Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Ekonomika USA a film Sexmise

Není to blbost. V téhle iluzi (jako ty) žije naprostá většina lidí. To co říkáš by (mohlo!) platit v případě, že by obíhaly výhradně fyzický peníze. Ale bankovky lze kdykoli dotisknout, jsou-li třeba.

Zlatá mince měla cenu toho zlata, ze kterýho byla vyrobena. Dokud se věřilo, že je celá ze zlata, bylo to OK. Když se přišlo na to, že mincmistr ji ředil stříbrem, zabili ho. To bylo penězokazectví. Riziko, že ačkoli mince jako zlatá vypadá, není celá ze zlata a tudíš nemá tu samou hodnotu jako pravá zlatá mince.

Bankovky vznikly vlastně jako potvrzení o uložení zlata. Proto měla bankovka právě cenu toho zlata, na vyžádání ji šlo vyměnit za udanou hodnotu zlata.

Někdo vydal další bankovky, nepodložený zlatem. Dokud se na to nepřišlo, tahle bankovka měla stejnou hodnotu, jako pravá. Až se na to přišlo, nikdo nechtěl tyhle bezcenný papírky (a pozor, ani pravý bankovky), ale chtěli zlato. Protože zlata bylo míň než hodnota bankovek, byl to průser.

To je ale nic oproti dnešní situaci, kdy státní bankovky nejsou kryty ničím. To umožňuje pohyb kurzů jednotlivejch měn. Pokud bx byly měny vázaný na zlato, byl by jeden kurz (např. USD/EUR) nafurt.

Pavel

Reakce na odpověď

1 Zadajte svou přezdívku:
2 Napište svou odpověď:
3 Pokud chcete dostat ban, zadejte libovolný text:

Zpět do poradny