Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Hradla, Logické funkce

Zdravím,

nevím jestli to sem patří, ale za zkoušku nic nedám. Dostal jsem za úkol vytvořit stejný výstup jako A nand B jen pomocí nor funkce viz obrázek. To jsem sice splnil díky tomu, že jsem se v tom trochu hrá a patlal. Ale chtěl bych se zeptat jestli existuje nějaké pravidlo nebo vysvětlení jak bych si to mohl zapamatovat a ne proste zkoušet nějak než mi to nevyjde. Díky

Ano, stačí pochopit funkci a nakreslit si to na papír. je to čistě logické, není na tom nic ke "zkoušení, než to vyjde".

Já už jsem 30+ let mimo obor = musel bych si to trochu oživit, ale je to vcelku jednoduché a snadno pochopitelné. Co se stane na výstupu pokud je něco na vstupu u AND, NAND, OR, NOR...

Na převod mezi logickým součinem a součtem slouží de Morganova věta, kterou jste právě objevil (neni nad to, když člověk sám něco objeví a v učebnici se přesvědčí, že to objevil správně, i když je to ten nejméně efektivní způsob pokud jde o čas, ale na zapamatování je to nejlepší):

A + B = negace (negaceA . negaceB)

a naopak

A . B = negace (negaceA + negaceB)

To že negaci uděláte z NORu nebo NANDu propojením vstupů je jasné. NOR a NAND mají tu vlastnost, že (každý zvlášť) tvoří úplný soubor logických funkcí, čili vhodným poskládáním hradel NAND nebo NOR vytvoříte libovolnou logickou funkci.

Těch pravidel je pak ještě celá řada, většina z nich naprosto logických, jistě to bude někde na prvních stránkách učebnice logiky.