Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Přenos Win10 z HDD na SSD

Ahoj,
pořídil jsem synkovi do PC M2 SSD.
Ohledně SSD mám poměrně málo zkušeností, takže se chci zeptat - bude stačit prostě naklonovat systém (Win10) z HDD na SSD? Není tam nějaký zádrhel, kvůli kterýmu by byla lepší nová instalace? té bych se chtěl vyhnout, strašnej opruz.

S tím souvisí otázka - jaký (free) SW použít na klonování? Kdysi jsem používal Ghost, ale verze, kterou mám k dispozici, na současným moderním HW už nepojede (nezná současný chipset, USB3, SSD taky ne a M2 už vůbec). Rád bych použil něco ověřenýho, než experimentovat a dodrbat si stávající instalaci.

Řešení:

Fungovat to bude, jen je vhodné si pohlídat zarovnání oddílů.

Na klonování doporučuju Macrium Reflect, přešel jsem na něj z Acronisu...

Já klonovat umím, jeden čas to tvořilo podstatnou část mé pracovní náplně. Já jen potřebuji vědět, zda nebude mít systém (Win 10) nějakej problém s přenosem z HDD na SSD. Jde mi především o správu disku, tedy opotřebení, protože k SSD Windows přistupují trochu jinak, než k HDD, pokud tedy se nemýlím.
Jestli použít ATU, to jsi mohl napsat rovnou.

Nepodporovaný backupper zn.: Ghost od Norton Symantec, dokáže bit po bite nabútovaním mašiny z externého média naklonovať disk, (lebo disk je ako disk, bit je ako bit), ak bola vyrobená záloha Ghostom pri uspatom OS na disku.

free je dnes s vhodným, prehľadným grafickým prostredím Aiomei, EaseUS Backup Todo, MacriumReflect a spol.

Klon celého disku nie je nutný, stačí spraviť Image, bitovú zálohu systémových oddielov, tj. aktívneho zavádzača s bootmanažérom spolu s Windows na primárnom oddiele pri x64 bit.

Sprav najprv z ISO čistú inštaláciu W10/11 čím otestuješ HW po následnej záplate systému, kontrolou ovladačov, čipsetu v Správe zariadení, kontrolou zádrheľov zapísané v *log v Event Zobrazovači udalostí.

Následne z predošlej zálohy nejakým vhodným backupper vykonaj obnovu bit po bite, logicky nabútovaním PC z externého média príslušného backupper SW.

O zarovnanie (Align) oddielov sa automaticky postará Trim SSD prípadne kvalitný backupper počas obnovy.

Ak sa po obnove stratí sekundárny oddiel s dokladmi, zálohami, nebude viditeľný, stačí napraviť kryté ID 0x27 NTFS oddielu na 0x7 prípadne mu priradiť iba písmeno v Správe diskov. Na sprznený logický oddiel z RAW je vhodný MinitoolPartitionWizard.