Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Komplet záloha PC s Win7

Hľadám jednoduchý spôsob ako zazálohovať komplet PC s Win 7 (cca 150GB dát na disku) tak, aby v prípade poškodenia HJDD alebo nejakej inej HW chyby sa dala rýchlo a jednoducho previesť obnova OS a nainštalovaných aplikácií.
Predstavujem si to tak, že vytvorím obraz disku, ktorý si odložím na externé médium. V prípade problému s PC potom bootnem z nejakého USB kľúča a obnovím z obrazu disku ktorý mám na externom médiu.
Ktorý (najlepšie free) SW by bol na to najlepší, alebo odporúčate iný postup? Niečo overené. Ďakujem.

Používám dlouhodobě bootovací (tedy nenainstalovanou) verzi Acronis True Image. Není zdarma.
Kdysi dávno, v dobách Win 98, jsem používal Norton Ghost (součást Norton SystemWorks, také nebyl zdarma).

Existují i zálohovací utility výrobců disků, ty jsem nezkoušel.

Ahoj
Já používám Macrium Refect boot .iso nahozený na flashdisk přes Ventoy

Konkrétně tuto verzi - Macrium Reflect Free Rescue Disk v8.0.7279.iso

Zabere to na flash cca něco přes gigo, takže kliďo 4GB flashku

Z té tvoji velikosti udělá cirka 2/3 tzn zhruba 100GB

Určitě tu nebudu sám a je na výběr, uvidíš, přečteš

A tazatel potřebuje obnovu přes síť? Já myslel, že potřebuje zálohovat aktuální stav (obraz) disku. Ale nevím, přes síť bych to ani obnovovat nechtěl, klasicky při přístupu k PC s tím problém není. Klonovat obsah disku z jednoho PC na druhé, které není zcela shodné je blbost, pokud je to systémový disk.

nene, nic takového netvrdí. jde o to, zda má pro každý případ člověk vymýšlet jiný postup. někdy ano, ale...

ty mu navrhuješ udělat zálohu klonem na jiný disk. pokud by kvůli tomu musel kupovat nové ssd / m.2, které jako zálohu odloží do skříně, nebylo by to nejlevnější řešení.
vyplatí se to v případě, že doteď žil v jeskyni, má systém na mechanickém disku a dnes ráno se dočetl o existenci ssd. ale těchto jednorázových poustevníků je už menšina, ani tazatel netvrdí, že chce dělat upgrade.

anebo máš více stejných pc a chceš nějakým způsobem dostat klon tvého pc na ostatní, tam by šla metoda s partition managerem použít, bez ztráty peněz za odložený disk. (zrovna tak na to člověk může použít klonovací sw)

zálohovací/klonovací programy mají výhodu, pokud skutečně děláš zálohy a jsi zvyklý jich v čase dělat víc, nebo jejich image sbírat z více pc. mít pro každou zálohu naklonovaný disk samozřejmě nejde.
v tomto smyslu jsem psal o síti, kvůli které můžeš být vybaven i více zálohovacími a klonovacími metodami (a bootovacími médii).

vyvíjíš nějakou instalaci pc: prostředí s aplikacemi, které komunikují s přídavnými kartami a jejich instalace není zrovna sranda, ani odinstalace nemusí být úplně korektní a vyhovuje ti možnost bez nastavování dělat průběžné zálohy typu kompletní image disku. ale jednotlačítkový zálohovací program už nemusí být tak skvělý, když tuto instalaci potřebuješ naklonovat na další pc. (ten co tu propagoval kvůli záloze bootovat do linuxu s dd vůbec neví o čem píše)

Klonovat obsah disku z jednoho PC na druhé, které není zcela shodné je blbost, pokud je to systémový disk.

i s tím bych si zapolemizoval. vyhovuje ti mít další pc se stejnými aplikacemi i s nastaveným prostředím. a že ten hw není úplně stejný - no a? acronis universal restore znáš?
anebo původní disk umře, i to se stává. nebo odejde základní deska (jo, dělám s průmyslovými pc) a nemusíš shánět letitou desku s chipsetem tehdejší generace. klonovat i na jiný hw dává dobrý smysl.

Podle mě je nejjednodušší nabootovat do nějakého live linuxu a udělat obraz celého disku přímo tam. Lze to v příkazovém řádku (sudo cp /dev/sda obraz.img (přičemž sda je potřeba nahradit označením disku, které může být třeba nvme)) i v grafickém rozhraní správce disku (vytvořit obraz disku). Neni to řešení nejlepší, třeba protože obraz zabírá přesně tolik co disk. Ale je to nejjednodušší, protože obnova potom vypadá úplně stejně. (Ovšem pokud se dělá na jiný disk, musí ten nový disk být minimálně stejný nebo větší, jinak je dost problém.)
Výhodou toho způsobu je, že obraz obsahuje jen binární kopii (sektor po sektoru) zvoleného disku (lze takto ukládat i jednotlivé partition), neni to nijak komprimované, šifrované ani obalené něčím, jako by to bylo ze specializovaných programů (pak je na obnovu potřeba ten samý program).
Jinak existují další možnosti (ovšem na zálohování systémového disku jsou rovnou vyloučené programy, které se spouští z rozeběhlého systému), ale na co hledat nějaký extra sw, když to zvládne linux v základu (myslím, že správce disku mají už všechny běžné distribuce, dřív ho některé neměly (třeba fedora ho neměla)).
Tento postup mám několikrát ověřený, teda opravdu jen několikrát, tak 2x nebo 3x, možná když tak vzpomínám tak víckrát, jsem obraz použil k obnově systému po nějaké havárii. Šlo o windows Vista (2x-3x) a taky o Raspbian (to jsem nepočítal) a možná i nějaký linux. Teď se chystám na desítky, které jsem si naposledy před půl rokem zazálohoval, a vlivem nějakých nepovedených aktualizací vše možné nefunguje. Ale musím zazálohovat i stávající stav, což je 512 giga a potom teprve ho můžu přepsat tím půl roku starým obrazem. A pokud se dostanu do stejné situace, tak se zase vrátím.