Jak a v čem komprimovat velké objemy dat - foto JPEG a video M2TS?
Hezký den,
prosím vás o radu. Jak a v čem komprimovat jednotky TB? Jedná se o foto JPEG a video M2TS? Jakákoli úprava zdrojových dat je nežádoucí.
Zvažuji pro archivní účely použít a k dispozici mám WinRAR 6.x a 7-Zip 16.02.
Jaké máte zkušenosti s kompresním poměrem JPEG a M2TS u archivních formátů 7z vs RAR vs RAR4?
Přikláním se k použití WinRAR, přestože se domnívám, že budou mít výsledné archívy větší velikost, než při použití 7zip.
U obou programů použiji nejvyšší úroveň komprese, aby bylo na výstupu dosaženo co nejmenšího objemu dat, avšak ne za každou cenu. Časovou náročnost neřeším.
S ohledem na bezpečnost a případná rizika zvažuji WinRAR s aktivními volbami: RAR (nikoli RAR4), solid archiv, add recovery record, test archive files, lock archive. Má nějaký přínos RAR archív zamykat?
Prosím pány praktiky o vyjádření a případná doporučení vhodnějšího alternativního SW. Předem děkuji...
JPEG temer nezkomprimujes - nicim! Myslim tim bezztratove.
M2TS nevim, ale myslim si, ze ten pomer bude taky maly, vzdyt to muzes vyzkouset na jednom souboru. M2TS bych prevedl (ztratove) do H264 nebo HEVCu. Tim usetris hodne mista a pritom to pri vhodne zvolenem prevodu videt nebude.
A já navrhnu, pro tazatele: kup si větší hdd a nemusíš to řešit.
Tohle je věčné téma - nedostatek diskového prostoru. Prosím s rozumem a minimalisticky. Nikoli s potenciální šancí na budoucí zachraňování x TB dat. Když vidím co dovedou výrobci disků s SMR technologií, tak je to pro naprostou většinu problematiky neznalých uživatelů rada dost na pováženou.
potom nechápu formulaci dotazu, když i nevelké dítě ví, že tyto formáty dále komprimovat prakticky nejdou.
a jak připomíná kolega, i uložení do společného archívu bez komprese snižuje v případě nehody šanci pro úspěšnou obnovu. k nehodě nedojde až skladováním disku, ale už při vytváření či kopírování zálohy.
naopak uložení do rozumně pojmenovaných adresářů usnadňuje procházení rozsáhlých archívů pro nalezení nějaké fotky.
smr disk můžeš klidně použít na zálohu, pokud na něj plánuješ jen přisypávat data.
nebo pokud to není poslední intelektuální hit: přenosný usb smr disk, jehož konektor bfu vytrhne ihned po zmizení kopírovacího okna.
Ono komprimovat JPEG je nesmysl (ztrátová komprese obrázku), skoro žádné volné místo tím nezískáš, jen ztratíš spoustu času (komprimací). Význam to bude mít pokud chceš archív uzamknout, i tak bych volil nejrychlejší kompresní metodu.
s ohladom na bezpečnosť a riziká,kritické súbory nebalím do archívov...niekedy stačí upgrade systému alebo nová verzia komprimačného programu a starý typ archívu môže byť nepoužitelný a sním aj súbory v ňom uložené....pokial máš hromadu audiovizuálnych súborov,kde je nežiadúci akýkolvek zásah do originálu,išiel by som radšej cestou externého úložiska a la Promise Pegasus alebo VTrak a spol....
Pro archivní účely navrhuji koupit a použít další disk.
Komprimace .jpg (pokud chceš zachovat kvalitu) je možná pouze na úrovni jednotlivých souborů (při vytváření). Dodatečná komprimace nic nezkomprimuje, je to tudíž pitomost, narozdíl od koupě SMR disku (a jsou i ne-SMR).
Další pitomost je RAR, přestože bude mít větší velikost
jpg a m2ts můžeš brát jako komprimovaná data stejně jako zip, 7z, rar...
V případě videí je to například metoda cabac. Ta je navíc optimalizovaná pro videa a má lepší výsledky než jakýkoliv archivátor na soubory.
A komprimovaná data se špatně komprimují.
Ke zmenšení u winrar a 7z dojde, ale zanedbatelnému.
Je naprosto zbytečné dávat do archivu jpg a m2ts ve smyslu jaký popisuješ.
Jak už psal RedMax, JPEG už je sám o sobě komprimovaný, takže další komprimace postrádá smysl. To samé platí i u videa.
Typicky mkv, avi, Xvid... Klidně si udělej pokus, kolik získáš místa zkomprimováním nějaké takové fotky nebo videa.
Jinak já jsem vždy na komprimaci používal Winrar. Dnes už to vzhledem ke kapacitám disků nepoužívám vůbec.
Možná bych to použil, kdybych chtěl ten archiv zaheslovat.
Chceš ušetřit místo, tak to sbalíš.
Ale když to budeš chtít použít, tak to budeš muset rozbalit - tzn. budeš nakonec potřebovat toho místa daleko více...
Rozumím. Toto naštěstí není tento případ. Fotky a videa se budou archivovat jako podružná druhá záloha a v lepším případě na to nikdo spoustu let nesáhne. Je to záloha ve stylu vytvořím a zapomenu. Prostě to někde bude ležet popsané a bezpečně uložené. Jendou za pět let to pro jistotu překopíruju na jiný disk. Více s tím nehodlám dělat. Za 5-10-15 let budou kapacity disků a jejich ceny jinde a vše snad bude výhodnější než dnes. Pokrok jde dále... takže nemám obavy o budoucí nedostatek volného místa. Disky se průběžně budou přikupovat podle akutní potřeby, např. kvůli záchraně dat. Jinak průběžná selekce, vytrvalostní úklid vlastních dat u mě funguje dobře.
Taky to tak mám. Záloha rodinných foto a videa na dvou discích. Jeden uložený na půdě a druhý mimo domov.
Ještě mám třetí v PC, ale ten jako zálohu moc nepovažuju.
K tomu dodám, že data v PC nelze považovat za zálohu pokud jsou na stejném úložišti a pod stejným zdrojem napětí. Pokud je klasiský HDD magnetický a je uložený na půdě, tak vidím dvě rizika (mráz a požár). Nechat vzít žehem 2 HDD v jednom bytě nebo domě, to není moudré. U fotek by to dost zabolelo. Pro naprostou většinu lidí to je velká ztráta.
HDD mají ve specifikacích obvykle -30° C, takže mrazu bych se nebál ...
Já bych se v zimě bál kondenzace. Možná se nic nestane, nevím. Vždy ale nové disky kupované v zimě
přes PPL nebo DPD nechávám pro jistotu den "odležet" při pokojové teplotě. Asi nějaká paranoia či co
Proč ??? Až ho budu potřebovat, nechám ho "rozmrznout" A nejspíš to bude zavřené v pytlíku nebo krabici (se silikagelem) ...
Obava z kondenzace a vlhkosti je na místě. Jeden sáček silikagelu to nemusí zachránit. Snad by pomohlo vpravení HDD do alepsoň kila poctivé a nefalšované rýže od soudruha z Vietnamské socialistické republiky. Taky nesmí nastat extrém v počasí, který se stal koncem roku 1978 / na nový rok 1979. Nejen že komouši byli svině, ale třídním nepřítelem se hlavně stal hluboký pokles teplot, který nás paralyzoval. Rozdíl cca -25 až -35 °C dle místa... Takže za mě to na půdu nedávat. Ponaučme se z historie.
Na pudu das starou nefunkcni lednici a do ni umistis boxik s harddiskama. Vyreseno.
Ale proč na půdu? Hasiči si na tom pak můžou grilovat buřty. Půda je z mého pohledu místo značně rizikové.
Když si uvědomím riziko extrémů a živlů, tak bych nerad, aby mi z toho bylo vedro (požár), bolela hlava (požár, smrští zasažená střecha) a zebaly kulky (prudký pokles teplot do hlubokých mínusových mrazů). Mimochodem, na HDD jsou kondenzátory a vážně pochybuju, že tam ti dobráci dali nějaké kvalitní, pro mínusové teploty s military atestem. Vždyť ty HDD jsou určené pro světové masy lidí a výrobci nákladové ořezávají co můžou, čím dál více na úkor kvality.
1 sáček silikagelu stačí na krabici/pytlík s 5 HDD.
Naprosto souhlasím. Proto je hlavní záloha úplně mimo domov. Ještě je dobá věc nepřipojovat dva disky
se zálohou ke stejnému PC. Vadit by to nemělo, ale s mým štěstím by nastalo nějaké náhlé přepětí nebo zkrat
Předně děkuji všem.
Dodávám závěr testování menšího vzorku. Mix pár desítek videí + zbytek JPG. Dle WinRARu je total size = 170 GB, packed size = 167 GB, recovery record = cca 5 GB, výsledný soubor včetně recovery record = 172 GB. Nasazen nejnižší stupeň komprimace (vyšší jsem testoval na menším objemu dat a nevidím v tom smysl) ve WinRAR, RAR (nikoli RAR4), solid archiv, add recovery record, test archive files, lock archive. Místo neušetřeno (nárůst cca 2,5 GB oproti zdrojovým datům), ale recovery record mi dodává klidu. Závěrem uloženo na 3 discích.
A smysl komprimace ???
Smysl data komprimovat není prakticky téměř žádný. Ztráta času a propálené elektřiny. Napsal jsem jen závěr testu.
právě že nenapsal: vyčíslení té ztráty času na konkrétním případu.
a ještě tu chybí ten vtip, že pokud se archív poškodí - kde byly data?
Pracoval jsem, běželo to na pozadí. Odhaduji to na 2-3 hodiny. Záleží na výkonu CPU, to má každý jinak.
Ten archív je jednou ze tří různých záloh a každá je uložené na jiném médiu a každé médium je uložené na jiném místě. Ještě nějaké nejasnosti nebo připomínky?
jo, ze to bylo cele zbytecne, protoze jak uz nevelke deti vi...
ale to uz si tazatel ujasnil.
ten zabity cas mohl radeji venovat studiu syntaxe xcopy nebo robocopy, at jednou klikne a provede se to samo.
V tomto konkrétním případě tudy cesta nevede. Velké objemy dat s velkým počtem souborů klonuju výhradně sektor po sektoru. Je to rychlejší a bezpečnostně jistější. Závěrem pro jistotu komparace.
Rychlejsi pokud bys kopiroval cely disk. Bezpecnostne jistejsi to neni, tak jako tak to na zaver musis overit, pricemz je dobre si overovaci soucet nechat, naopak je dobre mit pro kazdou fotku a kazde video vlastni overovaci soucet, abys casem pri kontrole mohl rychle poznat, co se pokazilo.
Neuveritelne, ale s tym, co si napisal sa plne stotoznujem;o).
Obavam sa vsak, ze tuto brouka Pytlika nepresvedcis.
Řešíte tady jvou paranoiu nebo co, Jak jsem psal, nejlepší a v konečném dusledku funkční je koupit prostě větší hdd a dál to neřešit. A je hotovo.
Ad přesun dat, ještě se mě nestalo, že by se něco podělalo. A to jsem přesouval 2.14TB! A v pohodě.
Jo souhlas, koupit vetsi HDD, ale pri kopirovani se ti data podelaji lehce.
Ja mam fotky na 3 discich, kazdy v jinem PC a vedu k nim MD5 soubor, kterym si fotky obcas overuju. A uz se mi stalo, ze jsem z jednoho disku prepsal par fotek se spravnym MD5 souctem, protoze na druhem disku se nejaka data rozbila.
Videa vedu jen ve dvou kopiich, mne to staci, a MD5 mam ke kazdemu videosouboru take.
Najlepšia archivácia je do unitárneho poľa. Problém je len ten, že málokto má schopnosť sa na neho napojiť, ale keď ano tak je to zdarma v neobmedzenej kvalite a neobmedzenej veľkosti. Technologické riešenie má a bude mať vždy nejaké obmedzenia.
Díky za radu. Zasmál jsem se z plných plic!
https://www.onlineimagetool.com/cs/
Tak to mi určitě nepomůže!
1) V zadání je: Jakákoli úprava zdrojových dat je nežádoucí.
2) Stačí, že to v návrhu zkurvili výstupem do JPG.
Na fotky možná Jpeg resabler.
Myslíš Jpeg Resampler?
Kvůli pár ušetřeným kilobajtům se s tím drbat, v dnešní době několikaterabajtových disků, to vážně nemá smysl.