Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Rychlé nabíjení chytrého telefonu

V současné době se prodávají na trhu mobilní telefony s různými standardy rychlého nabíjení například quick charge v poslední verzi 5.0 od snapdragonu nebo power delivery pro iPhone a některé phony s androidem.dale jsou například u Motoroly standard turbopower.

Jestli to chápu správně odběr proudu u mobilu má být do 5A. Jestli že budu mít mobil podporující QC 5.0 a k tomu adaptér od výrobce jak se vleze do max proudu 5A?

Vyšší proud baterii nabije rychleji, ale podle mě zkracuje životnost. Ne mobilu, ale právě té baterie. Jako nouzovka, když potřebuješ nutně někam jít je to fajn, ale osobně to nepoužívám.

Jestli že budu mít mobil podporující QC 5.0 a k tomu adaptér od výrobce jak se vleze do max proudu 5A?

Myslíš, že by výrobce dodával adaptér, se kterým by to nefungovalo podle představ výrobce?

Já zase používám pouze rychlé nabíjení. Životnost to možná sníží, ale pravděpodobně vyměním mobil dřív, než se to pořádně projeví. Samozřejmě pokud někdo používá mobil, dokud se "nerozpadne" a pak si teprve koupí nový, tak ten by to moc často používat neměl.
Jinak asi neškodí nabíjení jako takové, ale vyšší zahřívání během něho.

A je vidět rozdíl mezi nabíjením s QC 1.0 a QC 4.0 ve zkrácení životnosti baterie.

Tím myslím znatelný rozdíl že hned například po záruce je baterka K.O. s QC 4.0 a s QC 1.0 vydrží například víc než 3 roky za předpokladu že budu nabíjet od 40 procent do 90 procent u obou verzí QC?

Jj, přesně tak. Pro lidi, kteří chtějí mít mobil třeba pět let se stejnou baterií bych rychlé nabíjení nepoužíval, ale hodně lidí mění stejně mobil každé 2-3 roky, tam bych se toho asi nebál.
Jako nouzové a rychlé nabíjení před nějakou cestou je to v pohodě, pokud se nepoužívá každý týden.

Ty ruzne protokoly pro rychle nabijeni jsou o tom, ze si zarizeni vzajemne "pokecaji" a domluvi se. Jako:

"Ahoj, ja jsem mobil s PD, snesu klidne 20V 6A" (ano, jsou dokonce i takove mobily)
"Nazdar kamo, tady nabijecka. Koukam sneses hodne, ale to neumim. Chces 9V 3A?"
"Cau kote, per to do mne!"
"Tak jo, tady to mas"

- pokud na "Ahoj, ja jsem mobil s XY" neprijde zadna odezva, tak protistrana dany protokol nema, nezna, nepokeca si a poskytne pouze pro jakekoliv zarizeni bezpecnych 5V. Proud kolik zvladne, pri 5V tusim max. 3A, bezne spis 500mA nebo 1A.

S rychlonabijecim adaptérem u Motoroly moto g41 (má výkon adaptéru 30w) vs například realme GT neo 3 (má výkon adaptéru 80w).

Poznám rozdíl ve výrazném poklesu kapacity baterie po 2 letech a s předpokladem který jsem napsal výše?
Nebo ten rozdíl ve výkonu adaptéru by musel být výraznější když bych to srovnal s kamaradovym jiným mobilem?

Vseobecne je to hlavne o poctu nabijecich cyklu - a pak castecne i o rychlosti nabijeni. Ale to je spis o te teplote, aby se clanky neprehrivali. Treba u Xiaomi uvadi vyrobce ze pri 120W nabijeni bude mit baterie po 800 cyklech porad aspon 80% kapacity. Takze - kdyz budete nabijet mobil obden, po 4 letech (a par mesicich) by jeste porad mel mit 80% kapacity baterie.

(cyklem se mysli od uplneho vybiti po uplne nabiti, stav "mam 35%, radeji to nabiju" se nerovna "jeden cyklus".)

(jo a samozrejme muzete trefit na nepovedenou baterii ktera tech 800 cyklu proste neda. Ale posledni dobou mi prijde ta kvalita vseobecne lepsi nez byvala)

Jasně netrefí se přesne stejně jako já do rozptylu vybíti a nabití. Pak ten rozdíl bude vidět v užíti jak dlouho byla spuštěna WiFi nebo data nebo nastaveném jasu a době volání nebo přes noc používání režimu letadlo nebo případně spuštěnym hrám, nebo puštěným filmum což oba nevyužívame.

Uvidíme jestli ten rozdíl bude vidět ale osobně se domnívám že jen prodejce mobilu má větší zkušenosti co a jak dlouho to vydrží. Hlavně že prodejci mobilu a je jich dost prodají spíše plechu.