Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Dělá si z nás Microsoft legraci?

Rozhodnout se, jestli nutne potrebujes/chces Windows - pak ti nezbude, nez pouzivat Windows a koumat, jak nejmin trpet jejich rozmary a jak delat veci tak, aby pod nima chodily,

nebo jestli potrebujes/chces system, ktery te na slovo poslechne (coz samozrejme neznamena, ze bude delat to co chces, ale ze bude delat to, co mu reknes) a jsi ochotny se naucit neco jineho, pouzivat jine programy a obcas se ucit, jak delat veci aby chodily pod tim jinym systemem - pak je tu rada distribuci Linuxu, ktere jse ruzne lisi tim, co povazuji za vhodny zaklad pro uzivatele a co radeji nechaji na jeho vyslovnem rozhodnuti (a s vynalozenim prace a casu se v podstate da libovolna prevest na libovolnou jinou postupnym upravovanim, nebo proste nainstalovat to jinou rovnou - neni problem jich mit na disku radu a prebootovavat z jedne do druhe dle libosti)

Ale rozhodne Linux neni "jinak obarvena" varianta Windows, je to jiny operacni system a funguje proste jinak, i kdyz rada programu z linuxoveho prostredi uz na Windows byla portovana, takze je mozna znas i odtamtud (Git, gimp, gcc, ...), rada programu pochazi ze starsich systemu a na Linuxu jsou jako doma (TeX, ...) a rada programu je od zacatku multiplaformnich (Firefox, ..) a ke spouste Windowsich programu existuji linuxove alternativy (OpenOffice, LibreOffice ... ). Z 500 nejvykonnejsich pocitacu sveta jich 500 jede na Linuxu (pred nejakou desitkou let tam jeste byl jeden s Windows, uz davno neni). Linux rozjedes na Rapsberry Pi za necelych 1.000 Kc (jo, provozoval jsem jich desitky, v ostrem provozu, ne, Windows na tom nativne nespustis). Jo, na routeru jsem ho mel taky.

Her je spousta (i aktualnich), co na tom jedou (a spousta co ne), dalsi spousta (zvlaste starsich) se da spustit pod ruznymi emulatory.

Aktualizace jsou, jak si je nastavis - byly doby, kdy jsem aktualizoval co tyden, protoze me to bavilo a mel jsem pocitac (na stejne distribuci), co za 5 let restartoval jen jednou, kdyz v celem bloku vypadlo napeti na tak dlouho, ze UPSka to neutahla. Ted uz aktualizuju jen kdyz neco potrebuju (a pak si samozrejme vybiram nejen kdy, ale i co presne a pokud mam zajem tak i na jakou presne verzi), nebo kdyz stavim novy pocitac (stejne na nem mam i nektere gadgety, ktere jsou uz prez dekadu obsolete, neudrzovane a nepodporovane, ale me se proste libi a tak si je udrzuju primerene aktualni sam).

Takze nektere veci se budes muset naucit (ale vezmi si, kolik casu jsi vrazil do uceni, oprav a boje s Windowsama), radu budes tak nejak znat a rada bude prakticky stejna (firefox, "nejake ofisy" pokud staci "nejake" pro takove to kazdodenni pouzivani nenarocnym uzivatelem, youtube jede, videa, hudba taky, skype taky, FB pry taky (nevim, nepouzivam)) a rada veci jede zase vyrazne lip (ja si treba hraju s Arduinem, programovanim, VIM je pro me naprosto neprekonatelny editor na texty (jo, je drahy, ale stoji za to), prakticky cokoli se sitema, webovky stejne vetsinou pouzivaji Apache, ... )

Nekdo se se svyma potrebama proste vejde, nekdo oceni, ze to jeho potrebam vyjde vyrazne vstric a nekdo se holt nevejde.

Co je lepsi - auto, nebo motorka - dokud nereknes za jakym ucelem, tak to nema odpoved.

A pokud se vyrobce aut a vyrobce motorek rozhodnou postavit trikolku, tak i s podobnym cilem byde vysledny produkt jiny - bude mit riditka, jedno kolo ve predu a bude se umet klopit do zatacek, nebo bude mit volant, jedno kolo vzadu a tvrdou konstrukci ala Velorex?
Windows vysly z predstavy jednoho nezkuseneho uzivatele izolovaneho pocitace (jako mel DOS) a okynek (od Xeroxu), linux vysel z predstavy pocitace v siti (jako Unix), kde odbornici bezpecne sdileji prostredky - a postupne na tom zakladu budovaly. V soucasne dobe maji Windows i nejake sitove a bezpecnostni veci a Linux ma hry a lokalni desktopove prostredi - i kdyz puvod se stejne nezapre, tak uz se to docela blizi.

Reakce na odpověď

1 Zadajte svou přezdívku:
2 Napište svou odpověď:
3 Pokud chcete dostat ban, zadejte libovolný text:

Zpět do poradny