Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Mikrotik a jeho zlepsenie prenosu vo wifi

Viktor tu uz roky kritizuje MT za prenos v 5GHz pasme, co som tak trosku potvrdil aj ja pri mojich testoch, ked som nevedel prekrocit na stole 200Mb hranicu, pricom som skusal komibnacie s klientmi, ale aj AC2-AC2, ci AC3-AC2 alebo RB4011 vs klienti.
O to vacsie bolo moje prekvapenie par dni dozadu, ked som u zakaznika vyhadzoval nejaky TP-Link a nahradzoval ho AC2.
Zakaznik ma optiku 350/70 od Telekomu a na MT som na wifi nameral svojim nb 200Mb/s na 2.4Ghz a 330Mb/s na 5Ghz!!! Mozno by slo aj viac, ale tam uz sa blizime k eoretickemu maximu AC2 a navyse uz asi zasahoval limiter od Telekomu.
V zivote som taketo vysledky nemal nielen na 2.4 ale ani na 5GHz.
Meranie som niekolkokrat opakoval, slo to asi n 4m s priamou viditelnostou a AC2 robila branu do internetu.
Bohuzial v tom uzase som si zabudol pozriet na akom fw bezal tento konkretny kus, ale som presvedceny, ze este na ver 6.xx, pretoze bol z varky, ktoru som nedavno kupoval na sklad (10ks) a tie este nemaju v7 fw.
Otazka znie, ci sa niekto priblizil k podobnym cislam u seba na optike, alebo sa mi to vsetko len snivalo;o).

To je treba riešiť komplexne, nie len mkt. Spoj má vždy dve strany.
Je potrebné presné vedieť:
- aké čipy sú na jednej aj druhej strane
- verzie fw + verzia drivera na klientovi
- signálové úrovne
- zarušenie priestoru
11ac je málo vypovedajúce. Niektoré čipy používajú doplnkové technológie, ktoré vylepšujú SNR.
napr.: STBC, LDPC, MRC, MLD, TxBF (to môže byť passive, alebo active)

No a čo keď je problém na klientovi (alebo tam aj tam)? Ako rýchlo ide download je závislé na tom koľko framov je pri príjme poškodených. AP meria donášku framov. Ak je veľa chybných, tak znižuje linkovú rýchlosť. Opačne to funguje tak isto. Musel by si mať možnosť merania výpadkov všetkých framov, ktoré prijímač prijme a to nielen zo svojej siete, ale aj z okolia. Nepamätám si teraz či mkt ukazuje výpadky framov, alebo paketov. To totiž nie je to isté. Hardware je takmer vždy nastavený tak, že chybné framy vyradí už na úrovni čipu a zvýši chybový čítač. Chybný frame sa nedostane do drivera. Driver nemusí vôbec vedieť, že došlo k chybe. Nové čipy už od 802.11n obsahujú rýchlostnú automatiku na úrovni čipu. Nemusí to robiť driver.

Ak sa mozem zamiesat medzi vzdelanejsich odo mna . . . optika 350/70 a na wifi prenos 330?
Mne vzdy vtlkali do hlavy ze prenos na WiFi bude vzdy kvoli rezii Wifi tak povedzme 1/3 (samozrejme vzhladom na standard) . . . alebo som si to s niecim pomylil? Vdaka.