Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Strukturovana kabelaz a wifi

Ahoj,
stavime RD a nyni planuju nakup sitariny. Mam v planu do kazde mistnosti tahat kabel. Celkove mne to vychazi na cca 22 kabelu. Ovsem nyni resim aktivni prvky.

Wifi bych rad poresil 2x Deco M4 nebo M5 ktere jiz mam zakoupene delsi dobu a vyuzivam. (Ale zda je neco lepsiho, tak se nebranim zmene )

Ale co router? Switch? Privod internetu zatim bude skrze wifi nebo 5G (dle toho co tam bude dostupne v dobe dostavby).

Ja jsem programator a jedo hodne homeoffice. Kluk stale pari hry nebo cumi na stream a holka podobne. Co se tyce HBO go, tak to resi kabel :)

Dale planuji 4x ip kamera a pak pripojit i zabezpecovacku

Zatim jsem premyslel nad nejakym mikrotikem, ale jaky?

Diky moc za rady.

V místě, kde se kabely sejdou bude switch.
Jak bude internet přivedený do domu, jestli WiFi nebo optikou je v odstatě jedno, od místa přivedení se potřebuješ dostat opět do místa, kde se vše schází - ke switchi.
Takže od střechy do toho místa kabel, z místa, kam by v budoucnu mohla přijít optika (přivedou ti ji k domu z veřejné komunikace) si připravit tenký husí krk (nebo rovnou optickou chráničku) do místa ke switchi.

Do budoucna budeš mít třeba inteligentní kotel, takže do technické místnosti 2 UTP kabely
Do budoucna budeš chtít nějaké měření elektřiny, nebo fotovoltaiku, takže jeden UTP z technické místnosti k rozvaděči (nebo aspoň volný husí krk), pokud plánuješ fotovoltaiku, tak od rozvaděče do technické místnosti 2 silové kabely.

Jen bych doplnil Honzu - switch bych vybíral takový, aby byl chytrý (manažovatelný).

A nejlépe v rackovém provedení. Kabely ukončit v patch panelu. A to vše v nějakém racku, zamykatelném s předním sklem.

Já vím, pro domácí použití se to může zdát někomu přehnané, ale s výhledem do budoucna se z toho stane standard.

Je to skoro 3 roky stare video, ale kombinacia zariadeni v nom pouzita je podla mna stale aktualna a montoval by som ju aj dnes.
RB3011 ako hlavna brana, je to 4jadrove arm, ma to dostatok pamate a vykonu na cokolvek, co si doma zmyslis dnes, ci zajtra.
K tomu RB CRS112-8P-4S-IN, na napajanie aktivnych prvko0v ako su wifi, ci kamery.
Blbe je, ze ty mas az 22 kablov, cize 4 porty ti chybaju (vlastne 5 ak pocitame s internetom), takze mozna alternativa je obycajny 24p switch od MT (poe verzia sa blizi uz 400 euram).
Dalsia moznost je kupit dalsiu CRS112 (nepoe variantu), cim mas uz dost portobv a jedina nevyhoda je, ze mas az 3 zariadenia.
Posledna moznost je to cele osadit 24p poe switchom CRS328-24P-4S+RM, ale tam by si mohol ist v istych pripadoch ak by si si napriklas robil na nom shaping, ci dalsie komplikovanejsie pravidla narazit casom na vykonovy strop...no vlastne asi ani nie, neviem si to dost dobre predstavit pre rodinnom dome, ale musim uznat, ze ti ARM verize MT su vyrazne vykonnejsie ako napriklad MIPSBE platformy.
Treba zvazi kolko zariadeni bude potrebovat poe, ak ide o 2 wifi tie by som riesil solo a siel by som do poe az v pripade viac ako 3 zariadeni na poe.

Edit: Ako pozeram 328 je uz ARM, takze to s tym vykonom beriem spat. Ak chces mat jednu krabicku chod do CRS328-24P-4S+RM, a mas to potom vsetko v jednej krabicke.

22 kabelů, ale otázkou je, zda je třeba počítat se všemi zapojenými
Další otázkou je 24portový POE switch. Tam bych se rozmyslel ,jestli by nestačil třeba 8 portový POE a 16 portový ne POE switch. Posoudil bych to s ohledem na celkovou spotřebu. Moderní switche umí nepoužité porty "vypnout" a tím snížit spotřebu, případně ještě regulovat spotřebu na základě délky připojeného kabelu (vím, že to uměl Zyxel už kdysi, možná teď i ostatní)
Switche a osta30tní aktivní prvky jedou 24hodin denně. Navýšení spotřeby třeba o 30W = 21kWh za měsíc.

Všem předem moc děkuji.
Níže dávám půdorys.

Pracovnu počítám cca 2 UTP aktivně využívaný. U kluka ještě nevím, ale 2 určitě využívaný budou. PS3ku může hrát skrze wifi
4 UTP bych viděl s POE na ty kamery
2 UTP ještě chci táhnout ještě na druhou stranu pozemku kvůli kameře
2-3 UTP s POE vidím na wifiny

Instalaci wifi bych viděl např. na chodbě u ložnice a pak druhou někam na chodbu k obýváku? Nebo jeden ke kuchyni a druhý do ložnice? Celý to má cca 200m

Na zařízení se mrknu co psal fleg
[thumb_show.php]

Jedna wifi na chodbu...mala by pokryt v pohode cely dom (podla rozmerov ide o relativne maly domcek).
Zalezi kolko signalu chces mat vonku...ak ich uz mas dve druhu by som dal do obyvaku na lepsie pkrytie terasy a outdooru.
Ja osobne som zastancom kablov aj v kuchyni a v kupelni, ale malokto tento nazor so mnou zdiela;o).

Flegu, díky moc :)

Takže v mém případě zakoupit toto https://www.czc.cz/197256,235789,221632,195393/kody plus ještě nějaký outdoor wifi talíř s routerem, který dám jako bridge a nechám to routovat až ten cloud router.

Co se týče kabeláže do kuchyně a koupelny. Kam a proč?
Pračku a sušičku mám v technický místnosti, kde je i fotovoltaika, takže tam 2 UTP už jsou (možná přidat další?).

Zda sa mi zbytocne kupovat tu 3011 aj CRS328 a mozno by stalo za pokus nechat na vsetko len na tu 328. Ma sice len jednojadro, ale armkove, takze ocakavam lepsi vykon ako pri inych platformach...nemam vsak v praxi odskusane. Kkeby tomu tak nebolo vzdy mozes tu 3011 dokupit.
Ak by si si dal aspon 12U rack tak cenovo rovnako ta vyjde asi kombinacia rb3011 a 2xcrs112 (jedno poe a druhe bez poe). V racku by som pocital pre istotu este s miestom na UPS, ci nejaky dsl modem, pripadne ONT pri optike. Optiku sice zvladne aj MT, ale ISP bude trvat na svojom zariadeni urcite.
Preco kupelka a kuchyna? Vo vseobecnosti tam byvaju zariadenia ako kotol, susicka, pracka, regulator teploty, mikrovlnka, chladnicka, kavovar...ja viem, ze vacsia sietovych zariadeni ma aj tak wifi, ale kabel je kabel...jedna zasuvka v miestnosti ti moze v buducnosti pomoct a urcite ti neublizi;o).
Z praxe mozem povdat, ze hlavne pozor na kamery...vacsinou si ludia povedia, ze chcem 2-3 kamery a v lepsom pripade je tam dopredu dovedeny kabel. Ale casom chcu dalsie a dalsie a zrazu sa musi riesit ako sa budu napajat a ako sa z nich dovedenie signal.
Minimom u mna je na kazdy rok domu 1 kabel, v lepsom pripade 2 kable (nevies, ci tam nebudes chciet casom 2 kamery, na kazdu stenu zvlast). Ak ide o bunaglov pocital by som s kablami aj na strechu, ci uz kvoli wifi ISP, ci vsesmerke pre pokrytie vacsieho pozamku, alebo kameram, ktory na stoziari nic nezavadza a vidia dalej ako tie na stenach domu (navyse su horsie pristupne pre zlodejov).
Este pri racku pozor na hlbku...take 24p poe switche byvaju casto dost hlboke a davat tam 400mm rack je o drzku a koledovanie si o to, ze ti bude ten switch z toho trcat.
K wifi...odporucam k wifinam centralny manazment...hlavne ak ich je viac. Mas tam ubnt, takze k tomu nejaky kontroler, ak by si siel do MT tak mozes wifi manazovat cez capsmana na brane.
Pri MT mozes ist do MikroTik RouterBOARD RbcAPGi-5acD2nD, cAP ac, je to obdoba tych UBNT, nie tak dizajnovo vydarena v tom UBNT vedie, ale funkcne a vzhladovo prijatelne (vid video tam su).
Pripadne ma MT novy model RBcAPGi-5acD2nD-XL, cAP, trosku iny dizajn, zvyseny dosah, ale ten som este v ruke nemal, pretoze mi ho stale nevedia dodat;o).
Btw Mt maju 2 porty, jedne poe-in a druhy poe-out, cize vies ich zapajat seriovo za sebou, co je vyhoda pri tahani kablov. UBNT to tusim nema, ale nie som si isty teraz.
Centralny manazment vyrazne zlepsuje roaming jak u UBNT tak u MT tak preto.

Ak si da NAS mnou odporucany QNAP TS-230, mozes ho dat aj mimo racku.
Moja posledny siel do bytu (kam sa kompiruju udaje z nasu vo firme) a maju vedla TV a zakaznicka mi potvrdila, ze je tu vobec nerusi tak ako si myslela....teda az na ledky a tie som jej odporucilprekryt paskou, ci nasko otocit.
Inak QNAP ma este prijemne zelene ledky, nie tie hnusne ostre modre.
Inymi slovami QNAP ti moze bezat kdekolvek, naprikld v pracovni a nebudes o nom ani vediet.
Samozrejme v racku by mu bolo lepsie, tam ako 24h zariadenie patri;o).

Este maly dovetok...ak sa rozhodnes pre CRS112 model ta sa predava len s 28V adapterom, ktory zvladne len pasivne PoE (24V). Drviva vacsina slusnych kamier vsak vyzaduje aktivne PoE, takze je nutne dokupit este 48V adapter (cca 10-15 eur).
112 ma totizto vzadu 2 napajacie konektory a MT to takto asi riesi kvoli nakladom na vyrobu, pretoze vacsie ludi asi staci pasivne PoE (AP, lacnejsie kamery a pod).

Já v tuto chvíli řeším jen internet. Kamerový systém nemám vůbec vymyšlený zatím.

V mém případě tedy takto a k tomu již mám doma delší dobu používaný NAS https://www.alza.cz/synology-diskstation-ds218-d5259625.htm
No a na tu síť bych pořídil toto:
https://www.czc.cz/235789,221632,231640,266686/kody

Tzn. že bych měl mít vše, krom utp kabelů. No a ještě.. jak tady k tomu přidat koax na TV?

Mrkni např. na tento komplet:
https://www.tv-anteny.cz/antenni-komplety/328-hevc-antenni-komplet-pro-4-tv-logperi.html
Případně si vyber jinou variantu, která nejlépe vystihuje tvoji představu:
https://www.tv-anteny.cz/39-antenni-komplety?id_category=39&n=66

Za střechy bych asi natáhl koax do technické místnosti, kde bude zároveň rozbočovač se zesilovačem a odtud budeš pokračovat do jednotlivých pokojů (společně s UTP).

K NASu můžeš v základu připojit dvě IP kamery, což pro začátek na takové otestování stačí. Za každou další licenci se musí bohužel platit (jednorázově cca 1000 Kč).

yep, já jsem počítal s tím, že na střechu/stožár natáhnu 2x utp, 2x koax a 1x 230. a natáhnu si to do racku, který bude v tech. místnosti nebo v předsíni (dle otho kde bude místo). Kde si to klasickým rozbočovačem rozdělím a roztahám. No a tu střechu (anténa, atp) už pořeším s anténářem? Nebo, zda mi stačí nějaký ten set co si psal, tak pak si natočit anténu je už hračka :)

Jo, to bude rozumné, natáhnout na střechu 2 koaxy - buď můžeš mít dvě DVB-T antény nasměrované na dva vysílače nebo třeba DVB-T a k tomu satelit. I když pro satelit by těch koaxů asi mělo být víc...

Doma jsem si rozvody TV dělal sám. Není to žádná věda. Bude se ti hodit https://www.mapavysilacu.cz
Je tam výškový profil, jakým směrem leží, vzdálenost vysílače, na jakých kanálech vysílá, atd... skvělá pomůcka.

Samozřejmě kvalitní stíněný koax a F konektory. Vyhnout se starým IEC účastnickým šňůrám...

No, ano. :-p

I když pro satelit by těch koaxů asi mělo být víc...

Předpokládám, že bude mít natažené husí krky, tak by snad neměl být problém kabel přidat dle potřeby.

Osobně nejsem příznivcem satelitu, měl jsem chvíli Skylink a zrušil jsem to. Furt nějaké problémy. Bohatě si vystačím s DVB-T2 a O2TV.

Ono na té vesnici, kde stavíme tam na výběr moc není no :(
https://www.vyladenyinternetpb.cz/ vychází nejlépe. Já chtěl DSL metalikou, co je vedená přes silnici. Když ji měli rozkopanou, tak to šlo udělat, ale všichni od toho dali ruce pryč a že si to mám natáhnout sám a pak si to zlegalizovat. Ovšem, dle CETINu tam jsou nějaké páry volné, ale není to 2x už kvalitní.

Kousek nad pozemkem mám vysílač kde je právě anténa od vyladěného internetu, s čistým výhledem. Ale je to rychlost až 70Mbps

Do 450mm este vies zohnat aj rackove modely ups, aj ked 500mm by bola vacsia istota;o).
Pred kupou kazdej veci do racku si pozri potom pre istotu jej hlbku.
Koax do TV ak si pozries video ja v racku mam, pretoze si to tak zelal zakaznik.
Ja osobne TV nesledujem, takze podla mna uz je to taky oldschool, ale pre istoty si tie kable samozrejme natahaj. Vo videu je tusom zo strachy stiahnutych 4 koaxy a potom ide do izieb tusim dalsich 6ks. Prepoje som riesil spojkami vo vnutri racku.

Pri vybave domu za mna prichadzaju do uvahy 3 alternativy,.
Prva je neznamy vyrobca...naposledy som videl u svagrinej v novostavbe nejakeho pre mna neznameho vyrobcu, ktory integroval wifiny do termostatov v izbach, co je super myslienka, pretoze takyto termostat je v kazdej miestnosti, takze pokrytie je slusne tym padom, na druhej strane je pre mna neznama kvalita, moznost ovladania, stabilita, sposob zapojenia (je to mesh siet?) a pod. Cely system je pomerne drahy navyse
Druha moznostje UBNT(Unifi), co su dizajnovo velmi pekne veci, makky krasny plast , prijemny na dotyk, velmi pekne routre s logami...proste amici to vedia. Je to odladeny system a vyskusany system robeny pre blbcov, priejemne webove rozhranie, kde mas skoro vsetko nazorne graficky ukazane. Nevyhoda je trosku vyssia cena.
Tretia moznost za mna je MT, ktory poskytuje asi najsirsie moznosti, bohuzial v dizajne zaostava za UBNT, ale vyvazuje to cenou, pretoze je o tych 20% lacnejsi cca. Funkcnostou predbieha UBNT, aj ked jeho prostredie nie je take prijemne ako u UBNT...je to skor pre ludi, co sa trosku problematike aj rozumeju.

Je tu este posledna moznost, zlepit to cele na nejakych tp-linkoch, ale do toho by som ja osobne nesiel.

Tak až nyní jsem se k tomu reálně dostal a výsledek je následující

1x Legrand EvoLine nástěnný datový rozvaděč 12U, 600x600mm, 65kg, skleněné dveře - upevním přímo pod strop a vybuduju odsávání na půdu
1x Solarix 19" Patch panel, černý
2x UBNT UniFi AC Lite - AP 2.4GHz (300Mbps) + 5GHz (867Mbps), 1x Gbit RJ45, vnitřní, PoE 24V/ 802.3af AltA
1x UBNT UniFi Security Gateway - Router, 3x Gbit LAN, Dual-Core 500MHz, RAM 512MB, DPI, IPS/IDS
1x UBNT UniFi Switch 24
1x Solarix napajeci panel ACAR, S8 FA 3m, 8 pozic BK včetně držáků do 19" lišt 1U, ACAR-S8-FA

Celé to budu tahat WIREX Instalační kabel CAT5E U/UTP LSOH / DCA 305m box fialový

Unify controller pak následně asi rozjedu na Raspberry PI a nebo na nasu, zda mi podporuje docker.

V racku by mělo být dost místa na Synology DS218, něco k televizi a taky všechny tyhle srandy. Možná by šlo vzít i menší, ale byla by škoda to riskovat a pak se tam vůbec nevejít.