Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem PC se zapne až po delší době

Již delší dobu mi PC (a6240.cs: https://www.hpmarket.cz/productOpt.asp?konfId=GU515AA) se po zapnutí prodlužovačky s vypínačem a následným zapnutím tlačítkem na bedně nezapne hned, ale až po 5-20 minutách. Když po zapnutí prodlužovačky nechám systém "pod proudem" a zapnu jej tlačítkem na bedně až po 10-20 minutách, tak začne startovat hned. Netuší někdo, v čem by mohl být problém a proč se to tak chová? Tuším, že to bude asi zdrojem, ale nechápu, proč potřebuje "zahřát" nebo zůstat připojen k napětí. Kondenzátory před smrtí? Mohu nevypínat prodlužovačku, ale třeba na noc bych jej nerad nechával "pod proudem", jelikož asi nebude úplně vypnutý, když se při tvrdém odpojení takhle chová.

Momentálně ve stejné místnosti i spím, a nerad bych se vzbudil do hořícího bytu. A jelikož se PC teď chová naprosto rozdílně při vypnuté a zapnuté prodlužovačce, tak je jasné, že při zapnuté prodlužovačce je nějaká část zdroje pod proudem a může způsobit problém. Osobně jsem třeba zažil situaci, kdy vypnutý TV "shořel" jenom proto, že kdesi praštil do vedení blesk a krátkodobě výrazně zvedl napětí v sítí. Jenom se z něj zakouřilo, a při troše "štěstí", mohl začít hořet doslovně. Bylo to ale ještě v dobách ČB TV, tak nevím, jestli teď je již ochrana lepší, ale zase si nedělám iluze ohledně současných prodlužovaček, které také dokáží doslova shořet!

Je to samozřejmě správně. Vypínám počítač vypínačem prodlužováku celá léta a vydržely to zatím všechny.Rovněž v práci jsem měl pouze zaměstnavatele, kteří to přímo nařizovali vypínat všechny spotřebiče, tedy i PC, při odchodu, z 230V. Spíš je nenormální, aby síťový zdroj v PC vyžadoval pro svojí správnou funkci trvalé připojení k síti.

Tak on to samozřejmě ani nikdy nevyžadoval, a to funguje od roku 2007, takže předpokládám, že spíše něco pomalu odchází. Otázkou je, co přesně, jelikož mám špičkového slaboproudaře, ale nechci jej otravovat s blbostmi, a také jak daný stav pořešit a PC co nejvíce šetřit - vypínat jej na noc a delší pauzy a tím celý proces co nejvíce zpomalit, nebo nevypínat napájení a zbytečně jej "nedráždit"? Co mu aktuálně více škodí - minimalizovat dobu napájení nebo počet vypínání a zapínání?