Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Problém s harddiskem

Zdravím, mám takový problém s jedním starším harddiskem. Začal blbnout, tak sem smazal oddíl a chtěl sem vytvořit nový. Jenže teď mi nejde vytvořit oddíl, když otevřu správce disků, tak napíše - Inicializovat disk, a když to potvrdím, tak napíše - Chyba dat, cyklická redundantní kontrola.
Tipuju, že první sektor na tom disku je nečitelný, tak teď potřebuju poradit, jak ten sektor označit jako vadný, nebo ho low levelově naformátovat, aby se ty sektory očíslovaly znovu a aby na prvním místě byl jiný sektor. Nebo jak ten první sektor vyřadit z používání, tak jako to dělá scandisk? Když není na disku vytvořený oddíl, tak scandiskem to nejde.

Scandisk si poznačoval chybné sektory do FAT tabulky (NTFS a jiné filesystémy na to taky budou mít potřebné datové struktury), nic takového na disku není, to je datová struktura na vyšší úrovni (disk je jen množina sektorů od 0 do daného čísla). Ovšem něco by mělo být i na úrovni disku, dnešní disky jsou poměrně inteligentní, takže nějaký mechanizmus realokací také mají (kolik je takto realokováno se vyčte třeba ze SMART dat).

Nultý sektor (tedy první sektor co je na disku - jsou číslované od nuly) z používání vyřadit nejde (jinak všem ostatním se vyhnout jde), je to sektor, kam se umisťuje tabulka rozdělení (a taky hlavní zaváděcí záznam) a není žádný záložní mechanizmus (u GPT je pak záloha někde ke konci). Takže je potřeba nějak disk donutit, aby daný sektor realokoval (a taky aby pro tento účel měl nějaké záložní sektory). Hledal bych utility na stránkách výrobce disku. Ten nultý sektor je prostě všude napevno zadrátovaný (hardkódovaný), nejde nijak biosu nebo systému říct, aby začínal třeba sektorem 100. Musel by být nějaký prostředník, který by systému jako sektor 0 předhazoval nějaký jiný sektor, ale bude snažší, když si tohle přesměrování zajistí disk sám.

Nabútuj PC z ISO Windows, spusti cmd.exe:

chkdsk (Z:) /x /f /r /v /b

Bez písmena "Z:" opraví chkdsk iba systémový oddiel.
-------------------------------
Diskpart.exe - Clean

Diskpart zmaže nultý sektor alebo len príslušný logický oddiel.

https://www.windowscentral.com/how-clean-and-format-storage-drive-using-diskpart-windows-10

Po formáte príslušnou alokačnou tabuľkou máš disk alebo oddiel opravený.

To je IDE disk, Samsung 40 GB, kabel mám dobrý, ostatní disky na něm fungují, to už sem zkoušel.
Teď zkouším ten HDD regenerator, na začátku opravdu našel nějáké vadné sektory.
Mně se nechce vyhodit disk kvůli pár vadným sektorům na začátku, proto přemýšlím jak by šly odstavit a nahradit je jinými.

To je IDE disk, Samsung 40 GB

Ten jsi vykopal u vás na zahradě nebo kde? :-) V tom Crystal Disk Info je napsané, kolik má najeto hodin. Každopádně už má své odslouženo...

Teď zkouším ten HDD regenerator

Ztráta času.

Mně se nechce vyhodit disk kvůli pár vadným sektorům

Aha, citový vztah. Zajdi do nejbližšího sběrného dvora a vyber si náhradu...

Zase jsem se zasmál. Díky.

To je správná vykopávková prehistorie ten 40 GB IDE. Našel bych pro něj uplatnění na externí rámečkové automatické záchranářské obnovovadlo v případě SW havárie OS. Pak stačí připojit, zapnout PC a počkat až se vše provede automaticky samo a obnoví systém. Pak vypnout PC, odpojit ten HDD a zapnout PC. Záležitost v řádu 10-20 minut bez práce, dle objemu dat...

Já pána vcelku chápu, taky jsem poněkud sveřepý...
Ale ruku na srdce, pokud je to řadový uživatel, nepříliš znalý a zdatný, tak ať rychle shání HDD s IDE, protože je jich málo jak jetého šafránu.
Mimochodem, separáky nesmějí vydávat civilistům. Má smysl usilovat o porušování zákazů a v rámci upcyklace to vidím za nutné.

Samsung 40 GB: tyto disky byly i nové funkční hodně pomalé. pro dnešní data je to naprosto zhovadilý krám.
plýtvat časem na kříšení starého disku o velikosti flashky znamená, že neznáš cenu práce - a konec konců i i energetickou náročnost toho zbytečného úložiště.

chyby crc vznikají při přenosu dat (41 chyb hexa ~ 65 chyb).
jenže ty výpadky způsobily vadný zápis na disk a poškození souborového systému, nebo v případě sektoru 0 úplné znečitelnění. mohl to způsobit například v minulosti vadně nasazený konektor apod, ne že tyto chyby musí růst i teď. anebo volné kontakty v napájecím konektoru molex starého hdd, jejich oblíbená vada.
chyby se skládaly během doby života disku, současný stav je důsledek.

Dobře sepsáno a slušně vysvětleno, lidským a smírčím způsobem. Tohle uklidní i nás sveřepé...
Ten HDD je fakt muzejní exponát. Tu zakázovou práci nikdo nezaplatí. Proto jsem uvedl 3 body postupu svépomocí, jinak vyměnit za jiný HDD a usilovat o jiný alespoň trochu lepší prehistorický kus PC, který mu třeba bude stačit...

Já mám nový PC. Muzejní? To snad ne, muzejní jsem jednou taky zprovozňoval, ale to byl MFM. Na IDE disky občas taky zálohuju, tam ta rychlost není tak důležitá.
Kdyby to byly chyby způsobené špatně připojeným kabelem, tak by musela pomoct ta oprava HDD regeneratorem ne? Ta mi teď probíhá, a jde to tak pomalu, že to nechám běžet do rána. Ale našlo to už spoustu vadných sektorů.
Což je mi divné, protože známý na ten disk zálohoval, a až teď začal blbnout.

Možná došlo k nepochopení se.
HDD s IDE je skutečně historická záležitost. Již se nevyrábí. Již se do PC neosazují. IDE rozhraní je zastaralé.

HDD Regenerator bude v procesu časově náročném co do doby trvání dle kapacity disku. Může to běžet i v řádu dnů...
Chcete-li, tak si s tím klidně pohrate, třeba jen pro zkušenost, naučení se... ale tomu disku již raději nevěřte a nesvěřujte mu data, aniž byste je měl na dalších alespoň dvou úložištích.

Určitě shánějte náhradní disk, jak vám radili ostatní... pak ho vyměňte.

To sem teda netušil... IDE disky používám už spoustu let, na odkládání dat. Náhradních disků mám dost, jen sem chtěl zjistit jestli tenhle skutečně mám vyhodit.
Že je něco zastaralé co to znamená? Paralelní port je taky zastaralý, a nevyhodím kvůli tomu tiskárnu, která funguje.

--------------------------
Pod čarou, něco ze života... Mívám servisně tu čest s pánem, který něčím podobným řídí výrobní stroje. Výrobu komunikačního interface jsme kdysi dávno před desítkami let zvládli svépomocí. Nechce se toho vzdát, protože to funguje. Vytvořil jsem mu "dvě pojistky", takže kdyby něco odešlo, tak si sám pomůže. V případě nutnosti nastoupím a udělám. Ty výrobní stroje jsou zahraniční výroby. Kdysi to byl první člově, který v ČR tohle rozjel. Přijeli se na to podívat inženýři italského výrobce. Když to viděli, nechápali a nechtěli jíst ani špagety. Říkali, že nikdy nic takového podomácku zvládnutého neviděli. Takže kdysi drahá PC, v dnešní době vnímané jako šrot, kdy je uživatel divný až asociální, tak přesto můžou vykonávat stále dobrou práci. Poučka říká, nechme práci strojů - dodávám, těm desítkami let prověřeným, které zvládáme udržovat funkční nízkonákladově a svépomocí bez jakékoli nežádoucí závislosti na komkoli dalším.
Každému co jeho jest...

host: To ne, to sem postupně měnil, protože mi nestačil u PC výkon, u monitoru velikost. Taky sem třeba nekupoval plochý monitor, dokud byly malé a dražší než ty CRT. Až když klesl 32 palcový plochý monitor pod 10 tisíc Kč, tak sem ho teprve koupil místo 22 palcového CRT. Inkoustová barevná tiskárna s LPT mi stačí rychlostí i rozlišením, tak proč bych kupoval novou? Na nových deskách není IDE ani LPT, proto sem pro svůj poslední počítač musel dokoupit karty na kterých to je. Třeba klávesnici používám pořád z 80. let, připojit se to dá přes redukci, a tak dlouho by určitě žádná dnešní nevydržela.