Internet přes koaxiál?
Potřeboval bych dostat Internet z jednoho konce bytu na druhý kvůli IPTV, jelikož WiFi na takovou vzdálenost funguje dost nestabilně. Mám TV rozvody po celém bytě (kvalitní "tlustý" koaxiál + přípravu na kamerový systém, který se nikdy nenainstaloval a který pozůstává z tenkého Cavel CW 41: https://www.omat.cz/cavel/cw-41s + dvojlinky, takže bych asi našel kabel z pracovny (UPC modem/router/WiFi) do předsíně ("ústředna") a následně do místnosti s TV, ale potřebuji převést Internet z klasického síťového kabelu na koaxiál a zpět. Dočetl jsem se, že by to mělo jít přes DECA adaptéry: https://www.xbmc-kodi.cz/prispevek-zkusenosti-ethernet-pres-elektrickou-sit-nebo-koaxial, ale v ČR jsem nenašel žádného prodejce.
Další možností by bylo dát další UPC modem/router/Wifi na opačný konec bytu, jelikož stejně mám v předsíni rozbočovač UPC signálu kvůli TV, ale nevím, kde sehnat další UPC modem/router/WiFi a zapojit jej tak, aby UPC nenadávalo.
Kdo poradí, jak na to?
PS: UPC = Vodafone
Doporučuju použít powerline adaptéry.
co vím, po koaxu běhala síť rychlostí 10mbit + cena adaptérů, to fak nechceš.
jestli nemáš v celém krásném bytě podhledy nebo lišty kolem zdí, tak viz kolega. při větší vzdálenosti je to levnější než ty lišty. nějakou zámou značku, odpad netis to zrovna být nemusí.
https://www.czc.cz/power-line-230v/produkty
byt máš na stejné fázi, takže rozumnou rychlost dosáhneš. (papírové rychlosti z reklamních popisů to ovšem nejsou ani náhodou)
Síť běhala, karty by se asi ještě sehnat po bazarech daly. Jen to byl 50 Ohmovy koaxial a TV koaxial má 75. Takže impedancni přizpůsobení pomocí terminatoru by moc nefungovalo.
Njn, někdo tu pamatuje ještě Matuzalema a moderní řešení typu DECA a MoCA mu nic neříkají, co?
Vzhladom na cenu ani nemusia. Je to nehospodarne riesenie.
Poweline, ci wifi ta vyjde lacnejsie.
13-23 USD je nehospodárne a dražší než PowerLine? A jaké přesně PowerLine, když neprůchozí typy zaberou celou zásuvku nebo i 2, většinou jsou jenom LAN nebo jenom WiFi, a kdyz je to i LAN i WiFi i průchozí, tak stoji majlant. Nebo nekdo doporuci průchozí LAN a WiFi s rychlostí nad 100 Mbit za dobrou cenu?
To tvé řešení potřebuje elektrickou zásuvku taky - ten napájecí adaptér musíš do něčeho strčit. Powerline adaptéry mají obvykle průchozí zástrčku se zasuvkou.
Ukaz mi zostavu za 12-13 eur?
Odkazuje se na článek, který dával hned v dotazu. jenže tam byl nákup z Číny, případně eBay.
Na Amazonu jsou ty z článku za $20 + $16 poštovné.
Na ALI mají MOCA od $38 (100Mb bez zdroje)
Ja viem naco sa odvolava, ale ja som nic v takej cene (ani zdaleka) nenasiel.
Za 20 USD je na Amazonu i se zdrojem napájení: https://www.amazon.com/dp/B01AYMGPIO/, takže bez se dá asi sehnat i za těch 13 USD, jak to píše borec na https://www.xbmc-kodi.cz/prispevek-zkusenosti-ethernet-pres-elektrickou-sit-nebo-koaxial, ale zas tak moc jsem to nezkoumal, jelikož to nechci objednávat někde z Tramtárie. Ovšem kdo se tím zabývá profesionálně nebo do USA pravidelně jezdí, tak je to za babku a prý spolehlivější než PowerLine. Kdyby se to dalo sehnat někde v ČR, tak bych to zkusil.
neříkají, neznám všechno.
když ten kodi přispěvatel řešil připojení přes fáze, což v bytě odpadá, a psal že je rychlost jen 100mbit, kterou dá powerline v pohodě taky, a když ty poukazuješ na nedostupnost v čr, tak logicky powerline.
jestli to má lepší vlastnosti, budeš pokusný králíček, můžeš sem potom dát článek.
Tak jsem hledal vhodné PowerLine a ... nenašel. Aby to mělo průchozí zásuvku, jelikož PowerLine "zlikviduje" minimálně 1, ale většinou i 2 (ve vrchní překryje spodní, ve spodní znemožní zahnutou vrchní) a přes prodlužovačku nebo rozdvojku funguje blbě až vůbec, mělo to výstup na LAN a současně i WiFi, abych tam nemusel dávat další zařízení na pokrytí mobilní techniky, bylo to dostatečně spolehlivé a od seriózní firmy a stálo to rozumné peníze, tak do 2.000 - 3.000 Kč. Pokud někdo o něčem takovém ví, tak ať sem hodí odkaz a hned to kupuji.
IMHO nereálné požadavky.
Osobně bych vzal třeba tuhle sadu
https://www.czc.cz/tp-link-tl-pa7017pkit-starter-kit/286862/produkt
A k tomu nějaké základní levné APčko. Sice to jsou dvě zařízení, ale je větší variabilita a víc RJ45 portů.
Když já rád All-in-One a také mít blikající AP v ložnici se mi moc nelíbí a ani jej není kam moc umístit.
Hehe, pobavils. Blikající AP se dá vyřešit kouskem izolepy. To bys snad zvládnul. Některé zařízení umožňují i vypnutí LED v menu.
Kolik metrů čtverečných má plocha ložnice, že se do ní nevejde AP?
Tak ono je toho víc a každý, hlavně manželky, nechce mít z ložnice serverovnu se spletí kabelů a blikající krabičku s ledkami přelepenými izolepou na nočním stolku.
Tak přitlač na rozpočtu....
https://www.czc.cz/tp-link-tl-wpa8630pkit-starter-kit-2ks/192345/produkt
Tak jsem nakonec objednal TP-LINK TL-WPA8630PKIT Starter kit, který se dá najít již od cca 3.800 Kč včetně DPH, takže bez DPH za cca 3.100 Kč, a to už se dá akceptovat. Až dorazí, poreferuji jak funguje ....
Tak TP-LINK TL-WPA8630PKIT Starter kit konečně dorazil, s poštovným a dýškem pro kurýra vyšel na 3.900 Kč a funguje náramně a hned po zapojení. Malým mínusem je jenom návod a appka v angličtině a dále jsem nepochopil, že WiFi má jiný název typu TPLINK24 a TPLINK5, ale používá stejnou lokální síť 192.168.0.XX. Z repeaterů jsem byl zvyklý, že přístupový bod měl stejný název jako původní. Mohu i teď přístupové body pojmenovat stejně? Včetně 2.4 GHz a 5 GHz? Změní a zrychlí se tím nějak roamování mezi přístupovými body?
to není repeater, který předává stejnou wifi síť na stejném kanálu - ale ap (s prodloužením přes powerline), který vyrábí vlastní wifi. jsou ve stejné lan, čili všechny krámy na sebe vidí.
jak funguje předávání mezi sítěmi při slábnutí signálu si vyzkoušíš sám.
TPLINK24 a TPLINK5: mám za to, že tak pojmenovává sítě na různých pásmech, míchat je do jednoho názvu nedává smysl.
dříve jsem býval pro nastavení stejné wifi na routeru a na nezávislém ap (pouze jiný nepřekrývající se kanál), ale je to zbytečné. ovladače wifikrámů se s tím neumí dobře vyrovnat.
aspoň uvidíš k čemu jsi připojený a co se daří odpojovat nebo ne, případně pomoct odpojování snížením vysílacího výkonu routeru.
dalším řešením pro tebe může být mesh, který tplink updatuje do fw, jestli ho tvé zařízení podporují.
Právě, že automatické předávání moc nefunguje, musím to dělat ručně a je to opruz - buď mám v kuchyni slabý signál TP-Linku, nebo v ložnici/obýváku slabý signál původní WiFi. Sám si to přehodím, ale manželka nadává, že jsem sliboval kvalitní WiFi po celém bytě, a pořád řeší slabý signál, tak jsem doufal, že když budou přístupové body se stejným názvem, tak se možná nějak zjednoduší roaming a mobil/tablet se přepne automaticky na silnější signál.
Systém Mesh nechápu vůbec, hlavně jak se liší od prostého repeateru, který tady na Poradně není moc doporučován ...
No, karty ba se možná sehnat daly, ale jak bys do počítače nacpal kartu s ISA sběrnicí? A za sebe můžu říct, že ethernet po koaxiálu bych nechtěl ani náhodou. Dělal jsem v sítích v době, kdy koaxiál končil a začínala strukturovaná kabeláž, a nehledě na rychlost, tak z hlediska spolehlivosti vede strukturovaná kabeláž o několik tříd...
Proč ISA? Samozřejmě existují síťové PCI karty s dvěma výstupy BNC/RJ45.
Protože se nedelaly zasuvky, natahl se po zemi koax, nasroubovala zastrcka. Pak stacilo, když prosla uklizecka a cela síť byla v háji a tys hledal, kde se to rozpojilo
Zásuvky se dělaly také, ale to bylo ještě horší sweenstvo, než volně ložený koaxiál (u kterého ani uklízečka nemusela procházet, ztrácelo to kontakt jenom tak, bez mechanické příčiny).
Záleželo na konstrukci. Každopádně pak ti jeden vypadený kontakt nevyřadil celou síť, jako když to byl koax - Téčko rovnou do karty - koax a takto ti to šlo přes několik kanceláří.
Pak jsi měl od serveru větve na dvě strany a hledal jsi. Ukončil jsi větev a když to jelo, věděl jsi, na kterou stranu se vrhnout a půlit
Věřím, že tohle bylo počátkem hledacího algoritmus půlení intervalů...
A co se zkusit zeptat na UPC na možnost pronájmu či zapojení druhého modemu? Vysvětli jim situaci, že to máš od modemu daleko a že máš jen koaxiál a třeba se půjde domluvit.
U mě s tím problém nebyl… 1607082111.jpg
To by bylo zajímavé řešení, tím spíše, že za pronájem modemu platím 41 Kč měsíčně, takže za rok necelou pětistovku, tudíž dražší PowerLine se mi zaplatí až po 5-10 letech, a to již snad budu bydlet jinde.
Napadá mě ale, že dva UPC modemy na opačných koncích bytu = 2 různé lokální sítě, což v případě nějakého aktivnějšího použití NASu asi nebude to pravé ořechové, respektive 2 LAN budou muset muset komunikovat přes WAN? A pokud ano, bude propojení na úrovni UPC nebo standardně někde dál v Internetu?
A ty stávající kabely, který Ti jsou v současnosti k hounu máš tažený pod omítkou nebo v "husím krku"?
To přesně nevím, ale i kdyby byly v husím krku, tak minimálně v předsíni budou volně v sníženém stropu, do kterého se bez bourání nedostanu.
Ano, budou spolu komunikovat přes WAN, otočí se to v síti UPC. Brutální nevýhoda je, že spolu budou moci komunikovat jen rychlostí uploadu tvého připojení.
To je dost nevýhodné, hlavně do budoucna, jelikož byť momentálně mi jde hlavně o Youtube.
Co to jsou přesně za modemy a který z nich má lepší dosah WiFi sítě? Myslím, že UPC již nyní nabízí jenom ten bílý (COMPAL CH7465LG?). Já mám stále Technicolor TC7200.
Bílej je Compal s firmware pro UPC a černej je ten samej Compal, akorát s firmware pro Vodafone.
Ten černej je pocitově horší a má víc osekanej firmware než ten bílej.
K Powerlinům:
v případě nákupu ber určitě ty, co podporují standard Homeplug AV2.
Třeba v mém případě AV1 set od TPlinku TL-PA4010 nebyl moc stabilní, ztrácely se pakety.
Po vyzkoušení AV2 setu TPLink TL-PA8010 už všechno běhá jak víno.
Zkoušel jsem i D-Link a musel jsem je vrátit, strašně pískaly.
Od značek typu Strong, Netis a podobně bych nic neočekával.
A funguje Ti i na prodlužovačce nebo rozdvojce?
Jo, mám oba na rozdvojkách přímo do zásuvky, různá patra a dokonce různé fáze.
Rychlost je stabilní 80 Mbps, což mi stačí. Jde "jen" o Internet. Opravdu je to stabilní a kupodivu jsem nezaznamenal kolísání ani při provozování spotřebičů generujících rušení - pračka, vysavač atp.
A lze je zapojit vzhůru nohama? Aby šlo do spodní zásuvku zapojit prodlužovačku se zalomenou zástrčkou?
Z dob ethernetového koaxu a desek Lantastic mám jednu krásnou příhodu. Zkoušeli jsme dva počítače propojit koaxem, na obou koncích terminátory. Nefungovalo to ani náhodou, mrcasili jsme se s tím několik hodin, závada k nenalezení. Tak jsem z legrace řekl, dej tam ten kabel obráceně! Kolega se na mne podíval jako na blba ale vyměnil konce kabelu. A hle, všechno se rozjelo. Tak znova otočit konce, nešlo to. Že by jednosměrný kabel? Při bližším zkoumání se záhada objasnila. Jeden ten čuráček na jednom konci byl o malinko kratší. V jedné desce nedosáhl do samičky, v druhé - která měla samičku mělčí, dosáhl.