Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Disky problém

Zdravím chcel by som sa spýtať čo windows spravil keď mi prehodil súbory medzi SSD a HDD, povedzme tak že na SSD boli hry a veškeré programy, na HDD zasa filmy serialy hudba fotky a pod..., (na M2 sata je windows tam sa nič nezmenilo ten neriešim), momentálne to je opačne hry a programy sú na HDD a filmy obrazky a pod. na SSD, stalo sa to potom čo som vypal počitač a odpojil som SSD tam kde boli hry, keď som ho nahodil späť nahralo mi iba SSD a HDD nie (SSD už neobsahovalo hry ale fotky) v správcovi diskov som HDD ani nenašiel skúsil som aj pomeniť písmenka, bios ukazoval tak isto že funguje len SSD, keď som to urobil opačne že som zapal HDD a SSD odpojil tak začal HDD fungovať ale neboli tam filmy ale hry teda opačne, následne som pripojil aj SSD znova a už fungujú obe jednotky, ale stále sú zamenené súbory to čo mám byť na SSD je na HDD a opačne, neviem prečo sa to stalo a buďem rád ak mi poradíte ďakujem 😉

předpokládám, že systémový ssd/m.2 neodpojuješ. není důvod, systém nenaběhne. jestli je to sata ssd, má být zapojený na desce v sata slotu s nejnižším číslem. nutné to není, ale je to obrana právě proti takovým prohazovačům disků.
v biosu pak volíš pořadí bootování...
starý způsob = legacy, s mbr diskem: podle označení výrobce disku
nový způsob = uefi, s gpt diskem: v biosu se zvolí windows manager.

poprvé vytáhneš všechny flashky. cd mechaniky ve správě disků (diskmgmt.msc) posuneš někam pryč - třeba na kulaté o: a měly by mít sata s nejvyšším číslem.
ostatní pevné disky si ve správě disků nějak logicky setřídíš.
toto nastavení ti zůstane věčně = do přeinstalace nebo výměny některého disku.

usb disky se nezabýváš, windows si dodnes zapamatují pouze jedinou flashku, nemá to smysl.
ve flashkách se dá orientovat použitím souboru autorun.inf a přiřazením ikony. a windows10 umí přečíst i jejich název.

chaos v discích ještě může způsobovat, když si necháš zapamatovat připojení síťového disku a teprve po něm připojíš nový pevný disk, ale o tom nepíšeš.

a když jsi v tom řešení problémů: spustáš si crystaldiskinfo.
- jednak vytřídíš vadné disky s varovným označením.
- pak zkontroluješ že nemáš raw chyby v id:c7 (crc error), obvykle vadný datový nebo napájecí kabel. v tekovém případě vyměníš oba.

ad dole nějaké fotky, kde asi nikdo neví, cos s tím dělal: ty máš systém nainstalovaný na d:? adresáře "d:\program files" jsou prázdné, nebo něco obsahují?

pokud se nemůžeš vyznat ve správě disků, je to zčásti tím, že disky nejsou pojmenované, nevíš co kde máš a místo změny písmena jsi prohazoval kabely.
správa disků je odporný nástroj, místo něj doporučuju free minitool partition wizard, niubi partition editor a podobné.

Na m2 (C) systém a hej je v doske v m2 slote, na SSD (D) hry, na HDD (E) boli fotky a pod..., takto to bolo v originále po dobu 2 rokov až do doby 3 dni dozadu, sestra mi dala HDD aby som jej zalohoval subory na môj HDD a jej HDD naformatoval, vypnutý počítač som otvoril, kedže som nemal po ruke SATA kabel tak som odpojil SSD ktoré obsahovalo HRY (som drbnutý lebo mohol som radšej dwd-rw), HDD na ktorom som mal blbosti zostalo zapojene a na miesto SSD som pripojil sestrine HDD, zapal počitač oba disky nabehli a spravil som zálohu na môj HDD, nasledne som jej disk naformatoval, keď bolo všetko hotové vypal som počitač sestrine formatovane HDD som vytiahol, na jeho miesto som späť pripojil moje SSD, po zapnutí počítača po preskočení loga mojej dosky systém nenabehol ale začal načítavať od nula do 100 % v zmysle (reconfigurate drivers) alebo niečo v tom zmysle nepamätám sa presne, po načítani windowsu fungovalo iba SSD ktoré obsahovalo fotky a zálohy (aj sestrinu), tak isto to vypísal aj BIOS že funguje len SANDISK SSD PLUS 1000 GB, skúšal som cez disk managera priradiť miesto ST1000DM003 (HDD) no nenašlo ho ani BIOS ani systém, skúsil som pomeniť mená písmenka a podobne nepomohlo, znova som vypal počitač no odpojil som SSD a nechal pripojené len HDD, po zapnutí sa mi už zobrazili aj ikony hier začal púštať STEAM a iné programy (ktoré v originále boli na SSD, kúpil som SSD na hry a inštaloval tam, takže nie neboli na HDD proste nie), BIOS zasa registroval normálne ST1000DM003 (HDD) aj systém, fotky a filmy zálohy aj sestrina fuč, pretože sa to nachádzalo na odpojenom SSD, nakoniec som pripojil aj SSD zapal počitač a nahralo oba disky aj systém aj BIOS, lenže prohramy a fotky ostali nadalej prehodené opačne, (nemôžem ti dať dôkaz že tie hry 100% boli na SSD pred tým ako sa to stalo, ale zamysli sa písal by som tu keby mám 10 rokov a neviem čo si kam inštalujem, tie hry som inštaloval na SSD, som presvedčený že chyba nastala pri bootovani disku ako novo pripojený disk pretože si ho systém nejakým spôsobom nepamätal. Posledná vec neodpájal som SATA káble z dosky ale z diskov takže disk je v doske na tom slote kde bol aj pred tým, ďakujem som rád že sa najde niekto kto chce pomôcť. Ak sa nič nedá robiť spravím si zálohy naformátujem oba a znova nainštalujem všetko na SSD a na HDD nahádžem zálohy.

Není prostě možný, aby se při odpojení disku prohodily data. Už jenom z časového důvodu - taková operace by trvala poměrně dlouhou dobu.
Takze ač se ti to líbí nebo ne, jediné vysvětlení, které není z říše sci-fi, je to, že jsi to tak měl špatně vždycky.
Ostatně viz tvůj první screenshot, kde máš na SSD oddíl s popiskem HDD a naopak.

Tak se už lepšíš, už jsi z toho románu dokázal udělat celé 3 věty, i když až ke konci. :-)Jinak se to moc chápat nedá, třeba ani to, jestli ti je nebo není 10 let. Bez ohledu na věk ale pochop, že se data sama tajně vyměnit nemohla. Zkus ještě CMOS reset, třeba se to nějak srovná. A dej sem screen ze správy disků a taky stromu složek se zobrazením podrobností, tj. daty vzniku a změny.

jedna technicka: jak vidim ze screenu, nejsi zvykly pouzivat nejakeho spravce disku (diskmgmt.msc, nebo radeji nejaky free partition manager).
tim padem nemas ani prehled ktere disky jsou oznacene jako aktivni=bootovaci, na kterych discich se ti vytvoril skryty oddil s bootloaderem - pri spatnem poradi disku pri instalaci to nemusi byt ten samy kde jsou windows. ono to pak funguje do te doby, nez vytahnes "spatny/nedulezity" disk.
podobne zalezi u kopie/zalohy/klonu disku, jestli zahrnes i ty skryte oddily, a jestli je taky aktivni. tve vypisy viditelnych oddilu disku jsou o nicem, musis videt komplet disk jak vypada - bez poradneho spravce disku se neobejdes.

a jak bonus: sleduj co jsou skutecne soubory/adresare, a co jsou zastupci.
zastupce selze, kdyz se ti zmeni pismeno disku kam ukazuje.
program nekdy jde spustit, ale selze v pripade ze ma zaznam v registrech a odkazuje se na okolni soubory pod nejakym pismenem.
i proto maji byt aplikace jen na systemovem disku, ktery zustane vzdycky c: bez ohledu na prohazovani dalsich disku.

nie je to nvme, je to len m2 sata priamo v doske, keby sa vymenia písmenka tak mi neprehodí subory naopak proste ked ospojim SATA kabel z SSD-čka hry nesmejú fungovať pretože som ich inštaloval do SSD-čka, ale oni fungujú lebo sú už na HDD

Systémový disk bývá většinou Disk 0, netuším, proč tam máš HDD. Zřejmě jsi při instalaci ostatní disky neodpojil.
A že se ti všechny soubory a složky na discích tajně prohodily tomu snad sám nevěříš. Protože i kdyby se to stalo, tak na přesun systémových složek by se Windows zeptaly a zřejmě by i chtěly heslo správce. A taky by asi měly ty složky nové datum a přesun stovek GB by nebyl tajně hotový za pár minut během nějakého vypínání PC.
Tohle spíš vypadá, že máš systém na dvou discích a ani nevíš, který bootuješ.

Nedovedu si představit že by windows přehodil obsah mezi disky. Tomu snad nevěříš taky. Jediné možné vysvětlení by bylo.....nebyl přes víkend vyvolán nějaký démon, třeba borovičkový ?

Na tom obrázku 123 je vidět, že zástupci třeba eurotruck zrovna nefungují. Podle mě jen přehozené písmena. A asi sis prostě myslel, že se to ukládá jinak.

Technicky je zcela vyloučené, aby se soubory "prohodily". Vyžadovalo by to speciální postup (střídavé přesuny jednotlivých souborů) a celkem dost času.

Takže buď to tak bylo od začátku a disky byly blbě pojmenované nebo je to nějaký bordel se zástupci/linky ???

Tím přestrkáváním a šíbováním s písmenky jsi to dorazil ...

Takže disky postupně samostatně připojit jako externí, zjistit skutečný stav všech souborů na disku (nejen jméno adresáře) a disk správně pojmenovat v souladu s realitou (ať už se ti líbí nebo ne).

Potom je zapojit zpátky a přidělt vhodná písmena.

Nakonec to třeba můžeš i přeorganizovat. Jinak, nějaké "přestrkávání" systémových adresářů může taky způsobit zmatek, obzvlášť v kombinaci s písmenkama či nějakými linky (třeba i nevědomými).

Ospravedlnujem sa ale chodím aj do roboty takže odpovedám až teraz. Záver znie tak že to vzdávam či už to je sci-fi alebo sa to skutočne stalo, ďakujem za rady ale nechce sa mi sedieť 3 hodiny u počitača a riešiť ten problém. Sedávam pri počitači tak raz za týžden, rozhodol som sa že to proste naformatujem a všetko znova stiahnem a nainštalujem (s gigovú optiku to bude raz dva), do budúcnosti si uložím foto súborov ktoré budú na diskoch aby som veďel určiť čo je na SSD a čo je na HDD, Aj tak ďakujem za snahu no nepovažujem to za nutnosť k prežitiu, na aute mi odišla lambda v DPFku to ma tankuje viac, ďakujem a čaute 🙂