Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Obraz disku do suboru

Uz je to roky, co som klonoval disky pri vymene, ale vzdy len mensi za vacsi. Teraz mam nejake problemy, a skor nez zacnem do toho sahat, chcel by som si aktualne nastavenie, data, programy proste cely disk ulozit do suboru ako obraz, ale len data, teda aby obraz 500 GB disku nemal zase 500 Gb, ale len napr velkost obsadeneho priestoru. Aby som v pripade nezdaru sa vedel vratit a zacat odznova. Je to jednorazova akcia, takze by som privital nieco bud zadarmo, alebo napr test na 14 ci 30 dni a pod. Nieco intuitivne:-). W10.

viz odkaz abox. já ty každoroční updaty nesleduju, běžně stahuju jen cd s číslem roku.
je to boot cd. jde z něj buď udělat image disku *.tib, případně v menu vybrat i klon disk-disk na menší i větší, jak je libo.
má i volbu zálohování po sektorech třeba pro vadné disky, default není zatržená.
při obnovení systému na jiný disk chce zatrhnout "id disku" kvůli boot manageru.

Nemáš celkom pravdu.

Klon tvorí komplet snímanie veškerých sektorov na disku, bit po bite, teda aj prázdnych či zmazaných spolu aj s chybami, skríženiami sektorov, poškodených, nečitateľných sektorov s voľným miestom prípadne už zmazaných či prepísaných sektorov s ich hlavičkami.

MacriumReflect7 backupper takto komplet zbalí aj swap, pagefile, hiberfile v plnej veľkosti kapacity týchto súborov situované v roote oddielov, hoci sa v nich nenachádzajú dáta (iba 1kB prvý riadok, hlavička strojového kódu). MacriumReflect je v tomto ohľade špecifický, ten balí, kopčí všetky sektory individuálne zbaleného oddielu, nielen pri Klone.

Na rozdiel od backupper: EaseUS Backup Todo, ten si vyberá len chutné, zrelé čerešničky z tortičky. Nepodstatné, hluché dáta odrobiniek nechá ľadom-skladom bez povšimnutia. Preto má lepšiu kompresiu, zase pomalší algoritmus oproti Macrium alebo najrýchlejší je na trhu backupper zn.: Aomei.

Na domacim pocitaci jsem si zaplatil za Acronis True Image, cimz mam pri zalohovani moznost si vybrat slozky, ktere nechci zalohovat. Takze si pravidelne minimalne ctvrtletne zazalohuju do souboru system a programy bez uzivatelskych dat, ktera mam zalohovane separatne. A dokonce to delam primo z bezicich Windows, nikoli tim boot mediem, ktere se doporucuje. Uz jsem to musel i obnovovat, kdyz jsem si Windows 10 rozvrtal a bylo to uplne v pohode.

Acronis poskytuje k ruznym diskum zdarma verzi HD a ta zalohuje vsechny slozky, neumi volitelne odebrat slozky, ktere zalohovat nechces. Podobne to maji u ostatnich zalohovacich softwaru verze, ktere jsou zdarma.

Aky program by mi vytvoril zalohu do suboru vm alebo vhd, neviem ci sa dobre vyjadrujem, z ktoreho by sa dal spustit vo win10 ako dalsi system (povodny so vsetkymi nastaveniami) v okne ako keby to bol pripojeny disk . . . ak by som potreboval napr vytiahnut nejake nastavenie a podobne, by som nemusel nahravat naspat obraz celeho disku

VHD som vytvoril z aktualneho disku programom disk2vhd od nirsoftu, vo Win normalne pripojim, vidim subory, vsetko . . .
OTAZKA: Ak by som potreboval nejake nastavenie nejakeho programu, setup, alebo profily , vlastnosti a pod, v com by som spustil to vhd aby sa mi to rozbehlo ako normalny OS ?
Kedysi som mal take vhd na testovanie funcii serveru od win, bolo to casovo obmedzene, spustilo sa to ako keby som nabootoval server . . .

mediztym som spojazdnil virtual box, vutvoril vhx so vsetkymi particiami, nastavil bootovanie z hdd, a virtual box vypisuje no bootable media . . . takze nieco asi na tom bude, ale co sa mu nepaci . . . alebo ako vyrobit bootovacie vhd z beziaceho systemu . . . vyskusam len C: vo virtual boxe

Tak asi to vhd musíš udělat jinak ... to právě nabízí ty "image" programy (bootovací vhd, obvykle jen z nainstalované popř. placené verze). Musí obsahovat vše, včetně originál MBR, protože z něj se dělá BIOS boot. A u GPT zase musí obsahovat správné identifikace oddílů (EFI pro boot), včetně skrytých. Nebo to jen neumíš správně nakonfigurovat.

Povodne som chcel komplet zalohu, lebo budem sahat do uzivatelskeho profilu, resp. teda uplne zmazat a nastavit nanovo, ak by som nieco blco odzalohoval, nenasiel nejake nastavenia a pod., aby som sa vedel vratit naspat, potom ma napadlo ze by mozno stacila virtualka, ak by bolo treba dohladat nejake nastavenie, zdalo sa mi to takto jednoduchsie

Len šahať do užívateľského profilu? Na to ti úplne postačí jednoduché skopírovanie c:\users\username profilu.
Alebo povedzme teda celú systémovú partíciu, a máš to komplet.

A ešte taká rada, je dobré vyskúšať aj proces obnovy. Lebo to, že máš v ruke zálohu ešte nemusí znamenať, že sa dá úspešne aj použiť :)

To abo, ale ked spsutim program a on bude po men chciet nejke nastavenia, tak spustim na virtuale a opisem . . . ked budem mat skopirovany profil, tak urcite to tam niekde bude, ale moze to byt schovane v roaming, appdata atd atd .
. . AK by sa mi rozbehol virtual, mam to hned aj odskusane :-)

Proc schovane?

Proste ty data budou v AppData. Pokud ti jde jen o vytvoreni noveho uzivatelskeho uctu, tak vazne neni nic jednodussiho nez si zazalohovat stary zkopirovanim a potom to do noveho prekopirovat. Vetsina programu odhazuje uzivatelska nastaveni do AppData, ale najdou se i takove, ktere je prsknou treba do Dokumenty.