BF: Všechno šlape až do dne, kdy máš víc USB zařízení než je zdraví rozumné. Klávesnice, myš, mikrofon, RGB lampa č. 1, RGB lampa č. 2, jedna webkamera, druhá webkamera (protože jiný úhel, že ..), Backlight LED RGB pásky na monitor, větrák, podsvícená podložka pod myš, tři externí HDD, víceportový adaptér do kterého je zapojený HUB PORT 2 a ten krmí HUB PORT 3, USB repráčky.
A pak to přijde: "Nemám žádný volný port USB!"
PCIE slot kam bych mohl zapojit dejme tomu "4x3.1 USB" ? Zabrala ho velikost kolosalního GPU, který žere víc wattů jak dětský tábor.
Tak co teď? Jasně, je tu HUB, ale jaký? Ty levné jsou spíš loterie. Maximálně jedno slušný Ačko, těch je ale hodně ruzných typů kvality a jsou často omezené na [USB-A USB 2.0] kvality odpovidající plastikové hračce z Kinder vajíčka. Co tedy dělat. Odpověd je jednoduchá, použijte USB Type-E.
Přejít na článek
Je to pekná, ale historická kniha. Niektorí pamätníci si ju možno prečítajú. V knižnici by som ju položil hneď vedľa knihy z histórie, kde sa píše o Samovej ríši. Na preštudovanie a vyskúšanie obsahu už neexistuje hardvér, resp. je nevratne odložený už desaťročia niekde na povale či v pivnici. Vytiahnuť sa odtiaľ nedá, chcelo by to aj televízor so systémom PAL a páskový kazeťák. Doporučil by som energiu k tomu potrebnú vynaložiť na štúdium a pokusy s Arduinom, alebo so stavebnicou Raspberry, to by malo aj praktický význam.
Ten teoreticky zacatek stale plati a doporucil bych ho precist mnoha zacatecnikum, co se perou s Arduinem (co ctu v Arduino poradne tak v to maji furt maglajz a tohle by spoustu dotazu zodpovedelo).
Co se Z80 tyce, tak se dodnes pouziva a daji se snadno sehnat soucasne vyvojove kity se Z80, nebo jeho emulace v FPGA. (navic pochopit vztah mezi programem a assemblerem obecne neni na skodu, i kdyz pak clovek prejde na jiny procesor, tak ty podobnosti tam jsou furt a zbezna znalost jednoho vyrazne pomuze pri chapani jineho)
Proč emulovat v FPGAčku když jej můžeš emulovat na STM32 arm boardu?
Retrocomputing on STM32F407
Taky moznost :)
Ono na seznameni se s timto svetem je fakt lepsi nejaky overeny, stary a jednoduchy dobre popsany procak, nez neco plne moderniho, kde tech moznosti je prilis moc a zacatecnik proste utone nez dojde k prvnimu funkcnimu programu :)
X86 bare metal programming je taky dobrá studnice znalostí x86-bare-metal-examples
<br>
OSDev wiki je další dobrý zdroj Expanded_Main_Page ale uznávám, že to už je hardcore
Mám ju v knihovni.... pekne stará kniha, ale poslúžila mi v začiatkoch, keď som tvoril malé programy pre ZX Spectrum v assembleri a BASICu. Ale to je strááááááášne dááááávno
.
Paráda. Krásná knížka, hezky napsaná. Díky za nostalgii.