Podle mě je nejjednodušší nabootovat do nějakého live linuxu a udělat obraz celého disku přímo tam. Lze to v příkazovém řádku (sudo cp /dev/sda obraz.img (přičemž sda je potřeba nahradit označením disku, které může být třeba nvme)) i v grafickém rozhraní správce disku (vytvořit obraz disku). Neni to řešení nejlepší, třeba protože obraz zabírá přesně tolik co disk. Ale je to nejjednodušší, protože obnova potom vypadá úplně stejně. (Ovšem pokud se dělá na jiný disk, musí ten nový disk být minimálně stejný nebo větší, jinak je dost problém.)
Výhodou toho způsobu je, že obraz obsahuje jen binární kopii (sektor po sektoru) zvoleného disku (lze takto ukládat i jednotlivé partition), neni to nijak komprimované, šifrované ani obalené něčím, jako by to bylo ze specializovaných programů (pak je na obnovu potřeba ten samý program).
Jinak existují další možnosti (ovšem na zálohování systémového disku jsou rovnou vyloučené programy, které se spouští z rozeběhlého systému), ale na co hledat nějaký extra sw, když to zvládne linux v základu (myslím, že správce disku mají už všechny běžné distribuce, dřív ho některé neměly (třeba fedora ho neměla)).
Tento postup mám několikrát ověřený, teda opravdu jen několikrát, tak 2x nebo 3x, možná když tak vzpomínám tak víckrát, jsem obraz použil k obnově systému po nějaké havárii. Šlo o windows Vista (2x-3x) a taky o Raspbian (to jsem nepočítal) a možná i nějaký linux. Teď se chystám na desítky, které jsem si naposledy před půl rokem zazálohoval, a vlivem nějakých nepovedených aktualizací vše možné nefunguje. Ale musím zazálohovat i stávající stav, což je 512 giga a potom teprve ho můžu přepsat tím půl roku starým obrazem. A pokud se dostanu do stejné situace, tak se zase vrátím.