
Windows XP pro a 4GB RAM
Dobrý den,
mám v počítači 2 paměťový moduly po 2 GB. Windows XP profesional vidí pouze 3GB, čím to? V biosu jsou normálně 4GB.
Děkuji
Dobrý den,
mám v počítači 2 paměťový moduly po 2 GB. Windows XP profesional vidí pouze 3GB, čím to? V biosu jsou normálně 4GB.
Děkuji
Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru
A nesezrala ti 1GB integrovana graficka karta?
Ne, grafická karta má pouze vlastní paměť
takže sežrala.
32-bitové systémy mají maximální využitelný adresovací prostor 4gb, kam mapují i videoram (lhostejno že jde o samostatnou paměť grafiky). čili čím většípaměť grafické karty, tím více je odečteno z dostupných 4gb.
cituji:
jezisimaria jak moze niekto z MS napisat taku hovadinu. No ale co sa divim, ved ten OS aj vyzera ako od bandy debilov.
dvaatřicetibitová Windows XP adresují VŽDY 4GB (2^32 bytů = 4294967296 bytů = 4194304KB = 4096MB = 4GB; říká se tomu adresní prostor), ať máš osazeno 1GB, 2GB, 4GB nebo 8GB RAM. Do adresního prostoru se kromě RAM započítává i adresní prostor periferií (VGA, řadiče, porty apod.), a tedy zcela logicky 32b XP nikdy nebudou schopny naadresovat celých 4GB RAM
Děkuji...čeká mě tedy reinstalace na 64bit windows xp
A co si od toho slibuješ? Teda kromě toho, že to ukáže o nějakých pár set MB paměti víc?
64bit xp nebyla zrovna nejpovedenější edice - prostě nejsou ovladače.
takže si užívej dual channel pamětí, na to jsou ty 2x2gb dobré, nějakých pár set možných mega ram navíc tě nevytrhne.
Windows operating systems come in two basic editions: 32-bit and 64-bit. Logically, 32-bit editions of Windows run on 32-bit processors, many of which, along with their chipset, implement 32-bit memory and I/O address buses. These non-PAE machines can address a maximum of 4,294,967,296 bytes (4 gigabytes, GB), per address space.
On non-PAE machines, the 4 GB memory address space is not devoted exclusively to main memory. Video, disk, network, and other devices also require memory address space. Because of this, only a reduced amount of the 4 GB address space is actually available to main memory.
In order to eliminate a host of problems associated with the device drivers that require memory address space, starting with Windows XP SP2 Microsoft has limited the amount of main memory accessible in the 4 GB address space to 3.25 GB. Therefore, even if a non-PAE machine has more than 3.25 GB of main memory installed, only 3.25 GB of it will be accessible to Windows. The 0.75 GB of address space is reserved for memory-mapped devices.
On machines with PAE hardware, all main memory can be access -- at least theoretically. For Windows to access the memory, it must also be running in PAE mode. All 32-bit Windows operating systems from Windows 2000 forward support PAE, including 32-bit Windows XP and Vista. To determine if Windows is running in PAE mode, open the System Properties dialog. To enable PAE you may have to add "/pae" to the boot.ini line for the active Windows installation. (This applies only to Windows editions before Vista. Windows Vista and Windows Server 2008 always install PAE-aware kernels.)
For machines that do not have PAE hardware, this access limit to main memory cannot be overcome. It is a hardware limitation.
On PAE machines, Windows versions from XP SP2 forward still dedicate the upper 0.75 GB of the first 4 GB of memory address space to memory-mapped devices. However, if Windows is running with PAE mode enabled, then it is capable of accessing whatever amount main memory is installed after the first 3.25 GB. This memory simply will be mapped to start above the first 4 GB of address space. In other words, assuming the machine has more than 3.25 GB of main memory, the first 3.25 GB of memory will be accessible in the lower 3.25 GB of memory address space, while the remaining main memory will be accessible at addresses starting at and above 4.0 GB.
mozes skusit v biose vypnut remapping pamate, mozno budes vidiet aspon nejakych 3.2GB
ked chces viac mohol by pomoct switch /PAE v boot.ini, ale to funguje len v hlave deBilla Brany, v reali to este fungovat nikto nevidel. Potom ostava este vista 64bit (xp 64bit radsej neodporucam). Moc ti to ale neprinesie, aj tak mas 50% tej RAM nevyuzite
tak já /PAE používám, ale je to na serveru, kde běží SQL server - a tam to funguje nádherně, ale problém je právě v tom, že P.A.E. musí podporovat i samotná aplikace.
S /PAE nema aplikacia nic spolocne a ani o tom nic nevie. Si to mozno pleties s /3GB switchom.
/PAE do boot.ini netreba davat, XP bezi defaultne v PAE rezime kvoli DEP, to ze sa zobrazuje menej ako 4GB nema nic spolocne s PAE
to ze, ze Microsoft obmedzil podporovanu fyzicku pamat pre desktopove systemy na 4GB je ina zalezitost
priklad vyuzitia PAE na windows server 2003 32 bit 6GB RAM:
v rezime PAE:
v rezime bez PAE:
PAE suvisi s tym aby videl ten zvysny MB, za predpokladu ze ho BIOS premapoval nad 4GB hranicu (a ked vidi presne 3GB tak predpokladam ze ten zvysny 1GB BIOS premapoval nad 4GB hranicu). Pisem o tom ze PAE este nikto nevidel fungovat na Win XP. Na serveroch to snad uz funguje vyse 10 rokov.
ale to neznamena, ze PAE nefunguje, je to len dosledok ucelovych obmedzeni zo strany Microsoftu, t.j. win jednoducho nepouziva vysoke adresy (nad 4GB) fyzickej pamate aj ked rezim PAE to umoznuje
dokazom funkcnosti PAE su programy ako napr. Superspeed Ramdisk, ktory umoznuje v pripade , ze system bezi v PAE mode, pristup k celej instalovanej pamati, takze ak mam na XP 8GB RAM, mozem v pohode vytvorit 6GB ramdisk
32-bit systém není schopen sežrat 4GB RAM. Systém se normálně provozovat dá. Když 64-bit tak jedině Visty nebo linux. XPčka 64-bit ani náhodou.
"640K ought to be enough for anybody." - Bill Gates, 1981
Pouze doplnim informace o to, ze Windows XP 64 bit nemaji s Windows XP 32 bit nic spolecneho. Jako predloha pro Windows XP 64 bit slouzil Windows 2003 Server.
Proto je na ten system mene ovladacu.