Lenovo u410 ssd msata uprgade
Dobrý den,
nedávno jsem upgradoval svůj Lenovo ideapad u410 ze 4GB ram na 8GB ram a měl jsem v plánu i upgradovat ssd disk msata na z původních 32 gb na 120 gb. V user guidu je napsáno, že maximální kapacita tohoto mikro ssd disku je 32 gb.
Nicméně jsem se dočetl v několika článcích (a dokonce mi i odborný prodejce z lenova vystavil cenovou nabídku), že je možné tento disk upradovat. Zakoupil jsem tedy 120 GB msata disk, fyzicky jej v NTB vyměnil, v biosu je tento nový disk zobrazený, ale když naběhnou WIN 10, tak v Tento počítač je stále původní velikost disku. V podrobnostech (po kliknutí na ikonu ssd disku pravým tlačítkem myši), to ale ukazuje 120 gb disk Kingston.
Neví, prosím, někdo, co s tím? Říkám si, že kdyby to NTB nepodporoval, tak to ten disk nezobrazí vůbec, ale nevím.
Díky moc.
Jak to vypadá ve Správě disků? Není tam nějaké nepřiřazené místo?
Systém jsi klonoval nebo dělal čistou instalaci? Pokud klonoval, tím by se to vysvětlovalo....
Ahoj,
nic jsem neklonoval. Ten ssd disk byl prázdný, windows mám na hdd (a právě proto jsem pořizoval ten ssd, abych na něj mohl nahrát windows a zrychlit tak systém). Takže jsem je jenom fyzicky vyměnil a pak už nic nedělal...
To SSD tam standardně funguje jako cache pro zrychlení práce s HDD. Ty jsi to měl nastavené, jako že to jsou dva samostatné disky?
Neměl jsem to nastavené nijak, respektive nastavení jsem neměnil.
Ale 32 gb mi přišlo málo a proto jsem chtěl zvýšit na 120 gb (měl jsem za to, že to nebude problém), což dle support lenovo i nějakých diskuzí by neměl být problém. Jak říkám v biosu to vidím, takže NTB ten disk přečte a ví o něm, ale místo 120 gb ukazuje jen 25 gb.
No tak to ti to stále bere jako cache s původně nastavenou velikostí. Pokud to budeš chtít používat jako samostatný disk, tak to bude poněkud složitější.
A jde to tedy? Nějaká rada?
Díky
Musíš v UEFI zrušit to nastavení jako cache pro HDD. Pak by se to mělo jevit jako samostatný disk, ale možná bude nutná reinstalace Windows. Koneckonců, stejně asi budeš chtít systém na novém SSD.
PS: formálně se to nejspíš jeví v UEFI jako RAID. Takže nastavit AHCI, ale tím pádem reinstalace (původní byla na ten RAID).
V zásadě to můžeš nechat jako RAID (cache), SSD dodá rychlost tomu HDD a zbytek kapacity do 120 můžeš zformovat jako samostatný disk. Nicméně, reinstal je asi lepší.
Bohužel, je to přesně naopak. Nastaveno bylo AHCI. Když přenastavím na RAID (nebo ještě na třetí možnost - compatible), tak windows nenaběhne, ale hodí to hlášku probíhá diagnostika počítače a potom naskočí modrá obrazovka, kde si můžu zvolit vypnutí, opravu nebo nahrátí systému z flash disku.....