První nabíjení telefonu
Ahoj, chtěl bych se vás zeptat na dvě otázky ohledně nabíjení telefonu (OnePlus 8T):
- jak postupovat při prvním nabíjení telefonu – mám telefon po prvním spuštěním nejprve nabít do plna?
- co se týče nabíjení obecně, je lepší telefon nabíjet třeba už ve 25 % a nenabíjet ho do plna, ale třeba jen do 95 %?
Děkuji za odpovědi :)
Jediné, co by sis měl hlídat je, aby ten telefon nevybíjel úplně. Zbytek nemá smysl řešit.
Nabíjaj, vybíjaj porád od novoty naplno, nešetri, viac sa o baterku nestaraj. Žiadne "formátovanie" batérie sa dnes neuplatňuje. Lionky baterky sú spotrebný tovar, chémia beztak časom postupne degraduje či ju používaš nabitú na 100% alebo len na 80% s dlhodobým šetrením výdrže uloženú v suchu, doma v sekretári vedľa porcelánového jeleňa, navyše ich dobitie so spodnou hranicou vybitia riadi "inteligentná" elektronika.
Baterka do telefénu nie je položka zničujúca rodinný rozpočet, ako napríklad baterka pri elektromobiloch.
Nabíjení si řídí nabíjecí obvody. Ty se starej akorát, aby telefon měl elektriku.
Osobne mam nastaveno 20% min a 80% max.
Nechavat telefon v nabijecce a tlacit 100% nemusi by vzdy zdrave a muze to zkartit cykle.
Čiže inými slovami, robíš to takto a veríš že šetríš batériu, alebo máš skutočne takú skúsenosť?
I potom co jsem menil v mem Samsung note novou baterku a dodrzuji to, baterie ma po roce lepsi zdravi a kapacitu jak ta kterou jsem nesetril.
Vyrobci telefonu nebo v novem Android i IOS je tusim pridana i nova polozka kterou pridali do moznosti zdravi baterie pod adaptive charging.
Čím meriaš v tom Note kapacitu?
hKtweaks https://github.com/corsicanu/hKtweaks
Na mem to nejde policko baterie mi chybi , ale u nekterych jde nahlednout i pres *#*#4636#*#*
To neni víra, to je fakt.
LiOn maji daný počet cyklů a pokud baterku nenabijis a nevybijis uplne nadoraz, prodlužujes životnost.
Moderní telefony to řeší tak, že po připojení baterky večer ji dobíjí na nějakých 80% a ráno (na základě AI nebo budíku) ji dobíjí, abys odchazel se 100%.
A vybijet nadoraz baterce neprospívá, takže pokud je vyhynutí, nedělej to.
To vůbec nesouvisí s cykly přeci. Pokud nabiju z 0 na 100 nebo dvakrát z 25 na 75, tak jsem v obou případech využil jeden cyklus.
Nabíjet na 100 % škodí spíše v důsledku vyššího napětí v baterii. Ale v praxi se to už dnes vůbec neřeší. Daleko více se na stavu baterie podepíše to, v jakých teplotách ji provozuji, jak moc jí zatěžuji nebo třeba stáří obecně apod.
Dneska prostě dejte telefon večer na nabíječku a ráno sundejte. Vůbec nemá dnes smysl cokoliv řešit.
Ne.
https://en.wikipedia.org/wiki/Charge_cycle
Nabíjecí cyklus znamená využití celé kapacity baterie, ale ne nutně jejím vybitím ze 100 % na 0 %: „Jeden nabíjecí cyklus dokončíte, když spotřebujete (vybijete) množství, které se rovná 100 % vaší kapacity baterie
Například jeden den můžete využít 75 % kapacity baterie a poté ji přes noc plně nabít. Pokud použijete 25 % další den, vybijete celkem 100 % a tyto dva dny budou tvořit jeden nabíjecí cyklus
Viz datahelp:
Pokud jej tedy nabijete "5x z 50% na 70%", bude to dohromady jeden nabíjecí cyklus.
Na životnost bude mít vliv také to, zda nabíjíme z 0% na 20% nebo z 80% na 100%. Ideální rozpětí pro nabíjení je od 20% do 70%.
Kdy je potřeba telefon nabíjet
Kdysi bylo potřeba nové baterie „formátovat“, tedy několikrát zcela vybít a zase nabít. Ovšem tento postup už dávno neplatí a moderním lithiovým kusům jen ubírá nabíjecí cykly.
Zlaté pravidlo moderních baterií praví, že je ideální je držet mezi 30–90 % jejich kapacity. Rozhodně je nenechte klesnout na nulu a *vypojte je z nabíječky než dosáhnou stovky. Z toho plyne, že nabíjení přes noc je dosti škodlivá taktika.
Bože. Žiješ pár let zpátky. To si jako dáváš budík, abys telefon vypojil z nabíječky? U auta také zkracuješ anténu, aby neměla takový odpor a ušetřil jsi palivo?
Pro tazatele - tyhle šamany prosím neposlouchejte a držte se toho, co píšou kolegové pode mnou. Nabíjení neřešte. Rozdíl je tak malý, že to nemá smysl řešit a výdrž baterie daleko více ovlivňují jiné věci. Výrobci opravdu nejsou blbí.
Taky bych to nijak zvlášť nehrotil. Viz. první odpověď od Wikana. Stačí se snažit mobil totálně nevybít. Pokud se tak stane, co už. Určitě ale nenechávat ve vybitém stavu, tam už to na škodu je.
Baterie je chemické zařízení. To nabijeni/vybíjení je chemický proces. Pokud budeš proces hnát od hranice k hranici, bude opotřebení větší.
To sú ktoré tie moderné telefóny? Napríklad spomínaný Samsung Note to nerobí, alebo to robí interne. V lepšom prípade by mohol mať posunutú hranicu 100% (čo asi ale nemá).
Nemyslím si, že by sa nejak výrazne prejavil spôsob nabíjania na 80% alebo 100%. Možno skôr rýchlosť nabíjania, veľkosť prúdu.
Nejde ani tak jestli jde o moderní telefon, ale jaké chemické složení má baterie.
Krátce a přehledně to popsáno třeba zde:
https://mobilenet.cz/clanky/jak-spravne-nabijet-baterii-telefonu-pozor-na-zastarale-myty-30928
" Každým plným nabitím se totiž zkracuje životnost akumulátoru o jeden cyklus".
PS: Pak ať si každý nabíjí a věří čemu jak chce.
Mě to tak vysvětlil a doporučil jeden známý co mi tu baterii měnil (má vlastní boutique na opravu mobilů) tak jsem to i přes zprvu skeptický nazor na tito triky a ruzné famy s baterkou zkusil a i po roce ma výborné zdravý o proti předešlé která za stejnou dobu měla již kapacitu podstatně menší.
(Jinak u telefonu sedět nepotrebuju, nabíjení se na 80% zastaví automaticky, jen dle algoritmu ktery sleduje jak telefon používám ho nekdy dobije z 80 na 100, nabíjení se automaticky pozastavý i u vyšších teplot které v jistych pripadech baterii nemusi prospivat)
Odpověděls vlastně sám. Tak jak to popisuješ je to ideální. Jinak se snaž baterii nenechat vybít pod 10%.
Jak chceš hlídat těch 95%? Budeš u telefonu sedět a čekat a pak honem odpojíš? Od toho má v sobě telefon obvody, každý zajistí správný nabití baterie.
Ty se snaž, aby se ti zbytečně nevybíjel na nulu, tedy zavčas dobít. Víc neřeš, stejně jako miliardy dalších lidí.
Všem moc díky za reakce! :) Zeptám se ještě na to první nabíjení, které tu nezaznělo – mám tedy po prvním spuštění nabít baterii do plna? Díky moc.
Drž se návodu, tam kapitola Uvedení do provozu nebo Nabíjení určitě je.
Jak chceš.
Ona ta baterie už v telefonu nabitá (minimálně částečně) je, takže prostě nabij, neřeš.