Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Jaký zvolit rámeček na SSD?

Jaký zvolit rámeček na SSD?
Znalce HW prosím o vysvětlení a doporučení. Je tento SSD vhodný pro osazení do nějakého konkrétního externího rámečku připojitelného k PC přes USB typ A, nebo případně novější USB typ C? Jaké komponenty zvolit a co bude brzdou co do rychlosti, když chci přijít k PC, z toho USB rámečku s SSD diskem nabootovat nějaký zálohovací program (např. Acronis TI), a co nejrychleji provézt zálohu disku jakožto celku vytvořením do archivu (bez komprimace dat). Hodlám to používat na novějších PC, kde je pro systém osazený SSD, než do čehokoli hrábnu. Přeci jen, rozumní zálohují, protože ze zkušeností ví, že se to vyplácí.

Podstatnou otázkou je, co je největší rychlostní brzdou např. na této cestě...
Do jakého RaidSonic rámečku osadit aby bylo dosaženo co nejvyšší přenosové rychlosti, když vezmeme v úvahu, že je k dispozici USB 3.1/3.0 a USB C?

Ještě dodatek. Je mi jasné, že rychlostní brzdou může být pofidérní zdrojové SSD. S tím nic ale neudělám. Proto uvažujme ve směru toku dat z PC/NTB: (1) USB port v PC/NTB --- (2) kabel rámečku --- (3) rámeček --- (4) SSD disk v rámečku

Kingston A2000, M.2 - 1TB, Kód výrobce
SA2000M8/1000G https://www.czc.cz/kingston-a2000-m-2-1tb/265877a/produkt

Rámečky na SSD
https://icybox.de/en/product-list.php?id=1

Podle hosta https://pc.poradna.net/flashes/3109305-black-friday-ssd-kingston-a2000-m-2-1tb-za-1-999-kc#r3110344 jsou rychlosti čtení/zápis SSD cca 2000 MB/s.

Podle rychlostí uvedených v "Tabulka označení jednotlivých verzí" má smysl zvolit rámeček s kabelem alespoň USB 3.2 Gen 2 a propustností cca 1,25 GB/s (= 1250 MB/s). Tzn. že díky USB 3.2 Gen 2 bude rychlost SSD využita o něco málo více než z poloviny (SSD s 2000 MB/s vs rychlostní propustnost 1250 MB/s USB 3.2 Gen 2)?

Pokud uvažuji dobře, tak když bude elektonika/chip SSD rámečku stíhat, tak při rychlejším USB 3.2 Gen 2×2 dosáhnu 2500 MB/s, to znamená že to neomezí maximálku čtení/zápisu SSD která je cca 2000 MB/s, viz hostův obrázek z testu CrystalDiskMark.
https://pc.poradna.net/flashes/3109305-black-friday-ssd-kingston-a2000-m-2-1tb-za-1-999-kc#r3110344

Tenhle typ "šuplík" pro mne není vhodný, protože budu relativně často prohazovat disky. Chci něco s aktivním chlazením (později svépomocí opravitelný výměnou ventilátoru) a hlavně s vypínačem chránícím proti přepisu dat. Přeci jen, je tu s námi různá havěť jako je malware...
Proto potřebuju typ "poklice na kastrol" s dostatečně dimenzovaným pasivním chlazením + ventilátorem.
Zatím mám vybraný RaidSonic IB-1922MF-C32 https://icybox.de/en/product.php?id=319
Vypadá to, že tyhle rámečky razí jedna čínská fabrika a pak si na to objednatel nechá nalepit svůj popis...
Tady to samé vydávají za ineo M.2 NVMe (PCIe) SSD Enclosure Built-in Cooling Fan and Write Protection Switch [C2598-NVMe].
https://www.youtube.com/watch?v=joWfvec7ZQs
https://www.amazon.com/ineo-Enclosure-Cooling-Protection-C2598-NVMe/dp/B0827NHNNY

Mal si poziadavku na castu vymenu diskov, mne sa to zda naopak ako vhodne lebo napriklad tebou vybrany model ma 4 skrutky + asi jedna na uchytenie diskov a to mi moc prakticke neprijde.
Znicenie diskov nechladenim...tak to som sa musel usmiat;o).
Disky som uz rval kadekde a nikde nemali chladenia a funguju doteraz a to uz asi 4 roky v kuse rvem vsade okrem NASiek len SSD.

Na elektroprůmyslovce nás učili, že teplo je třeba nějak odvést a vyzářit do prostoru. Takže minimálně pasivní chladič je nutný a u těchto výkonných disků vidím aktivní chlazení za více než vhodné (je to v zájmu delší životnosti disku a prevence proti přehřátí).

Co učili na střední škole vás? Máte elektro vzdělání? Pokud máte elektro vzdělání a fyzika vám není cizí, tak vás praktický test ujistí. Dohledal jsem informace, že přehřívání při pouhém pasivním chlazení vedlo k vadě SSD. Takže se klidně smějte, ale nezapomínejte lidem u toho říkat, že to disku zkracuje život a že to o to dříve znovu zaplatí.

Mimochodem, v tom výrobku je 5 šroubků. Pátý větší slouží pro montáž disku. Čtyři menší jsou pro zajištění víka k vaně.
Snad by vás mohlo přesvědčit praktické měření teplot... zkuste sám...

Fu podla toho, co sa pytas a s akymi odpovedami prichadzas mam pocit, ze si tu uz davno nebol.
Teda nie ty konkretne, ale ti borci, co prisli na vselico sa pytali, ale uz dopredu mali na vsetko pripravene odpovede tych sme tu mali. Vacsinou sa dlho neohriali, oni vlastne nechcu velmi ani poradit skor sirit svoje mudra do priestoru.
Tak neviem ideme teoretizovat o fyzike, ci sa budeme bavit o skusenostiach z praxe?
Skusim teraz par otazok ja.
Kolko diskov si mal v zivote v ruke?
Kolko si ich instaloval?
Kolko si ich spravoval?
Kolko si ich predal a kolko reklamcii si v zivote riesil?
Ake zavady sa pocas tvojej dlhorocnej praxe na diskoch najcastejsie vyskytovali?
Videl si nvme disk v nb ako byva ulozeny? Ake chladenie tam ma?

Nemám potřebu si přeměřovat a porovnávat pindíky. Bavme se věcně. Vychovali mě tak, že nemám na otázku odpovídat otázkou, prý je to neslušné. Protiútok otázkami je doménou slabších jedinců a politiků. Reakce naznačuje, že jsem šlápl na kuří oko. Hádám, že nemáte elektro vzdělání (stavař? strojař?). Praxi v IT uznávám (počet prodaných/reklamovaných ks pro mne není zárukou dlouhé životnosti), ale opravdu si proveďte měření teplot a pak přijímejte závěry. Nejsem překupník a nic neprodávám. To že někdo prodává a servisuje, budiž, ale ať mi tu neodpovídá na otázku otázkou. Závěrem dodám, že se snažím vybírat kvalitní věci, kterých si vážím, starám se o ně a chci aby mi dlouho vydržely.

Ještě dodatek k tomu začátku. Příspěvky tu jsou dohledatelné. Když jsem měl vůli a věděl jsem, tak jsem poradil. Všichni se učíme za pochodu a žádný učený z nebe nespadl. Jsem za praktiky neskutečně rád. Proto se tu ptám tak jak se ptám. Nikoho nezkouším ani nijak netestuju. Dost mi to tu pomáhá si to srovnat v hlavě, takže asi tak. :beer:

Mne je sumafuk aku ma teplotu ssd vo vnutri...pokial funguje ako ma tak to neriesim. A to, ze som doteraz nikdy nemusel davatt chladit SSD asi znamena, ze funguju ako maju. A to sa bavime aj o NASkach, kde sluzia ako cache pri 24h prevadzke a kde sa teda urcite narobia viac ako v beznom pc.
A kedze som osadil, spravoval a manazoval uz cez tisice SSD dovolim si tvrdit, ze moje skusenosti je viac ako tvoje teoretizovanie a hranie sa na fyzikusa.
Navyse jasne pises naco chces SSD pouzivat...je to obcasne nasadenie, kde nabootujes a obnovis OS s datami, co mas do par desiatok minut hotove, takze fakt netusim co tu sachujes s teplotami a s redukciami s aktivnym chladenim.
Jedna vec je teoreticka fyzika, druha vec je prax.

Tie linky som dal len ako príklad, dúfajúc že cenovo vyhovujúci produkt si zvládneš dohladať aj sám. Jeden z najlacnejších jednoslotových čo som našiel s dodaním z CZ skladu je tu. A to chladenie nerieš, všetky tie SSDčka majú vlastný thermal management aby sa neupiekli, ak ti to nestačí nalep si na ne nejaký pasívny chladič, to postačuje a žiadnu pištiacu vrtulu neni treba.

Vyšel jsem z odkazovaného a hledal dále. Řešení trčícího disku, to není dobré řešení. Nějaký dobrák by to mohl smést ze stolu. Cena neodpovídá tomu co získáváme.
Aktivní chlazení je více než vhodné, pokud nemám disk předčasně zničit. Přeci jen, rozdíl je když budu zálohovat disk někde ve výrobních prostorách kde je 15 °C a proti tomu v létě když je 35 °C v x-tém patře paneláku, kde je pod střechou nesnesitelně.

Dal jsem si tu práci a něco k tomu dohledal.
Hodlám osadit disk Kingston A2000, M.2 - 1TB, je to uvedeno výše.
https://www.techpowerup.com/review/kingston-a2000-1-tb-m-2-nvme-ssd/7.html
V závěru píší, že:
Zaznamenali jsme tepelný snímek běžícího SSD disku při dokončování testu zápisu.
Nejteplejší část dosáhla 93 °C, zatímco tepelné hlášení disku uvádělo teplotu 68 °C - to je poměrně velký rozdíl.

Ať je to jakkoli, teploty nad 50 °C považuju za nežádoucí. Znovu opakuji to co bylo uvedeno na začátku - přijdu k PC, připojím disk, nabootuji z něj servisní nástroj a nechám z disku v PC vytvořit image 1:1, buď pouze data, nebo sektor po sektoru. To je takový objem dat, že to spolehlivě disk zbytečně přehřeje. Zkuste si to na 1-2 TB discích...

Proto mi opravdu nepřijde dobré nechat zbytečně přehřívat disk, věřit prodejcům, kteří tvrdí, že to není třeba chladit. Asi chtějí, abysme si k nim co nejdříve přišli koupit další, náhradou za ten tepelně zničený...

Ať je to jakkoli, teploty nad 50 °C považuju za nežádoucí.

u polovodičového disku?? to by sis tu průmyslovku měl zopakovat. nebo první ročník vš, kde se berou principy fungování polovodičů.

externí hliníkový nvme box mám taky, jen bez nesmyslného větráku, se stejným počtem šroubků.
a právě kvůli manipulaci s ním jsem doporučil to pouzdro od axago, i v něm je disk trochu chlazen.
na rozdíl třeba od notebuků, kam výrobci m.2 disky montují už více let a ony kupodivu nejsou chlazené vůbec.

jedna technická: ani image celého disku neznamená, že klonovací nástroj musí kopírovat úplně celý povrch v režimu sektor po sektoru, včetně prázdného místa. tipuju, že jsem těch disků v životě naklonoval přece jen víc.

takže co si budem poměřovat zítra?

Další, který si chce porovnávat pindíka? Jsem za rady vděčný, ale ne za taková vyjádření. Tohle je zastávání se, protože proti řediteli party nelze jít...

Logicky:
1) Výrobci zaplavují svět, co do výroby nákladově levnými cetkami. Je třeba vše prodat co nejdráž, s co největší marží.
2) Ti kteří chtějí naše peníze dělají vše pro to, abysme tupě konzumovali. Přemýšlivost a opatrnost lidí je nežádoucí. Hlavně nic neopravovat! Ano, opravuju, mnohdy tápu, ale výsledky mám.
3) Podstatná je styčná plocha přenášející teplo a masivní chladič nad ní. Pokud je tam potenciální kurvítko v podobě aktivního chlazení a nad ním je mizerně vylisovaný ochranný plech, tak jenom dobře, protože i kdyby to aktivní chlazení nefungovalo, tak masa kovu tepelně pomůže víc, než těch vašich pár plíšků. Zkuste si zvážit oba výrobky a nejte sem hmotnostní a procentuální rozdíl mezi nimi. Budete se divit.
4) Chápu, že příslušností je nařízeno souhlasit s uživatelem fleg, který stojí za touto poradnou jakožto provozovatel účastnící se v s. r. o. V tomto případě fleg dává zcestnou radu, a přitom je vystudovaný inženýr zcela mimo elektro/IT obor (viz veřejně dohledatelná informace na Linkedin - Slovenská technická univerzita v Bratislave, Strojnicka fakulta, Management strojarskych podnikov). Ševče, drž se svého kopyta...

Více se s vámi chlapi nechci potýkat, pečte se své disky jak chcete... :beer:

Ty mas nejaku uchylku na skolstvo, ze sa nim stale ohanas?
Fakt, ze som studoval na strojarina ma diskvalifikuje vyjadrovat sa k IT, respektive vysvetli mi to tvoje neustale sa odvolavanie na vzdelanie.
To, ze hned po skole som zalozil firmu a ako strojar som nikdy a nikde a nepracoval a naopak mam 20 rocnu prax v IT budeme teda ignorovat. Tak nejako si to myslel?
A co myslis aku prax v obore ma Brtnik?
Poznam vela ludi s titulmi, co vedia hovno a naopak poznam kopec nestudovanych ludi, co su expertmi v tom, comu sa venuju, takze uz sa nesnaz presadzovat svoje teoreticke znalosti za kazdu cenu a pocuvaj ludi, co pracuju s tymi vecami, na ktore sa pytas kazdy den uz desiatky rokov.

Opravdu se nechci přít. Chápu, že i když vám sem dám hmotnosti těch kovových bazmeků, jejich rozdíl, procentuální rozdíl, tak mi přeci nedáte dodatečně za pravdu a nezměníte názor, což rozumní lidé dělají. Dále chci zopakovat, že praxi a zkušenosti uznávám, to jsem psal výše, že? Řekněte mi, co je na mém vyjádření a přesvědčení tak špatného? Vždyť vy uvažujete stylem "Franto podrž to, ať to neupadne, ono to chvíli vydrží". Vzpomeňte si, jak jste tu v dávné minulosti ochotně řešili teploty klasických HDD a hnali se za nižšími teplotami. Jaký je v tom přístupu rozdíl a proč? Chlapi, veďme konstruktivní debatu a hlavně, rozum do hrsti a nebýt konzumující líná ovce... Díky za váš čas.

Takhle se to učí studenti na průmyslovce... https://vyuka.hradebni.cz/file.php/110/Ostatni/Vypocet_chladice.pdf

Na tom nie je nic konstruktivneho, ked si meles svoje a ja viem, ze ta nepresvedcim (tvoji pribuzni nas uz parkrat navstivili).
Je to rovnako nezmyselna debata ako keby sem prides, povies, ze chces NAS na obcasne pouzitie a sem nejaku zalohu, ale tvrdohlavo nastojis na tom, ze do NAS mozu ist len ssd + nvme ako cache, pretoze klasicke HDD su pomale a nvme je predsa rychlejsi ako sata, a preto musis klasicke sata SSD este podporit aj tou cache..
Ano samozrejme je, ale je to kanon na vrabce, pretoze pri obcasnom pouzivani nebudes ziaden benefit z nvme cache citit a pri obcasnom zalohovani dokonca ani ten prinos z tych ssd si nevsimnes.
A toto je rovnaky pripad, chces chladit disk, ktory pouzijes obcas a navyse te aktivnym chladicom a ako hlavny argument ides udavat teroeticku zivotnost disku, ktoru mu tym vraj predlzujes.
Chladenie disku samozrejme neuskodi, ale ten disk skor zhynie na svoje moralne zastaranie ako sa ti pokazi vplyvom teplot pri obcasom pouzivani.
Doteraz mam reklamacie SSD, ktore mozem zratat na prstoch ruk a to som ich fakt vypustil uz cez tisic a urcite nie kazdy sa k nim spraval zrovna uctivo. Za 4 roky cca. Ziadne chladenie a uz vobec nie aktivne.
Keby na tej tvojej teorii nieco bolo asi by som mal tych reklamacii, ci hlasenych problemov od zakaznikov viac nemyslis?
To je sprosta matika, sprosta statistika a teoria pravdepodobnosti, nie je v tom ziadna filozofia ani znalost vysokoskolskej fyziky.

Tohle je zastávání se, protože proti řediteli party nelze jít...

z mateřské školky na to existuje zásadní poučka, douč se ji: "podle hloupého nafoukaného sebe soudím tebe"
až mi tu zase nějaká lama bude tvrdit, že je nežádoucí, aby teplota polovodičového disku přelezla 50', pošlu ho do pr... taky.
tím máme otázku tvého vzdělání a hlavně tvé kompetence vyřešenou.

mám oba ty boxy, vím jak vypadají:
AXAGON EEM2-UG2, jednoduše zasouvací, dotyk s chladičem jen v malé ploše https://www.suntech.cz/produkt/505912-axagon-eem2-ug2-externi-kovovy-box-pro-m-2-nvme-ssd-usb-3-1/
AXAGON EEM2-XR, hliníkový chladič, 4 miniaturní šroubky https://www.suntech.cz/produkt/569905-axagon-eem2-xr-externi-box-na-m-2-pcie-ssd-usb-3-1-kovovy/
pro požadovanou častou výměnu nvme disku je druhý typ naprosto nevhodný, proto jsi dostal první tip.
pokud se rozplýváš na chlazením a čekáš od něj zázraky, uvědom si, že v naprosté většině notebůů není žádné.

Je vidět, že zdejší rádci s mnohaletou praxí ti nestačí, když nevystudovali daný obor, který ty potřebuješ. Mám pro tebe radu: najdi si poradnu nebo forum s docenty a inženýry, kde ti poradí tak, jak to chceš ty. Sem prostě lézt, dělat nejchytřejšího a vnucovat všem svoje moudra nemusíš, nebudeš nikomu chybět. Určitě vždy raději poslechnu rady flega a dalších, co mají zkušenosti z praxe a ne někoho, kdo si někde něco přečetl a vnucuje to ostatním a ještě navíc blbě.

Prosím o doložení, kde konkrétně a jak tvrdím, že nechladí. Nejsem si toho vědomý a neměl jsem důvod to tvrdit. Pouze jsem se vyjádřil k subtilní konstrukci, její poddimenzovanosti a praktičnosti. Vypadá to, že je tam víc plastu než kovu. Oba zcela konstrukčně nevhodné pro častější/časné výměny disku.
Odkazovaní Axagon kusy jsem prozkoumal a zavrhl. Pro mé praktické použití je Axagon konstrukčně a prakticky nevhodný, celkově je to dost ošizené. Axagon považuju za středoproudou čínu pro masivní davy, něco jako pofidérní Sencor v běžné elektronice. Davy to kupují a jejich manažeři to chválí za poměr cena/výkon.
Ale i tak díky za snahu, každý návrh je vítaný. Ten s masivním chladičem doporučuju objednat a vyzkoušet. Razí to čína a označkovávají to jako ineo, Raidsonic... :beer:

Nechtěl jsem se vměšovat do vaší plodné diskuze... :-)

Jen chci podotknout, že je z principu jasné, že externí USB boxy nejsou určené (a tedy vhodné) na častou výměnu disku. K tomu slouží dokovací stanice, na které tu někdo dával odkaz výše, ale to se ti taky nelíbilo.

Jinak co se týče značky Axagon, nikdy jsem s jejich výrobky neměl problém. Za poměr cena/výkon to nechválí jen manažeři, ale i uživatelé. Srovnání se Sencorem mi přijde mimo.

V pořádku, co člověk to názor, každý ať si ponechá svůj a vzpomene si na to co jsem psal, až dojde ke snížení datového toku, v horším případě vadě disku v důsledku přehřátí a u fatálních jedinců ke ztrátě jinde nazálohovaných dat.
Pánové nejsou ochotní připustit prostou myšlenku, že masivní chladič je vhodnější než tenký plíšek ve výrobku, kde je více plastu než kovu. To zda má či nemá aktivní chlazení ventilátorem, to je podružné, ale přesto vítané.

Když už jste si koupil disk Kingston A2000, tak prosím u uvedení praktických zkušeností sem.
https://pc.poradna.net/flashes/3109305-black-friday-ssd-kingston-a2000-m-2-1tb-za-1-999-kc
Hlavně to, jak kecá teplotní čidlo. Můžete provést praktická měření? Tím nemyslím jen vyčtení teplot nějakým SW. Díky. :beer:

Že se má zálohovat, je snad každému normálnímu jedinci jasné, i kdyby měl disk chlazený tekutým dusíkem. Selhat může jakýkoliv disk, při jakékoliv teplotě. Takže to je zbytečný argument.

Abych sledoval a měřil teploty? Proč bych to dělal? SSD funguje? Funguje. Tak to neřeším. Je na něj záruka 5 let. Samozřejmě čas od času zkontroluju SMART hodnoty, jestli se s diskem neděje něco podezřelého. Nechápu tuhle úchylku, jak každý sleduje teploty CPU, GPU, základní desky, disků, .... Já jsem používal počítače v dobách, když ještě žádná teplotní čidla neměly, uživatelé byli v klidu a mohli se soustředit na práci. A ne řešit, jestli má procesor 67°C nebo 68°C a jestli ho mají každý týden přepastovat?

Ramcek nehra rolu, uzke hrdlo je USB, porovnaj si teoreticke rychlosti USB rozhrania.
Podstatne je aj ake je USB na strane pc samozrejme. 3 ma rychlost 5Gb/s, 3.1 10Gb/s.
USB-C nie je standardom a bezi pod USB 2 alebo 3, takze v principe tam ide o len o pohodlnejsi a univerzalnejsi konektor.

Klid. Škodu mi potenciálně způsobuje vyučený inženýr strojař fleg, který úplně zbytečně vystudoval srojárnu. Ten ani neví, že A2000 má problémy s čidlem teploty (jinak by to sem snad napsal)... ale bude nabádat k bazmekům, které pofiderně chladí.

To je nejaka obsedantno-kompulzívna uchylka s tou skolou? Si tu prvy, co mi o hlavu oplieskava moje vzdelanie. A to este nevies, ze vlastne ani nie som strojar, pretoze som mal odbor Manazment strojarskych podnikov. Fu, co teraz? Budem mat zakaz vyjadrovat sa k veciam, s ktorymi uz 20 rokov pracujem?
S tvojou potencionalnou skodou sa obrat na advokatsku kancelariu AKBenova, ta ma zastupuje v pripadnych obchodnych sporoch.
Btw mas pravdu o Kingstone a jeho problemoch neviem nic, uz roky pouzivam vyhradne WD a Samsung. Posledny Kingston (SSD) som predal asi 2 roky dozadu. Nie je dovod sa k nim vracat.

Smírně... Že by problémy s krátkodobou pamětí? Ke vzdělání jsem se vyjádřil a nijak ho nezesměšňuji. Viz https://pc.poradna.net/questions/3110941-jaky-zvolit-ramecek-na-ssd#r3111221
Dokonce jste i reagoval. VŠ lidi jsou fajn, mají vytrénovaný mozek.
Můžu založit vlákno, kam rádci můžou dobrovolně-povinně napsat dosažené vzdělání, praxi v IT, ať už jako řadoví uživatelé PC nebo technici? Věřím, že to bude oborově a zkušenostní praxí zajímavé... Třeba to pozvedne úroveň poradny. :beer:

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Pod čarou:
Pamatuji si, jak se do jisté nemocnice přihlásil do výběrového řízení falešný lékař a zjistilo se to až těsně před podpisem smlouvy. Ten člověk prošel několika výběrovými koly. Byl velmi důvěryhodný a znalý oboru aproblematiky, že mu na to přišel jediný člověk, paradoxně nelékař z vrcholového vedení, a to až těsně v závěru před podpisem smlouvy. Snad to byl alespoň veterinář...

Přijde mi absurdní, aby mi tu radil automechanik s výběrem PC, tedy pokud se neptám na autodiagnostiku a SW + HW s tím související.
Absurdita z praxe: u české dvojky radí zákazníkům vyučený číšník, chápete to?
Závěrem opět opakuji, proti praktikům nic nenamítám a uznávám praxi, ale vše má své hranice. Nejradši mám techniky, kteří denně dělají rukama a používají při tom hlavu. Na druhou stranu rád přebírám informace a znalosti od pana JF. U výše uvedeného výrobku jsem tu postrádal dobrého zboží-znalce - praktického uživatele...

:beer:

Nevidim tu nic cim by sa chcel uzmierit, ides si dalej svoje husitovske proti vsem.
Tvoj priklad je odveci, ano som strojar, respektive ekonom, ale len vzdelanim. V ekonomike, ci pri investovani ti poradim tiez, pretoze mam slusny prehlad o trhu, aktivne obchodujem s kryptomenai, na CFD, ci klasickej burze.
Ale v com som expert je IT, pretoze sa uz 20 rokov dennodenne venujem tejto oblasti a nie som navyse uzko specializovany, takze mam naozaj siroke znalosti a skusenosti z monych IT subodborov.
Prestan kecat nieco o vzdelani, ty si evidentne nikdy nebol v praxi a nechapes, ze clovek so skusentami z oboru je hodnotnejsi ako cerstvy absolvent VS.
Kazd slusny HR manazer toto vie a skola byva len povinna jazda, niekde dokonca nepovinna a ich zaujima, co v skutocnosti vies a nie co si studoval.
Ak chces diskutovat mame tu debaty.net, ak chces poradit nechaj si od skusenejsich ludi a nesnaz sa prist s uz hotovymi odpovedami, na svoje otazky.
Ak si myslis, ze vsetko vies lepsie tak sa nepytaj a rob si co uznas za vhodne a neobstastnuj nas tu svojimi mudrami.
Ono je totizto kontraproduktivne a aj preto je 90% informacii na nete bohuzial informacne blato.

Nejradši mám techniky, kteří denně dělají rukama a používají při tom hlavu.

Nech sa paci, pracujem rukami a pouzivam hlavu...a nechapem preco ma nemas rad;o).

Ale jo, věřím že jste dobrý dráteník a dobrý provider. Naše názorová neshoda v trojici vy, pan axagon a já, ta je v tom, že vy dva mě přesvědčujete, jak ty pofidérní čínské plíšky externího boxu stačí na uchlazení nvme disku. Nikdo jste nebyl ochotný připustit úvahu, že to nesmyslně zkrátí životnost disku. Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci, že? Pravděpodobně se tak z vaší strany děje, protože "přeci nepřiznám chybu", vždyť jsem IT znalec - profesionál. Vždyť jinde jsou nvme disky bez chlazení a taky žijí, že? Vždyť to tak všichni dělají, tak to musí být správně, že? (analogicky ve vedlejší kutilské poradně - ipa, sokrat, polyuretanová pěna, osb deska - to je univerzální jistota každého kutila pro všechny práce a projekty).

Lepší polopaticky podaný příměr mne nenapadl... To je jako žít v Ostravě a okolí. Taky tam můžete žít, ale špinavé životní prostředí a firmy vás budou trávit a příliš se nedožijete. Proti tomu člověk žijící v lepších podmínkách ve vašich Tatrách, ten se dožije vyššího věku, pokud mu genetika dopřeje a nebude mít srážku s blbcem. Stačí tohle elementární přirovnání?
Prostě vše chce své a pokud tomu dám více, či dokonce s naddimenzovanou rezervou, tak ve výsledku jen dobře. Chlapi, na tohle přeci stačí zdravý selský rozum.

Závěrem vás chci ujistit, že jsem sem nikdy nepřišel s dopředu připravenými odpověďmi. Vše co jsem psal bylo průběžně psané a mnou vložené odkazy na jiné weby průběžně dohledané. Vzniklo to tak, že jsem četl vaše vyjádření a nutilo mě to vyhledávat si informace, ověřovat a dotvořit si svůj názor, který je od počátku neměnný. Zkuste připustit, že mi to krapet pálí, že jsem takový jak tu píšu a je to odrazem mých ne/znalostí a ne/schopností. Tak přísahám! :beer:

Paráda :-) Já mám závratě už jen z toho videa. Kdysi jsem švagrovi montoval satelit na dvoupatrový dům a nebyl jsem schopný slézt dolů.
Nahoru to bylo bez problémů, ale dolů už jsem měl problém a ne malý... Natož ještě něco v ruce tahat a v klídku si lézt, to bych nedal.
Klobouk dolů...

Tak bys měl hlavně zveřejnit svůj obor, který jsi vystudoval. Abys třeba pak nekecal do věcí, na které nemáš odpovídající vzdělání.:-) A toto je veřejná poradna, kde může psát každý a nemusí nic prokazovat, těch specialistů s diplomem tady zase tolik není, když se jen znalosti z praxe u tebe neuznávají. A všichni to dělají zadarmo.

U výše uvedeného výrobku jsem tu postrádal dobrého zboží-znalce - praktického uživatele...

To jako že každý majitel/uživatel nějakého boxu má pravidelně měřit teploty uvnitř boxu a na povrchu SSD?::) A pro každý typ SSD zvlášť a nejlépe pak vytvořit tabulky a grafy, ne?Tuhle úchylku asi nikdo nemá. Když něco funguje, tak na to nehrabu. Zvláště při záruce 5 let předpokládám, že to něco vydrží.