Uchovávání IT techniky, elektroniky, ...apod. v nevytápěné místnosti?
Dobrý den,
prosím vás, mám dotaz, je možné uchovávat IT techniku a elektroniku (počítače, počítačové komponenty (HDD, CD DVD FDD mechaniky, zákl. desky, rozšiřující karty, zdroje, ...), počítačové periferie (monitory, klávesnice, myši, ...); DVD a video přehrávače, audio technika; plošné spoje, ...) v chladu bez poškození? Nebo to není možné - tj. chlad IT techniku a elektroniku poškodí?
Jedná se o vnitřní místnost, která ale není nijak vytápěná ani zobytněná (např. nejsou tam ani omítky) ani zateplená, tzn. v létě je tam v pohodě normálně, ale v zimě tam teploty dosahují teplot asi stejných jako venku. Jiné zásahy přírody než nízké teploty v zimě tam naštěstí nezasáhnou.
Přežije to IT technika a elektronika bez úhony nebo hrozí nějaké poškození? Případně jaké poškození hrozí a od jakých teplot?
Děkuji.
O jake teploty se jedna? Jestli 5 stupnu tak ok ale jestli -10, tak uz je to jina debata. Dalsi otazka je vzdusna vlhkost v mistnosti.
Teploty i vlhkosti jsou tam podle toho, jaké jsou zimy, venkovní podmínky, teploty i vlhkosti jsou tlumeny pouze dřevěnými dveřmi, cihlovými stěnami, betonovou podlahou a stropem, tj. bude tam v zimě přibližně stejně jako venku a podle minulých několika zim to byly občas úplně jarní a podzimní počasí kdy bylo venku pěkně teplo, ale některé dny občas i okolo 0°C, občas okolo -5°C, občas okolo -10°C. Vlhkosti budou asi taky přibližně podobné jako venku, tlumené jen výše popsaným zdivem, zemí a stropem, není tam nijak zvlášť vlhko jako bývá třeba ve sklepech, ale úplné sucho asi taky ne. V létě tam bývá příjemný chládek i tehdy když jsou venku šílená vedra - léta bych se proto nebál (nebo bych měl?).
MUSÍ tam být sucho, tj. cca do 40% vlhkosti. Na teplotě celkem nezáleží.
Promer si tam vlhkost. Ja si osobne myslim, ze tam v techto dnech nameris okolo 80% mozna i vic. V tomhle bych neskladoval ani vercajk natoz graficke karty. Bez promereni to je ale strileni od pasu
plošné spoje mají nějakou povrchovou ochranu (pozlacení, lak, cín).
spíš kovové díly (FDD mechaniky) - jestli tam nemůže docházet ke kondenzaci vlhkosti a pak k rezavění.
Taky skladuju starou elektroniku v nevytápěné místnosti. Žádného poškození jsem si nevšiml, akorát jak už bylo výše napsáno při zvýšené vlhkosti je riziko rezavění kovových částí - konektory, stínící plechy, šasí, ...). Vhodné je nenechávat předměty např. volně položené na zemi, ale na nějakém vyvýšeném místě (kvůli teplotě a absorbci vlhkosti).
Další vhodná opatření jsou předměty uchovávat např. v krabicích, kvůli zabránění přístupu světla nebo dokonce slunečního záření (= zažloutnutí plastů) a jako ochrana před všudypřítomných prachem. Taky bacha na vlastnost některých (zvláště měkčených) plastů, jako jsou například el. přívodní šňůry - dokáží poškodit (rozleptat) plastové kryty nebo polystyrenové obaly.
A poslední věc - obecně známá: v případě, že budeš chtít nějakou uskladněnou elektroniku použít, nechat nejdřív aklimatizovat při pokojové teplotě...
Zdravim, tohle platí pro jakoukoliv elektroniku?
třeba i malé věci - mobil, myš, sluchátka přes uši?
můžu článek, či zkráceně, jak že to škodí ? někdo mi říkal, že u těch malých zařízení to nevadí, ale nevim..
pokud jde o to, že nemám základy fyziky, ano nemám, proto se ptám.dík
Ano, platí to u všeho. Proč to škodí, host ve svém komentáři vysvětluje, já nechápu, čemu v tom nerozumíš?
Tam neni odpověď na to, proč se musí ta elektronika aklimatizovat při přechodu ze studena do tepla.
To můžeš téměř na čemkoli vyzkoušet i sám. Při přechodu ze studena do tepla se to bude rosit, teda se na tom srazí voda a jistě víš, že voda je pro elektroniku konečná. Proto je před zapnutím třeba vyčkat, než ta voda vyschne.
Vadí to jen v případě, že tu elektroniku po přenesení z mrazu do tepla ihned zapneš. Některé části se většinou orosí a mohl by nastat zkrat. Platí to ale pro teploty pod 0 stupnů. Je lepší elektroniku přenést do tepla a nezapínat po dobu několika hodin. Moc se to sice nestává, ale já to neriskuju.
Něco jako když někdo, kdo nosí brýle a přijde z mrazu do teplé místnosti, taky se orosí. K dotazu: Ano, vadí to všem elektrickým i elektronickým zařízením a snižuje životnost, protože nechráněné spoje můžou začít oxidovat. Na druhou stranu jsou spoje chráněné vrchním lakem, tam by to takový problém být nemusel, ale člověk nikdy neví. Vždycky v zimě nechej pro jistotu jakýkoliv el. přístroj nejprve aklimatizovat.
Mezi klavesnici a monitorem je trochu rozdil. Obecne ti teploty pod bodem mrazu nedoporucuji na prechovavani elektroniky. Pokud se jedna o teploty na nulou, tak tam bude nejvetsim problemem vlhkost. Jestlize je mistnost sucha, tak elektronika prezije bez problemu, ve vlhku to dlouho nevydrzi.
Jak už bylo řečeno, primární problém je vzdušná vlhkost. To se dá celkem levně vyřešit odvlhčovačem na tablety (není potřeba el. energie).
Ze začátku, pokud je vlhkost vysoká, se budou měnit tablety často; po nějaké době už jen sporadicky.
Nesouhlasím, při nízkých teplotách padá účinnost i elektrického odvlhčovače a cca kolem 5stupňu nefungují (zamrzají). Podobně vody v té nádobce nepřibývá.
Tablety tam budou jen na okrasu.
Zkoušel jsem doma tablety a koupil jsem elektrický, odlvhčit znamená vylít denně tak 5litrů vody to ty tablety s pidizásobníkem nedají ani za týden.
Já bych to vysušil někde v teple a pak zabalil neprodyšně do PE pytlů, případně i vakuových obalů.Jde přidat i silikagel nebo trochu vysušené rýže na pohlcení zbytků vlhkosti.Při stěhování do tepla na to sušení ale taky raději zabalit a nechat vytemperovat, jinak se na všem hned srazí vzdušná vlhkost a zvlhne to i uvnitř.Mrazu bych se tak nebál, elektronika v autech, kamerách i jinde venku musí vydržet i -40°°C.
Bál bych se cínového moru.
Mám to tak 20 rokov a je to bez problémov. žiadne úpravy vlhkosti som nerobil. Nechal som to tak ako to je. Dokonca tam mám drahé meracie prístroje a všetko funguje tak ako treba. 10 rokov mi tam bežal server, ktorému po 10 rokoch odišiel disk keďže bežal 24/7.
Ak beží nonstop, tak si súčasne kúri, nič nehrozí.
Ale v zásade to možno skladovať kdekoľvek, podstatné je len to sucho.