Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Může být LAN rozsáhlá?

Dělám projekt do školy a hledal jsem definici LAN. Všude vidím jako definici to, že LAN pokrývá malé geografické území např. škola, nebo třeba domácnost. Vím, že v praxi se to nepoužívá, ale nešlo by teoreticky udělat LAN přes téměř libovolnou vzdálenost?

Pokud vím, tak není vůbec nic, co by tomu bránilo. Jakékoli omezení vzdálenosti WiFi nebo ethernetu by mělo jít překonat jednoduše pomocí opakovačů nebo lze použít optický kabel (a nebo třeba takto: https://youtu.be/lYJFwXw1ZIc).

Nebo se při překročení určité vzdálenosti stává ze sítě WAN, přestože se nejedná o spojení více LAN a třeba ani neobsahuje router?

Předem děkuji za všechny odpovědi.

Ještě bych rád poprosil o odpovědi, které jsou věcné. Odpovědi, proč mě to zajímá, že to není podstatné, proč řeším malichernosti a podobně, mi jsou k ničemu a nechci se k nim vyjadřovat.
I když to třeba nebude odpověď úplná, nebo to bude jen poznámka, tak je to užitečné. Ale nechci se s někým dohadovat, jestli je otázka dostatečně podstatná, abych se na ni ptal.

To co jste napsal je samozřejmě technicky naprostý nesmysl. NEZÁLEŽÍ na tom, kdo co vlastní.

Pokud tématu nerozumíte, tak se k němu prostě nevyjadřujte.

Pokud ovšem rozumíte a máte na mysli pronajaté linky (tzv. leased lines), pak bych vás poprosil o vysvětlení, jak to souvisí se sítí, kterou jsem v otázce popsal. Vím, že se obvykle ve WAN používají, ale já jejich užití ani nezmiňoval.

Vy tedy tvrdíte, že záleží na tom, kdo vlastní komponenty sítě, když se ptám, jestli se jedná o LAN nebo o WAN?

Já se určitě hádat nechci a omlouvám se, jestli to tak vyznělo, ale opravdu jediný smysl, který mě u vaší odpovědi napadl, byly ty pronajaté linky.

Poprosil bych tedy ještě o vysvětlení, jak jste to myslel s tím, že by prostředky měli být někoho jiného.

Tato stránka popisuje jako komponenty WAN zařízení, která jsou ve třetí vrstvě (předpokládám) OSI referenčního modelu. Ovšem moje teoretická síť by obsahovala pouze vrstvy 1 a 2 (tedy třeba switche a WAP), tedy komponenty, které jsou podle této stránky, v LAN. Takže jejich definici by právě neodpovídala ani WAN (protože bych nepoužíval žádná zařízení třetí vrstvy OSI) a ani LAN (protože by měla síť velkou rozlohu).

Plus by mě tedy velmi zajímalo, jak přišli na ta čísla u rychlostí, ale to nesouvisí.

Jinak za odpověď moc děkuji.

z praktického hlediska správy té sítě a velmi různých zařízení a přístupových práv v ní - až to jednou budeš dělat sám - rychle přijdeš na to, že lan sice můžeš mít velkou a geograficky roztaženou, ale že ty jako správce budeš první, kdo si v ní nadělá vlany.

a pak budu chtít vidět tvou odpověď na podobně stupidní dotaz.

Já netvrdím, že by to bylo praktické a ani to nenavrhuji jako řešení čehokoli. Já se ptám na technickou definici.

Napsal jste, že LAN může být geograficky roztažená, s čímž bych naprosto souhlasil, ale prošel jsem opravdu spoustu stránek s definicí a v téměř každé bylo napsané, že LAN leží na geograficky malém území. Já osobně jsem si tedy netroufal nesouhlasit s tolika odborníky.

Co se týče stupidnosti otázky, tak mám učitele, který... není zrovna nejlepší a součástí hodnocení je technická správnost, takže chci prostě mít vše alespoň nějak podložené. Třeba mu řeknu, že je těžké to přesně definovat, ale pokud mu dám definici, kterou popře, tak by mi mohl snížit známku.

zákon na to označení není, na rozdíl třeba od dopravního značení. nejspíš to nebude ani striktně vymezeno v nějaké normě (rfc)

ale přesto má smysl nějaká zažitá označení dodržovat, pokud se chceš s někým dalším bavit o tom samém a nedělat si vzájemně naschvály, viz nenávistný přispěvatel dole.
úplně nejpraktičtěji: za lan se považuje segment sítě omezený maskou. takže na nějakém tom geograficky podstatně omezeném území máš dokonce opačný stav: více lan než někdy potřebuješ.

máme demokracii, nikdo ti nebrání vést akademické orgie na téma rozsáhlých "lokálních" sítí.
pokud k tomu najdeš posluchače, a pokud to bude mít větší smysl než středověké počítání andělů na špičce jehly.

tak by mi mohl snížit známku.

jo, to je argument. potkáš různé příklady, kteří trvají na své jedinečné akademické definici. (ekvivelentem jsou různé pravdy důchodců na netu)
no pak se někde necháš zaměstnat, nebo si založíš firmu, nebo o tom budeš dál bádat. a k čemu ti ta jeho známka bude?

To, že to nejspíše nebude ani striktně vymezeno v nějaké normě, je přesně to, co jsem hledal, a ten druhý odstavec je taky určitě užitečný. Děkuji.

Jediná definice, která mě osobně napadala bylo, že všechna zařízení na jedné LAN mají stejnou Network ID. Snad u všeho ostatního mě hned napadla výjimka.

Když bydlíš ve městě a budeš chtít zavést elektriku na chatě někde v horách, tak samozřejmě si tam můžeš natáhnout 100 km prodlužovačku a nazývat to pořád "domácí" elektrickou sítí, ale stvoříš tím nepříliš smysluplnou záležitost, která ani nemůže mít ze své podstaty přesnou definici. Ze stejného důvodu nenajdeš v obchodech třeba vidličky bez hrotů a podobně, i když "nabodávat" sousta by tím nějakým způsobem jistě šlo. ;-)

LAN síť je definována neveřejnými, z venku neroutovatelnými (bez NAT) adresami:
ve třídě A: 10.0.0.0 až 10.255.255.255 (celkem 1× 16 777 216 adres; tj. 16 777 216 adres, z nichž je použitelných jen 16 777 214)
ve třídě B: 172.16.0.0 až 172.31.255.255 (celkem 16× 65 536 adres; tj. 1 048 576 adres, z nichž je použitelných jen 1 048 544)
ve třídě C: 192.168.0.0 až 192.168.255.255 (celkem 256× 256 adres; tj. 65 536 adres, z nichž je použitelných jen 65 024)
Ostatní veřejné IP adresy jsou WAN.

Ale ne zas taková hovadina. Když to vezmeme úplně od podlahy, tak LAN a WAN je čistě formální rozlišení. Prostě je to jedna síť všechno, jestli je to někde blízko nebo daleko a jaký to má protokol je prakticky fuk. Dalo by se též říci, že LAN je na Zeměkouli, WAN po všech spřátelených koulích ve vesmíru. :-)