Jaký systém pouze pro VPN + Remote desktop
Potřebuji poradit co nejméně náročný systém, který by byl provozován virtuálně pod HyperV a sloužil pouze pro připojení do VPN přes FortiClienta a spuštění vzdáleného počítače s Windows 10 přes Remote desktop. Teď na to mám Windows 10, funguje to, ale bere si to zbytečně moc zdrojů (paměť, výkon). Určitě už někdo něco podobného řešil a má zkušenosti.
Zkus trosku popsat situaci a co chces dosahnout.
Pořebuji se z jednoho PC s W10 připojit přes FortiClienta + Remote desktop na firemní PC s W10. Ale nemohu to z více důvodů udělat přímo. Takže na to potřebuji virtuální stroj co poběží pod HyperV. Mám to vyřešené s virtuálními W10 a funguje to dobře, ale rád bych použil nějaký jednodušší a méně náročný systém.
Takze ty se z toho PC pripojis pres RD na to virtualizovane, tam spustis FortiVPN a z nej pres dalsi RDP na to firemni?
Je to jednodušší. Na svém soukromém NTB s W10 spustím v HyperV virtualizované W10 v maximálně minimalizované podobě (zakázal jsem a odinstaloval všechno co jen šlo)., tam spustím FortiVPN (jediná aplikace co tam je) a z něj se připojím přes RDP na firemní stroj s W10. Takže mám soukromý PC zcela oddělený od firemní sítě a všechno funguje dobře. Akorát mi ty virtualizované W10 berou paměť a výkon CPU na NTB, po každé aktualizaci více a více. Takže mne napadlo, jestli to nenahradit něčím jiným, třeba nějakým Linuxem? Nevím, nemám zkušenosti, proto se radím zde, jestli někoho něco nenapadne.
Jako Linux se dá v pohodě ořezat tak, že bere zlomek zdrojů oproti letmo oříznutým Windows. Já se na Windows dálkově nikdy nepřipojoval, ale vím, že nějaké takové připojení z Linuxu na Win používali lidé v mojem okolí celkem spokojeně (ve smyslu, že stížnosti nebyly na spojení, jen na ty Win). Ale určitě to nebylo FortiVPN, o tom nevím nic.
Tady si můžeš vybrat který systém se ti nejlíp hodí:
https://www.fortinet.com/support/product-downloads
V jiném to asi nespustíš.
Tak Linux tam u klienta je, jak rpm, tak deb, takže by to v principu mělo asi jít nějak na skoro každou distribuci a většina distribucí by to měla vzít buď rovnou z těch balíčků, nebo po doinstalování nějakého rpm/deb manageru
Takže bohužel jsem zkrachoval hned na začátku na tom, že jsem nenašel žádnou instalaci Linuxu, která by fungovala pod HyperV a současně nespotřebovávala více zdrojů, než zcela očesané 32b Windows 10.
Pretoze si mal mylnu logicku uvahu, ze zdroje odobera VM.
Zdroje ti odobera hyper-v, takze zmenit matricu a mozno budes na tom lepsie.
Napriklad VirtualBox,
Jedna z "urban legends" ... že W10 zatěžují HW nějak výrazně víc, než Linux. HW zatěžují hlavně spuštěné programy
VM samozřejmě nějakou zátěž přidá, ale zrovna Hyper-V je efektivní.
HyperV je na zdroje mnohem náročnější než VirtualBox. Na notebooku jsem provozovat i 3 virtualizované stroje současně + vlastní notebook, 2 současně nejsou vyjimkou.
Co ti brání v tom mít Forti klienta nainstalovaného a spuštěného přímo na notebooku? Stejně pouštíš virtualizovaný stroj v práci a RDP slouží jako izolační vrstva. Pokud si nebudeš přímo mapovat disky, tak není nic přímo propojené.