Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Test funkčnosti 8 žil UTP kabelu - jaký zdroj?

Dobrý den,
mám problém se dvěma UTP kabely natažených ve zdech v husích krcích. (jsou to 2 nefunkční asi z 20ti utp kabelů) Po nacvaknutí konektorů se tyto dva kabely po připojení k síťovým zařízením nejedou. Switche, síťovky vůbec nerozsvítí.
Mám podezření, že během natahování se mohl některý z 8mi žil poškodit, byť se mi to dřív nestalo. (kabel se během protahování párkát zasekl a byl tahán silou...)
Nemám u sebe ethernet tester tak si potřebuji vypomoct nějakým provizorním testovacím řešením.

Nejprve jsem udělal tento test:

Jeden konec UTP kabelu jsem všech 8 žil spojil kontaktem dohromady (jakoby můstek). Na druhém konci jsem měřil odpor mezi všemi 8 žilami, s výsledkem kde každá má kontakt s ostatními. Takže teoreticky by všech 8 žil mělo být fukčních.

Potřebuji ověřit každou z 8mi žil jestli funguje.
Mám u sebe nějaké adaptéry 230V na 5V=, 12V=, mincovou baterii 3V, baterii 9V.
Zkusil jsem:
UTP kabel má asi 15m:

test 1) na jednom konci UTP kabelu hnědý pár připojit na jeden pól 5V= zdroje a zbylých 6 žil na druhý pól.
Na druhém konci kabelu jsem voltmetrem nenaměřil na žilách nic. (voltmetr byl navolený správně - zkoušel jsem jej na provním konci kabelu)

test 2) stejný test jako č. 1 ale s 3V baterií. Stejný výsledek.

test 3) na jednom konci UTP kabelu jsem všech 8 žil připojil na jeden pól 5V= zdroje a druhý pól připojil na pomocný druhý CU vodič 0,75mm délky 10m vedoucí k druhému konci UTP kabelu .
Na druhém konci UTP kabelu a CU vodiče jsem voltmetrem nenaměřil na žilách nic. (voltmetr byl navolený správně - zkoušel jsem jej na prvním konci kabelu)

test 4) stejný test jako č. 3 ale s 3V baterií. Stejný výsledek.

Takovýto test jsem dřív nezkoušel, tak nevím jestli na 15metrech může být takový úbytek napětí, že je nula.
Prosím o rady jak provést tenhle test v domácích podmínkách... co zkusit.

Děkuji
Al

osobně bych použil zásuvku na jí propojil vždy barevný a pruhovaný daného páru ,zelený, modrý, hnědý a oranžový, tam zapojil RJ45 konektor a na druhé straně pak měřil homogennost daného páru třeba na rozsahu Ohmetr, tedy pokud používáš Multimetr.
Stačí použít druhou zásuvku a měřit pohodlně na připojovacích pinech zásuvky.

Tvé testování je úplně k ničemu. Pokud chceš otestovat "zvoněním", tak vždy tak, že testuješ jednotlivé páry - např. na jednom konci mezi oranž+sv.oranž strčíš baterii, na druhé straně měříš napětí - to musí být pouze mezi oranžovým a sv. oranžovým, nikde jinde! Takto proměříš i ostatní páry, pokud ti stačí FastEthernet, stačí doměřit už jen zelený pár (pokud dodržuješ TIA/EIA). Pokud je nějaký vadný, stále můžeš kabel použít pro FE, jen prohodíš páry - u FE se používají páry 1-2 a 3-6. Na GE potřebuješ všechny 4 páry.

tak nevím jestli na 15metrech může být takový úbytek napětí, že je nula.

představ si nějaký možný odpor kabelu a na jeho konci = do série digi voltmetr se vstupním odporem 10mega.
tyto dva odpory dělají napěťový dělič.
školní dotaz: kolik promile chyby zanese libovolný odpor vedení vůči odporu 10mega?
výsledek: to vedení musí být přerušené, nebo konektor vadně zakrimpovaný.

Tak ak máš voltmeter, potom si "prezvoň" jednotlivé páry... Prepni si voltmeter na "pípak" a testuj... na jednom konci kábla spoj 2 žily - napr. oranžový+oranž.biely, na druhom konci pripoj voltmeter zase na oražový+oranž.biely a ak voltmeter pípa, tento pár je "OK"...

Takto si môžeš prepískať všetky páry. nič jednoduchšie nevymyslíš...