Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Regálové reproduktory do 15000 Kč / 600 €

Zdravím, vyberám reproduktory pre PC/TV. Hlavne na hudbu(prakticky takmer všetky žánre) ale aj na bežné využitie(filmy,ytb...). Nemám takmer žiadne skúsenosti s výberom reproduktorov. Hudbu som vždy počúval cez slúchadlá. Reproduktory budú v priestore 4x5m. Cenový limit do 15000 Kč / 600 €. Zatiaľ nie som úplne rozhodnutý či je najvhodnejšie kúpiť regálové reproduktory alebo iné. Z toho čo som zatiaľ dohľadal myslím že bude fajn ak budú aktívne pretože nechcem kupovať prehrávač, zosilňovač ani nič ďalšie. Chcem to skrátka zapojiť a pustiť. Repro budú napojené káblom ale vyžadujem aby tam bola aj možnosť prepojiť cez bluetooth. Čo sa zvuku týka, nemám rád príliš basový prejav. Chcem niečo čo bude mať prirodzený zvuk. Zatiaľ ma najviac zaujali Klipsch R-41PM alebo R-51PM. Je to dobrá voľba?

Edifier S3000Pro
Edifier S2000MKIII
Klipsch R-51PM

Mám aktuálne takýto výber. S3000Pro sú najdrahšie a cez môj cenový limit ale ak zato stoja možno vyberiem práve tie. R-51PM majú vraj dosť ostré výšky a pre väčšie priestory nedostatočne razantný zvuk. S2000MKIII sú tiež zaujímavé. Osobne si vypočuť všetky tri nebude možné čiže budem musieť vybrať len z toho čo nájdem na nete prípadne ak by niekto vedel poradiť alebo ešte lepšie ak má niekto niektoré z týchto doma.

Asi to nebude špatné, ale jsou to všechno "monitory pro blízký poslech", tedy pro mixování, střih, a podobné činnosti. Nejsou primárně určené pro ozvučení místnosti. Kromě zvuku jako takového by to chtělo je slyšet "v místnosti", jak ji "vyplní zvukem". Pokud to nejde, asi počkej, jestli se někdo ozve, kdo je takto používá (tedy pro "běžný poslech").

Na to "běžné" použití budou asi nejvhodnější ty Edifier S3000Pro, prezentují je skutečně jako "regálovky". O těch "monitorech pro blízký poslech" se zmiňuju proto, že něco takového mám u PC (Fostex 4" asi za 6000 Kč) a "do místnosti" bych je nedoporučil, prostě z větší vzdálenosti je to takové "slité". Ale může to být také tím, že je porovnávám s mnohem většími a lepšími sloupovými repráky, které mám jako "hlavní".

Hore píšem: Repro budú napojené káblom ale vyžadujem aby tam bola aj možnosť prepojiť cez bluetooth.

Čiže ten BT tam chcem ako sekundárny spôsob pripojenia. Bude to napojené káblom a napríklad ak niekto príde a bude chcieť pustiť niečo z mobilu tak si to spáruje a hotovo. Prípadne tam vidím aj využitie že sa repro dá niekam preniesť a púšťať hudbu cez BT. Navyše podľa popisu to má "Bluetooth V5.0 with Qualcomm aptX HD decoding" a vidím tam aj možnosť že to bude hrať natoľko dobre že vôbec už káblové pripojenie nevyužijem.

No ja som pracoval vo zvukovom štúdiu a to čo by ma zaujímalo ako prvé pri reprosústavách je skreslenie. V tomto prípade zvlášť skreslenie repro a zvlášť zosilovača. Na druhú stranu keď to chceš k TV tak počúvanie spravodajstva nie je tak dôležité, aby to muselo hrať ako profi sústavy. Bohate stačí len ako priemerná vec. Pozor na digitálne koncové stupne, ktoré majú skreslenie aj 10% a to je o hodne viac ako klasické zosilovače, ktoré sa vyrábali pred 50 rokmi. aptX je marketingový názov pre kvalitnejší prenos zvuku ako ten naozaj mizerný, ale stále používa komprimáciu, pretože prenosové pásmo BT je tak veľmi úzke, že RAW stream z obyčajného CD ním neprejde. Inak BT je veľmi náladový. Existuje hodne mobilov z ktorých zvuk cez BT je sekaný keď sa používa wifi spolu s BT.

Vďaka za užitočné info. Za posledné roky som videl viac krát zlepšenie prenosu BT tak preto som myslel že či už to nedotiahli do takej úrovne...
https://www.qualcomm.com/products/features/aptx pre ten APTX HD sa uvádza:
Compression ratio 4:1
Audio format: 24-bit 48 kHz
Data rates: 576kbps

Bežný FLAC má trocha viac ako tá rýchlosť čo je uvedená ale zase až také katastrofálne to nevidím a podľa týchto čísel to vyzerá dobre. Viem rozoznať 192kbps MP3 od 320kbps MP3(DAC/AMP FIIO K5 PRO + HIFIMAN HE400i v2020) ale vyššie som to vždy už len hádal. Samozrejme hudbu púšťam v lossless FLAC. Chcem tým povedať že ak to ide 576kbps alebo by to šlo 2x toľko čo by už odpovedalo dátovemu toku ktorý má FLAC tak poznám vôbec rozdiel? Zatiaľ som nemal doma žiadne lepšie repráky tak som zvedavý jak to bude hrať cez kábel vs BT.

Na začiatok s experintovaním kvalitného zvuku to vyhovie. Postupne sa dá vylepšovať a to až do bodu keď zistíš čo to znamená kvalitný zvuk, pretože je potrebné začať od konca a to štúdiom toho, ako človek vníma zvuky. Každého nováčika, ktorý číta len to, čo mu neservíruje výrobca v informačnom letáku prekvapí, že frekfencie nad 20 KHz nie je vhodné púšťať do reprodukčného reťazca.

Určite sa nechcem hnať za dokonalosťou ktorá by sa cenou vyrovnala novému autu :D

S tým 20 KHz som to vôbec nepochopil. Ako to myslíš?

U tých S3000pro je vlastne len jedna špecifikácia ktorú beriem trocha ako problém. Len jeden reprák má všetky vstupy a ten druhý má len vstup na napájanie a prepínač ON/OFF. Je to riešené bezdrôtovo do toho druhého... Na YTB kanále Z Reviews to označil ako "magic" a z jeho recenzie som nepočul žiadnu kritiku ani nikde inde nespomínajú tento spôsob prepojenia reprákov ako nevýhodu. Prenáša sa to za pomoci technológie KleerNet.