Test funkčnosti 8 žil UTP kabelu - jaký zdroj?
Dobrý den,
mám problém se dvěma UTP kabely natažených ve zdech v husích krcích. (jsou to 2 nefunkční asi z 20ti utp kabelů) Po nacvaknutí konektorů se tyto dva kabely po připojení k síťovým zařízením nejedou. Switche, síťovky vůbec nerozsvítí.
Mám podezření, že během natahování se mohl některý z 8mi žil poškodit, byť se mi to dřív nestalo. (kabel se během protahování párkát zasekl a byl tahán silou...)
Nemám u sebe ethernet tester tak si potřebuji vypomoct nějakým provizorním testovacím řešením.
Nejprve jsem udělal tento test:
Jeden konec UTP kabelu jsem všech 8 žil spojil kontaktem dohromady (jakoby můstek). Na druhém konci jsem měřil odpor mezi všemi 8 žilami, s výsledkem kde každá má kontakt s ostatními. Takže teoreticky by všech 8 žil mělo být fukčních.
Potřebuji ověřit každou z 8mi žil jestli funguje.
Mám u sebe nějaké adaptéry 230V na 5V=, 12V=, mincovou baterii 3V, baterii 9V.
Zkusil jsem:
UTP kabel má asi 15m:
test 1) na jednom konci UTP kabelu hnědý pár připojit na jeden pól 5V= zdroje a zbylých 6 žil na druhý pól.
Na druhém konci kabelu jsem voltmetrem nenaměřil na žilách nic. (voltmetr byl navolený správně - zkoušel jsem jej na provním konci kabelu)
test 2) stejný test jako č. 1 ale s 3V baterií. Stejný výsledek.
test 3) na jednom konci UTP kabelu jsem všech 8 žil připojil na jeden pól 5V= zdroje a druhý pól připojil na pomocný druhý CU vodič 0,75mm délky 10m vedoucí k druhému konci UTP kabelu .
Na druhém konci UTP kabelu a CU vodiče jsem voltmetrem nenaměřil na žilách nic. (voltmetr byl navolený správně - zkoušel jsem jej na prvním konci kabelu)
test 4) stejný test jako č. 3 ale s 3V baterií. Stejný výsledek.
Takovýto test jsem dřív nezkoušel, tak nevím jestli na 15metrech může být takový úbytek napětí, že je nula.
Prosím o rady jak provést tenhle test v domácích podmínkách... co zkusit.
Děkuji
Al
osobně bych použil zásuvku na jí propojil vždy barevný a pruhovaný daného páru ,zelený, modrý, hnědý a oranžový, tam zapojil RJ45 konektor a na druhé straně pak měřil homogennost daného páru třeba na rozsahu Ohmetr, tedy pokud používáš Multimetr.
Stačí použít druhou zásuvku a měřit pohodlně na připojovacích pinech zásuvky.
pro rychlou kontrolu se dají použít zásuvky 2 a zapojit je tak aby všechny vodiče byly v serii a pak měříš jen mezi krajními vodiči..
Tvé testování je úplně k ničemu. Pokud chceš otestovat "zvoněním", tak vždy tak, že testuješ jednotlivé páry - např. na jednom konci mezi oranž+sv.oranž strčíš baterii, na druhé straně měříš napětí - to musí být pouze mezi oranžovým a sv. oranžovým, nikde jinde! Takto proměříš i ostatní páry, pokud ti stačí FastEthernet, stačí doměřit už jen zelený pár (pokud dodržuješ TIA/EIA). Pokud je nějaký vadný, stále můžeš kabel použít pro FE, jen prohodíš páry - u FE se používají páry 1-2 a 3-6. Na GE potřebuješ všechny 4 páry.
představ si nějaký možný odpor kabelu a na jeho konci = do série digi voltmetr se vstupním odporem 10mega.
tyto dva odpory dělají napěťový dělič.
školní dotaz: kolik promile chyby zanese libovolný odpor vedení vůči odporu 10mega?
výsledek: to vedení musí být přerušené, nebo konektor vadně zakrimpovaný.
Jestli jsem to správně pochopil, nenaměřil jsi nikde žádné napětí. To by znamenalo, že je přerušený celý kabel. Nebo měříš na úplně jiném kabelu.
Tak ak máš voltmeter, potom si "prezvoň" jednotlivé páry... Prepni si voltmeter na "pípak" a testuj... na jednom konci kábla spoj 2 žily - napr. oranžový+oranž.biely, na druhom konci pripoj voltmeter zase na oražový+oranž.biely a ak voltmeter pípa, tento pár je "OK"...
Takto si môžeš prepískať všetky páry. nič jednoduchšie nevymyslíš...