,natiahnutá optika.....jeden sused bude tahat film,další hrať hru,další pozerať video....a príklad další 15 pozerať hocičo na nete.Ja si myslím že tam je tiež uplatnovaná agregácia ale nie v takej miere ako cez wifi.Čiže aj pri optike alebo pri kábli može klesnúť rýchlosť,napr.v čase špičky....alebo?