Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem EXCEL: "Izolačka" (příspěvek na karenténu), výpočet, odstranění hesla

Od 5.3.2021 platí příspěvek pro zaměstnance v karanténě, více info zde: https://www.mpsv.cz/izolacka
Je tam i odkaz na stažení excelové tabulky s výpočtem, https://www.mpsv.cz/documents/20142/1443715/IZO_Kalkulacka-4_3_2021_final.xlsx/

Nechápu tedy vůbec, proč ten *xlsx zaheslovali tak, aby člověk neviděl, jak tam ty výpočty probíhají. Proč tohle státní správa zaměstnavatelům dělá? :-?

Nicméně stačí (zkoušeno v Excelu 2007) tento sešit uložit jako *xls (Excel 97-2003), následně na tabu <Revize> vybrat <Odemknout list> a je to. Pak si nechejte zobrazit všechny řádky a uvidíte kompletní výpočet.

Protože se to týká Excelu, šifrování souboru/sešitu a jeho odstranění, což může být využito obecně, nejen v tomto případě.
A protože tady na to budu odkazovat odjinud.

A pointa?
Státní správa chce, aby zaměstnavatelé tuto "izolačku" počítali a vypláceli. Vydá tabulku, ale ukrývá před zaměstnavateli výpočet. Nepřipadá ti to postavené na hlavu? Ne každý má mzdové programy za desetitisíce/statisíce, kde se snad dočká implementace ze strany vývojářů. Někdo dělá mzdy na koleně - a i on má snad právo vědět, jak se k výpočtu dojde.

Vzít soubor, <Uložit jako>, to bych opravdu za podloudní crack nepovažoval :)

A o nějakém řešení oficiální cestou? Odkážou tě na zákon (který odkazuje na x dalších a kdy strávíš spoustu hodin, abys ses dobral definitivního výsledku - a ani tak si možná nebudeš jistý) a raď si, https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2021-121
Dokonce ze zákona to vypadá jednodušeji, než je. Nejprve totiž musíš spočítat "běžnou náhradu mzdy při dočasné pracovní neschopnosti" (=14 dní, co platí zaměstnavatel) a pak se dobrat, kolik z těch 370Kč na den (s ohledem na průměr zaměstnance a jeho pracovní úvazek) můžeš/musíš skutečně vyplatit. Výpočet je OK, ale MPSV nevím proč nechce, aby to uživatel jejich tabulky viděl.

Jako příklad, jak výborně se se zákony pracuje, většinou používám tento příklad. Schválně, kolikrát to budeš číst, než se ti podaří to kompletně zapracovat do *xls.

(2) Při zrychleném odpisování se stanoví odpisy hmotného majetku a) v prvním roce odpisování jako podíl jeho vstupní ceny a přiřazeného koeficientu pro zrychlené odpisování platného v prvním roce odpisování; přitom poplatník, který je prvním odpisovatelem, může tento odpis zvýšit o
1. 20 % vstupní ceny stroje pro zemědělství a lesnictví, v klasifikaci produkce CZ-CPA označeného kódem 28.3, a to jen u poplatníka s převážně zemědělskou a lesní výrobou, 7)
2. 15 % vstupní ceny zařízení pro čištění a úpravu vod v klasifikaci produkce CZ-CPA označeného kódem 28.29.12 využívaného ve stavbách zařazených podle Klasifikace stavebních děl CZ-CC vydané Českým statistickým úřadem99) do podtřídy 125113, pro třídicí a úpravárenské zařízení na zhodnocení druhotných surovin zahrnutých v oddílu 28, pomocí něhož jsou zpracovány druhotné suroviny specifikované ve třídě CZ-CPA 38.32,
3. 10 % vstupní ceny hmotného majetku zatříděného podle tohoto zákona v odpisových skupinách 1 až 3 s výjimkou hmotného majetku uvedeného v bodech 1 a 2 a v § 31 odst. 5,
b) v dalších zdaňovacích obdobích jako podíl dvojnásobku jeho zůstatkové ceny a rozdílu mezi přiřazeným koeficientem pro zrychlené odpisování a počtem let, po které byl již odpisován.

(3) Při zrychleném odpisování majetku zvýšeného o jeho technické zhodnocení se odpisy stanoví
a) v roce zvýšení zůstatkové ceny jako podíl dvojnásobku zvýšené zůstatkové ceny majetku a přiřazeného koeficientu zrychleného odpisování platného pro zvýšenou zůstatkovou cenu,
b) v dalších zdaňovacích obdobích jako podíl dvojnásobku zůstatkové ceny majetku a rozdílu mezi přiřazeným koeficientem zrychleného odpisování platným pro zvýšenou zůstatkovou cenu a počtem let, po které byl odpisován ze zvýšené zůstatkové ceny.

Nechci slovíčkařit, ale:

Cracking (z anglického crack – lámat) je metoda odstraňování ochranných prvků

A i když to je trivialita "Uložit jako", je to vědomý způsob odstranění ochranného prvku.

Výpočet je OK, ale MPSV nevím proč nechce, aby to uživatel jejich tabulky viděl.

To já taky nevím, ale asi pro to nějaký důvod mají. Proč se jich nezeptáš?

Za to, jaké jsou zákony, bohužel (nebo bohudík) nemůžu. Jinými slovy, pláčeš pěkně, ale na špatném hrobě.

To nic nemění na tom, že počítačová poradna je od toho, aby se v ní řešily počítačové dotazy.

Hoste, státní správa se chová podivně, viz můj příspěvek dole.
V tomto případě to nevidím jako "násilné odstraňování ochranného prvku", stejně tak jako v mém případě, pokud po vlastních složkách správa něco chce vyplnit a pošle jim vzor tabulek ve formě obrázků. To je z mého pohledu demence autorů.

Ano, ale nějaký úředník, který se zřejmě podílel na zákonu a způsobu výpočtů vytvoří (nebo někoho nechá vytvořit) výpočtovou tabulku.
Ty výpočty by měly být z mého pohledu veřejné a navíc popsané a vysvětlené, ne skryté a zamknuté.
Součástí tabulky by měl být dokument s popisem výpočtu.
Tady nejde o utajení, ale o transparentnost a vysvětlení jedné části zákona.

Ty výpočty by měly být z mého pohledu veřejné a navíc popsané a vysvětlené, ne skryté a zamknuté.

Jedna věc je subjektivní názor a druhá věc je realita.

Jako kdybych měl názor, že Windows 10 by měly být zadarmo a tím obhajoval prolamování jejich ochrany.

Prvním krokem by vždy mělo být kontaktování autora s dotazem (nebo žádostí), aby poskytnul odemčený sešit Excelu.

Opravdu si myslíš, že někdo se tam takovým dotazem bude zabývat?
Opravdu si myslíš, že se snadno dostanu k tomu člověku, který ten *xlsx vytvořil?

Já na to x hodin času a stovky káčé za telefonování nemám a nedám.

To téma není o hodnocení státní správy (jen jsem si povzdechl), Babiše či koho, ale o způsobu, jak snadno odemknout *xlsx sešit. Jako cyberzločinec se tímto krokem opravdu necítím.

Podobně moudře vydávají dokumenty různé státní instituce (viz např. JaFi). Často formuláře k vyplnění v *pdf, které nějaký lumen vytvořil ve Wordu a via PDFCreator uložil do *pdf. A teď si raď, jak to máš vyplnit. Máš dvě možnosti:
- vytisknout, vyplnit ručně, naskenovat
- to jejich veledílo "cracknout" a do *pdf implementovat kolonky formuláře (kdysi jsem to tady taky řešil)

Srovnávat formulář, který je dán podnikům, aby jej používali ve svých výpočtech mzdy (a zároveň před nimi schovat vlastní postup výpočtu) s prolamováním W10 je zcela mimo mísu.