To jsem už několikrát takto nakoupil ledky (sehnat hranaté LED je dost složité, většinou šlo ještě o předrevoluční zásoby) a pak se mi to nechtělo drátovat, tak jsem koupil něco, co už je hotové (alá https://www.gme.cz/modul-32xrgb-digitalni-led-kruh nebo https://www.gme.cz/modul-fc101-8x-rgb-digitalni-led-pas ). I ledky se dají zapojit do multiplexu, a poskytují větší volnost než displej, při 20 by se dalo udělat 4x5 a pak by na 20 LED stačilo 9 vodičů s tím, že by se tam dala zapojit i ta tlačítka (před diodu, aby nezkratovaly sběrnici) a zvlášť by bylo jen pípátko, dohromady to je 10 nebo 11 vodičů (podle zapojení pípátka). Sdílení sběrnice s tlačítky jsem už kdysi dávno vyřešil (myslím, že byly potřeba ještě odpory, musel bych se podívat - bylo to ještě před arduinem, takže jsem si to musel nejen vymyslet ale i programovat celé sám). Nebo dát tlačítka do dalšího řádku nebo sloupce což by znamenalo jeden drát navíc.
Volba desky je asi teda libovolná, protože 10 I/O má snad každá (kromě těch založených na osmipinových broucích jako tiny85). Arduino nano je dobré na testování v kontaktním poli. Naštěstí to neni nijak strategické rozhodnutí, změna desky, pokud je program napsaný chytře, je jen otázka nastavení IDE, takže bych tomu nepřikládal takový význam.
Jenom jak už jsem zmínil, pokud bude svítit víc ledek současně, je dobré řídit multiplex hw časovačem, jinak to nevypadá hezky. Dost možná bude potřeba přidat tranzistory, ale to chce vyzkoušet, jak to bude vypadat, arduino si nechá líbit docela dost a 4 nebo 5 ledek paralelně by utáhnout mohlo, aniž by se jejich svit nějak změnil.