Obraz disku do suboru
Uz je to roky, co som klonoval disky pri vymene, ale vzdy len mensi za vacsi. Teraz mam nejake problemy, a skor nez zacnem do toho sahat, chcel by som si aktualne nastavenie, data, programy proste cely disk ulozit do suboru ako obraz, ale len data, teda aby obraz 500 GB disku nemal zase 500 Gb, ale len napr velkost obsadeneho priestoru. Aby som v pripade nezdaru sa vedel vratit a zacat odznova. Je to jednorazova akcia, takze by som privital nieco bud zadarmo, alebo napr test na 14 ci 30 dni a pod. Nieco intuitivne. W10.
Macrium Reflect Free
Snad žádný normální klonovací program nevytváří obraz disku 1:1, ale zálohuje jen obsazený prostor.
Mno, furt to po mně chce šedesát eur. Free? Trial nechcu. Co dělám blbě?
Už jsem to nějak zvládl. Jak se s tím dělá?
Je to intuitivní.
No dík...
1. Chci naklonovat čtvrttero sysdisk SSD z pracovního bazmeku na půltero SSD
2. Chci naklonovat půlku HDD z subnotesu (500GB/2) včetně boot sekvencí
3. Chci 250GB SSD z prackrámu strčit do notesu, aby bootoval jak původně z notesu
4. Chcu moc...
viz odkaz abox. já ty každoroční updaty nesleduju, běžně stahuju jen cd s číslem roku.
je to boot cd. jde z něj buď udělat image disku *.tib, případně v menu vybrat i klon disk-disk na menší i větší, jak je libo.
má i volbu zálohování po sektorech třeba pro vadné disky, default není zatržená.
při obnovení systému na jiný disk chce zatrhnout "id disku" kvůli boot manageru.
Nemáš celkom pravdu.
Klon tvorí komplet snímanie veškerých sektorov na disku, bit po bite, teda aj prázdnych či zmazaných spolu aj s chybami, skríženiami sektorov, poškodených, nečitateľných sektorov s voľným miestom prípadne už zmazaných či prepísaných sektorov s ich hlavičkami.
MacriumReflect7 backupper takto komplet zbalí aj swap, pagefile, hiberfile v plnej veľkosti kapacity týchto súborov situované v roote oddielov, hoci sa v nich nenachádzajú dáta (iba 1kB prvý riadok, hlavička strojového kódu). MacriumReflect je v tomto ohľade špecifický, ten balí, kopčí všetky sektory individuálne zbaleného oddielu, nielen pri Klone.
Na rozdiel od backupper: EaseUS Backup Todo, ten si vyberá len chutné, zrelé čerešničky z tortičky. Nepodstatné, hluché dáta odrobiniek nechá ľadom-skladom bez povšimnutia. Preto má lepšiu kompresiu, zase pomalší algoritmus oproti Macrium alebo najrýchlejší je na trhu backupper zn.: Aomei.
Macrium Reflect Free pouzivam, muzes si tam vybrat zpusob zalohovani, neni to tak, jak pises.
Co se tyka verzi zdarma, tak prave Macrium nabizi nejvic voleb, AOMEI je omezeny o neco vice.
http://dl2.acronis.com/u/AcronisTrueImage2021_39184.iso
Mám pocit, že třeba Acronis má volbu sektor po sektoru...
Acronisom som robil ked boli este peniaze drevene, tam to slo po sektoroch, a nikdy nebol problem , ale nerobil som zalohu do suboru ani vecsi na mensi disk . . .
Mi se záloha systémového SSD 500 GB vejde Acronisem do souboru .tib o velikosti cca 32 GB (systém a aplikace na disku zabírá cca 64GB). Udělej si tu zálohu a uvidíš, jestli to vleze na nový disk.
to urcite, potrebujem to len ak by som zmrsil system, aby som to mohol vratit aspon do povodneho stavu skusim ten acronis, sand sa v tom budem vyznat, dik
AOMEI Backuper
Na domacim pocitaci jsem si zaplatil za Acronis True Image, cimz mam pri zalohovani moznost si vybrat slozky, ktere nechci zalohovat. Takze si pravidelne minimalne ctvrtletne zazalohuju do souboru system a programy bez uzivatelskych dat, ktera mam zalohovane separatne. A dokonce to delam primo z bezicich Windows, nikoli tim boot mediem, ktere se doporucuje. Uz jsem to musel i obnovovat, kdyz jsem si Windows 10 rozvrtal a bylo to uplne v pohode.
Acronis poskytuje k ruznym diskum zdarma verzi HD a ta zalohuje vsechny slozky, neumi volitelne odebrat slozky, ktere zalohovat nechces. Podobne to maji u ostatnich zalohovacich softwaru verze, ktere jsou zdarma.
Aky program by mi vytvoril zalohu do suboru vm alebo vhd, neviem ci sa dobre vyjadrujem, z ktoreho by sa dal spustit vo win10 ako dalsi system (povodny so vsetkymi nastaveniami) v okne ako keby to bol pripojeny disk . . . ak by som potreboval napr vytiahnut nejake nastavenie a podobne, by som nemusel nahravat naspat obraz celeho disku
Placené verze to obvykle umí.
I zmiňovaný Macrium umí otevřít a procházet vytvořený image, bez nutnosti ho celý někam obnovovat.
Měl jsem na mysli to vhd ... Nicméně, projít image umí snad všechny ty programy, ale jen z instalované verze (ne z boot média).
např.
https://docs.microsoft.com/en-us/sysinternals/downloads/disk2vhd
A nebo si ve Windows vytvoříš nový VHD, připojíš ve správci disků a pak to na něj naklonuješ už čím chceš...
VHD som vytvoril z aktualneho disku programom disk2vhd od nirsoftu, vo Win normalne pripojim, vidim subory, vsetko . . .
OTAZKA: Ak by som potreboval nejake nastavenie nejakeho programu, setup, alebo profily , vlastnosti a pod, v com by som spustil to vhd aby sa mi to rozbehlo ako normalny OS ?
Kedysi som mal take vhd na testovanie funcii serveru od win, bolo to casovo obmedzene, spustilo sa to ako keby som nabootoval server . . .
Postačí ti hyperv, alebo napríklad Virtualbox.
V nějakém virtuálu ... třeba Hyper-V z W10pro nebo Virtualbox.
Mam W10pro, ale hyper-V mi nenajde
Musíš si ho aktivovat v Nastavení, Volitelné funkce.
Tak virtualny stroj vytvoreny, RAM priradena na zaciatok 4GB dynamicka, a aj po 12 min mam stale ciernu obrazovku . . . len v okne blika kurzor . . . virtual machine connection . . . Status: Running . . .
Virtuální PC gen1/gen2 musí odpovídat typu disku MBR/GPT.
Na 1 cierne okno, na 2 Virtual machine boot summary, scsi disk - boot loader did not load an operating system . . .
a je jedno ci to spustam z vhd alebo vhdx
Tak není to vhd/vhdx správně vytvořené. Z čeho je to vhd vlastně vytvořené? Je to "komplet fyzický disk s OS"?
Od nirsoftu disk2hd, len particia C s os, 2 skryte particie nie, na jednej je obnova a druha netusim . . . to je vhd
C aj so skrytymi particiami je vhdx a tam je problem s tym scsi
a gen1 nejde s vhdx nakonfigurovat
čili ten vhd neobsahuje první oddíl - bootloader? to mi připadá jako zásadní problém.
mediztym som spojazdnil virtual box, vutvoril vhx so vsetkymi particiami, nastavil bootovanie z hdd, a virtual box vypisuje no bootable media . . . takze nieco asi na tom bude, ale co sa mu nepaci . . . alebo ako vyrobit bootovacie vhd z beziaceho systemu . . . vyskusam len C: vo virtual boxe
Musíš kopírovat CELÝ fyzický disk včetně MBR (pokud to je MBR), nestačí zkopírovat oddíly, to je snad jasné ???
v tom disk2vhd je len oznacenie particii, pridat/nepridat, a volba vytvorit vhd/vhdx
Tak asi to vhd musíš udělat jinak ... to právě nabízí ty "image" programy (bootovací vhd, obvykle jen z nainstalované popř. placené verze). Musí obsahovat vše, včetně originál MBR, protože z něj se dělá BIOS boot. A u GPT zase musí obsahovat správné identifikace oddílů (EFI pro boot), včetně skrytých. Nebo to jen neumíš správně nakonfigurovat.
dokonca vytvoreny disk v hyperv manageri v tom systeme nenabootuje . . .
V tom případě děláš něco blbě ... Tohle 100pro funguje milionům lidí.
s virtuálkami nedělám, jen jedna technická:
původně jsi chtěl (obnovitelnou) zálohu systému. teď z toho děláš virtuální pc - proč?
To bylo prvni co me napadlo. Jestli tazatel vi, co chce?
Jedna se preci o dve ruzne veci, bud chce zalohu nebo chce virtualku!
Povodne som chcel komplet zalohu, lebo budem sahat do uzivatelskeho profilu, resp. teda uplne zmazat a nastavit nanovo, ak by som nieco blco odzalohoval, nenasiel nejake nastavenia a pod., aby som sa vedel vratit naspat, potom ma napadlo ze by mozno stacila virtualka, ak by bolo treba dohladat nejake nastavenie, zdalo sa mi to takto jednoduchsie
Len šahať do užívateľského profilu? Na to ti úplne postačí jednoduché skopírovanie c:\users\username profilu.
Alebo povedzme teda celú systémovú partíciu, a máš to komplet.
A ešte taká rada, je dobré vyskúšať aj proces obnovy. Lebo to, že máš v ruke zálohu ešte nemusí znamenať, že sa dá úspešne aj použiť :)
To abo, ale ked spsutim program a on bude po men chciet nejke nastavenia, tak spustim na virtuale a opisem . . . ked budem mat skopirovany profil, tak urcite to tam niekde bude, ale moze to byt schovane v roaming, appdata atd atd .
. . AK by sa mi rozbehol virtual, mam to hned aj odskusane
Proc schovane?
Proste ty data budou v AppData. Pokud ti jde jen o vytvoreni noveho uzivatelskeho uctu, tak vazne neni nic jednodussiho nez si zazalohovat stary zkopirovanim a potom to do noveho prekopirovat. Vetsina programu odhazuje uzivatelska nastaveni do AppData, ale najdou se i takove, ktere je prsknou treba do Dokumenty.
Myslim, ze akykolvek backuper vie spravit image OS len z vybratych zloziek.
Tento image si vytvaras predsa ak sa ti nieco pokazi na originalnom OS na jeho obnovu.
Data si predsa zalohujes zvlast nie?
Už jsem ti to psal - připoj ten VHD do systému a normálně naklonuj ten fyzický HDD nějakým klonovacím nástrojem na ten VHD (celý HDD, nejen partišnu).
A naco by robil VHD?
S tym su len same problemy neskor, pretoze fyzicky zvirtualizovana masina sa dost pravdedpodobne nemusi rozbehnut na virtuale...mne sa to stavalo uplne bezne (BSOD, no boot device found a pod).
Prvně chtěl zálohu, pak zase zvirtualizovaný současný systém.
Proto třeba VHD...měl by se prvně rozhodnout, co chce a v jakém SW pro ten virtual...
A ano, je možné, že mu to pak vůbec nenajede, nebo s chybama - jiný HW atd.
Zaverom> disk vytvoreny v Hyperv manageri nabootuje, musi byt vhdx a potom typ 2. Takze funguje, v pohode. Vybavene. Diky za upozornenie na Hyperv.
Az na to, ze na mojom pc som si to odskusal, ale na tom na ktorom to potrebujem, ze podpora virtualizacie nejde zapnut, lebo je vypnuta vo firmweri . . . ale v biose nic take nieje . . . tak kde?
Jsou 2 možnosti: buď máš procesor "s podporou", v tom případě je v UEFI/BIOS volba, zda zapnout nebo procesor podporu nemá (můžeš použít jiný virtuál, který se bez ní obejde, byť se ztrátou výkonu).