
Ochrana před bleskem - switche, routery, set-top-box, ...
Zdravím vespolek a mám dotaz, jak doma řešíte ochranu před bleskem, resp. přepětím v síti? Předevčírem u nás byla bouřka a půlce města (včetně mě) zničila síťové prvky (switche, routery), DVB-T2 set-top-box, elektronické otevírání dveří přes čip, někomu i komplet televizi či služební notebook.
Elektřinu v celém bytě mám v mědi, novou před několika lety vč. revize. Přístroje mám připojené přes přepěťovou ochranu APC Essential SurgeArrest. Nepomohlo. Soused má sice jen obyčejnou prodlužovačku s vypínačem (v době bouřky vypnutý) a stejně výboj prolítnul.
Mám podezření, že se přepětí dostalo do sítě LAN. Používáte někdo bleskojistky? Místní servisák říkal, že v tomto případě stejně mají skoro nulovou účinnost. Možná by byl řešením záložní zdroj UPS, ale to bych jich musel koupit několik, takže tudy cesta nevede.
Děkuju za váš názor a případně nápady, jestli a jak to lze v domácích podmínkách řešit?
Mi dona používáme přepěťovou ochranu zásuvek vždycky mi to ochrany spotřebiče mam ji 10 let a zatím splňuje co odní očekávám zádím mi nic ještě neshořelo.
Že ti ještě nic neshořelo není zásluha přepěťové ochrany, ale že vám do baráku ještě neuhodil blesk.
viz fleg, ty levné součásti prodlužovaček a mezizásuvek jsou "stupeň d", až ten poslední.
musí jebnout dost daleko, co u tebe vyvolá už jen malou vlnu, k tomu to stačí.
pokud je to hlavní větev blesku vedle sídliště nebo vedlejší větvička přímo k sousedovi, neuděláš nic.
Je to o pravděpodobnosti. A pokud ji chce zvysit na maximum, prostě ty spotřebiče při bouřce vypne. Musí pořídít prodlužku s tím vypínačem fáze i nuly, jak jsem už psal. Podobně pomůže přepěťovka nebo UPSka, všechno je prostě dobré. Že by i přesto všechno někomu bouchlo do baráku a oddělalo mu to el. spotřebiče, to se stane průměrně jednou za život. Kladl bych přitom důraz na "průměrně", ne že host začne na všechny ochrany kašlat, protože jemu už se to přeci stalo.
A takovou poznám v obchodě jak?
vypínač s širokým (čtvercovým) tlačítkem bude 2-pólový.
https://www.gme.cz/p-sw201a-red
Takovýhle vypínač mají v podstatě všechny běžne prodávané prodlužovačky a právě zařízení zapojené právě v takové prodlužovačce vyhořely.
jestli vyhořelo kus města jak píšeš, v tom případě je jasné, že to ta domácí přepěťová prodlužka nezachrání. ona je poslední nejnižší stupeň a jestli je skoro přímo nad vámi nejsilnější bouřka za 30 let, divit se jí nebudeš.
chceš aspoň, ať tě ochrání příště, kdy nebudeš mít takovou smůlu. takže si vybereš značku které se dá věřit, nebude to noname odpad určený pro polské překupníky.
tady jebem lidi za to že o něčem píšou a nenapadne je uvést typ ze štítku. tak to nedělej.
no a za třetí to vezmeš jako příležitost k obměně staré elektroniky. smutné teda je, když to odnese drahý pc s tvými daty. nebo nová velká telka, na které se skvěle vyjímají brtníci u jezera churchill.
Ano, blesk/výboj byl natolik silný, že to nějaká domácí přepěťovka nezachrání. Už to vím. Teď už jen doufat, že zase bude několik let klid...
Doma mám tyto APC přepěťovky:
https://www.czc.cz/apc-surge-arrest-p5b-fr/33581/produkt
Ta prodlužovačka je u souseda, typ nevím, vypadají všechny stejně, je to běžně prodávaná obyčejná prodlužovačka, nejspíš Emos, Solight a podobně.
Některý výrobce umožňoval po nákupu registraci a pojištění pro případ toho, že by ochrana nezafungovala. Bylo něco takového dojednáno? Už si nepamatuju název výrobce, je to tak 10 let zpět.
Pred búrkou všetko odpojiť. Robilo sa to tak už pred 100 rokmi. Prvda, vtedy nebolo v domácnosti toľko spotrebičov od výmyslu sveta, tak to išlo ľahko.
Hm, a když jsi třeba zrovna v práci? Nebo vážně znáš někoho, kdo před každou bouřkou obchází celý byt a všechny spotřebiče odpojí? Protože u nás ve městě ta pondělní bouřka poškodila lidem i bojlery, plynový kotel a podobně....
Nějaké přepětí se muselo dostat i do datových sítí, protože shořely switche, routery, modemy... Taky před bouřkou všechno rozpojuješ?
Ano, poznám. Vždy to tak pred búrkou robím. Keď odchádzam z bytu tak vypnem všetko okrem ladničky. Mám na to v poistkovej skrini taký bazmek, ktorý treba zatlačiť. Okrem toho odpájam aj anténu, teda ja ju pripájam len málokedy, bo zvyčajne používam TVP len ako monitor. Ovšem v prípade vyhorenia pol mesta by to malo ísť cez poistenie.
U nás se vše striktně odpojuje vytažením ze zásuvky, vyjma lednice. Kdysi jsem vydal generální nařízení poté, co známí vyhořeli. Proto raději kontrola zásuvek a vypínačů + dle potřeby klidně vyměnit svépomocí. Radši zaplatit kvalitní materiál, než živit pofidérní pojišťováky.
Z ušetřených peněz hradit prevenci + našetřit na mimořádné události.
Pokud je to jen trochu možné, tak má smysl usilovat o instalaci TV antény do půdních prostor. Mám dobré zkušenosti s yagi a hlavně se sítem. To zda to bude pod střechou fungovat, v tom hraje roli dost faktorů... ale nebudu nosit dříví do lesa.
Raději jsem koupil dražší koax a vytrvale se vytrápil s vyhledáním ideálního místa pod střechou (ani nemůžu napsat kolik hodin mi to vzalo), ale výsledek perfektní. Přitom to vypadalo, že to je a bude nereálné, ale pak se zadařilo. Už jsem to takhle úspěšně instaloval spoustě lidem. Za ten budoucí klid to fakt stojí.
Lan, sieť, galvanický článok.
IS 230V/50Hz komplet domácnosti prehnať skrzeva meničom delené trafo, nech scípne preradený obvod.
Zapáliť medzi parapet okien voskové sviečky na odohnanie hlučných hromov.
Doplním dotaz. Dnes se el. rozvody dávají přímo pod omítku. Logicky se nabízí úvaha, že ten kdo má natahané husí krky, tak v případě destrukce vše snadno předrátuje bez sekání.
Má smysl podle vás vše v případě rekonstrukce el. rozvodu dávat do husích krků?