Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem SWAN internet - Mikrotik router

Dobry den,

nedavno nam skoncila viazanost na 100Mbit/s internet od SWANu, kedze zacali ponukat rychlosti az do 1000Mbit/s v mojej lokalite (Trnava), presli sme na program 600Mbit/s. Pri objednavke nas zamestnanci SWAN presvedcili, ze si potrebujeme prenajat aj zariadenie Mikrotik hAP AC2 (po instalacii zariadenia technikom som este viac skepticky a nerozumiem preco nas prinutili zobrat si tuto lacnu, horucu, plastovu skrinku - vizualne nie je ziadny rozdiel medzi Mikrotik routerom a mojim routerom ASUS).

Internet bez tohto "medzikusu" nefunguje. Vedel by som tuto situaciu nejako rozdychat, ak by ten mikrotik plnohodnotne fungoval, ale SWAN ho pravdepodobne nejako uzavrel, takze v administracii si dokazem zmenit tak maximalne nazov a heslo na WIFI a dalsi ovela zavaznejsi problem je to, ze cez ten Mikrotik funguje na kabel len jedno zariadenie.

Priklad: ak do prveho portu zapojim PC, nemozem kablovo pripojit nic ine. Docasne som to vyriesil tak, ze som do prveho portu zapojil moj stary router ASUS a vsetky zariadenia napajam kablovo cez ASUS.

Internet je od zvysenia rychlosti nestaly, laguje a rychlost sa len velmi zriedka priblizuje k maximu. Na SWAN som pisal uz dvakrat, vyslovene som si ziadal, aby mi poslali odpoved pisomne na mail (nie som IT specialista, nemam dostatocne znalosti na to, aby som sa rovnocenne mohol bavit s technikom, preto pozadujem pisomnu odpoved), ale zatial ma maju na haku.

Ma niekto podobne skusenosti, nemate nejaku radu? Samozrejme, budem to nadalej riesit aj so SWANom, ale chcel by som mal paralelne aj nazor niekoho ineho.

Vopred vdaka

Za prve AC2 je urcite lepsi router ako tvoj Asus (aj ked typ si neuviedol).
Pouziva ich aj O2 a kopec inych ISP, ja mam na Mikrotikoch postavenu celu siet a sam mam doma 2xAC2.
Ano je bezne, ze ked ISp doda router neumozni uzivatelovi jeho administraciu a robit to tak aj O2 pri ich nete napriklad.
Urcite nemozes pouzit prvy port, pretoze tento yva standardne rezervovany pre pripojenie netu.
To, ze mozes pouzit len jeden dalsi port je divne, zariadenie je od vyroby spravene tak, ze dalsie 4 porty su v bridge mode, cize je jedno, ktory pouzijes, ale je mozne, ze SWAN si povedal, ze zakaznikovi pusti len jeden port...mozno z dovodu, ze zakaznik si da za to svoj rputer (ako v tvojom pripade) a pobezi to v takomto mode.
Lagovanie nema na 99% nic spolocne s vyemnou routra, je to skor tym, ze ISP bezhlavo ponuka rychlosti, na ktore nema vybudovanu siet.
Ponukat 600Mb/s je blbost, pretoze samotny SWAn ma myslim v SIXe len 10Gb pripoj, cize matematicky ak by chcel garnatovat svojim uzivatelom rychlost v slovenskom nete moze pripojit naraz len 16 uzivatelov...co uz aj sam vidis je hlupost.
To, ze internet laguje je sposobene pravdepodobne pretazenim jeho chrbticovej siete, takze len reklamova, reklamova, reklamovat.
Rada znie, nedavat si zbytocne vysoke programy na net, ktore sam ISP nevie poskytovat, respektive si tym sam kurvi svoju siet.

Nemam pocit, ze by pointa mojho prispevku bola v tom, ci je moj Asus RT-N18U lepsim alebo horsim routerom ako prenajaty router od SWAN. Moj router ma uz peknych par rokov za sebou, aj ked mi sluzil vyborne a v ramci mojich schopnosti a potrieb som si v nom vedel nastavit vsetko, co clovek, ktory pouziva internet aj na nieco ine ako browsovanie potrebuje. Dokonca som aj pisal, ze by som bol ochotny pouzivat len Mikrotik, ak by tam boli mozne aspon zakladne nastavenia (nie som IT expert, ale zas nie som len uzivatelom internetu na browsovanie, mam svoj domaci server, takze sem-tam potrebujem co to v nastaveniach zmenit alebo aspon pozriet).
Na wifi pouzivam mesh, takze je to irelevantne, ale tusim, ze minimalne na wifi je moj stary ASUS lepsou volbou.

Dakujem za info o tej rychlosti, je to naozaj hlupost, ale ta nestabilita rychlosti je zo spomenuteho najmensi problem. Ovela viac mi vadi, ze obycajne otvorenie web stranky, ci stabilne prehravanie videa je po navyseni rychlosti minulostou - (lagy a vypadky), to, ze musim mat obsadene 2 elektricke zasuvky, 2 zariadenia mi zaberaju miesto na stole a ISP mi zobral aj to malo moznosti, ktore boli v administracii predtym povolene.

Nie som teraz doma, takze isty si nie som - ale prvy port mam pripojeny ako internet a myslel som zvysne styri porty, cize 1. internet, 2. PC a 3., 4. a 5. port nefunguje. Ospravedlnujem sa, blbo som sa vyjadril.

Vdaka za odpoved, naucil som sa nieco nove - dal si mi tam zopar velmi zaujimavych tipov na dalsie samostudium, urcite budem pokracovat v reklamovani.

Ak by to niekoho do buducnosti zaujimalo - SWAN blokuje ostatne porty naschval, takze k prenajmu mikrotik zariadenia potrebujete mat aj dalsie vlastne zariadenie. Za mna velky fail, po skonceni viazanosti SWAN nikdy viac.

Rozpraval som sa s technikom spolocnosti SWAN, ktory mi par veci ozrejmil.
1. porty su blokovane kvoli IPTV, t.j. Port1 = WAN, Port 2-4 = STB, Port5 = LAN
2. este donedavna bola administrativna cast zablokovana do takeho stadia, ze ste si nevedeli zmenit ani nazov wifi siete. po staznostiach zakaznikov im tuto moznost odomkli
3. takto prisne nastavenia su aj pre zakaznikov bez IPTV a je jedno, ci maju router ako koncove zariadenie, alebo je nastavene v bridge mode
4. v pripade, ze mate zaplatenu verejnu IP a ich router mate v bridge mode, v spolocnosti SWAN si zaznamenaju MAC adresu bridge zariadenia a verejnu IP naviazu na MAC vasho routru (co je pre mna facepalm).
Z vyssie uvedeneho 4. bodu teda vznikla moja komunikacia s technikom mimo zaznam - je to obycajny podvod na zakaznikoch, pretoze bridge mode je samozrejme zbytocny a ak mam doma uz rovnake zariadenie vlastne, pripadne novsi mikrotik (moj pripad hap ac3), tak to jednoducho nedava ziaden zmysel. Ja totiz musim platit za nieco, co nevyuzijem a co sa ani vyuzit neda, kedze odmietli v routri povolit napr. sekciu Firewall a este k tomu musim platit vlastnu elektriku aaaa samozrejme skaredit obyvacku rozdvojkou, lebo tam musi byt zapojene ich topne teleso a.k.a. prietokovy ohrievac.
Skusal som technika ukecat, aby nahlasil kolegovi MAC adresu mojho routra, lenze mam verejnu IP, tak by lahko odhalili, ze koncove a bridge akosi nesedia.
PS. v case, ked ma zapajali, tak technik zapajal ich hap AC2 do mojho hap AC2, co posobilo az bizarne komicky.
Mam v plane poslat list / reklamaciu / staznost na telekomunikacny urad, pretoze vyhovorky, ktore mi daval ich druhy technik, ze v routri su specialne nastavenia, ktore povoluju vyssie rychlosti, su neopodstatnene, kedze router je v bridge mode a tak su ich nastavenia ignorovane.. je to to iste ako keby ste spojili dva kabliky pomocou Wago svorky.
I-di-o-tiz-mus

Je chvályhodné se takto podělit o draze nabyté zkušenosti. Většinu lidí to umoří a rezignují v počátcích boje. Problémy korporací vyřizuju písemně, několika sděleními, pokud to nezvládnou vyřešit, tak písemná výpověď. Většinou až po obdržení výpovědi smlouvy to dají schopnějším k vyřešení. Držím zásadu, že další šanci už jim nedávám. Pak varuji jejich stávající zákazníky. Jak jde čas, tak ostatní oběti postupně popřevádím jinam.
Každému co jeho jest...

Moes to vyriesit sofistifikovane....sama hovoris, ze zariadenie je v bridge mode, takze ho jednoducho vypni a zapoj tam svoje.
Pokial maju na port na switchi viazanu mac adresu (co pochybujem nedavalo by to logiku) mozes si ju zmenit.
Neviem si predstavit ake nastavenie by museli pouzit, aby nefungoval tvoj router bez ich routra v bridge,

@Fleg, samozrejme som toto skusal este v pritomnosti technika, ktory to u mna zapajal. Sam bol zvedavy, no naozaj, oni to trasovanie maju skutocne nejako prazvlastne vedene, ze maju zaznamenanu MAC ich zariadenia a zaroven MAC mojho koncoveho vlastneho zariadenia. Cize nie, nefunguje to.. zial.

Ak maju MT v bridge mode prepusta zariadenie tvoju mac adresu, cize na VLANe musi byt nastavene prijimanie packetov z tvojej mac adresy.
Samozrejme moze mat netransparentny bridge a v tom pripade ich zariadenie prepisuje tvoju mac adresu jeho mac adresou, ale v tom pripade ti staci naklonovat ich mac a zase si ich "ochcal", pretoze tvoja brana sa bude tvarit ako ich zariadenie.

@fleg no nedalo mi to, tak som to skusil opat.
Ked som pripojeny cez bridge, moj router ma pridelenu verejnu IP, gateway je tiez public IP. Nastavena je tam moja MAC adresa WAN portu
Ked ich WAN kabel pichnem do mojho WAN portu, priradi mi ich lokalnu IP 172.17.*.* a gateway je 172.17.*.*. MAC adresy som skusal obe, ktore su uvedene na routri. Ich MT som pripojil do mojho eth5 portu, aby som ziskal MAC, ale ani jedna s tym nepohla.
Z toho usudzujem, ze asi to nebude original bridge mode, ale nejakky fejkovy. Ked som pripojeny na priamo, vidim dalsie dve nove MAC adresy (pravdepodobne mikrotiky susedov).

Protože máš IPTV, je na WAN straně téměř na 100% několik VLAN. Jedna z nich je implicitní (netagovaná) pro zařízení bez nastavené VLAN (pro běžné smrtelníky to pak vypadá +/- funkčně, jako jak píšeš "fejkový bridge"), ostatní, ty tagované, budou sloužit pro multicastovou síť IPTV a neroutovanou síť s veřejnou IP adresou. Tyto VLANy jsou následně mapovány na jednotlivé LAN porty Mikrotiku, kde je už "vidíš". Proto taky ISP "vidí" více MAC adres za tím Mikrotikem - přes VLANy k tobě teče několik různých sítí. Proto taky ISP nechce dávat admin přístup, protože 99% užovek nebude mít ahnung coto je a jak to je nastaveno.

Z toho plyne, že bys měl požadovat po ISP informace o použitých VLAN a případně o potřebných autentikačních mechanismech, jsou-li použity. Alternativou pro domácí studium je použít nějaký PC s probridgovanými dvěma síťovkami a poslouchat komunikaci na WAN portu Mikrotiku přes Wireshark (tj. vřadíš ten PC mezi Mikrotik a převodník optiky na metalický ethernet). Tím zjistíš, jaké VLANy jsou použity. Až si budeš jistý, můžeš použít vlastní router (pokud je tak schopný, že umí VLANy, což u Aušusu umí naklikat co si tak vybavuju jen ty nejvyšší modely, jinak budeš muset do shellu). Osobně bych si zresetoval ten Mikrotik a nastavil jej sám, ale to je o znalostech síťování, Mikrotik je takové východoevropské Cisco a funkčně 10x lepší než Asus.

Se SWANem jsem naposledy něco řešil tak před 20 lety a ještě konektivitu pro MPLS, tudíž je vše výše víceméně odhad na základě klasických best practices, ale myslím, že se nemýlím.

Zdar, nie som zakladatel tohto topicu, takze tema "Asus" sa ma netyka. A nie som ani klientom IPTV, nemam ani v plane byt.
Nastavenie ich routru spravoval na dialku technik na ich technickom oddeleni.. videl ho pripojeny. Nasledne som poziadal o bridge mode a vtedy ho tiez na dialku switchol.
Nemam doma ziadne zariadenie s dvoma sietovkami, jedine tak dalsi mikrotik dat do bridge a pocuvat ho wiresharkom... takisto sa pohram s VLANmi. Urcite dam vediet, ci sa nieco podarilo.

Dnes som s ich technikom riesil rychlost. Platim 800/80, no mam max 590/80. Tak sme to zacali testovat a riesit no a ani neviem ako, ukecal som ich, nech zrusia ten bridge, ze to testneme bez ich routru. Div sa svete, funguje to aj bez ich topneho telesa, cize ich vyhovorky, ze v routri su specialne nastavenia, ktore konvertuju rychlosti tak, aby sli nad 300Mbit tam nie su. A teda nateraz sme to ponechali tak, som na priamo. Rychlost sme tym samozrejme neporiesili, stale je strop pri 590, nieco to v ich sieti brzdi. Nevedeli mi poskytnut Bandwidth server na nejakom ich mikrotiku, tak som to testoval len cez speedtest-cli a cez desktopovu appku s manualne zvolenym serverom SWAN. No ale kazdopadne mam fyzicky dokaz, ze ten plateny zbytocny mikrotik je pre usera bez TV naozaj uplne zbytocny a zbytocne teda za to plati a dotuje vlastnou elektrinou. Podla mna je to na Telekomunikacnom urade pekne napadnutelne.

Dakujem. S tymto som kontaktoval IPS (aj ked oni komunikuju vacsinou len dva tyzdne pred koncom viazanosti). Ak to daju do rezimu bridge budem si moct otvorit port napriklad? Momentalne mam Mikrotik -> Switch -> WiFi mesh; Server; PC; Xbox (cez LAN). Nefunguje to zle, aj ked mesh je starsi a wifi je limitovana na 100, ale chyba mi moznost cokolvek nastavit v admine. Viem, ze ak to daju do bridge a zapojil by som tam router, tak admina ziskam, len ci tam realne budem moct nieco nastavit. Co sa tyka rychlosti, zacal som to monitorovat, mam nastaveny hodinovy job a na linke 800/80 mi to ide: Ping 1.5, Down 750avg, UP 77avg. To je akceptovatelne, vsak?

Ahoj,
pripojim do tohto vlakna moju otazku -
riesil niekto port forwarding cez Swan?
Na mojom routri ktory mam za microtikom som si port forwarding nastavil, nefunguje mi to ale.
Vyriesilo by to ak by mi v Swane prepli Microtik do bridge modu?
(Usecase -> chcem si spravit VPNku cez ddns aby som sa vedel dostat k mojmu raspberrypi servru)

ok, cize verejnu IP adressu ktoru "vidi" napr duckdns (ddns) alebo no-ip automaticky, je nejaka IP pridelena swanu? Alebo ako to funguje?

Pozeram prave ze whois ukazuje toto, tak to dava zmysel..
inetnum: 62.197.243.32 - 62.197.243.47
netname: RESIDENTIAL-NAT-POOL
descr: NAT Pool for SWAN Residential Networks
country: SK

Nevies nahodou ci swan poskytuje verejne IP za poplatok?

V kazdom pripade vdaka za odpoved!
J.

Cenim si tvoje odpovede vyssie a je vidiet, ze vies o com hovoris. Myslim to uprimne. Ale zaujima ma ako dopadol dalsi zakaznik SWANu/4ka, ktory riesil presne to iste co ja - za rok aj nieco som od SWANu nedostal jednu odpoved, pri vyziadani reakcie emailom mi vzdy zavolali a vysvetlovat nechceli. Nepride mi to ako uplne korektne jednanie so zakaznikom, ked nedokazu vysvetlit preco si to zariadenie musim prenajimat. To preco nam zakaznikom bol mikrotik nanuteny su aj v tomto fore len dohady a ako pise ferdomravec, pri testovani mu zariadenie odpojili uplne a vsetko fungovalo aj bez toho, takze jedina veta, ktoru som od SWANu za tu dobu dostal "musite to tam mat, aby vam fungoval internet" trosku pokulhava. Ak si chce SWAN / 4ka takto strazit a riadit siet tak by mohli minimalne splnit tieto 2 podmienky: 1. neziadat za zariadenie bez pridanej hodnoty PRE ZAKAZNIKA ziadat mesacny prenajom (som ochotny platit za elektrinu), 2. transparentne vysvetlia preco zariadenie potrebujem. Este aj ten najom by som akceptoval, ak by so mnou komunikovali transparentne. Alebo baby steps, aby aspon komunikovali? Cele toto diskusne vlakno a vela podobnych na internete vzniklo len preto, lebo firma SWAN (4ka) je chronicky znama nekomunikaciou so zakaznikmi, ak im nahodou nekonci viazanost pri sluzbe.

Řekl bych že špatně. SWAN je typický velký ISP, který dodává i firmám, a tam je prostě standardem tzv. koncové zařízení, na kterém se předává port s konkrétními parametry. Nabídku pro soukromníky neznám, je možné, že jejich nekompatibilita s očekáváními soukromníků pramení z těchto zcela odlišných očekávání. Ale tak jako tak zřejmě nechtějí/neumějí koncákovi vysvětlovat proč to je tak jak to je, natož aby mu poskytli technické údaje, protože nakonec stejně narazíš na neznalost běžného uživatele. Tím je neomlouvám, jen to je asi výsledek "srozumitelných zkratek" které používají v komunikaci s běžnými uživateli.
A ještě bych si dovolil jednu poznámku - to zařízení možná nepotřebuješ ty, ale potřebuje ho ISP, který tím např. řeší věci jako SLA, logování nebo vzdálenou podporu.

A co se týká té komunikace, to bývá typicky problém v tom, že technická podpora je "odpojena" od techniků. Mají "kuchařky" odpovědí, ale technicky lidé v té první linii třeba tomu všemu vůbec nerozumí. Jen poskytují rozhraní/filtr mezi banálními problémy a reálnou technickou podporou. V takovém případě je nutné se nějak probojovat k reálnému technikovi. A takto to funguje u všech větších poskytovatelů.

Takze takto.. router od SWANu ma jednotnu konfiguraciu tak, ze iba jeden port LAN je vyhradeny pre zakaznika, zvysok je TV. Druha vec je, ze mi tvrdili, ze tam maju nastaveny vzdialeny pristup ALE!! toto som zistil, ze nie je pravda, pretoze ked bola porucha, tak mi po telefone hovorili, ci viem urobit toto alebo tamto a povedali mi, ze nevedia sa na ten router pripajat. Aj preto som odmietol ich zariadenie s tym, ze ho nepotrebujem, iba to tam kuri a svieti. Kedze si platim aj verejnu IP kvoli praci a pristupu zvonku cez VPN, tak som ten internet potreboval mat v plnej moci, co ich router neposkytuje. Na ich zariadeni vies nastavit len heslo k wifi a to je vsetko. Akekolvek ine nastavenie, ktore som potreboval, mi odmietli urobit. Vo vysledku teda platim za ich zariadenie, ktore lezi v krabici v sufliku, pripojene mam svoje zariadenie.. jedine pojitko na pripojenie je totiz MAC adresa a tu si vieme nastastie klonovat ;) Cize ak budem mat novy router, mozem ist napriamo a nepotrebujem dalsie topne teleso navyse.
Musim ale dodat, ze nie som zakaznikom TV, cize preto som mal tu vyhodu obist ich router. Ak by som mal TV, nebolo by to mozne, kedze traffic pre TV sa deli prave v ich mikrotiku.
Dnes mi volal swan opat kedze mi konci viazanost, tak ked mi budu volat znovu, vyzistim viac informacii ake ma moznosti znaly zakaznik.

Trafil si klincek po hlavicke ;) cize remote access im je na dve veci. Za existenciu SWANu v mojom meste boli len dva typy poruch. 1. nesiel net (vypadla elektrika vo vchode a vyplo im switch), 2. DNS problemy.. k ani jednemu nepotrebuju access do bytu. Ak by som mal TV a poviem ze mi ide telka ale nejde net, tak pochopim. Ale v mojom pripade je to fakt na nic. Ale ak velmi chcu access k logom, staci mi povedat a vytvorim im na mojom routri ucet a spristupnim co chcu. Ale ich krabicu nechcem.

No vidíš, a Chuck Norris a já to dokážeme! Zrovna Mikrotik to sice nebyl, ale dokázal jsem na dálku vyresetovat a správně nastavit DSL modem/router, který byl vzdálený 2.000 km.

Stačilo poprosit obsluhu přečíst typ zařízení, najít si na Internetu návod, vysvětlit obsluze, kde se nachází resetovací tlačítko a poprosit jej na potřebnou dobu zmáčknout, pak skoro policejním výslechem zjistit pravděpodobného providera, zjistit na Internetu jeho vhodné nastavení, přes hotspot mobilního telefonu se připojit k NB, ke kterému byl daný DSL modem/router a zevnitř ho přes administraci nastavit. 8-)

bylo by boží mapsat, v čem ta tvoje věc podobná, když lezeš do cizího threadu a nic jiného neuvedeš.
takže nahrazuješ původní router neznámého typu jiným, a mac adresu starého routeru nastavíš na novém, to je v principu dobře. pokud zrovna nejde o dsl.
v mikrotiku jsem pouze klikač, takže nevím co má být "interface e01", nejspíš "ether1-gateway", to je ok.
mikrotik má i quick set, ten nefunguje?
a když tu mac adresu naklonuješ na běžný pc bez routeru, taky se nedostaneš na net?

Tiez mam swan s hAP AC2 ( bez ip TV, beriem od nich len internet ) - za nim zapojeny vlastny router ( wifi + 4x ethernet kable: rpi server, tlaciaren, tv kodi, pracovny laptop ) - vytaca ma to, ze ten mikrotik zerie zbytocnu elektrinu ( ako citam nie som sam :) ) a predpokladam , ze kvoli tomu nefunguje duckdns.org ( home assistant, ssh a nejake ine drobnosti). Este rok mam viazanost :( Obcas premyslam ako sa toho medzikusu zbavit. Narazil som na toto vlakno. Podarilo sa to vobec niekomu ?