Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem i9 9900K + GTX 1060 a 500W zdroj

Zdravím,
mám možnost koupit výhodně od kamaráda i9-9900K, což by byl velký výkonnostní upgrade z mého současného i5-8400. Současná deska ASUS ROG STRIX B360-H GAMING by měla být kompatibilní, procesor je revize 0. Grafická karta je tam referenční Asus GTX 1060 6GB.
Otázka je, jak si s tím poradí zdroj, který tam je Fractal Design Essence 500W? Účinnost má 85% a co sem se díval, tak by to teoreticky měl dát. Co myslíte vy?
Na PC hraju jen příležitostně a starší hry, takže upgrade GPU neplánuji, počítač používám hlavně na stříhání videa a tam bych víc CPU výkonu ocenil.
Děkuji za odpovědi!

Omlouvám se, že píšu do tak starého vlákna, ale kamarád prodával pc až teď, takže už mám konečně ten procesor.

Se zdrojem to nakonec dopadlo tak, že jsem si od něj vzal za dobrý peníz i Seasonic Focus GX 750 Gold, takže ok.

Problém nastal, až když jsem CPU nainstaloval do svojí desky ASUS ROG STRIX B360-H GAMING, protože jsem zjistil, že na takhle žravý procesor nestačí - výsledky v Geekbench 5 mám v single-core okolo 1300 a multi-core cca 7500 bodů, single je ok, ale výsledky v multi měly by se pohybovat okolo 8500. Rozhodně jsem věděl, že chipset B360 není na žádné taktování, ale myslel jsem si teda, že si deska s procesorem v defaultu poradí lépe. Takže v multithreadu je výkon o cca 12-15% pomalejší, než by mohl být. Na vině budou asi nedostatečné napájecí kaskády.., ale tak co bych čekal od desky, která v době prodeje stála 2700 Kč s procesorem za 14 000 Kč, že? :-D

Další věc je chlazení: Použil jsem Feru 5 Dual Fan (říkal jsem si: testy a recenze super, max TDP 220W...), pokud je v BIOS vše defaultně, tak jsou teploty v pohodě (při renderu videa 65°C, prime95 do 70°C v multicore, při testu např. 2 jader už je to 80°C), ale pokud v Bios nastavím "Performance", tak už jsou teploty 90-100°C a už se mi taky stalo, že dvakrát pravděpodobně zapracovala tepelná pojistka CPU a PC se vypnul. Takže jsem se na další experimentování v Biosem vykašlal a mám to v defaultu. Nehledě na ten odběr - při default Bios je pidle HWMonitor okolo 120W max, při nastavení "performance" je to přes 200W... Deska s tímhle chipsetem neumožňuje nastavovat ručně jednotlivé položky, prostě je to tam všechno natvrdo nastavené už od výrobce, hodnoty viz přiložený obrázek.

Suma sumárum: I když je procesor na 85% svého potenciálního výkonu, tak oproti původní i5-8400 jsem si i tak pomohl, protože například renderování v DaVinci se zkrátilo na polovinu času - což je dobrý, protože hlavně kvůli renderování jsem tenhle upgrade chtěl. Stejně to beru jen jako dočasné řešení, za rok za dva už zas budu koukat po něčem jiném :-D A poučení pro mě do budoucna, ke žravému procesoru je potřeba kvalitní deska vyššího chipsetu a taky kvalitní chlazení.

Geekbench 5 neznam. Kazdopadne u techto procesoru, pokud chces mit realne srovnani, ktere te nejspis zajima, budes procesor pouzivat i na skutecne aplikace, ne jen na benchmarky, potrebujes dlouhy test. V kratkem testu ti muze deska udelat 12% rozdil, u dlouheho testu to muze byt mnohem mene.

Potom bude mnohem dulezitejsi teplota a casy pro TDP v boostu. Klidne se muze stat, ze u kratkeho testu jsi s horsi vybavou od 12% niz, u dlouheho testu dojde k omezeni pres maximalni TDP v definovanych casech a ty budes jen treba 3% pod maximem. Druha dulezita vec je chlazeni a nejsem si jist, ze jsi zvolil uplne nejlepe. Zase, mas tam definovane teploty a po jejich dosazeni procesor sam respektive ve spolupraci s OS zacne prokladat zatez nulovyma instrukcema, cimz to ochlazuje a snizuje vykon.
Pokud jsi ale celkove spokojen a do chladice jsi investovat vic nechtel, tak asi ok. Maximalne jeste pokoukni, jak na tom jsi za chladicem s vyfukem ze skrine. Pokud se ti zahreje prostor ve skrini, nemuze to dal ucinne ochlazovat, takze na vyfouknuti tepleho vzduchu ze skrine take zalezi.

Tak jako spokojen.., to víš, že bych rád měl 100% výkonu. Ale jak říkáš, opravdový výkon se projeví až v aplikacích při reálném provozu.

Chladič asi mohl být lepší, hledal jsem nějaký výkonný budget, ta Fera mi přišla podle recenzí ok.., jaký bys mi tam doporučil? Nemůže to být i pastou, použil jsem MX-4?

Skříň mám SilentiumPC Signum SG1, dva větráky vepředu směrem dovnitř, jeden vzadu a jeden nahoře směrem ven. Otáčky v zátěži při default Bios ani nejsou vysoké, okolo 1300. Při nastavení performance jsou k 2000, celkem logicky když je na CPU 90 až 100°C.

Ještě jsem se chtěl zeptat, jak funguje ta pojistka v procesoru? Když se PC při nastavení performance v Bios poprvé z ničeho nic vypnul, docela jsem se lekl, že sem něco odpálil :-D Nemohl / nemůže se ten CPU nějak zkurvit?

Tak v pruvanu mit problem nebudes, skrin ok. Dal bych si pozor, abys mel podobny pruchod vzduchu v cele trojici ventilatoru, teda na chladici vepredu, na chladici vzadu a vzadu na skrini. Predni chladic ti musi cpat vzduch do chladice, zaroven ti ten proudici vzduch bude sam od sebe pomahat tocit zadnim ventilatorem na chladici, kterym vzduch vyfukujes ven, tudiz krivku pruchodu tam davam o trosku s nizsima otazkama, proste ve vysledku by dva idealne stejne ventilatory mely tocit stejne, vzduch se nebude nikde tristit, kdyz by tocil zadni ventilator mene a nebude ani schazet. Muze byt, ze ma nekdo na oba procesorove ventilatory jen jeden konektor na desce, potom budou dva stejne ventilatory tocit stejne, coz je take v poradku.

Naopak mezi zadnim ventilatorem na chladici a ventilatorem na skrini vzadu je nejake misto, takze vzduch muze jit i jinam nez ven ze skrine, proto tim ventilatorem tocim o neco vice, aby maximum vzduchu vychazejiciho z procesoru pochytal.

Ventilator nahore na skrini proud vzduchu narusuje, je neefektivni. Take ho tam mam, ale tocim ho na minimalni otacky, jen aby do skrine ze zhora nepadal prach. To samozrejme plati jen do urcite teploty, kdyz mas na procesoru dejme tomu pres 70 stupnu, ten vyvin tepla zacne byt tak velky, ze muzes na maximum zapojit i tenhle horni ventilator a zvysit mu otacky tak, aby i on pomahal s ohratym vzduchem ven. Chce si to s tim pohrat, nastavit si idealni otacky a teploty bez zateze a se zatezi, pres Prime 95 muzes procesor zatezovat, pozorovat otacky ventilatoru a teplotu a upravovat to tak, aby to bylo efektivni.

MX-4 je kvalitni pasta, nepotrebujes lepsi. Sam davam obycejnejsi pasty, rozdily jsou minimalni. Znamy ale dava Thermal Grizzly, pastu na bazi tekuteho kovu, rika, ze u te to preci nejaky ten stupen udela, ale je to nanaseni pry slozitejsi, ja to nepouzil, nevim. U zraveho i9-9900K o tom mozna ma smysl uvazovat. Hlavne ale co se tyka pasty, tak mene znamena vice a naneseni opravdu optimalniho mnozstvi udela vetsi rozdil ve stupnich nez udela rozdil v kvalite past, pokud neni idealne nanesena.

To nevim, ja bych to radeji casto neriskoval a snazil se teplotni pojistce vyhnout. Urcite bych si to ja nastavil tak, aby procesor neprekracoval 90 stupnu. Ikdyz je max 100, tak bude stejne zkracovat zivotnost a jeste nejakou dobu chces, aby fungoval.

1) aktualizoval jsi BIOS ?
2) podle me spíš nestíhá chlazení proto máš míň bodů. Procesor je spíš na adept na vodníka. Jmenovité TDP je hodně překročeno.
https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url=https://www.tomshardware.com/reviews/intel-core-i9-9900k-9th-gen-cpu,5847-11.html&ved=2ahUKEwiD7vqzo7L3AhVB57sIHQgUBAIQFnoECA0QBQ&usg=AOvVaw3QHx_YjdfajEb2lo2Lg-nw

Zkus oddělat bočnici nech do pc foukat stolní ventilátorna uvidíš.
3) desky obecně se snaží cpat do procesoru větší napětí , kolikrát mu ještě v zátěži přidají. První bych zkusil tuhle funkci zrušit a vyzkoušel bych následně i snížit napětí třeba o 0.05 nebo ,0.1v.
U asusu by se to.mohlo.jmenovat loadline calibration.