Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Revize herní PC sestavy

Vážení,

chtěl bych Vás, jakožto odborníky ve svém oboru, požádat o revizi této herní sestavy, kterou si plánuji zakoupit:

https://www.czc.cz/341757,334727,331697,330222,287506,300780,269133,364402,331149,358612/kody

Při sestavování jsem se snažil již vycházet z rad na této poradně, proto Vám sestava možná bude připadat povědomá. Nedivte se, prosím, že jsou v seznamu 2 PC skříně a 2 zdroje - zde bych chtěl od Vás poradit, které byste vzhledem k ostatním komponentům sestavy spíše doporučili (PC skříň chci elegantní, jednoduchou, moderní a odhlučněnou).

Očekávám (podle názorů v jiných diskuzích), že budete namítat, že 850W zdroj je příliš - dal jsem ho do seznamu z toho důvodu, že tuto PC sestavu plánuji mít alespoň 10 let (pokud to půjde) a budu průběžně měnit (modernizovat) jednotlivé komponenty (včetně grafické karty), takže potřebuji mít zdroj "předimenzovaný".

Pokud ale řeknete, že 850W zdroj nebude třeba ani za 10 let a bude akorát zbytečně spotřebovávat více elektřiny (což v dnešní době určitě nechce nikdo z nás), dám samozřejmě na Vaše rady - což mě přivádí k mé poslední otázce: když koupím předimenzovaný zdroj, který sestava nebude naplno využívat, naroste i spotřeba elektrické energie celé PC sestavy? Pokud ano, který zdroj byste tedy v mém konkrétním případě za daných podmínek (dimenzovaný na dalších 10 let) k této sestavě doporučili?

Předem děkuji za Vaše odborné rady.

Za mě ok, akorát bych určitě nebral ten zdroj od Be quiet!, ale určitě ten Seasonic.

Skříň ti neporadim, bych řekl, že obě ok, vyber tu, která se ti líbí víc.

Když budeš brát 150W v době, kdy nebudeš pařit hry, tak je už jedno, jestli 750 nebo 850W. Stejně to bude mít špatnou účinnost. Naopak v náročné hře by ses mohl dostat na 450W a dneska mají zdroje dobrou účinnost už za polovinou nominálu. Nicméně přepálené to je hodně, tobě by možná s odřenýma ušima stačil 550W. Můj názor, že pokud i teď nebereš Ryzena 5800X, který si bere víc a má vyšší výkon, tak asi ani za 10 let nebudeš brát úplný highend a potom je prostě 850W zbytečné.

Když časem zvolíš super výkonou grafiku jedno které generace, pravděpodobně ji ani tvůj procesor nedokáže nakrmit, takže kategoricky říkat, že procesor měnit nebudeš, jen grafiku a proto si nechávat zadní vrátka výběrem předimenzovaného zdroje, je nesmysl.
Ale jistě můžeš časem vzít výkonější grafiku nějaké nové generace, která ale pravděpodobně nebude totální highend a tudíž nebude mít ani extrémní odběr a dá se očekávat, že bude mít spotřebu jen o něco vyšší. Proto je správné, že volíš zdroj s rezervou, ale říkám ti, žes to v takovém případě přehnal.

Prvně si teda ujasni: je možné, že časem vyměníš střeva počítače komplet a ponecháš jen skříň a zdroj nebo je to minimálně dalších 10 let vyloučené?

Pokud budeš upgradovat opravdu jen grafiku s ohledem na stávající procesor, tak se dá předpokládat, že budeš mít grafiku s jedním 16PIN a cca 1x16PIN=2x8PIN.

Ideální by byl zdroj se 16PINem, ale koukal jsem, že takové stojí deset tisíc, takže stejně budeš používat redukce a to znamená, že si budeš muset dávat na odběr grafické karty pozor, aby ti to neshořelo. (To se u dnes nejvýkonějších grafik RTX4090 děje.)

Teda ve výsledku se budeš muset držet s příkonem grafické karty na uzdě a 650W Seasonic Focus Gold stačí.

Pokud ti nevadí nemodulární kabeláž, tak za mě nejzajímavější je:

https://www.czc.cz/seasonic-g12-gc-750w/331148/produkt

650W je jen o stovku levnější, proto 750W, cena výborná, kvalita tam je.

Po tomto komentáři jsem usoudil, že opravdu nemá cenu brát předimenzovaný zdroj a rozhodl jsem se pro 650W. Mám rád značku Seasonic, a proto bych u ní i rád zůstal.

Já už jsem byl téměř rozhodnutý pro tento (hlavně asi díky polo-modulární kabeláži a delší záruce - vyšší cena mi díky těmto zmíněným výhodám nevadí): https://www.czc.cz/seasonic-focus-gold-650w/260653/produkt

Ale zmátlo mě tvé doporučení tohoto (akorát ve variantě 750W, protože je pouze o 100Kč dražší): https://www.czc.cz/seasonic-g12-gc-650w/331147/produkt

Chci se tedy naposledy zeptat: Který (bez ohledu na cenu) je z těchto 2 zdrojů (viz URL výše) lepší (kvalitnější a spolehlivější), když mi bude stačit 650W?

Předem moc díky za odpověď - po této odpovědi už i sestavu rovnou objednám.

Chybu určitě neuděláš, taky jsem ho před nedávnem kupoval. Myslím, že to moc řešíš, nic osobního. Seasonic je obecně kvalitní značka, nevím jakými součástkami přesně jsou jednotlivé typy osazené, ale 7 let záruke je pořád více jak 5 let. A nakonec, pos*at se může cokoliv.

Díky za komentář. Ano, osobně si taky myslím, že už jsem rozhodování pro PSU věnoval víc času než bych chtěl.

Mojí motivací bylo najít dostatečný zdroj i pro případné budoucí upgrady, ale zároveň s co nejvyšší efektivitou (kvůli spotřebě).

Ale souhlasím, že rozhodování v takových nuancích (jestli 750W nebo 650W, jestli model X nebo Y) už asi nemá takovou váhu a je zbytečné s tím dále ztrácet čas :-).

Gold má certifikovanou efektivitu, což neznamená, že bez Gold jí také nemůže dosahovat, akorát certifikát výrobce neudělal, protože pro ten zdroj chtěl nasadit nízkou cenu. Ale může to být i opačně, že ji neudělal, protože ošidil součástky, aby to mělo nízkou cenu. :-)
U Seasonicu bych tu druhou možnost nepředpokládal.

Stejně tak, když tam není modulární nebo plně modulární kabeláž, tak nemá na konektoru jak vzniknout přechodový odpor, který by účinnost snížil. S tím musí výrobce počítat, když volí ostatní součástky. Zase ale bude kvůli tomu na něčem šidit věhlasná značka?

A do třetice, když má zdroj zvládnout zátěž vyšší, tak asi musí být dimenzován tak, aby ji zvládnul, což ten s nižší maximální zátěží nemusí. Akorát proti tomu jde to hledání energetického optima.

Závěrem, opravdu to moc řešíš. Osobně kupuju Gold, ten certifikát chci, aby to mělo. Čim větší zátěž mi zdroj zvládne, tím to beru lepší a kupuju co největší nominální výkon, ale nejsem blázen, abych utrácel zbytečně za něco, co nevyužiju. Proto, když je mezi jinak stejnýma zdrojema stovka rozdíl, koupim ten s více Watty, když tam bude rozdíl třista, tak to už je láhev dobrýho pití, to potom investuji lépe než do zdroje. :-)

Skvělé, zde je tedy finální sestava (kdyby někdo také skládal podobnou sestavu, ať se může inspirovat):

https://www.czc.cz/341757,334727,331697,330222,323016,331148,289971/kody

Zdroj zůstal zachován (750W), akorát byla změněn GPU (z RTX 4070 Ti na RTX 3070) kvůli nižší ceně - také mám rád dobré pití :-). Až nebude stačit v budoucnu grafický výkon, tak bych obměnil např. za RTX "8070".

Když chceš zdroj aby vydržel 10 let tak proč "bereš" s tříletou zárukou ? Jsou zdroje s 10ti letou.
Ano jsou dražší o litr ale nebudeš ho teoreticky kupovat třikrát
https://www.alza.cz/corsair-rm850x-2021-d6489372.htm
(že ho czc nemá neřeším)

850W je akorát. Předpokládám spotřeba komponent bude stoupat.

Pokud ale řeknete, že 850W zdroj nebude třeba ani za 10 let a bude akorát zbytečně spotřebovávat více elektřiny (což v dnešní době určitě nechce nikdo z nás), dám samozřejmě na Vaše rady - což mě přivádí k mé poslední otázce: když koupím předimenzovaný zdroj, který sestava nebude naplno využívat, naroste i spotřeba elektrické energie celé PC sestavy? Pokud ano, který zdroj byste tedy v mém konkrétním případě za daných podmínek (dimenzovaný na dalších 10 let) k této sestavě doporučili?

Dřív byly zdroje naprosto nehlídané co se týká účinnosti, hlavní problém byl zejména s nižším zatížením.

Existují i měření konkrétně tento zdroj při spotřebě "čumím na net" odhad 60-80w má skvělou účinnost 85 procent. Nedá se předpokládat, že jiné zdroje (s menším max výkonem) na tom budou lépe kromě skupiny Platinum.

https://www.techpowerup.com/review/corsair-rmx-series-850-w-2021/5.html

Máš tam grafiku s tím hrozným konektorem 12VHPWR což je novinka. Počkal bych až dorazí víc zdrojů s tímto konektorem. Myslím, že redukce v prosklené skřínií moc dobře vypadat nebude.

BTW: prosklená skříň a odhlučněná jsou v rozporu.

EDIT: tak ke corsairu se dá dokoupit, super https://www.alza.cz/corsair-premium-individually-sleeved-12-4pin-pcie-gen-5-12vhpwr-600w-cable-type-4-black-d7587418.htm?kampan=adwkom_komponenty_pla_all_obecna-css_ostatni-komponenty-redukce_c_1003717___DO101a16a1_602743699820_~140047707480~&gclid=EAIaIQobChMIhLPTpJvq_AIV0QN7Ch1ySAXdEAQYASABEgKrffD_BwE

Padaly tu návrhy na kvalitní zdroje s 5 a 7 letou zárukou, takže obojí bylo splněno, tvůj zdroj je navíc jen drahý. Jistě je to kvalitní zdroj, ale k 5700X + RTX4070Ti je to zbytečný luxus, tu tisícovku bych na jeho místě dal do Ryzenu 5800X. Pokud má nazbyt tisícovky dvě, pak možná teda připlatit i na zdroji. :-)

:-D padlo tu jen to nejlevnější co Seasonic a Be quiet vyrábí, ještě s napevno přidrátovanýma kabelama což bych do průhledné skříně nechtěl.
Seasonic řada Focus SGX je obecně známá jako kvalitnější a ví to i výrobce a Be Quiet ta řada SYSTEM POWER 10 je snad už doprodej.

Jo použitelné to asi je.
Ať si tazatel koupí co chce.