Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Klonování SATA HDD na M2.NVMe

Jak naklonovat 500 GB SATA HDD na 500 GB M2.NVMe? Jedná se o pokračovaní vlákna https://pc.poradna.net/questions/2960077-jaky-m2-nvme-disk-480-512-gb-do-hp-elitedesk-705-g4-dm-4kv29ea-bcm, na které až nyní došla řada.

Potřeboval bych poradit, jak nejlépe naklonovat původní 500 GB SATA HDD s dosud nenainstalovaným a neaktivovaným Windows bez toho, aby začala instalace na původním disku, t.j. jak nabootovat z flash disku nějaký klonovací program (Acronics True Image?) včetně "donucení" nabootování z flash disku (funkční klávesa a nastavení BIOS). Oba disky jsou již v PC, před "ostrým" klonováním SATA HDD pro jistotu odpojím a připojím až pokud budu mít jistotu, že pokaždé dokáží nabootovat z flash disku a nespustit náhodou instalaci Windows z HDD, popřípadě mohu původní disk připojit v rámečku přes USB. Někde jsem ale četl, že klonování Acronicsem je možné jenom u MBR disků, ale u GPT jej nelze použít, a nikde nemohu najít, jaký systém je na instalačním HDD u HP Elitedesk 705 G5 a jak postupovat v případě GPT.

Předpokládám, že tady je dost specialistů, kteří s HP produkty pracují a setkali se i s Elitedesky, takže to možná budou vědět a poradí mi.

Zrejme extra citlivé dáta pracovníka u nemenovanej tajnej služby zamestnaného u nemenovanej mocnosti utajenej krajiny pred širokou verejnosťou. OS W10 je dnes vzácnosť, podpultový, tuzexový, americký, západný, kapitaľistický druh proprietárneho tovaru.

Vím já? PC je fungl nový, dosud v krabici, záruku má ještě 2 roky, je v něm rozšířená paměť na 8 GB a vyměněn disk z M2.NVMe. Původní disk chci uschovat pro případné reklamace a také mi přijde na palici dělat prvotní nastavení na HDD a pak je klonovat na SSD, když to mohu udělat opačně. Z druhé strany chci na SSD nainstalovat originální Windows a další servisní programy, které na dané PC patří a jsou HDD z výroby.

??? Takže na tom HDD tedy JE nainstalovaný Windows ... jen není nastavený.

Prostě ho normálně naklonuj :-)

Připrav si flešku s nějakým klonovacím SW (Acronis, Macrium, atd.), po spuštění F11 (nebo jinou dle manuálu pro Boot Order), zvol tu flešku, boot a klonuj. Tzn. vyber zdroj a cíl, ev. nějaké volby.

PS: Acronis se dá stáhnout rovnou jako ISO, přes Rufus to hodíš na fleš (UEFI/GPT), ale možná neumí přímý klon (jen image/obnova). Existují OEM verze, které to po instalaci umí.

Macrium nainstaluješ, spustíš a zvolíš v nástrojích vytvoření flešky.

Můžeš udělat image HDD a obnovu na SSD. Bude to fungovat, jen to nebude "přesný" klon z hlediska nějakých UUID, což ti může být putna (obsahově to klon bude). Pro image samozřejmě potřebuješ extra disk :-) ale stačí třeba 20 GB místa.

Nebo použij to Macrium, to i z flešky umí klon.

Jsi si jistý, že image 500 GB HDD z HP EliteDesk 705 G5 bude mít 20 GB? Máš s tím osobní zkušenost? Pokud ano, tak budeš jistě vědět, jestli je to MBR nebo GPT, jelikož u MBR to nemusíme dále řešit a mohu hned udělat klon disk to disk.

Mimochodem, fakt je to nabootování u nových PC tak jednoduché? U Windows Vista HP a6240 je to brnkačka, stačí přidržet ESC, ale když jsem to chtěl provést u Dellu s W10, tak jsem nejdříve musel v Biosu povolit hromadu věcí, které jsem pak těžko dostával do původního stavu. Nové formáty neumím, mé zkušenosti jsou hlavně z Windows XP a Vista.

Za přesných 20 neručím, ale image neobsahuje neobsazené sektory a je zkomprimovaná. Já mám image asi 15 GB.

Při spuštění PC se obvykle vypíše něco jako F2 Setup, F11 Boot Order, atd. Pokud ne, je třeba přečíst manuál nebo čekat, až někdo poradí.

Pro boot z flešky není třeba vstupovat do UEFI (pokud to není tedy nějak extra zablokované). Jinak, když už vstoupíš do UEFI a chceš něco měnit, obvykle tam je funkce "SAVE" a "LOAD", takže není problém to uvést do původního stavu.

Určitě je to GPT/UEFI.

Co znamená normálně naklonuj? Jaký je tam formát disku? Jak na konkrétním PC spustím bootování z flešky? Obecný princip znám, v dotazu píšu, že chci konkrétní informace od lidí, co se s daným typem PC setkali (HP EliteDesk 705 G5) a tohle ví naprosto přesně, ať to nemusím zkoušet 1/2 dne.

https://www.macrium.com/reflectfree

crack na workstation alebo server verziu si schrasti na nete ak chceš využívať ISO pre bootmanžéra pod WinPE (dualboot) situovaný na zavádzači pevného disku.

Macrium má implementované nástroje pre kontrolu s opravou zavádzača, bootmanažéra, tabuliek MBR/GPT pre NTFS a TRIM k defragmenácii buniek flešky priamo za behu kopčenia/klonu dát step by step.

Free verzia ti bohate stačí na jeden blbý klon.

acronis ti máš přece koupený, čili máš v ruce boot .iso
nabootuješ a klonuješ - v čem je problém?
jedině ten, že si koupíš hp s kreténským biosem, ale ten po vypnutí secure bootů dáš.

boot acronis nemá klonování mezi ikonami na startpage, ale v menu mezi nástroji.
pokud chceš archivovat originální systém pro reklamaci, jednodušší je snad odložit image disku do souboru, ideálně na zalman ve300/350/iodd-2531, ať to nezavazí a zapomenout na něj.

acronis ti máš přece koupený, čili máš v ruce boot .iso

Boot Acronics ISO mám od nějakého medvídka, který tvrdil, že live boot verze je free. ;-)

nabootuješ a klonuješ - v čem je problém?

Že by v tom, že pokud je původní HDD GPT, tak Acronics prý klonování disk to disk neumí: https://www.acronis.cz/kb/klonovani-disku/ ?

jedině ten, že si koupíš hp s kreténským biosem, ale ten po vypnutí secure bootů dáš.

To mi právě není jasné, ty nové formáty a BIOSy neumím. Co přesně mám u http://h10032.www1.hp.com/ctg/Manual/c06516420 nastavit?

Nemám běžící systém! Mám nové PC s předinstalovaným W10 Pro, které nikdy nebylo spuštěno a chci systém přenést z HDD na SSD, HDD pak odpojit a spustit nastavení W10 Pro až z toho SSD. Původní HDD chci nechat na reklamace, nebo na pozdější image na NASu (kvůli reklamaci) a následném využití jako zálohovací disk.

???
Preco nespustis ten system z toho HDD? Co sa stane, ked bude system spusteny z HDD?
Urcite mas svoj pc, takze este raz...zapoj hdd a ssd na redukciu a sprav clone na inom pc.
Nic ine tam nevymyslis, kedze nechces spustit OS z toho disku.

Ako sorry, ale tvoja poziadavka mi pripada ako keby si kupis nove auto, mas od neho kluciky, ale vyzdvedas sa ako sa dostat do auta bez klucov, nastartovat a odist.
Aky to ma vyznam?

Původní disk chci uschovat pro případné reklamace a také mi přijde na palici dělat prvotní nastavení na HDD a pak je klonovat na SSD, když to mohu udělat opačně

K tjeto uvahe nemam co dodat...iba, ze je to jedna stupidita za druhou.
Mne pride na palicu to co robis ty.

Třeba proto, že na M2.NVMe nemám rámeček a kvůli takové jednorázové blbosti jej nehodlám kupovat? A také, že na Windows Vista to také nemusím nainstalovat a spustit? A vysvětli mi, jaký je rozdíl mezi běžícím systémem a live fleškou Acronicsu? Proč to live Acronics neumí, ale nainstalovaný Acronics ano? A bude se vůbec dát ten WD Acronics nainstalovat na Visty s Hitachi diskem?

Neříkej mi, že se to nedá live fleškou a využitím daného nového PC, které má jak SATA, tak M2.NVMe disky!

PS: Minimálně by to mělo jít jako HDD Disk to Image na USB disk to SSD Disk, pokud to image bude mít rozumnou velikost. Škoda, že to nelze naklonovat disk to disk.

K tjeto uvahe nemam co dodat...iba, ze je to jedna stupidita za druhou.
Mne pride na palicu to co robis ty.

Chceš řešit, co je pro mě vhodné? Nepracuješ náhodou pro Apple? :-D

Chci spustit prvotní nastavení Windows z SSD, na kterém jej plánují používat. Co je na tom, proboha, nepochopitelného? Nebo jej mám zbytečně nastavovat na HDD a potom špekulovat, jak jej dostat na SSD? To je logičtější? ::)

Ano je, pretoze ak mas zfunkcneny OS na HDD kludne si ho spustis aj z USB a nemusis si teda kupovat ziadnu nvme redukciu.

Prestanes vymyslat ako to nejde a spravis ako je to funkcne.
Inak to, ze gpt na gpt nejde je mi novinka. Zrovna vcera som taky spravil cez wd Acronis. A napodiv sa rozbehol (HDD na SSD).
Obcas sa stava, ze po klone spadne Win do modrej smrti, ale nic co by sa nedalo opravit bootom z win10 z usb.
Nie, ty tu budes radsej meditovat 2 roky nad tym akoby si to spravil cez usb Acronis akoby si mal pouzit overene a funkcne riesenia.

Acronics z flešky? Pochop, že nehodlám strávit hodiny nastavovaní systému na HDD a pak je klonovat na SSD, ale jej chci nastavit přímo z SSD? Když kvůli ničemu jinému, tak proto, aby se hned zaktivoval v konfiguraci, v jaké se bude používat. Prostě to tak chci a přesto nejede vlak. Buďto poraď, jak to udělat, nebo to nech být. Já fušeřinu nemám rád a raději nad tím budu trochu spekulovat, jak to nejlépe udělat, než to patlat, jenom aby to nějak fyungovalo.

Ake hodiny?
OS je tam predinstalovany a jeho aktivacia trva par minut.
Dalsich par minut ti bude trvat stiahnutie a nainstalovanie Acronisu od WD.
A potom spustis klonovanie na vlozene nvme.
Na zaver zmenis v biose poradie bootovania,
Mne osobne by to cele zabralo max 2h z toho 1:50h budem robit klonovanie.

Přesně tak! Proč to naklonovat a nastavit na finálním disku, když mohu nejdříve rozdrbat původní disk a až pak finální disk, aneb neporadíme, jak to udělat podle původního požadavku, ale budeme tázajícímu nutit vlastní způsob řešení?

Je tak těžké pochopit, že takhle to chci a přes to nejede vlak? Že chci originální disk zachovat bez nějakého zásahu a později rozhodnout, co s ním? Žádné nastavování, žádné instalování, prostě naklonovat výchozí disk a až pak spustit prvotní nastavení!

Rozdrbat puvodni disk...ehm, akoby som to povedal, aby si sa neurazil....

Vies co?
Sprav si to ako chces a prestan s tym otravovat ostatnych.

P.S. Takmer kazdy tvoj problem co tu riesis ma vzdy rovnaky scenar...hovno o tom vies, ale vzdy prides s vlastnym postupom a odmietas odskusane postupy ostatnych, ktori sa danej problematike venuju profesionalne.
Premyslam, ci si taky blbec v reale, alebo ta len bavi prudit ostatnych.

Zatím jsem ale vždy všechno vyřešil, a přesně tak, jak jsem to chtěl a potřeboval. ;-)

PS: Zadání problému bylo popsáno již v úvodním příspěvku, tak proč se jej nedržíš a modifikuješ jej podle sebe?

Potřeboval bych poradit, jak nejlépe naklonovat původní 500 GB SATA HDD s dosud nenainstalovaným a neaktivovaným Windows bez toho, aby začala instalace na původním disku, t.j. jak nabootovat z flash disku nějaký klonovací program (Acronics True Image?) včetně "donucení" nabootování z flash disku (funkční klávesa a nastavení BIOS).

Mimochodem, dosud jsem se nedozvěděl, jak donutit daný PC nabootovat z flashdisku, t.j. funkční klávesu pro vstup do BIOSu a vhodné nastavení BISOu nebo klávesu pro výběr bootovacího média.

Jedině debil odpovídá na to, na co se ho nikdo neptá a nutí jiným "jedinou správnou cestu"! :-p

Myslíš, že na reklamaci vezmou PC bez disku? Nebo v případě výměny za jiný PC nebo vrácení peněz jim tam nechám drahý M2.NVMe namísto původního HDD? Popřípadě budu hledat, kde je původnímu HDD konec a honem na něj instalovat Windows? Mimochodem, před koupi jsem se ptal, jestli výměna/doplnění disku a RAM nemá vliv na záruku, prodejce se ptal dodavatele, a prý ano - záruka padá. I kdyby si to vymyslel a HP by tak striktní nebyl, tak partnerem je pro mě prodejce a on ve finále rozhoduje, jestli mi reklamaci uzná nebo nikoliv.

Ježiš jaká reklamace? Vytáhni ten zázrak s krabice zapoj ho a užívej si ne! Takové uvahy si nech na pozdější dobu. Mimochodem není problém nainstalovat Win 10 s flešky za cca 5 minut.
A až ten zázrak bude mět cca 10 let, stejně žádná záruka nebude.

Ještě dodám, že už to musí být stejně vše nainstalováno, protože jak by testovali jestli funguje.

někdo preferuje běžící systém, někdo boot médium.
- pro klon na nový disk funguje oboje. jeden rozdíl: boot verze nemusí být zakoupená, to .iso funguje i bez registrace.
- pokud chceš zálohu současného disku, jen proto že ho před uplynutím 2-leté záruky plánuješ reklamovat, dá se odložit do image souboru na externí disk.

čili to je operace navíc: odložit image původního disku do zálohy na externí disk. až si naplánuješ že se ti hodí reklamace, jde to z image obnovit zpět do dnešního stavu.

zároveň jsi poptával klon na jiný disk. když nechceš zasahovat do instalace od prodejce -> použiješ offline boot médium.
(funkční instalačku true image do windows můžeš dostat jako bonus s některými ssd/hdd, ale to není případ notebooku. nebo musíš mít svou licenci acronis)

Vždyť o tom je od samého začátku řeč, že do původního disku zatím nechci vrtat, ale chci jej hned naklonovat na SSD a původní disk odložit do šuplíku, dokud nevymyslím, co s ním - nechat jej tam pro případ reklamace nebo udělat image a disk použít jako datový nebo zálohovací na ten samý PC. Chtěl jsem akorát použít rovnou daný PC, jelikož má jak SATA připojení původního HDD, tak i místo na M2.NVMe disk, takže teoreticky stačí donutit PC nabootovat hned z offline boot Acronicsu a udělat klon disk to disk, ale zmátlo mě, že Acronics tvrdí, že u GPT disku to napřímo nejde, a musí se dělat image. Je ovšem možné, že je to nějaká stará informace, jelikož je to nelogické, že z běžícího systému to umí, jak tvrdí fleg, a z offline by to nezvládl?

Vidím, že to zase budu muset vyzkoušet na vlastní kůži ....

Hernaj, tohle mě dokáže fakt naštvat! Konečně si vyhradím čas na zprovoznění PC, vyklidím pracovní stůl, vykoumám, jak rozebrat 1/2 miniPC, abych se dostal k M2. konektoru, a když už v něm mám zasunuty čerstvě rozbalený WD Black 500 GB, tak zjistím, že šroubek k zajištění disku není ani zašroubovaný v MB, ani v balení PC, a ani v balení disku, takže jej musím shánět bůhví kde. Jak u blbých na dvorku! 3-[

Tak ono to není zvlášť základovka, u které by šroubek měl být přiložen, ale hotová značková sestava, která se dělá jak s SSD, tak i s HDD, a daná verze byla s HDD. U HP asi uvažují stylem, že když chceš SSD, máš si koupit verzi s SSD a nevrtat do koupené sestavy, takže šroubek potřebovat nebudeš. A rozhraní M2 u HDD verze je tam jenom proto, že je výhodnější mít jeden MB všechny verze, než u každé verze vlastní, nemluvě o tom, že MB bude stejně nějaká externí značka. Logičtější by možná bylo přikládat šroubek k samotnému disku.

Už jsem uvažoval, čeho bych jej mohl vyndat, ale nic mě nenapadlo a nechci to zkoušet stylem pokus - omyl. Zrovna mám doma Dell D430 a HP 2510p, z kterých plánují stáhnout data, tak tam by nějaký nepotřebný M2 x 3 mohl být ....

Kdo pozná, který by to mohl být?
https://youtu.be/VSdYyVLl8lc
https://youtu.be/avnZuZQrRXM