Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Ochrana před bleskem - switche, routery, set-top-box, ...

Zdravím vespolek a mám dotaz, jak doma řešíte ochranu před bleskem, resp. přepětím v síti? Předevčírem u nás byla bouřka a půlce města (včetně mě) zničila síťové prvky (switche, routery), DVB-T2 set-top-box, elektronické otevírání dveří přes čip, někomu i komplet televizi či služební notebook.

Elektřinu v celém bytě mám v mědi, novou před několika lety vč. revize. Přístroje mám připojené přes přepěťovou ochranu APC Essential SurgeArrest. Nepomohlo. Soused má sice jen obyčejnou prodlužovačku s vypínačem (v době bouřky vypnutý) a stejně výboj prolítnul.

Mám podezření, že se přepětí dostalo do sítě LAN. Používáte někdo bleskojistky? Místní servisák říkal, že v tomto případě stejně mají skoro nulovou účinnost. Možná by byl řešením záložní zdroj UPS, ale to bych jich musel koupit několik, takže tudy cesta nevede.

Děkuju za váš názor a případně nápady, jestli a jak to lze v domácích podmínkách řešit?

Mam doma dve UPS, ale LANku si pres ne nechranim teda.

Ze to prolitlo pres prodluzku s vypinacem indikuje, ze mohla byt na vypinaci vypnuta jen nula. Je potreba poridit prodluzku s vypinacem, kde se vypina oboji i faze.

Toto je na dizertacnu pracu.
V skratke...ochrana pred bleskom neexistuje.
Vlastne ano, ale to je ta tema dizertacnej prace, je viacurovnova a stoji tolko co polka baraku, takze je neekonomicka.
V domacich podmienkach mozes chranit vsetky vstupy domov, cize prepatovky pred zariadenia a bleskoitsky pre vstupy anten, satelitov, ci dsl liniek do domacnosti.
A samozrejme modlit sa.

vice nez poridit si tu prepetovou prodluzovacku neudelas.
(vynecham lidi co jsou furt doma a bavi je behat ke kazde zasuvce)
kdyz mas jednou za zivot smulu a jebne nad vasim sidlistem, obmenis elektroniku.
kdybys bydlel treba v pulce kopce do ktereho obcas jebne nebo mas vyrazne nejvyssi barak v okoli, statisticky se uz asi vyplati to obihani zasuvek pri bource.

jo, asi predevcirem jsem tu slysel takovy hrom, jaky asi nikdy v zivote. takze se to deje a jak vis, do budoucna ma takovych bourek pribyvat, bo zmeny klimy.

Je to o pravděpodobnosti. A pokud ji chce zvysit na maximum, prostě ty spotřebiče při bouřce vypne. Musí pořídít prodlužku s tím vypínačem fáze i nuly, jak jsem už psal. Podobně pomůže přepěťovka nebo UPSka, všechno je prostě dobré. Že by i přesto všechno někomu bouchlo do baráku a oddělalo mu to el. spotřebiče, to se stane průměrně jednou za život. Kladl bych přitom důraz na "průměrně", ne že host začne na všechny ochrany kašlat, protože jemu už se to přeci stalo. ;-)

jestli vyhořelo kus města jak píšeš, v tom případě je jasné, že to ta domácí přepěťová prodlužka nezachrání. ona je poslední nejnižší stupeň a jestli je skoro přímo nad vámi nejsilnější bouřka za 30 let, divit se jí nebudeš.

chceš aspoň, ať tě ochrání příště, kdy nebudeš mít takovou smůlu. takže si vybereš značku které se dá věřit, nebude to noname odpad určený pro polské překupníky.
tady jebem lidi za to že o něčem píšou a nenapadne je uvést typ ze štítku. tak to nedělej.

no a za třetí to vezmeš jako příležitost k obměně staré elektroniky. smutné teda je, když to odnese drahý pc s tvými daty. nebo nová velká telka, na které se skvěle vyjímají brtníci u jezera churchill.

Ano, blesk/výboj byl natolik silný, že to nějaká domácí přepěťovka nezachrání. Už to vím. Teď už jen doufat, že zase bude několik let klid...

Doma mám tyto APC přepěťovky:
https://www.czc.cz/apc-surge-arrest-p5b-fr/33581/produkt

Ta prodlužovačka je u souseda, typ nevím, vypadají všechny stejně, je to běžně prodávaná obyčejná prodlužovačka, nejspíš Emos, Solight a podobně.

Prodlužovačka je u souseda, takže nevím, co to je přesně za značku/typ a jak je zapojená. Je to úplně obyčejná základní prodlužovačka, které se prodávají v každé eklektře nebo hypermarketech.

Kryt většinou bývá nýtovaný nebo šroubky se speciální hlavou, které nejdou šroubovákem povolit.

Díky za odkaz na prodlužovačku s tím "správným" vypínačem.

Elektrikář mi říkal, že ty vypínače v prodlužovačkách mají kontakty tak blízko u sebe (desetiny milimetrů), že to prostě prolítne skrz, i když je vypnutý.

Hm, a když jsi třeba zrovna v práci? Nebo vážně znáš někoho, kdo před každou bouřkou obchází celý byt a všechny spotřebiče odpojí? Protože u nás ve městě ta pondělní bouřka poškodila lidem i bojlery, plynový kotel a podobně....

Nějaké přepětí se muselo dostat i do datových sítí, protože shořely switche, routery, modemy... Taky před bouřkou všechno rozpojuješ?

Ano, poznám. Vždy to tak pred búrkou robím. Keď odchádzam z bytu tak vypnem všetko okrem ladničky. Mám na to v poistkovej skrini taký bazmek, ktorý treba zatlačiť. Okrem toho odpájam aj anténu, teda ja ju pripájam len málokedy, bo zvyčajne používam TVP len ako monitor. Ovšem v prípade vyhorenia pol mesta by to malo ísť cez poistenie.

U nás se vše striktně odpojuje vytažením ze zásuvky, vyjma lednice. Kdysi jsem vydal generální nařízení poté, co známí vyhořeli. Proto raději kontrola zásuvek a vypínačů + dle potřeby klidně vyměnit svépomocí. Radši zaplatit kvalitní materiál, než živit pofidérní pojišťováky.
Z ušetřených peněz hradit prevenci + našetřit na mimořádné události.

Pokud je to jen trochu možné, tak má smysl usilovat o instalaci TV antény do půdních prostor. Mám dobré zkušenosti s yagi a hlavně se sítem. To zda to bude pod střechou fungovat, v tom hraje roli dost faktorů... ale nebudu nosit dříví do lesa.
Raději jsem koupil dražší koax a vytrvale se vytrápil s vyhledáním ideálního místa pod střechou (ani nemůžu napsat kolik hodin mi to vzalo), ale výsledek perfektní. Přitom to vypadalo, že to je a bude nereálné, ale pak se zadařilo. Už jsem to takhle úspěšně instaloval spoustě lidem. Za ten budoucí klid to fakt stojí.

Ak som správne pochopil tak pred silným bleskom neexistuje nič čo to pokryje? Bývam v cca 30r starom paneláku(hustá zástavba). Mám hliníkové káble. Neviem aké presné stupne ochrany sú tu použité. V byte mám ističe pri vchode a taktiež vonku pri výťahu je veľká skriňa s ďalšími. Neviem ako sa to nazýva, v tomto som totálny laik. Určite ale tá skriňa tiež súvisí pretože kedysi keď som mal starý vysávač ktorý už odchádzal tak vyhadzoval tie ističe až tam vonku na chodbe. PC a TV mám cez prepäťové ochrany APC. Čiže je tam malá šanca že to všetko zlyhá alebo to nemá zmysel riešiť v prípade paneláku? Ak odpojím od zásuvky tak v prípade že sa blesk dostane až sem je elektro zachránené. Čo ale v prípade ak mám nejakú zásuvku zle dostupnú? Je rozumné a vôbec funkčné ak by som vypol v byte istič pre celú jednu vetvu? Ochráni to v tom prípade tie elektrospotrebiče zapojené v tejto vetve? Nemám problém odpojiť od zásuvky PC, tam mám zásuvku dobre dostupnú takže otázka pár sekúnd. V prípade TV to mám zle prístupné. Tých extrémne silných búrok nie je až tak veľa čiže ak môžem znížiť šancu na poškodenie tak to zopár krát ročne odpojím.

Ešte z iného súdka, čo na tieto veci hovorí poisťovňa? Ak by predsa len k niečomu došlo tak tie stupne ochrany ak zlyhajú tak to poisťovňa prepláca?

Třeba tohle je pěkný článek - Ochrana domu a spotřebičů před účinky blesku:

Také běžné pojistky a jističe jsou proti úderu blesku téměř bezmocné, protože reagují až na relativně dlouho trvající nadproud a na krátký puls, byť vysoké amplitudy, obvykle vůbec nezareagují.
Kompletní a spolehlivou ochranu před bleskem a přepětím je však nutné brát jako ucelený systém. Instalace koncového stupně v podobě zásuvky s přepěťovou ochranou sice může pomoci a rozhodně jí nic nezkazíte, ale nemusí Váš spotřebič zcela ochránit proti všem účinkům.

Prostě musíš začít ochranou celé budovy, což je asi u paneláku nerealizovatelné (museli by se všichni domluvit a hlavně souhlasit se zaplacením).

Pojišťovna? Otázka první, na co je přesně domácnost nebo dům pojištěný? Přímý úder blesku? Nebo nepřímý? Nebo možná na živelné pohromy není pojištěný vůbec...? Nevím, jak vypočítají škodu a kolik nahradí, ani se nehrnu do toho, abych to osobně ověřoval. Naštěstí ty moje routery a switche byly starší, tak jsem to pojmul jako nucenou modernizaci.

To vždy záleží co se vlastně stane.

Když to bací někde do stožáru v poli, tak většinou odpojení jističe pomůže.
Když tvůj barák schytá hlavní výboj, nepomůže nic - jen dobře uzemněná faradayova klec. Naindukované napětí bývá schopno "upálit" i zcela odpojenou elektroniku. Hromosvod v tomto ohledu řeší jen ochranu před požárem a v podstatě jen omezení strukturálních škod na domě.

Pro ilustraci co udělá malý pobočný výboj:
https://www.idnes.cz/pardubice/zpravy/blesk-hromosvod-dum-vymena-rozvodu-elektrina-vyhlaska.A210517_105703_pardubice-zpravy_skn

V panelákové zástavbě snižuješ šanci, že ti to něco zlikviduje, hromosvodama. Jde o to, že je tu mnohem menší šance, že to trefí el. vedení než na venkově, kde je vedení často nejvyšším bodem. V těch městech je navíc v ČR většinou všechno taženo kabelama zemí, takž další minimalizace zasahu blesku.
Na chodbě máš hlavní jistič pro celý byt, který je většinou rychlejší než jistič jednotlivých větví v bytě, proto spíš vypadne ten jistič na chodbě než ty jednotlivé v bytě.

Používej prostě ty přepěťové ochrany nebo kup UPSku, to k běžné ochraně el. spotřebičů bohatě stačí. Pokud jseš paranoidní, můžeš vypínat spotřebiče při bouřce ze zásuvky nebo vypnout jednotlivé větve na bytovém jističi kromě lednice, tu bych nechal zapnutou.

Prostě na sídlišti to nemusíš prožívat vůbec, pravěpodobnost, že ti doma něco shoří vdůsledku blesku je malá. Na venkově je to úplně o něčem jiným, tam si nerisknu mít při bouřce zapnuté PC.

S pojišťovnou nevím, se podívej co máš ve smlouvě, ale mám pocit, že v pojištění domácnosti je i pojištění proti blesku integrováno, minimálně u ČP myslím bylo, aktuálně teda nevím.

Je poměrně nebezpečný a zaužívaný omyl, že tě hromosvod ochrání před škodami. Není to pravda, ten slouží k tomu, aby se výboj rychle a relativně bezpečně svedl do země a neputoval po domovní instalaci (což smrdí jednak krchovem, druhak požárem), nikoli k tomu, aby ti chránil elektroniku.
Běžně se stává, že po úderu blesku je okolí v okruhu cca 50-150m (dle intenzity) zbaveno modemů, PC, TV apod., a to i když blesk "trefí" hromosvod.

Ja doplnim, ze viem o pripade, kedy udrel blesk par stoviek metrov do baraku a spalil v nom vsetko...pretoze v zemi si nasiel nejake vedenie po ktorom sa dostal do toho baraku a ten mal proste smolu.
Blesk je loteria, je to nahoda, ale prepatia su pomerne bezne, a preto nemam rad moc letne obdovie.
Boli klienti, kde som menil anteny 5,6,7x a s niektorymi som sa radsej rozlucil, pretoze taketo zariadenia (aj ked su nove) odmietaju vyrobcovia reklamovat.
Kedyso, ked k antene viedil kabel od radia som obcas daval bleskoistky, ale teraz je vsetko v jednej krabici, takze to uz nejde,
Zaujimave ja, ze pri letnych prepatiach odide vacsinou ethernetove rozhranie, wifi a samotny board byva v poriadku. Asi tak 9 z 10 zavad byva len poskodeny ethernet.

Ano, blesk trefí hromosvod a někde po obvodu baráku je vedená i elektrika, vznikne v tom okruhu cca. 50 m přepětí, které pronikne i do té elektiky, bum a je vymalováno. V paneláku je elektrika tažená stoupačkou vnitřkem, ta hrozba průniku přepětí je malá.
Idioti v 90. letech vedli po obvodu paneláku kabelovku "Kabel Plus" a "Dattel", později byli koupeni UPCečkem, teda často lidem za bouřky odchází dnes modemy na internet. Domy sice ty lišty s koaxiálem nehyzdí, ale jen proto, že jsou schované pod zateplením a to klidně kousek od hromosvodu. Já měl v minulém bytě tu výhodu, že jsem měl i datový kabel vedený vnitřkem stoupačkou, ale i co bydlim teď a co budu bydlet ve svém, je ten kabel tažený po obvodu. Taky na to budu muset začít myslet, že bych to měl odpojovat. :-/

Vďaka tak už v tom mám jasnejšie. Keď už som do tejto problematiky zabŕdol tak som si to overil a poistka ktorú platím to má kryť čiže v najhoršom prípade je táto "záchrana". To čo píšeš dedina vs mesto, dáva to zmysel. Ja som prakticky nepočul aby niekomu tu v mojom okolí niečo odpálil blesk. Stáva sa ale fakt to sú skôr tie domy. Skutočne silných búrok v roku je veľmi málo čiže keď som doma a šialené to trieska tak aspoň ten komp odpojím predsa len je to záležitosť sekúnd a mám istotu. Prípadne ešte horšie ak dôjde búrka, jedna z tých ktoré prídu raz za niekoľko rokov tak vtedy je myslím rozumné obetovať tých pár minút a odpojiť drahú elektroniku. Myslím tie úplne najhoršie keď to trieska ako pri konci sveta. Ja som na búrky dosť úchyl, čím silnejšia a hlučnejšia búrka tým lepšie :-D

"som si to overil a poistka ktorú platím to má kryť"
Ale pozro na poistovne, neradi platia. Velmi neradi. Aby nechceli od teba doklad o cene aj niekolkorocneho zariadenia, napr. 3 rocny tv je podla mna este stale v pohode . . . odrataju ti nejaku tu amortizaciu, spoluucast a co ja viem co vsetko este maju napisane malymi pismenkami . . .
Ako napr nemenovana poistovna, cestovne poistenie, celorocne, Europa (alebo svet) . . . Kto si pri tom vsimne poznamku ze "mimo SK" :-)

Taková analogie"
- každý barák snese zásah běžným deštěm a nic se mu nestane (a vedení snese jiskření motoru a nic se mu nestane)
- krupobití snese většina baráků taky, možná to rozmlátí nějaká okna (zkrat žehličky vedení snese taky, možná vyletí nějaké pojistky)
- přímý zásah protitankovou raketou barák prostě neustojí, pokud nejde o protiraketový bunkr (Zásah bleskem do blbého místa v okolí ti vedení a přístroje neustojí, pokud to není speciálně na tohle stavěné - a pokud je, tak je to dražší, než ten protiraketový bunkr)

Jako když ten blesk prolítne nějaký ten kilák vzduchem, jak moc mu buda vadit prolítnout ještě pár dalších milimetrů přez rozpojený vypínač?
A když tam máš rozdíly napětí takové, že tpo ten kilák vzduchu prorazí, kolik to asi naindukuje do vedení na tišťáku, kde se nepočítá s napřetím přez 12V nikde a napčtím přez 5V na naprosté většině plochy? (o složitějších integráčích, jako třeba procesorech, kde jsou izolace mezi vodivými částmi v řádu desítek atomů ani nemluvě ...)

Druhý odstavec není úplně správný ... přes ten "rozpojený vypínač" obvykle nejde přímo blesk :-) jen nějaká "indukovaná špička", takže to má smysl vypnout, odpojit či použít nějakou přepěťovou ochranu. Jinak ty přepěťové ochrany či bleskojistky mají přímo v parametrech energii/čas, kterou "ustojí". Volí se tak, aby odpovídala "umístění", blesk obvykle nezasáhne přímo PC :-)

Co si pamatuju ze školy, tak přímý nebo blízký zásah blesku znamená, že vyhoří úplně všechno bez ohledu na to, jestli to bylo nebo nebylo zapnuté v zásuvce. Ukazovali jsme si tehdy fotky narovnaných hromosvodů (vyrvaných tím bleskovým proudem a jeho silovým působením ze zdi), a taky jak vypadá kobka vn rozvodny, to které přišel po vedení blesk, kolovala nám po třídě zásuvka a jistič, které tím prošly. Hromosvod zajistí, že barák nevyhoří. A nějaké přepěťovky přímý zásah nezachrání.

Pro normální přepětí je nutné dodržet nějakou hierarchii, přepěťovka v zásuvce je poslední článek řetězce, ale když nejsou ty předchozí (tuším dva) články a všechno jde na ni, tak nemá šanci. Už si to moc nepamatuju, byla na to nějaká písmenka A až D podle toho, kam se strkaji. Asi by stačilo otevřít nějakou dobrou učebnici, kde by to mělo být popsané.

Lan, sieť, galvanický článok.

IS 230V/50Hz komplet domácnosti prehnať skrzeva meničom delené trafo, nech scípne preradený obvod.

Zapáliť medzi parapet okien voskové sviečky na odohnanie hlučných hromov.

Doplním dotaz. Dnes se el. rozvody dávají přímo pod omítku. Logicky se nabízí úvaha, že ten kdo má natahané husí krky, tak v případě destrukce vše snadno předrátuje bez sekání.

Má smysl podle vás vše v případě rekonstrukce el. rozvodu dávat do husích krků?