Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jak zjistím MAC adresu (ID) konkrétního zařízení (robotického vysavače)?

Dobrý den.
Obracím se na Vás možná s banálním dotazem, ačkoliv jeho řešení pro mě nebylo doposud jednoduché zjistit.

Potřebuji zjistit totiž přesnou MAC adresu daného zařízení, a to konkrétně robotického vysavače. Robotický vysavač je skvělý, nebudu propagovat jeho konkrétní značku, pakliže to nebude nutné, ale absolutně již nevím jak zjistit jeho přesnou MAC adresu (ID robota), abych provedl provázání MAC adresy s IP adresou.
V routeru jsem tak činil již několikrát, jako např. jsem mu pomocí DHCP serveru rezervoval vždy konkrétní IP adresu, ale po čase se stejně neustále odpojil od Wi-Fi. Dle mě totiž MAC adresu router (dle mého uvážení) vygeneruje automaticky a dle mě se o onu pravou, správnou přesnou MAC adresu přímo daného (kusu) robota nejedná, jinak si již nedovedu vysvětlit, proč by se neustále po čase odpojoval.

Na výrobním štítku (kde je i sériové číslo, Matrixdata kódy apod.), zkrátka MAC adresa (ID robota) není a opravdu již netuším jak zjistit A OVĚŘIT, jakou má skutečnou MAC adresu, abych ji mohl provázat s IP adresou v nastavení pro provázání MAC adresy s IP adresou (neboli IP & MAC binding), případně rezervovat IP adresu s MAC adresou přes DHCP server.

Existuje nějaká aplikace buďto do mobilu či do PC, jak zjistit MAC skutečnou adresu konkrétního zařízení (v síti)?
Ale ne takovou, kdy byla danému zařízení MAC adresa přidělena na základě případně anonymního nastavení (skryté, soukromé IP adresy), jako je tomu např. u iPhonu, který má svoji MAC adresu úplně jinou, než takovou, kterou obdrží v konfiguraci routeru kvůli anonymitě (tedy rozdílnou). Ale opravdu skutečnou MAC adresu přímo daného zařízení.

Například: Zjistil jsem totiž, že můj iPhone má v konfiguraci routeru přidělenou jinou MAC adresu, než jaká je uvedena ve vlastnostech a informacích samotného iPhonu a důvodem je prý soukromí a skrytí skutečné MAC adresy kvůli soukromí a určité anonymitě (tedy cituji přímo v info iPhonu u nastavení Wi-Fi připojení: „použitím soukromé adresy lze částečně omezit sledování pohybu vašeho iPhonu mezi různými Wi-Fi sítěmi“, je to asi běžné automatické/doporučené nastavení.
Stejně tak se může právě celou dobu chovat třeba onen robot, takže třeba vlastně dostane nepravou a přidělenou MAC adresu až v konfiguraci routeru a já právě potřebuji ověřit a zjistit onu skutečnou...
Bohužel robot jaksi nemá možnosti jako počítače, tiskárny a mobilní telefony, že najedu kamsi do menu, nastavení a informací o MAC adrese. To očekávám a očekával jsem právě na štítku se sériovým číslem apod., jako mají právě většina zařízení na výrobních štítcích. Překvapuje mě, že dle internetu návod absolutně neodpovídá realitě a zkrátka MAC adresa (ID robota) se na štítku nenachází. Dokud nezjistím, že se jedná opravdu o pravou MAC adresu a nezjistím opravdu skutečnou, těžko mohu MAC adresu s konkrétní IP adresou provázat, aby se po čase robot vždy neodpojoval.

Rád bych zmínil, že žádné zařízení v domácnosti se za celé roky, co mám router, nikdy od Wi-Fi samovolně neodpojil a pokud ano, automaticky se vždy připojil bez problémů (ať se jednalo o tiskárnu, pračku, zásuvky TAPO, chytré žárovky, počítače, mobily, televize, Apple TV apod.) Až nyní řeším již několik dní, ne-li týdnů, problém s rob. vysavačem, nejspíše právě kvůli nezjištění (i neověření) jeho skutečné MAC adresy.
Wi-Fi mám opravdu naprosto stabilní, se silným signálem a řekl bych perfektně nastavené v konfiguraci routeru. Nemám si jinak nač stěžovat... Router mám Archer AX74 (AX5400) a je dosti možné, že má právě někde nějakou "mezeru v nastavení či funkci", do které nevidím, protože každý model routeru i od samotného TP-link se může chovat jinak a různě reagovat na daná zařízení, přeci jen každý má různé možnosti nastavování a i manuály nikdy neodpovídají realitě pro daný router tak, jak jsem hledal - každý je jiný...

Snad jsem to zbytečně nezamotal :)

Děkuji všem mnohokrát
.

vis v jakem pasmu se vysavac pripojuje na wifi? mozna by se dalo vytunit nastaveni routeru.

idealni by bylo mit v te chvili co nejmin pripojenych wifikramu, at se ti lip hleda. pak spustit treba "advanced ip scanner" a mas ho.
staci ze bude videt v siti, cili sw spustis i na stolaku.

mac adresu maji ty zarizeni vlastni, nikdo cizi jim je neprideluje.

te slohovce bych dal nejake body za delku, ale cist me to nebavi.

Všechno tohle jsem dělal.

Robotický vysavač se připojuje v pásmu 2,4 GHz.
Jak jsem říkal, nastavoval jsem mu rezervaci konkrétní IP adresy přes DHCP server v rozsahu (pool), NEÚSPĚŠNĚ, vždy se po čase odpojil a zpět se nepřipojí jen pokud jej nevypnu a nezapnu znovu, poté se ale vždy opět odpojil.

Poté jsem zkusil provázání MAC adresy (oné nejspíše "vygenerované" s IP adresou (MAC & IP adress binding) - to samé → NEÚSPĚŠNĚ

Poté jsem zkusil kombinaci obou metod současně...

Rovněž jsem nastavoval a procházel milion dalších nastavení, která by mohla souviset a ovlivňovat toto nešťastné odpojování robota. Zkrátka router mám řekl bych nastavení perfektně a jestli je tam někde nějaké "slepé" místo, bude to v tak podrobném nastavení nebo nějaké specifikaci, do které opravdu nevidím.

Proto jsem vše vyresetoval, včetně routeru (ač si myslím nebylo potřeba), ale dokud neznám MAC adresu přímo daného robotického vysavače (většinou tedy jako přímo z výrobního štítku), asi se dál nepohnu, nebo netuším, jak a co nastavit, aby to konečně vyšlo.

mac adresu maji ty zarizeni vlastni, nikdo cizi jim je neprideluje.

Pokud to tak je, opravdu netuším jak a kde ji zjistím. Doteď totiž nejspíše MAC adresu vygeneruje robot či router automaticky sám, ale určitě se nejedná o tu pravou MAC adresu přímo robotického vysavače, protože je rozdílná, jak předtím (než jsem neresetoval router a robota, abych to celé nastavoval znovu). MAC adresa daného zařízení se logicky nemůže měnit.
Takže ano, má mít vlastní MAC adresu, ale kde ji zjistím, to fakt nevím :(

pak spustit treba "advanced ip scanner" a mas ho.

A to advance IP scanner je program? Pokud ale najde onu MAC adresu, bude to nyní opět ta "vymyšlená" vygenerovaná ne? Již nyní je totiž v konfiguraci routeru jiná, než předtím (než jsem vyresetoval a nastavoval vše).

Za sloh se omlouvám, měl jsem potřebu obsáhnout všechno :D

Uživatel Wikan řekl právě přesně opačný poznatek, že si MAC adresu vždy vymýšlí dané zařízení - takže dle jeho slov je vždy jiná, a ne stálá. Je pravda, že onen iPhone také může změnit MAC adresu pro svoji anonymitu v síti - jak jsem psal. Cituji slova Wikana:

Ty náhodné adresy si totiž vymýšlí samo připojené zařízení a nikoliv router.

Tvůj poznatek ale dává logiku a MAC adresa by měla být přece STÁLÁ, STEJNÁ. V tom případě ale PROČ nastavení s onou MAC adresou, která je tedy nejspíše "pravá" a přímo jeho, při nastavení rezervace IP adresy pro něj přes DHCP server; případně svázání MAC adresy s IP adresou v konfig. routeru NEPOMOHLO a vždy se po nějakém čase (bývá různý) opět odpojil od Wi-Fi?

Tady se tedy obracím, co dál udělat, nastavit, zajistit, aby se tedy rob. vysavač neodpojoval od Wi-Fi po nějakém čase? Mám ověřeno, že lidem, co vlastní onen vysavač nebo přímo prodejcům se tohle neděje, respektive mi nikdo neřekl, že by se mu tohle dělo.

Moc se omlouvám za obtěžování, ale opravdu si nevím rady a návody absolutně neodpovídají realitě v rámci nastavování a zkusil jsem opravdu vše, co by mohlo pomoci a nevím, co dál...

Díky moc

u iphone to má smysl.
neexistuje jediný legální důvod, proč by měl tupý vysavač bez ovladatelného os neustále měnit mac a skrývat se tak před blokováním úniku informací ven.
žádný příklad mac adresy jsi neuvedl. ty měnící se by měly mít na druném místě: 2 / 6 / a / e

proč se to po čase odpojuje od wifi nevím, s tím měnící se mac nesouvisí.

Četl jste, prosím, můj text? :)

To očekávám a očekával jsem právě na štítku se sériovým číslem apod., jako mají právě většina zařízení na výrobních štítcích. Překvapuje mě, že dle internetu návod absolutně neodpovídá realitě a zkrátka MAC adresa (ID robota) se na štítku nenachází.

Router ji vidí, ale není to ta PRAVÁ MAC adresa. Jak si může MAC adresu zařízení samo vymýšlet a pokud si vymýšlí, jaký to má smysl poté uvádět např. na některé modely vysavačů právě MAC adresu?
Potřebuji právě onu "výrobní, přímou MAC adresu" přímo daného zařízení (tedy vysavače), ne takovou, kterou si onen robot jen vymyslí a vygeneruje.

Router onu MAC adresu vidí, ale jelikož jsem robota připojoval již dvakrát s úplným resetem jak routeru tak robota, měl předtím v konfiguraci routeru uvedenou předtím úplně jinou MAC adresu, než nyní. To je právě ten problém. Já nepotřebuji vygenerovat MAC adresu, kterou si vymyslí robot nebo router, ale potřebuji onu MAC adresu, která je nastavená již od výroby pro zařízení (robota), právě proto mě překvapuje, že JEJ NA VÝROBNÍM ŠTÍTKU NEMÁ VŮBEC NIKDE UVEDENOU. Většina zařízení má na štítku uvedenou právě MAC adresu právě pro případ, kdy dochází k problémům s připojením daného zařízení a provázání MAC adresy s IP adresou zajistí jednak onu bezpečnost a stabilní připojení.

Jak to mám tedy provést, když onu SKUTEČNOU MAC adresu na štítku uvedenou nemá a nemám tedy jak zajistit ono správné svázání robota s IP adresou. Předchozí pokusy selhaly nejspíše právě proto, že MAC adresa uvedená v routeru byla jen náhodně vygenerovaná, jak říkáš, robotem. Jaký to má ale potom smysl, když v návodu daného robota uvádí, že při potížích s odpojováním robota je potřeba zadat JEHO MAC ADRESU, která je uvedená na výrobním štítku. Ten návod neodpovídá realitě a naposledy byla MAC adresa uváděna na předchozím modelu robotického vysavače, na tomhle zkrátka není.

Jsem už zoufalý.

Děkuji

To jsou hrozné slohy, kdo to má číst?
Ne každé zařízení si MAC adresu vymýšlí, pak má smysl, že je napsaná na štítku.
Pokud to ale dělá, tak nemáš univerzální způsob, jak zjistit pravou. A i kdyby jsi ji zjistil, tak ti bude úplně k ničemu, protože o ní router neví a nemá teda smysl na ni vázat nějakou konfiguraci.

Ale však přece i kdybych onu MAC adresu zjistil (což dle odpovědí zjišťuji není třeba, protože si MAC adresu sám vygeneruje), tak ji přece router zjistí a bude o ni vědět, když mu ji zadám do provázání s MAC adresou nebo přímo pro rezervaci IP adresy.
Můj router dokonce umí automaticky číst MAC adresy, takže jednoduše vybere tu, kterou dané zařízení má. Já to ale tak dělal a nepomohlo to, tak jsem myslel, že je třeba zjistit MAC adresu přímo na štítku. Proč to tedy výrobce a podpora popisuje v návodu, abych opsal MAC adresu ze štítku, když jej tam ani nemá ani tam být nemusí? Už to je zvláštní. Takový postup se dělal u předchozího modelu v případě problémů a zde netuším.

Toť vše, díky za tip :)

Nic take ako tvrdis nepotrebujes.
Vysavac by si nemal generova vlastnu mac. To robia mobily a vymyseli to ich vyrobcovia v ramci GDRP(zachovania sukromia) a je to pekna blbost z mojho pohladu.
Vysavac tento dovod nema.
Tvoj problem je inde, pretoze keby si vysavac vygeneroval akukolvek mac vzdy dostane z dhcp servera ip adresu, cize vzdy pojde.
Tebe sa odpoji a uz sa nepripoji ako pises a to je problem v ramci wifi komunikacie,
V atakychto pripadoch odporucam okliestit wifi protokol na minimum.
Vypni napriklad wpa3 ak mas zapnute, namiesto AES skus navolit TKIP, pripadne zmen sirku kanala na 20MHz.

Keby pouzivas nejake profi zariadenie (MT, UBNT), ktore ti aj povie preco sa dane zariadenie odpojilo vedeli by sme viac. Takto mozeme len vestit.

Moc díky za reakci, Vaše je zatím nesmysluplnější a nejspíše povede k nějakému řešení a nebo řeší situaci, kde bude zakopaný pes.

Pakliže si MAC adresu vysavač negeneruje, (což bych musel ověřit několikerým resetem buďto celého vysavače nebo routeru a porovnat MAC adresy před a po), tak pokud má skutečně MAC adresu onu vlastní, buď to je ta, která se zobrazuje v routeru v seznamu zařízení a nebo pokud má mít vlastní MAC adresu, proč ji opravdu výrobce neuvádí na onom štítku? Je to první model, který ji na štítku nemá vůbec uvedenou, a to mě strašně mate a štve zároveň.
Problém bude asi tedy opravdu jinde, a to v nějakém extra nepatrném nastavení.

Co myslíš, prosím, tím „okleštit wifi protokol na minimum“?

Co se týče WPA3 a WPA2 AES, i tam jsem již něco zkoušel a nepomohlo to.
Tedy měl jsem původně automaticky nastavené WPA2-PSK[AES] + WPA2-PSK[TKIP], při tomto nastavení se však vždy odpojil. Zkusil jsem tedy nastavit WPA3-Personal + WPA2-PSK[AES] - ani tohle nastavení nepomohlo. Zde tedy asi zakopaný pes nebude?

Co se týče nastavení šířku kanálu, mám automaticky nastavené nejspíše na obojí, tedy mám tam 20/40 MHz, takže by měly být aktivní oba ne? Takže ani zde nejspíše chyba v nastavení nebude.

V manuálu a tech. specifikacích uvádí, že:

Robotický vysavač podporuje komunikační protokoly IEEE802.11 b/g/n ve frekvenčním pásmu Wi-Fi 2,4 GHz. Podporované standardy šifrování jsou WPA3 a WPA2-PSK. Neměl by mít tedy problém ani s jedním.

Právě už nevím, kde a co by pomohlo. Rovněž totiž při případných problémech s připojením nebo odpojováním uvádí v návodu tohle:

Pokud jste v routeru aktivovali blokování adresy MAC a chcete robotický vysavač povolit, najdete adresu MAC („Robot IDL“) na typovém štítku na spodní straně robotického vysavače. NEBO ID robota (MAC adresa) je dvanáctimístné číslo, které najdete na spodní straně robotického vysavače.

Což je nesmysl, na typovém štítku zkrátka žádné ID robota (MAC adresa) není, to bylo naposledy u předchozího modelu, u tohoto to není, pak nechápu, proč to do manuálu vůbec cpou, když to tak není.

Dá se nějak udělat výpis z nastavení mého routeru, zda byste tam nenašli nějaký nápad a tip, co tam může být špatně? Díky moc a omlouvám se za tuny textu.

Neviem preco mas taku obsesisu z mac adresy...ze nie je na stitku nic neznamena. Nemusi tam byt, nie je dolezita.
Vysavac bude nejaky cinan co ma problemy s implementaciou wifi protokolu.
Skusil by som teda najprv vypnutie wpa3 (ak je zapnute), potom povolenie tkip (ak nie je povolene), potom zmena kanala na 20MHz, ci vypnutie enkove modu na vysielaci.
Bouzial tym budu trpiet aj ostatni klienti, pretoze sa im znizi rychlost napriklad, kedze 20MHz prenesie v 2.4GHz mozno tak 10-15Mb len.
V krajnom pripade by som vytvoril specialnu guest siet pre vysavac, kde bude sam.

Samozrejmostou je aj vhodne AP(wifi router) co zvladne aj dalsiu wifi siet, ci ti oznami aku mac adresu zariadenie ma...ak potom tak silne tuzis.
Ak mas aspon nejaky TP-Link tak ten ti zoznam wifi klientov spolu s mac adresami ukaze a podla uptimu dokaze zistit, ktory z nich je vysavac.
A log by ti mozno mohol povedat aj preco sa odpojil...zalezi od modelu samozrejme.

Dec/31/2023 19:32:45 E4:75:DC:41:24:74@wifi2G disconnected, group key timeout, signal strength -70

Tu je ukazka z mojho domaceho AP (Mikrotik), kde mas cas a dovod preco sa dany klient odpojil, dokonca aj aky signal mal v case odpojenia.

Nevím, zda jsem se špatně nevyjádřil nebo jste mě možná mírně špatně pochopili.
Ten robotický vysavač NEMĚNÍ NEUSTÁLE sám od sebe MAC adresu. Říkám jen, že předtím, než jsem nevyresetoval samotný vysavač i router do továrního nastavení, měl předtím MAC adresu jinou. Ale to je asi logické, jak jste tady psali, kvůli "soukromí" a anonymitě, GDPR apod.
Zkrátka pokud je již nastavený, zobrazuje se MAC adresa stále stejná. Já poukazoval jen na to, že MAC adresa před resetem obou (robota i routeru), byla původně jiná. Teď je pořád stejná, ať se robot vypne či zapne, to je už pořád jedna samá.

Ale narážel jsem i na to, proč ji nemá na štítku, onu jednu stabilní, a bylo by to možná jednodušší. Tak snad je v tom již jasno. NEUSTÁLE SI ROBOTICKÝ VYSAVAČ MAC ADRESU rozhodně nemění :) Jen pro upřesnění.

Vysavač je fakt luxusní, a problém má jen v mé domácnosti, jak jsem již říkal, tedy nevím o nikom z prodejců (obchodních poradců) ani zákazníků co znám, co by měli tento problém.
Dobře, nechtěl jsem tu spamovat a dělat reklamu, jedná se o Vorwerk Kobold VR7. To rozhodně není čínský krám, nebudu tady vychvalovat do nebes, ale Vorwerk je opravdu něco, co funguje i přes 20 let, z mé zkušenosti a tento robotický vysavač je jinak skvělý, jen to odpojování mě samozřejmě s**e, ale to bude opravdu problém čistě jen v nějaké nastavení mého routeru kvůli např. vícero zařízení v domácnosti.

Zkrátka je potřeba nastavit dle doporučení výrobce (technické podpory) STATICKOU IP ADRESU - teď je otázkou JAK.
Jak jsem psal poté níže v příspěvku31.12.2023 15:30“, chtěl jsem statickou IP adresu nastavit právě přes DHCP server nastavením IP adresy s MAC adresou robota MIMO TENTO ROZSAH DHCP (pool). Ale nepustí mě router.

nějaký jiný typ, jak mu nastavit statickou IP adresu?
Díky

Problem je, ze skusas diskutovat o probleme, o ktorom nemas ani sajnu a vnasas donho vlastne uvahy a vznika zbytocna hmla. Mlha sa hlasi...
Ja sietami zivim, takze ti mozem na 100% povedat, ze staticku ip adresu nepotrebujes.
Ak to vrdi vyrobca tvrdi to mozno kvoli pristupu zvonku, pretoze ak mas verejnu ip na brane a chces pristupovat k nejakemu zariadeniu vo vnutri svojej siete musi mat staticku privatnu ip adresu, pretoze vtedy potrebujes nastavit port forwarding na brane.
Tento sposob sa dnes uz pouziva malokde, pretoze vyrobca ma vacsinou vlastny cloud a zariadenie udrzuje spojenie s jeho serverom a ty cez aplikaciu v mobile vies ovladat zariadenie cez vyrobcov cloud.
Nevidim preto ziaden dovod preco mat staticku ip adresu, na funkciu vysavaca nema ip ziaden vplyv.

Urcite som ta nepresvedcil, lebo zakladna ludska vlastnost je, ze odbornikom neverime, mame pravo na vlastny nazor a pod...takze uvadzam teoreticky navod ako nebyt zavisly na ip adrese z routra.

Pokial ma vysavac nejaky webovy server alebo sa da ovladat cez appku, kde sa vies dostat do sietovych nastaveni bude tam okrem moznosti dhcp (v tomto pripade klient) pravdepodobne aj moznost statickej ip adresy, ktoru nastavis v rozashu svojej siete a dostatocne daleko od rozsahu dhcp servera.
Priklad.
Siet 192.168.0.0/24, router prideluje adresu 10, 11, 12...., takze staticka ip adresa vysavaca bude 192.168.0.200/24, pretoze hcp server sa k cislu 200 nikdy nedostane a tak sa vyhnes konfliktu ip adries na sieti.

Btw v DE Chipe dostal tento vysavac znamku uspokojivu, jednu z najhorsich v ramci testovanych vysavacov, spickou by som ho urcite nenazval.

Edit: Podla AI ma tento vysavac vlastny web server, cize nastavenie siete prevedies po zadani jeho uip adresy do prehliadaca v polozke nastavenia siete.

Souhlasím, že jsem tou MAC adresou "posedlý" nebo ji řeším, ale je to tím, protože onen výrobce/podpora hrozně naváděla v onom citovaném návodu zjistit ze štítku onu MAC adresu, tak jsem myslel, že je to ZÁSADNÍ a důležité pro správnou funkčnost.

Rozhodně netvrdím, že ti (vám) nevěřím, spíše chci opravdu vyzkoušet i onen či tamtem způsob a uvidím, který bude fungovat. Jelikož jsem zkusil víceméně vše, co se běžně dělá a případně dle návodů, a ani to nezabralo, velice rád bych nastavil právě onu statickou IP adresu danému robotickému vysavači.

Ano, vysavač se dá ovládat přes aplikaci, ale bohužel právě tam nemá možnost nastavení konkrétních IP adres či jiných síťových nastavení, což mě upřímně, docela zarazilo a štve. Prý se na aplikaci pracuje, ta je opravdu řekl bych nedoladěná a na takovou prestižní značku by měla být perfektní.

Pokud chci tedy nastavit statickou IP adresu, bude se to muset nastavovat nejspíše určitě jinde, než přes aplikaci pro robotický vysavač, neboť tam jsem takové nastavení bohužel vůbec nenalezl. Nejspíše tedy zbývá nastavení přímo v konfiguraci routeru. Ale jak to udělat?

Mohu se prosím, zeptat, co myslíš většinou onou /24 za IP adresou?

Edit: Podla AI ma tento vysavac vlastny web server, cize nastavenie siete prevedies po zadani jeho uip adresy do prehliadaca v polozke nastavenia siete.

Super, a tohle info jsi našel, prosím, kde? To já vůbec nevěděl. A uip adresou myslíš co, a do prohlížeče v položce nastavení sítě myslíš kde a jak, prosím? V konfiguraci routeru? A jakou IP adresu mám tedy dle jeho "web serveru" nastavit, jak a kde? :-)

MOC DĚKUJI

Co se týče DE Chip, tak to mě docela zaskočilo, protože fakt jsem s vysavačem relativně spokojený a navíc sám onu značku má naše rodina již spousty let, ne přímo robotický, ten mám nyní nově, ale jinak samotné klasické vysavače jsou opravdu TOP. Je pravda, že vysavač postrádá v rámci APLIKACE možnosti vícero nastavení, což souhlasím, že na takovou značku a firmu by to měl být úplně jiný LEVEL. Co se týče vybavení a funkcí, oni tam bohužel hodnotí jako nevýhodu to, že vysavač i nevytírá, což je u firmy ale záměrné, protože by to bylo spíše šudlání a nezajistilo by to účinné vytírání, stejně jako u vysavačů u konkurence. Na to má firma vytírací hlavu přímo u klasických vysavačů, která zajistí perfektní vysátí a vytření v jednom kroku, to mohu potvrdit :). Jinak tam taky nezmiňují, že se vysavač sám vyprázdní do vyprazdňovací základny, což je také benefit, které konkurence nemají. Ale nebudu tady spamovat, proč je vysavač skvělý nebo špatný, zkrátka každý ať si jej vyzkouší a uvidí sám :) Nechci ho vychvalovat do nebes, rozhodně má nějaké zásadní chyby a doufám, že budou odstraněny - např. ona samotná aplikace. Jinak s tebou ve všem souhlasím...

Sucasnu ip adresu si zistis bud z routra alebo z app.
Tu adresu zadas do prehliadaca na pc/mobile.
Vyskoci na teba nejaka stranka, kde sa prihlasis (alebo aj nie, pozri manual) a tam v sekcii siet budes mat moznost nastavit staticku ip adresu.
Tu zadas podla nastaveni svojej siete, cize v tvojom pripade ip 192.168.0.200/24...ak tam bude polozka ip a maska zvlast nastavis 192.168.0.200 a masku 255.255.255.0 (to je tych /24). Branu das ip adresu tvojho routra, co by malo bt v tvojom pripade 192.168.0.1. Dnska daj kludne to iste ako branu.

MAC adresu si generuje maximálně zařízení. Ne router, ke kterému se připojuje

Stačí spustit wireshark nebo tcpdump s navíc-parametrem -e a -n, uvidíš adresy číselně a navíc i MAC adresy

Případně můžeš sledování paketů omezit na BOOTP/DHCP / port 67(?) a tam uvidíš kdy které zařízení žádá o IP

PS.na iphonu snad je možné u dané wifi sítě možné vybrat : 1.Použít stálou mac adresu smartphonu vs náhodnou adresu 2. smysl to právě má když doma chceš mít konzistentní chování a jinde soukromí

Ano, máte pravdu MAC adresu generuje ono zařízení.

Dobře, dejme tomu, že MAC adresu znám (tu znám celou dobu, dokonce i sám router zobrazuje všechny MAC adresy v seznamu pro DHCP server. Jen jsem myslel, že dle návodu je třeba opravdu opsat onu MAC adresu na výrobním štítku.
I přesto, že jsem tedy vyhradil a rezervoval IP adresu onomu robotu s jeho MAC adresou, případně provázal MAC adresu s IP adresu (binding), stále se odpojuje a již se sám nepřipojí. Pak jej samozřejmě nelze ovládat dálkově.

Vaše rady alespoň vedou někam, kde bude zakopaný pes.
Oné radě s omezení BOOTP/DHCP a portem 67(?) však moc nerozumím.
S oným iPhonem to byl jen příklad kdy jsem si myslel, že nedostávám správnou MAC adresu, ale pokud ji takovou zařízení vygeneruje, musí být vlastně správná pro správnou komunikaci. To jsem dle původně nutně prováděných kroků dle návodu netušil.

Dělal to i předváděcí vysavač, reklamace nepomůže, není to chyba ve vysavači. I onen předváděcí od obchodního poradce to dělal a to měl stejný model, ale samozřejmě jiný kus (ne ten, co mám já doma).

Bude tedy chyba někde v nastavení a vysvač je perfektní, nebudu ho vychvalovat, aby to nevypadalo že dělám reklamu, ale zkrátka není to běžný problém a proto se jím nikdo nikde moc nezabývá. Bude problém opravdu někde v tak podrobném a detailním nastavení. Nikoliv v daném kuse robotického vysavače. To na 1000 %.

Možno nie v danom kuse, ale určite v danom type. Ako vravíš, problém bol aj s inými kusmi.
Stále si dovolím tvrdiť, že problém je vo vysávači. Hoci netuším čo všetko si nastavoval na tom rútri.. ak si myslíš, že je problém tam, tak môžeš skúsiť iný router, akýkoľvek v pôvodných nastaveniach.

Čisto teoreticky, ešte môžeš mať suseda hekera, ktorý ti cieľavedome ten vysávač zhadzuje z wifi, čo ale nepredpokladám :)

Nemůže být problém ve vysavači, když jiným lidem se tohle neděje a nebo když ano, vyřeší to jednoduchým nastavením, který jsem popisoval výše. Z 40 lidí, co ho mají, jsem se ptal, nedělá jim to. Tak těžko to bude vysavačem. Dělá to vždy vysavač jen v mé domácnosti, takže logicky bude problém mezi vysavačem a připojením. ;)

Ak máš pocit, že chyba je v routri tak ho skús vymeniť. Ale ak sa v tom vysávači má nastavovať pevná IP adresa tak problém je vysávač. Prečo ostatné zariadenia nemajú problém?

Ten router je nový, vysávač predpokladám tiež (nenapísal si typ) tak nemal by byť žiaden problém s kompatibilitou. V nastaveniach netreba hľadať nič špeciálne, výrobné nastavenia postačujú.
Ak má vysávač nejaké špeciálne nároky, treba pozrieť návod.

:!:Ještě bych rád zmínil, že výrobce a obecně prodejce radí, pokud se robotický vysavač odpojuje od Wi-Fi, je třeba mu nastavit STATICKOU IP ADRESU.

To jsem ale právě zkoušel přes onen DHCP server, a nebo přes svázání MAC adresy s IP adresou. To mi ale nepomohlo. Pokud jsem to dělal správně, což si myslím, že určitě ano.
Jak tedy zajistit, aby měl robotický vysavač statickou IP adresu?

:>: Na internetu jsem četl, že kdokoliv se snažil nastavit statickou IP adresu nějakému jeho zařízení při obdobnému problému, radili mu, aby to udělal právě také tuším přes DHCP server, ale IP adresu zadal MIMO ROZSAH (pool), což bych velice rád udělal, ale nepustí mě route. Ten mě upozorňuje, že pokud rezervuji konkrétní IP adresu (např. 192.168.0.25, je celkem jedno, jaké číslo na konci bude), tak musí být v rozsahu DHCP (např. mezi 192.168.0.2 až 192.168.0.250.
Na různých fórech však radili, aby statickou adresu zajistili a nastavili zařízení právě tak, že zadají IP adresu MIMO rozsah (např. 192.168.0.299), to ale nejde, respektive router mě nepustí. (viz screen) :i:

Jak to tedy udělat, abych nastavil statickou IP adresu právě onomu robot. vysavači?

Tento poznatek jsem zapomněl uvést a mohl by pomoci. Díky moc:!:

Za mě statická adresa znamená, že se má nastavit přímo v zařízení (v tomhle případě teda ve vysavači). Pokud se do toho plete DHCP, tak už není tak úplně statická - i když je DHCP nastavené tak, aby přidělovalo pro danou MAC adresu stále stejnou IP.
Nicméně ve tvém případě to po tobě chce, abys nastavil adresu v tebou definovaném rozsahu (tj. končící od 20 do 60).

Ano, ale na internetu jsem četl, že někdo umí nastavit IP adresu i mimo tento rozsah přímo v konfiguraci routeru. Mě to však nepustí.

Rád bych nastavil onu statickou IP v daném zařízení, ale v APLIKACI, kterou vysavač používá, se nic takového nastavit nedá. Prý má vysavač svůj vlastní web server, ale pochybuji, že se k němu nějak dostanu a přihlásím přímo na jeho server, nic takového jsem na netu nenašel.

I když jsem tak přes DHCP nastavoval, stejně to nepomohlo a po čase se opět od sítě odpojil a zpět nepřipojil (vždy jen po vypnutí a zapnutí) a tak stále dokola. Takže již nevím, co kde mám nastavit :D

Ano, já rozumím, ale v aplikaci nic takového není, jak jsem psal výše nebo u příspěvku uživatele a nejspíše i admina „fleg“...

nebo viz výše cituji: „Rád bych nastavil onu statickou IP v daném zařízení, ale v APLIKACI, kterou vysavač používá, se nic takového nastavit nedá. Prý má vysavač svůj vlastní web server, ale pochybuji, že se k němu nějak dostanu a přihlásím přímo na jeho server, nic takového jsem na netu nenašel.

Jiná možnost nastavení statické IP adresy daného zaření nelze? :)

Děkuji

Aplikace funguje dobře, ale nastavení v rámci zařízení a podrobné nastavování Wi-fi připojení zkrátka neobsahuje.

Je tedy potřeba dle návodu nastavit statickou adresu přes router. (Pokud se váš robot často odpojuje od domácí sítě, i když je poblíž routeru a signál Wi-Fi je dostatečný, může pomoci přiřadit robotovi tzv. statickou IP adresu prostřednictvím webového rozhraní nastavení routeru.)

V manuálu/návodu robotického vysavače píší tohle:

Pokud se váš robot často odpojuje od domácí sítě, i když je poblíž routeru a signál Wi-Fi je dostatečný, může pomoci přiřadit robotovi tzv. statickou IP adresu prostřednictvím webového rozhraní nastavení routeru.

Statická adresa by se měla tedy dle nich nastavovat někde přes router, ale tedy už netuším vůbec jak.

To jsem udělal (viz asi i v hlavním textu). Ale i přesto se po čase odpojil.

Tak jsem si řekl, že zkusím svázání MAC adresy s onou rezervovanou IP adresou, to jsem také udělal. Také se odpojil.
Takže já už vážně nevím, kde a co nastavit. Je zajímavé, že to nikomu ze známých nedělá, dokonce ani obchodním poradcům (respektive neřekli mi, že by jim to dělalo, když jsem se jich zeptal), rovněž to nedělá žádné zařízení v domácnosti, která jsou od routeru mnohem vzdálenější a ještě přes zděné stěny.

Tam opravdu bude "něco", co tomu robotovi nesedí v rámci nějakého nastavení, např. nějaké pásmo, ona "STATICKÁ" adresa, kterou jsem myslel, že nastavím i jinak než přes DHCP a nebo MAC & IP binding, opravdu netuším.

Omlouvám se, že to tady řešíme dny, hodně textu atd, opravdu se snažím nalézt řešení a nemyslím si, že jsem úplný trotl, někteří ani nevědí, co je router, a já ony základní i pokročilejší funkce a operace zvládám, samozřejmě nejsem na tom tak, jako zdejší guru technici, kteří to mají na profi úrovni vědomostí. Proto se na vás všechny také obracím.

Díky moc

"webového rozhraní nastavení routeru"

Nejspíš chybný popis/překlad, správně asi je "webového rozhraní nastavení robota" :-) Zařízení mívají webové rozhraní, podobně jako router, na nějaké default IP, takže robota nějak zresetuj a přihlas se, podobně, jako do routeru :-) Aplikace pro mobil je alternativní cesta.

PS: vypadá to, že je tam někde CHYBA :-(

Teď moc nerozumím. Moje síť je 192.168.0.1, ale to je zkrátka routeru. Rozsah DHCP mohu klidně nastavit na menší rozsah, třeba na 192.168.0.2 - 192.168.0.50.
Je to asi fuk, ale spíše jak nastavit pro robota s onou MAC adresou (tu vím a znám a router ji zobrazuje, tak jako všechna zařízení), právě onu IP adresu mimo DHCP pool? Jak jsem říkal, když chci zadat MIMO ROZSAH, tak mě to nepustí, viz. přiložený screen.

To by teoreticky mělo pomoci.
Zkrátka potřebuji danému robotovi nastavit STATICKOU IP ADRESU - poradíte, prosím, jak? To by mělo snad již problém opravdu vyřešit, jen se dobrat k cíli a nastavit to. Ale zadat IP adresu mimo rozsah DHCP mi nejde a jiná metoda, jak mu nastavit statickou IP adresu již nenapadá.

Díky moc za pomoc.

Robotovi je šumafuk akú IP adresu dostane od routra...takisto routru je šumafuk aké zariadenie sa chce k nemu pripojiť a akú má mac adresu...
Zariadenia fungujú cez wifi, preto treba hľadať príčinu odpájania robota od wifi a nie riešiť jeho mac adresu a pevnú ip adresu...
Možno robot zájde niekde pod stôl, do kúta a tam stratí signál wifi...čo ja viem??? Žiadne bližšie info kedy a za akých okolností sa Ti odpája - si neuviedol.

Odpojuje se normálně, když je ve stanici... při úklidu apod ne. Zkrátka když jej zapnu, nechám ve stanici (protože může být nonstop zapnutý), a zkrátka se po čase vždy odpojí (ten čas bývá různý, je to do hodiny nebo i po několika hodinách). Je celkem nepodstatné, kdy a kde se odpojuje, wi-fi je ihned vedle v místnosti a signál zobrazuje plný. :)

Dle návodu, jak jsem již psal uvádí tohle:
„Pokud se váš robot často odpojuje od domácí sítě, i když je poblíž routeru a signál Wi-Fi je dostatečný, může pomoci přiřadit robotovi tzv. statickou IP adresu prostřednictvím webového rozhraní nastavení routeru.“

tvuj problem je odpojovani z wifi, to nesouvisi s mac.
(to co se snazis nastavovat na routeru je staticka rezervace dhcp. ale ta mac nevypada ze se sama meni, vic prikladu jsi nedal. a v ip vyplnujes nesmysl - musi byt <255)
jestli nechces mit kolizi statickych a dynamickych ip, musis na routeru omezit rozsah dhcp, napr. .100-.199 a ty staticke pak volit mimo.
staticka ip se nenastavuje na routeru, ale primo na zarizeni. cili vysavac by musel byt konfigurovatelny nejakou appkou.

konecne k odpojovani: mas u wifi automaticke volby misto statickeho nastaveni.
zabezpeceni wifi nema zadny duvod pouzivat mix "wpa2 s tkip a s aes", ale pouze aes.
druhou volbu jsi daval wpa3, coz je zase problem kompatibility s vysavacem, delas z nej pokusneho kralika, ja bych do toho nesel.

dalsich automatickych voleb se zbavuje hur a nemusis je zavadet vsechny najednou:
router muze mit volitelne wifi n/ac/ax a kdyz to omezis, budou tim omezene jine notebuky ktere by to vyuzily. pokusne by slo vypustit to ax (a tim padem by to ani nemelo nabizet problematicky wpa3).

jeste je tam automaticky volitelna sirka pasma, souvisi s pruchodnosti = rychlosti wifi, cili omezeni pro tupy vysavac zase postihne ostatni wifi zarizeni a nevyuzije to moznosti drazsiho routeru. pevna volba 20mhz je brzda pro vsechno, ponechani i nejvyssich sirek zase souvisi s wifi ax, muzes zkusit neco mezi.

Díky moc za vyjádření, super...

Ano, je pravda, že MAC asi v tomto případě nemá smysl řešit.

jestli nechces mit kolizi statickych a dynamickych ip, musis na routeru omezit rozsah dhcp, napr. .100-.199 a ty staticke pak volit mimo.
staticka ip se nenastavuje na routeru, ale primo na zarizeni. cili vysavac by musel byt konfigurovatelny nejakou appkou.

Bohužel jsem ale v aplikaci nenalezl možnosti nastavení statické IP adresy, tak jsem myslel, že statickou adresu pro robotický vysavač budu muset nastavovat v konfiguraci routeru. Je to možné nastavit statickou IP adresu v routeru někde? Právě jsem myslel, že to zajistí ono DHCP rezervace IP adresy s onou MAC adresou pro robotický vysavač a nebo svázání jeho MAC adresy s IP adresou, ale tudy asi cesta nevede.

Vysavač dle technických specifikací podporuje i WPA3, ale klidně to nastavím na oněch původních WPA2 AES, co bylo předtím, ale i tam to nijak zvlášť nemělo význam.

Vysavač podporuje IEEE802.11 b/g/n, takže pakliže můj router nabízí a podporuje IEEE 802.11ax/ac/n/a pro 5 GHz, IEEE 802.11ax/n/b/g pro 2.4 GHz, takže víceméně by robotický vysavač neměl mít problém v rámci této konektivity?

Šířku pásma mám v routeru nastavenou na 20/40 MHz, takže to chápu tak, že vysílá v 20 i 40? Tedy rovněž by se mělo nějaké konkrétní zařízení připojit dle svých parametrů?

Díky moc za poznatky a rady, hlavně mě zajímá ono nastvení STATICKÉ IP ADRESY, to bude určitě ta cesta k úsěchu.

takto si to pamatuju, přesnější bude wikipedie:
20mhz šířka pásma je pro "lite" wifi 11n = jednoanténový režim jakože "150mbit", prakticky vždy míň než polovic.
40mb je pro zařízení se 2 anténami nebo režim "300mbit"
80, 160mhz bude pro wifi ac, ax - používá se v pásmu 5ghz. vysavačovi je ten režim na dvě věci, pokud ovšem trvale nedělá 3d scan bytu a neposílá ho do číny.

wpa3 je nové zabezpečení, povinně ho vyžaduje nová norma wifi ax. chyby (špatná kompatibilita, přepínání při kolísání signálu) samozřejmě vznikají, i číňan je jen člověk.
zároveň jsou číňani v programování prasata, dopadá to pak jak u tebe. čím více možností dáš tupému zadrátovanému krámu na výběr, tím delší bude vzájemná komunikace a horší spojení.

když jsi předtím psal o aes, měl jsi ve skutečnosti nastavenou automatickou volbu tkip/aes, což je už od wifi-n špatně.
u mobilních krámů s updatovatelnými ovladači (notebuky) to ještě jde, ale všechny ostatní krabičky a mobily takové směsky voleb spíš nedávají.

takže zkusím nastavit následující:

Ne na 20/40 MHz jak mám teď, ale pouze na 20 MHz. Neovlivní to ovšem rychlost a stabilitu připojení pro zařízení využívající 5 GHz připojení (5G)? Výhoda je, že pro 5G se nastavuje šířka kanálu zvlášť, tam mám 20/40/80

Nastavím tedy namísto WPA2-PSK[AES] + WPA2-PSK[TKIP] jen WPA2-PSK[AES], říkám to dobře?

Dále dotaz, zda řešit i kanál nebo nechat AUTO - (případně je tam na výběr AUTO, a 1 až 13)
a režim nechat ten nejvyšší a každé zařízení si dle toho vybere a nebo nastavit ze tří možností buď: 1) POUZE 802. 11ax, nebo 2) 802. 11b/g/n nebo 3) SMÍŠENÉ 802. 11b/g/n/ax ? Nyní mám nastaveno SMÍŠENÉ 802. 11b/g/n/ax.

Přikládám screen.

Moc děkuji