Program na vyčištění počítače
Dobrý den, chtěl bych se zeptat jestli znáte nějaký učinný program na vyčištění pc, elektronickou verzi bych si koupil díky, na steamu se nedá sehnat? nějaký kvalitní program? díky
Dobrý den, chtěl bych se zeptat jestli znáte nějaký učinný program na vyčištění pc, elektronickou verzi bych si koupil díky, na steamu se nedá sehnat? nějaký kvalitní program? díky
Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru
Nejkvalitnější program je vlastní hlava
Čistící programy vůbec nejsou potřeba a už vůbec v dnešních systémech
To je tak na rozhození funkčního systému
Snad jen dotaz
Něco ti nefunguje?
Ve Windows už máš vyčištění disku. Napiš to do startu a spusť. Žádné další programy nepotřebuješ a navíc s nimi můžeš udělat víc škody než užitku.
Microsoft na to má nějaký nový nástroj.
Zkousim a vypada to zatim dobre. Sice jsem jej musel do svych insideru nainstalovat pres winget, protoze standardni instalator nepocital s Windows novejsimi nez oficialnimi, ale pak funguje ok
První poznatky:
v aktualizacich nabízí
- aktualizaci FIRMWARE notebooku, kterou mám nainstalovanou
- insider verzi, kterou se ani po 2 pokusech v programu nepodařilo nainstalovat. Přitom přes Windows Update to šlo
Je to zatím beta a má to chybky...
Riskl bys tu aktualizaci FW NB?
Tu obcas delam, ale pres utilitu byrobce. Verzi, kterou nabizi ten nastroj uz mam nainstalivanou
Další poznatky:
Nevyčistí místo zabrané po aktualizaci Windows (složka Windows.old). K tomu je potřeba spustit cleanmgr.
Ale umí (aspoň se tak tváří) uvolnit paměť (zřejmě provede defragmentaci paměti). To se občas taky hodí. S pamětí občas bojuju, pokud mám spuštěné další 2 virtuály a k tomu pár dalších věcí.
Od kdy defragmentace ať už disku nebo RAM uvolní paměť? Nějaká novinka?
Defragmentace paměti sice paměť neuvolní, ale prěsto může zabránit tomu, aby program spadl na nedostatek paměti. I když v dnešní době už spíš teoreticky.
Pořád nechápu, jak tomu může zabránit defragmentace. Teroreticky snad jen v tom, že program přesune nějaké adresní bloky na jiné místo v RAM, které nebudou vykazovat chyby, ale nechápu smysl používat vadnou RAM nebo desku pokud chci mít stabilní PC a nemít strach o data. Stabilní PC je základ a předejde mnoha komplikacím včetně možné ztrátě dat.
Pokud program potřebuje určitý souvislý kus paměti a žádný takový není (i když celkově je paměti dost), tak je to pro něj stejné, jako by ta paměť nebyla.
Ale to je v čistě teoretické rovině a o žádném takovém programu nevím. Ty ano?.
V podstatě každý program někdy potřebuje souvislý kus paměti. Ale obvykle relativně malý. U paměťově velmi náročných programů už k tomu ale dojít může.
Od toho je přece adresování. Neříkám, že to není možné, ale nikdy jsem se s takovým programem nesetkal. Jestli máš na takový program tip, klidně postni a já to na svých 8GB RAM testnu jestli to pojede. To jsem na svém starém PC dělal svatební fotky, upravoval videa, dával tam různé efekty a přechody a nikdy jsem problém neměl, teda až na dobu zpracování.
Mám ale standartně pro takové věci nastavený stránkovací soubor na 8192. Prostě kolik RAM, tolik stránkovací soubor. Jinak ho mám běžně na 1024 nastavený manuálně. Nevím proč, ale některé starší programy ho vyžadují.
No ze stylu dotazu je jasné, že ses s takovým programem nesetkal Serverové aplikace, které si řeknou klidně o několik desítek GB jsou něco jiného než obyčejné uživatelské.
Navíc i kdybych ti předhodil nějaký takový, jak chceš nasimulovat tu fragementaci paměti?
Tady ale byl dotaz na běžné PC a ne na server... Já ne, nesetkal. Jen za dob minulých, kdy nestačila konvenční paměť na některé věci a bylo potřeba si pohrát se soubory "Autoexec.bat a Config.sys". Jo, to byly časy Dneska si stačí pohrát s programem MSConfig a mrknout na programy a služby po spuštění a vypnout ty, které nevyužívám (MS Autoruns je ale efektivnější). Dá se tím ušetřit taky trochu RAM, výkonu a času na spuštění PC. Používám max. DLNA server na TV. Tady se ale nebavíme o serveru, nýbrž o klasickém PC.
Hlavně všechny normální programy běží ve virtuální paměti, kterou jim přiděluje systém.
Program vidí souvislou paměť od začátku do konce a taky ji tak adresuje, zatímco ty "nuly a jedničky" tak lezou "po drátech" z různých pozic na různých chipech, jak se to zrovna systému hodí. A když se mu to nehodí, tak si to klidně přesune "programu za zády" nškam jinam, nebo třeba taky do swapu
To jistě. Reálně souvislá být nemusí, ale z pohledu programu ano. A když pak program vyžaduje delší souvislé místo např. pro alokaci pole, tak z pohledu programu tam nic takového být nemusí i když celkové volní místo je dostatečné. V praxi k tomu dochází velice zřídka, ale na serverech už se nám to párkát stalo. Nepopírám ale, že jsme tomu obvykle šli trochu naproti, když to bylo napsané dost neoptimálně.
Ty máš počítač špinavý, že potřebuješ čistit?
Hlavně si nestahuj nějaké free nebo trial verze "zázračných programů na vylepšení a zrychlení PC", stejně nic moc neprovedou a budou tě nutit koupit plnou verzi, kterou ale nepotřebuješ.
Odjakživa jsem čistil PC vždy tak, že jsem udělal formát systémového disku a čistou instalaci Windows. Tak jednou za 10 let to dělám.
Já zase nečistil programem nikdy, vždycky hadrem, navlhčená švédská utěrka je za mě dostačující.
Tak to já teda dělal většinou tak jednou za rok, teď už jsem to teda tak 2 roky nedělal :D
Formátování disku je snad dost účinné.
Pokud schíza dosahuje 2 - 3. stupně, přepiš všechno třeba náhodnými čísly.