i síť microsoft se dá používat jako normální fungující síť a funguje desítky let.
- jen zvážit klikání na názvy počítačů, které mají dhcp adresy. statickou rezervaci ip podle mac zařídí každý router.
- provázání názvů pc a ip adres zařídí dns server/cache, opět v každém routeru. jen to musí fungovat.
- pracovní síť s jednoduchými přístupovými právy na jméno+heslo
- pro sdílení disků nedoporučuju mít zapamatované připojení, viz výpis "net use"
obvyklý domácí přístup proti tomu:
windows verze home, domácí síť homegroup, ve které automaticky sdílíš přístup i s viry (protože mají admošská práva). router netis, tenda a podobný zázrak.
když pc nedostane zprávu od dns, která ip adresa je ten compname, chce odpověď od master browser. tím je u náhodně zapínaných pc pořád někdo jiný a hlavně to ms moc nefunguje.
total:
1) pokud ve windows používáš uac (řízení přístupových práv), tc se pod win10 chová trochu zmateně. nemusí ukázat síťový disk, přimapovaný v tc. ten totiž může mít povolení provádět změny v konfiguraci a je najednou "cizím" superadminem, odlišným od obyčejného admina v průzkumníku. ten režim může ukazovat titulek "admin" v záhlaví okna.
2) klofání myší v průzkumníku ~procházení sítě zpřístupní unc cestu se dvěma lomítky. to ovšem není klasické namapování disku pod písmenem s dvojtečkou, viditelné i v jiných aplikacích nebo v panelech tc. pro oblíbené cíle mám mapovací zástupce / batky.
proti pracovní síti:
když jsi rodič, potřebuješ dítěti procházet jeho disk a on neustále přeinstalovává pc a mění heslo. ale na odříznutí rodiče stačí i firewall.