Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jak převést rozsáhlý *xml soubor do čitelnější formy?

Pro své potřeby dokážu z rozsáhlých tabulek v Excelu vytvořit požadované *xml soubory, třeba pro odesílání na úřady (typicky kontrolní hlášení k DPH).

Zajímal by mě opačný postup, tak dostat data z hotového *xml třeba do Excelu, případně databáze. K jednotlivým *xml souborům existuje i *xsd schéma. Netuším jak (jednoduše) na to, zda je nějaká možnost, jak data z toho vydolovat třeba přímo v Excelu - či je nutné použít jiný (programátorský?) postup. Respektive přesněji: vůbec tomu nerozumím.

Ta data jsou teď poněkud výbušné zboží (náhle se probudili rádoby bojovníci za GDPR, přitom VŠECHNY tyto údaje může KDOKOLIV získat - byť méně pohodlně - už řadu let), vše je k mání tady: https://www.mojedatovaschranka.cz/sds/welcome?part=opendata

Tak jsem zkusil ten nejmenší soubor naimportovat do Excelu (2007), menu Data - Načíst externí data - Z jiných zdrojů, po pár minutách hotovo, uloženo jako *xlsx, opravdu pěkná tabulka.

Zkusil jsem stejný postup na další, půlgigový soubor, běží to (kolečko se točí) už dobře 20 minut, zatím nic. Nechám to klidně běžet hodinu, dvě, ale trochu se obávám, že to tenhle Excel nezvládne. Na PC je 16GB RAM, ve Správci úloh vidí, že Excel (32bit) žere kolem 890MB paměti.

Zkusil jsem ten největší soubor do Accessu (2007) dostat, šlo to, ale nenačetlo se to tam celé (jen něco přes mio záznamů, možná nějaké omezení starší verze?). Výsledek je v 5 tabulkách, bohužel bez nějakého společného ID. Vytvořil jsem tedy vlastní, šestou, připravil chlívečky s tím, že to tam z těch původních tabulek copy/pastnu. A tam jsem skončil, schránka vezme jen nějakých 64 tisíc řádků, s tím se drbat nemíním ;-)

Zkusím to případně ještě v Office 2019 (manželka). Není to nic důležitého, spíše mě to zajímalo, z how_to pohledu

Vypsat data do tabulky v php jde např. takto (vypíše všechny id s tradeName):

<table>
<tr><th>id</th><th>tradeName</th></tr>
<?php
$xml = simplexml_load_file('datafile-seznam_ds_ovm.xml');
foreach($xml as $box) {
	echo "<tr><td>" . $box->id . "</td><td>" . $box->name->tradeName . "</td></tr>\r\n";
};
?>
</table>

Vypsání je prakticky okamžité u toho 16 MB souboru datafile-seznam_ds_ovm
Vypsat se dají všechna data nebo si to klidně můžeš místo vypsání do tabulky hodit do databáze.

Zkusil jsem vypsat id, jméno a příjmení do tabulky z toho půlgigového souboru datafile-seznam_ds_fo, vypsané v prohlížeči to bylo odhadem asi za 20 sekund.

<table>
<tr><th>id</th><th>Jméno</th><th>Příjmení</th></tr>
<?php
$xml = simplexml_load_file('datafile-seznam_ds_fo.xml');
foreach($xml as $box) {
	echo "<tr><td>" . $box->id . "</td><td>" . $box->name->person->firstName . "</td><td>" . $box->name->person->lastName . "</td></tr>\r\n";
};
?>
</table>

A v případě potřeby ten xml může být v zip archivu (místo 500 MB má soubor 30 MB), v tom případě se to xml načítá takto:

$zip = new ZipArchive;
if ($zip->open('datafile-seznam_ds_fo.zip') === TRUE) {
    $xml = simplexml_load_string($zip->getFromName('datafile-seznam_ds_fo.xml'));
    $zip->close();
}

Nedávno jsem převáděl soubor velký (téměř 2GB) XML soubor do Excelu. Protože výsledek měl více řádků, než činí limit pro Excel, tak ho jmenovaný program nebyl schopen importovat. Následně jsem tedy vyzkoušel tři metody:

1) Online programy na webu; ani v jednom z více případů se mi to nepovedlo.

2) Script Power Shellu, který jsem našel na webu:
$xlsSpreadsheet = 51
$Excel = New-Object -Com Excel.Application
$WorkBook = $Excel.Workbooks.Open("c:\Test.xml")
$WorkBook.SaveAs("c:\Test.xlsx", $xlsSpreadsheet)
$Excel.Quit()

Tento script sice fungoval na většinu souborů, ale na tom mém gigantickém pracoval více jak hodinu, než jsem se nad ním smiloval a proces ukončil. A to jsem ho nechal zpracovávat na RAM Disku.

3) Rozdělení XML souboru na vícero menších, které by pak Excel pobral a mohl je nabídnout MS Accessu, kde by nebyl problém vytvořit jakkoli velkou tabulku databáze. V tomto směru jsem zjistil, že na webu se vyskytuje řada programů, které nabízejí rozdělení XML souborů zejména do formátu CSV. Některé jsou perverzně drahé, jiné zase na můj soubor nefungovaly. Tak jsem to zkusil primitivně, že jsem si ten velký soubor rozdělil v Total Commanderu na několik menších a každý z nich opatřil hlavičkou a koncovkou z toho původního.

Kupodivu to fungovalo. Protože jsem ale naprostý laik a ve struktuře souborů se vůbec nevyznám, tak nevím, zda by tato metoda rozdělení účinkovala na všechny typy XML.

Pokud bys to potreboval, napisu ti nejakou malou utilitku, která to přehrne do Access nebo co si řekneš (třeba DBF).
Access má limit 2GB na databázi, pokud tam bude jedna tabulka, pak 2GB na tu tabulku - nějaká režie.
Pokud si tam přidáš indexy, bude to méně.

Načtení, rozparsování toho největšího 1.65 GB xml pfo souboru a uložení do csv mi trvá celkem asi 45 sekund v php (kód je podobný jako ten výše uvedený) a zpracovává to jedno vlákno na AMD 5600G. Zpracováno je skoro 1.9 miliónu řádků.
520 MB xml fo soubor mi trvá asi 13 sekund, v něm je přes 600 tisíc řádků.
Nijak neoptimalizuju, dělám tím nejjednodušším způsobem.
Ještě poznámka, načtení toho csv fo v excelu je celkem fofr, zhruba do půl minuty (včetně 68 errorů, kdy sloupce cp a zip se vytvoří jako číselné, ale v některých případech tam není číslo), excel si daleko líp poradí s csv než s xml, s xml má asi problém.
pfo csv jsem v excelu ani nezkoušel, 1.9 milion řádků excel nepobere :-)
Možná to zkusím nahodit i do mysql do tabulky v RAM :-) nebo do sqlite

Pro Excel je lepší TAB delimited. Ušetříš velikost, a Excel to má mnohem jednodušší na parsování než se drbat s uvozovkami, takže je to rychlejší než CSV
Já dělal ten 640MB, odskočil jsem si na malou a když jsem se vrátil, bylo hotovo. Musím přidat timer, abych věděl, jak dlouho mu to trvalo. Skončil jsem s asi 761 000 řádky.

Tak ono je to v tom Excelu rychlé i tak.
Teď zkouším převod xml do csv tímto skriptem, dělá to validní csv pomocí php funkce fputcsv a je to celkem rychlé (0.4 s OVM, 17 s FO, 21 s PO, 56 s PFO), ukládám nejdřív do paměti a pak naráz uložím do souboru.

<?php
//$t = "po";
//$t = "pfo";
//$t = "fo";
$t = "ovm";
$timer = -microtime(true);
$csv = fopen('php://memory', 'r+');
fputcsv($csv, array("id","type","subtype","firstName","lastName","tradeName","ico","city","district","street","cp","co","ce","zip","addressPoint","state","fullAddress","pdz","ovm","isMaster","idOVM"));
$xml = simplexml_load_file("datafile-seznam_ds_{$t}.xml");
foreach($xml as $box) {
	fputcsv($csv, array(
		$box->id,
		$box->type,
		$box->subtype,
		$box->name->person->firstName,
		$box->name->person->lastName,
		$box->name->tradeName,
		$box->ico,
		$box->address->city,
		$box->address->district,
		$box->address->street,
		$box->address->cp,
		$box->address->co,
		$box->address->ce,
		$box->address->zip,
		$box->address->addressPoint,
		$box->address->state,
		$box->address->fullAddress,
		$box->pdz,
		$box->ovm,
		$box->hierarchy->isMaster,
		$box->idOVM
	));
};
rewind($csv);
file_put_contents("datafile-seznam_ds_{$t}.csv", stream_get_contents($csv));
echo "Execution time: " . $timer + microtime(true) . " s";
?>

... a kdyby se někomu hodil převod z xml do sqlite pomocí php:
(na AMD 5600G: OVM 0.7 s, FO 26 s, PO 31 s, PFO 71 s)

<?php
$timer = -microtime(true);
//$t = "po";
//$t = "pfo";
//$t = "fo";
$t = "ovm";
$xml = simplexml_load_file("datafile-seznam_ds_{$t}.xml");
$pdo = new PDO('sqlite:ds.db', null, null, array(PDO::ATTR_PERSISTENT => true));
$pdo->beginTransaction();
foreach($xml as $box) {
	$dotaz = $pdo->prepare("INSERT into {$t} (id,type,subtype,firstName,lastName,tradeName,ico,city,district,street,cp,co,ce,zip,addressPoint,state,fullAddress,pdz,ovm,isMaster,idOVM) VALUES(?,?,?,?,?,?,?,?,?,?,?,?,?,?,?,?,?,?,?,?,?)");
	$vysledek = $dotaz->execute(array(
		$box->id,
		$box->type,
		$box->subtype,
		$box->name->person->firstName,
		$box->name->person->lastName,
		$box->name->tradeName,
		$box->ico,
		$box->address->city,
		$box->address->district,
		$box->address->street,
		$box->address->cp,
		$box->address->co,
		$box->address->ce,
		$box->address->zip,
		$box->address->addressPoint,
		$box->address->state,
		$box->address->fullAddress,
		$box->pdz,
		$box->ovm,
		$box->hierarchy->isMaster,
		$box->idOVM
	));
};
$pdo->commit();
echo "Execution time: " . $timer + microtime(true) . " s";
?>

Ahoj Honzo (zdraví Paullus),

Tobě je hej, umíš programovat, ale co my lamy (ejhle rým).

Jinak nemohl bys PS Pad přizpůsobit, aby otevíral i velké soubory? Třeba ten největší XML soubor z DS (PFO) nezvládne.

Pak bych mohl ve svém oblíbeném texťáku používat tu svoji primitivní metodu rozdělovat XML mechanicky.
Takhle musím se skřípěním zubů používat různé Notepady ++, 010Editory a jiné paskvily...

Já samozřejmě mám 64b verzi (5.0.7). Ale když chci otevřít ten XML soubor, tak mi to hlásí: Soubor XX nelze otevřít. Integer overflow.

Tak jsem se dival. Ten nejvetsi soubor datovych schranek ma zprasene UTF-8 kodovani. Proto se v PSPadu dostane do vetve, kde se pokousis opravit UTF-8 a tam ten rezim uz ty velke soubory nezvladne.
Zkusim to nejak obejit.

Jo, máš pravdu; já zapomněl dodat, že při pokusu o načtení jsem dostal celkem tři hlášky.
První se mne ptala, zda chci soubor opravdu otevřít, druhá oznámila, že obsahuje chybné UTF-8 kódování a opět se tázala, jestli ho chci přesto otevřít a až ta třetí byla definitivně zamítavá.

Pokud by byl ten soubor v poradku, tak by se otevrel.
Protoze je tam zprasene UTF-8 (zrejme namichane UTF-8 s CP1250), tak by doslo ke ztrate znaku a to u programatorskeho editoru je hloupe. Proto je tam to varovani a uzivatel ma moznost to otevrit takovym bocnim procesem, ktery kodovani nekontroluje. Ten se ale nevyrovna s tak velkym stringem.

Bud to z UTF-8 prekoduji rucne po svem nebo to pro velke retezce rozdelim a udelam navickrat.

Můžu vědět kde konkrétně je ten soubor utf-8 nevalidní?
Zkusil jsem mb_check_encoding v php na utf-8 a udává mi to, že ty soubory včetně toho největšího jsou utf-8 validní.
(Udělal jsem i ověřovací test souboru znaků české abecedy v utf-8 a ansi i mix (třeba utf-8 text s jedním ansi č) a mb_check_encoding to detekuje správně)
(mb_check_encoding kontroluje všechno, i mimo ty znaky, které jsem testoval)

Asi máš pravdu. Já ten soubor oprostil od diakritiky, poté pro jistotu v PSPadu po rozdělení nechal překódovat do UTF-8 a po opětovném spojení se to chová naprosto stejně.

Přitom po rozdělení na dva 700 MB soubory to načíst šlo.

Já si převádím denně (už 11let) XML do čitelné podoby tak, že si ho nastyluji.
Ale já ho potom jen čtu a kopíruji texty. V PSPadu mám užovatelský konvertor a je to během chvilky.
Jestli by to takto fungovalo i u velkého souboru (nevím, jak velký PSPad načte) netuším. Rovněž netuším, jestli by šly nadělat tabulky.
Nicméně někomu by se to mohlo hodit, proto tady odepisuji.
Konvertor vypadá takto (začátek):

[Settings]
ForwardName=Kráťův konvertor
ForwardIgnoreCase=1
BackWardIgnoreCase=0
ConversionStyle=regexpressions
[RegExpressions]
<?xml.* ?>|xml version="1.0" encoding="windows-1250" ?> <?xml-stylesheet type="text/css" href="-data.css"?>
<?xml version="1.0" encoding="utf-8" ?>|<?xml version="1.0" encoding="utf-8" ?> <?xml-stylesheet type="text/css" href="-data.css"?>
\<(Skore|Autor|Datum|Str.|Oblast|ProfilID|Zpracovano|Jazyk|Rubrika|Mutace)\>.*|
<Poradi>.*</Poradi>|
<Zkratka_oblasti>.*</Zkratka_oblasti>|
<Zkratka_zdroje>.*</Zkratka_zdroje>|

A CSS soubor vypadá takto (začátek)

Documents {
  font-family: verdana;
  font-size: 83%;
  width: 751px;
  background-color: #ffffff;
  width: 95%;
 }

Document {
  margin-bottom: 65px;
}

Hlavicka_Clanku {
  display: block;
  margin-top: 30pt;
  margin-bottom: 10pt;
  margin-left: 20px;
}

Skore {
  width: 100%;
  color: #FF0000;
  }

Celé to potom vypadá takto: